Van Ludovic Moyersoen en Theo Lefèvre A.C.W. Motie Rijksopenbare werken in Aalst Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. Aalstorso Kolleges&oweniers 16 door F. COURTEAUX HOE DE SCHOOLSTRAAT ONTSTOND Reeds in 1837 was de spoorwegverbinding Mechelen - Gent over Dendermonde tot stand gekomen. Dit was een harde klap voor de Aalsterse nijverheid en ook voor het prestige van de Ajuinen Zij konden nu te voet gaan opstappen of een reiskoets nemen naar Oudegem vandaar spoorden zij dan naar Gent of - via Dendermon de en Mechelen - naar Brussel. Van 1840 af jammerden de stadsverslagen over «de daerstelling van den ijzeren weg in eene afgelegene richting die haer de voor- deelen heeft doen verliezen welke haere topografische ligging aan- 0'eEindelijk werden de hulpkreten van de Aalsterse handel en nij verheid te Brussel gehoord. In 1853 werd de spoorlijn Aalst-Den- dermonde in gebruik genomen; drie jaar later, op 6 juli 1856 kon de rechtstreekse lijn Brussel-Aalst-Gent feestelijk worden mgehul- d'9piannen voor de aanleg van het stationskwartier waren reeds in 1852 ingediend hiermee kon de urbanisatie buiten de oude stads- muren beginnen. Met het doel een betere verbinding tot stand te brengen tussen het station en de Gentsestraat, werd op de «Puytenputvoetweg» of «Kappellekensstraatje» de Schoolstraat aangelegd. Wij zullen nu kronoiogisch de werken volgen. 1865 1870 1871 1884 1889 1890 1891 1893 1894 1898 1899 1901 1902 1903 1904 1905 Hoe schoon was die kollege- tijd... herinnert zich Ludovic Moyersoen - een halve eeuw later a la recherche du temps perdu in het herfstnummer van Jong en Oud, het orgaan van de Oud-leerlingenbond van het Aalsters Jezuietenkollege. Net als zovele katolieke en niet katolieke politici is ook de Aalster se oud-minister gevormd door de volgelingen van St.lgnatius van Loyola en aanverwante lekenle raars. Onder het oog van Paul Rumes heeft Ludovic Moyersoen in het 8e leerjaar een duidelijk inzicht verworven tussen een «complé ment direct et complément indi rect»». Méér verstaanbaar, memo reert de Aalsterse politicus, dan de «gezegden»» waarmee men on ze kinderen analyse is gaan leren. Er waren in die tijd in het Je zuïetenkollege de Paters Van Mal- deren, Nieuwhuyzen, Maes, de eeuwig-durende prefect Pater Taeymans met wie L.M. nooit moeilijkheden heeft gehad. vurig idealisme, van zijn krachtig woord ging een sterke invloed uit. Hij leerde ons onze taal, onze ge schiedenis, onze dichters bemin nen. Met hem dweepten we met Rodenbach, Guido Gezelle, Cyriel Verschaeve, Stijn Streuvels... Hij maakte van ons vurige Vlaamse strijders. Wij vierden in zijn klas 11 juli, maar ook 21 juli. Van zijn studenten en oud-studenten hield hij veel en hij bleef hen trouw volgen in hun universitaire en ook latere loopbaan. Ik ben hem veel verschuldigd». Over de Aalsterse Jezuïet, Pa ter Evarist Bauwens, Broer van Dr. Isidoor Bauwens vertelt L.M., dat die oud geworden geen ge zag meer had. Hij, Evarist Bau wens, de auteur van de in het katoliek onderwijs decennia lang gebruikte bloemlezing Zuid Noord onderrichtte toen fysica. Er was ook ten dien tijde als leraar, de latere Missiebisschop Ver- wimp. De oudleeriing is zijn leraars dankbaar. lege, onder Maria-Theresia ge bouwd zag er van buiten uit zoals het ook van binnen was, als een tuchthuis.» Op jeugdige leeftijd was de latere Belgische premier reeds kontestant. Maar daar cs een verklaring voor blijkens wat T.L. zich herinnert: «Een surveil lant die een echt sadist was die overigens sinsdien - en wanneer het nog geen mode was - de orde heeft verlaten». Theo Lefèvre bracht zijn prillie jeugdjaren door te Hillegem. Kwam in 1924 met zijn moeder en broer - zijn vader, advokaat, was reeds overleden - te Aalst wonen. Aalst was Hillegem nietIn dé Dirk MartensstedeGeregeld knokpartijen tussen de zoons van een vrij laatdunkende franstalige bourgeoisie, en die van een onbehouwen, «Aalsters-spre kende» middenstad. De eerste wa ren niet gecultiveerd, de andere waren niet ontwikkeld; beide groe pen beweerden nochtans te strij den voor een cultuur». Van Pater Van Opdenbosch ge boren Erembodegemnaar en na de bevrijding het slachtoffer van de Duitse V I. de oudere vriend van de latere Dom Modest van Assche oOo Ietwat jammer is dat een Theo Lefèvre niet te Aalst gebleven is. Aalst, Jacques Prévert achterna Theo Lefèvre eveneens oudleer- een wereldje ..sans savoir vivre herinnert LM. zich- Wij citeren; ling van 't kollege in hetzelfde nr. "ais P'ei" de joie de vivre etc «Pater Van Opdenbosch, onze Ie- van Jong Oud n.a. v. een bij- raar van de derde, was een bezie- drage over zijn oud klastitularis Ier en een begeestenaar. Van zijn Pater Uten «Het Sint-Jozelfscol- C«K! igiscn ae werr\en vuiypn. de gemeentelijke meisjesschool wordt naar hier overgebracht, naast de (huidige) drukkerij koopt Judocus Van den Borre een boerderij aan. de straat wordt verbreed. een vrije lagere meisjesschool wordt van de Vrijheidstraat overgebracht naar de Sint-Jozefstraat, het stadsmagazijn in de Schoolstraat wordt verkocht, het plan tot rechtlijning van de School- en Koolstraat wordt uitgevoerd. In de Schoolstraat worden 7 loten grond ver kocht, het wordt een volwaardige straat. Het is ook het jaar waarin de draaibrug van de Zwarte Hoek voltooid wordt met het gevolg dat in de Dirk Martensstraat kan verlengd worden, de kapel wordt afgebroken, de loop van de beek gewijzigd en een nieuwe brug over gelegd; hiermee kan de Dirk Martensstraat geopend worden. De huidige kapel wordt opgericht en beek overwelfd bij de plaats van de oude kapel. Oprichting van een vrije lagere jongensschool in de Meule- schettestraat. Rechtlijning Meuleschettestraa.t verbreding Ledebaan. School- Dirk Martens- en Gazometerstraat krijgen trottoirs. Straten tussen Meuleschette- en P. Couckestraat worden ontworpen, Opening van Dirk Martensstraat en verplaatsing van kapel maken de aanleg mogelijk van lijn Aalst-Oordegem. De stoomtram zal voortaan de char-a-bancs vervangen. De aanleg van de buurtspoorweg Oordegem heeft 978.644,49 fr gekost en dit jaar 11.823,13 fr opgebracht. Oprichting van het huis waar nu de Gazet van Aalst gedrukt wordt. Daartegenover ligt het hopmagazijn van P. Michiels, later vervangen door de woonst van dokter Van de Velde; dit wordt nu ingenomen door de muziekakademie. DE MIDDENRAAD VAN HET A.C.W. Na kennisname en bespreking van het jaarprogramma van de Christelijke Arbeidersbeweging - benadrukt de wil om de A.C.W. aktiviteiten en akties zo con creet mogelijk af te stemmen op problemen die van levens belang zijn voor de werknemers vezoekt de afdelingen zich in functie hiervan te stellen en uit te bouwen en de oprichting en werking van de samenstellende organisaties te stimuleren. onderstreept het groot belang van het jaarthema milieube scherming voor doe-het-zelvers en roept alle geinterresserden op tot medewerking aan de be wustmaking, het onderzoek en aanpak van dit voor de bevol king zo belangrijk probleem. - verwacht dat de bespreking van het gemeentelijk beleid en de hervorming van de gemeentelij ke strukturen zal bijdragen tot de verdere demokratisering en het tot stand komen van krach tige bestuurlijke instellingen op elk niveau. bevestigt zijn wil om verder te ijveren voor de behartiging van streekproblemen, zoals onder meer de tewerkstelling, de in- frastruktuur, huisvesting, ruim telijke ordening, huisvuilverwij- dering, enz... eist van alle beleidsinstanties en -verantwoordelijken dat zij zouden beletten dat de streek belangen zouden geschaad wor den door steriele twisten, draagt het A.C.W. bestuur op de evolutie nauwgezet te volgen en de passende houding aan te nemen. Programma 1972 :ingevoige onderhandelingen van het Aalsters stadsbestuur en de parlementairen van het arrodissement met Minister van Openbare Werken De Saeger, op 3 oktober 1972. EEN TWEEDE PRAKTISCHE UITWERKING VAN DE VOORSTELLEN OP 16 oktober kon meegedeeld worden dat een eerste voorstel zijn praktische uitwerking had gekregen, nl. dat het aanbestedings dossier voor de openbare verlichting van de Albrechtlaan, de Leo- poldlaan en de H. Hartlaan werd goedgekeurd. Thans is bekend dat de verkeerssignalisatie aan de Ringlaan - Kwalestraat te Nieuwerkerken zal geïnstalleerd worden vóór het in gebruik nemen van deze nieuwe verkeersader.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16