Toch naar oprichting werkgroep FUSIE Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. 16 RAADSZITTING door F. COURTEAUX HOE DE SCHOOLSTRAAT ONTSTOND Lange tijd bleef de Siesegembeek in de Schoolstraat zichtbaar doorheen een traliewerk. Op de moerassige oevers groeiden elze- struiken. Nog in deze eeuw werden de bewoners van Dirk Martens- geen Koolstraat hehaaldelijk geteisterd dor overstroming; de armoe dige huisjes van de Ingang Jelie - vlak bij de beek - waren steeds de eersten om hun schamele meubeltjes te zien drijven. Met de ver dere overwelving na de uitbreiding van de dekenfabriek «La Couver ture», later Feesthalle en garage, werd het onheil bezworen. De Siesegembeek ontspringt te Nieuwerkerken, de Hoezebeek te Haaltertzij lopen samen aan het Sluisken op Sint-Job, geliefde ver blijfplaats voor de jeugd om er dikkoppen (papeioejnekes) te van gen. De beek, ook Meuleschettebeek genoemd in de omgeving van de kapel, stort haar water in de Dender, niet ver van de Zwarte Hoek, onder het spoorwegstation door. HET LEVEN IN DE SCHOOLSTRAAT Omstreeks 1880 werd de «Concordia» gebouwd het was een herberg met zaal voor de liberale werkmanskring (nu staat er de Palace en het huis van dokter Van der Beken). De huurder betaalt 100 fr per maand, een geweldige som Als kind had ik geen interesse voor het politieke gebeuren. Alleen herinner ik mij nog dat er met karnaval een bal werd gehouden bij de ingang stond een trommelaar die een roffel sloeg telkens een verklede groep binnentrad. Achteraan lag een mooie lusthof waar wij konden ravotten met de kinderen Gowie en de buurjongens uit de straat. Jaarlijks werd daar ook een zomerfeest gegeven waar lichte knappende wafels werden geëten. Dit liberale tuinfeest vormde de tegenhanger van het avondfeest dat jaarlijks in het «Casino» gehouden werd. Dit was het lokaal van de Katolieke Harmonie de hovingen, gekend als «de Bokken- hof» lagen op het vroegere bollewerk dat de Nieuwstraatpoort be veiligde tegen rechtstreekse aanvallen van de Gentenaars. Omsloten door Gentsestraat, Heeten Oven en Withuisstraat, had dit park een sterk golvend reliëf. Gedurende de festiviteiten waren honderden gekleurde vetpottekens tussen de bomen aan slingers opgehangen, andere sierden het hekwerk bij de inkom. Voor kinderogen was dit een ware lichtfeeërie Nu loopt de Vlaanderenstraat erdoor, van het groen is niets overgebleven. Maar keren wij nog even terug naar de zaal «Concordia». Dat werd later een kinema, de stomme films werden aantrekkelijk gemaakt door begeleiding van een piano en een paar snaarinstru menten. Later werden de muzikanten vervangen door een man uit Tienen die het gebeuren toelichtte; aangezien de kommentator zelf de film niet kende was hij aangewezen op improvisatie. Zo had hij het eens over «de gouden zon... de diamanten zonaangezien de zon wel bleef schijnen maar er intussen niets gebeurde op het scherm moest hij zijn climax opgeven en besloot zijn natuurbeschrij ving met «een zilveren zon». Was de Schoolstraat sedert 1890 een volwaardige straat, jaren lang bleef toch nog een stukje landelijkheid herinneren aan het agrarisch verleden. VERKEERS ONVEILIGHEID De reeks vragen startte met deze van Richard De Gols bekommerd om de verkeersonveiligheid aan Keizerlijke Plaats - Arbeidstraat - Nieuwstraat. Parkeerverbod over een afstand van 28 m. in de richting van het Keizerlijk Plein lijkt hier geboden. Waarmede burgemeester De Bis schop akkoord ging. Ook het ver keer aan de Pontstraat ter hoogte van de onderwijsinstelling kwam te berde. De Gols ging nogal uitvoerig in op de verkeersperikelen, waardoor men meteen vernam dat de Ver- keerskommissie tijdens de voor bije zes maanden niet meer heeft vergaderd. Er is nu evenwel een bijeenkomst voorzien op 10 november as. Hetzelfde P.V.V. raadslid vroeg ook dat de leden van de kommis sies via verslagen beter zouden ingelicht worden. Waarmede ieder een akkoord ging in de mate dat voor bepaalde inlichtingen bv. over bedrijven het konfidentiele ele ment zou in acht genomen worden WAAR ER SPRAKE IS VAN EEN OUD ARCHITEK- TENONTWERP Van Hoorick bracht een klachten litanie naar voor omtrent het on derhoud van de lokalen van het stedelijk onderwijs aan de Binnen straat, Vredeplein, St. Jobstraat enz. Hij zei begrip op te brengen voor de situatie van Schepen Van den Eede, die net als zijn voorgangers steeds «de vrager» is in het kol lege. Men was het er wel over eens dat aan een en ander iets moest ge daan worden, niet het minst aan de kleuterschool St. Job, blijkens de replieken van Schepen Van de Eede en Schepen De Neve. Van Hoorick herinnerde aan het oude plan om de Akademie voor Schone Kunsten volledig onder te brengen in de lokalen van de voor malige stedelijke jongensschool aan de Nieuwbeekstr. Ooit moet daar zelf een architekt opdracht gekregen hebben voor een ont werp van een complex op de bin nenkoer in funktie van de Akade- mie. Een ontwerp dat evenwel nog niet in het bezit is van de stad. Men had het over de moeilijke start van de Peutertuin aan de Oude Gentbaan, 8 peuters en 3 personeelsleden. «ALLES ZAL VAN BOVEN GEDIKTEERD WORDEN» O Van Hoorick bracht dan an dermaal een voorstel te berde strekkende tot oprichting van een «advizerende werkgroep voor onderzoek van mogelijke fusie van Aalst en andere ge meenten». Er blijft, aldus het B.S.P. raadslid het vooruitzicht van de stijgende stadsschuld, ge volgd van de belangrijke cen- trumfunktie die Aalst nu een maal -. toebedeeld is. Aalst moet zelf het initiatief nemen om deze financiële situatie te verlichten. In de provincie komen wij thans maar op de derde plaats want met Gent uiteraard voor aan, de laatste jaren voorbij gestreefd door St. Niklaas Het is onrechtvaardig dat Aalst zelf moet betalen voor zijn rol van centrumfunktie. Een spoedige fusie zou tot ge volg hebben dat de staatstus- senkomsten aanzienlijk verho gen. Van Hoorick verwees in dit verband naar een gespreks- avond te Nieuwerkerken en zei te betreuren dat burgemeester De Bisschop verklaard had dat «Aalst niets vraagt». Een verklaring aldus de B.S.P. voorman die niet progressis- tisch kan genoemd worden. Mijn vraag is, aldus V.H. «Moeten wij ons niet gaan bui gen over het probleem van de fusie». Laat ons aan tafel zit ten met al diegenen welke er bij te pas komen». O Burgemeester De Bisschop re plikeerde in verband met zijn verklaring te Nieuwerkerken «Er was een vijandige reaktie, men kon het kontakt met het publiek niet au serieux ne men». O Van Hoorick antwoordde dat in dit licht de verklaring dan te begrijpen was, maar hij eigenlijk niet precies kon oor delen, gezien de B.S.P. op deze gespreksavond niet werd uitgenodigd. O Burgemeester De Bisschop haakte nog even in met zijn overtuiging te kennen te geven dat zeker een gefundeerde studie van mogelijke fusie no dig was. Ik ben bereid een dergelijke studie op touw te zetten in de schoot van de gemeenteraad. O Vernimmen vroeg dan of men vanwege het schepenkoilege een ter zake konkreet voorstel mocht verwachten. O Men hoorde het P.V.V. stand punt via R. De Gols die zei dat de gemeenten niet tegen hun taak zijn opgewassen. Vooraleer een werkgroep op te richten, aldus De Gols, zou men er beter aan doen dat elk in eigen partij de polsslag voelt. O Terug Van Hoorick De fusie is zeker geen populaire aange legenheid. Maar indien ze bin nen eerder korte tijd niet zal gebeuren, wordt Aalst een kleine stad in België, een dorp in de E.E.G. O Alles zal van boven gedik- teerd worden, zei daarop De Gols. O Mijn inziens zijn beide voor stellen, dit van de h. Van Hoorick en van de h. De Gols goed. Wij kunnen het fusie probleem niet uit de weg gaan Maar het is niet uitsluitend een financieel probleem. Mis schien kunnen wij op deze voorstellen terug komen tij dens de volgende zitting, al dus nog Schepen Bogaert. O Raadslid De Winter bracht dan zijn bezwaren naar voor tegen het mogelijk tracé van de Verbindingslaan tussen Haring en Albrechtlaan. De aanleg hiervan via Osbroek en Kappellekensbaan zou, aldus het B.S.P. raadslid tot gevolg hebben dat dit ten nadele zou uitvallen van de kommerciële attraktie van de stad. Waarop Schepen Ringoir op merkte dat daags voordien ge sproken was van een Groot- Aalst. Repliek van De Winter La charité commence par soi mê- me». (Op de persbank kon een kol- lega, in spontane gemoedsop welling zich niet weerhouden van een niet onduidelijke «ver domme...») Het ganse probleem, gekop peld aan de Osbroek zal in een sektie vergadering op nieuw te berde komen. Schepen De Neve signaleerde nog dat een bedrag is voor zien op de begroting 1973 voor de aankoop van 8 ha. van de Osbroek die momen teel eigendom zijn van de K.O.O. O Tenslotte was er nog een tus senkomst van Schepen Van de Eede n.a.v. een artikel van een lid van de kommissie van de Akademie voor schone kun sten. Tussenkomst die een mo tie tot gevolg had goedge keurd meerderheid tegen op positie. Met vertraging begon dan de geheime zitting. En ditmaal was er niet aan te ontkomen. De raad ging uiteen toen tien- duizende Aalstenaars reeds in de bekende armen van Mor pheus lagen. De vroede vade ren pleegden nachtelijke over uren en die dienen nu eenmaal gekompenseerd door een sup plementaire penning. Wat hun overigens wel gegund is.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16