Verbond der dekenijen bestaat 18 jaar Aalsterse Middenstand boven de middelmaat Een dankmis die ontroerde Hulde aan de gazet van aalst 2 Op zaterdag 4 november zet het Verbond der zeven Aalsterse Dekenijen zich-zelf voor de eerste maal in de bloemetjes. Het viert zijn 10-jarig bestaan, met een ge zellig avondmaal en een kleine hulde aan de bestuursleden met minstens 10 jaar «dienst». Op het eerste gezicht een feit van plaat selijk belang. Maar het is veel meer. De bestuursleden van onze De kenijen hadden het zich gemakke- ijk kunnen maken, en hun aktivi- teiten beperken zoals dat elders gebeurt een beetje versiering in de straat, een tombolaatje in de cember, en een jaarlijks souper met de gekende mosselen. Maar te Aalst werd geen mossel-poli tiek gevoerd. Hier zou zoiets ons b.v. geleid hebben tot het verdwijnen van de braderijen, en het verleggen van de verkoop-centra naar de rand van de stad. Onze bestuursleden hebben het «dienen van de gemeenschappe lijke belangen» ook ruimer gezien. Zij beseften dat hun voornaamste problemen, die zij zélf beter dan wie ook van achter hun toonbank ervaren, op het nationale plan .moeten opgelost.. Zij konden zich niet verzoenen met sterile belof ten die jarenlang dezelfde bleven. Men denke aan de regeling van de handelspraktijken, de oneer lijke elektriciteitstarieven, de kos telijke pensioenklucht, de ongelij ke kinderbijslagen, de ontwrich- tiing van de stadscentra. Langs alle mogelijke wegen hebben wij dan ook de nationale middenstandsorganisaties tot meer doeltreffendheid aangezet. Een aantal te Aalst ontdekte pro blemen werden aldus aan natio nale eisen-programma's opgedron gen. Zodanig dat bv. de waslijst die tijdens de laatste staking der zelfstandigen d oor het Gemeen schappelijke Front werd afgekon digd, een opvallende en woorde lijke gelijkenis vertoonde met wat reeds geformuleerd hadden op een publieke vergadering in de zaal Koornbloem in... januari '69! Top-ambtenaren van Ekonomi- sche Zaken en Middenstand als mede van de griffie van de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaarde nog nooit een plaatselijke bond van partikulieren te hebben gekend, die zo ingrijpend de op lossing van problemen afdwong. WET HANDELSPRAKTIJKEN Vanzelfsprekend hebben wij dat alles niet alleen gekund. Het door ons Verbond gesticht Koórdinatie- komitee van de Middenstand heeft heel wat bijgedragen, en het ver heugt ons dat wij alle plaatselijke middenstandsbonden rond één ta fel hebben kunnen brengen. Onze kontakten met de drukkingsgroep HALT, die meerdere initiatieven te Aalst nam, hebben heel wat posi tiefs helpen verwezenlijken. Spe ciaal moeten wij alle Volksverte genwoordigers van ons arrondis sement vermelden die onze tekst voor eerlijke handelspraktijken in het parlement neerlegden, en bij droegen tot een middenstandsre alisatie zonder weerga. Met de glimlach denken wij te rug aan onze homerische strijd tegen de premie-bonzen en benzi- ne-merken, waarbij wij laat maar toch nog tijdig de hulp kregen van vakbonden en verbruikersor ganisaties. DE TOEKOMST Optimisme is geboden bij dit jubileum. We zullen ten stadhuize nooit meer moeten vechten zoals 10 jaar geleden, om onze hande laars toe te laten hun beroep in NORMALE omstandigheden uit te oefenen. Allen die in onze stad verantwoordelijkheid dragen, staan thans positief, zelfs sympa thiek, tegenover de nerigdoeners. Zo kunnen wij onze taak verder vervullen, zoals onze leden het van ons verwachten. Het bestuur van het Verbond. Zondag II. werd op initiatief van de Vereniging voor Aalsters Kul- tuurschoon een gedenkplaat onthuld aan het huis in de St.Jobstraat waar wijlen deze verdienstelijke en talentrijke Aalsterse musicus heeft gewoond. Heel wat belangstelling voor deze plechtigheid. Met een gelegen heidstoespraak van de fijnzinnige sekretaris Fritz Courteaux. De V.V.A.K. zal nu ook het stadsbestuur vragen een kleine her denkingszuil op te richten ter herinnering aan een Aalsters drieman schap wijlen Dr. Isidoor Bauwens, Dr. Evarist Bauwens S.J. (de au teur van de eenmaal vermaarde bloemlezing Zuid Noord) en Gustaaf Pape. De dankmis van E.H. Staf van de Vreken, zondag II. in de Sint Jozefskerk is voor zijn familieleden en de vele vrienden, o.w. tal van Kroaten uitgegroeid tot een ontroerende plechtigheid. Een sfeerrijke muzikale begeleiding, een zinrijke homilie en na de H.Mis een ontvangst in aanwezigheid van Z.E.H. Deken de Vos, Z.E. H. Verbaeken pastoor van St.Jozefsparochie, Superior Ruyskensvelde en talrijke andere priesters uit het Aalsterse, Burgemeester de Bis schop die bijdehands de Franse toespraak vertaalde van de Kroa tische priester welke hulde bracht aan het doorzettingsvermogen van Staf van de Vreken en wees op de in belangrijke mate gelijk lopende historische ervaringen van de Kroaten en de Vlamingen. Staf van de Vreken dankte uitharte alle vrienden, en bleek daar toe ook over een vlotte Kroatische woordenschat te beschikken. LAWAAIHINDER DE WOLF - COSYNS Vorige week werd het dossier in verband met de geluidshinder vanwege de firma De Wolf-Cosyns aan de Fritz De Wolfkaai, defini tief geklasseerd. Onze lezers zullen zich herinne ren dat de geburen van Werf, Burchtstraat en Molenstraat klacht hadden neergelegd. Nieuwe machines zouden ondraaglijk la waai verwekt hebben, en zelfs ul- tro-sonische geluiden die inwerk ten op het zenuw-stelsel. Begonnen met hoffelijke bezoe ken, kwam het tot vaststellingen door rijkswacht en politie. Een in specteur van het ministerie van Arbeid, dhr. ingenieur D., kwam niet minder dan vijf keer ter plaat se, doch telkens precies een paar minuten nadat de motoren waren stilgelegd. Ondertussen spraken tal van appartementsbewoners ernstig van verhuizen, en groeide de spanning. Uitendelijk werd een kostelijke installatie voor geluids-demping aangebracht, en toen was ieder een tevreden. Eigenlijk mag de betrokken firma gefeliciteerd wor den. Dit vooral kan een les zijn voor nijveraars die niet altijd weten dat zij de rust verstoren, en voor geburen die niet altijd weten hoe machtig ze zijn. P.D.P. Da Vereniging voor Aalsters Kutaurschoen richtte een schrijven aan het stadsmagistraat in verband met het uit zicht van het oudstadhuis. Da V.V.A.K. meent dat alle stadsgenoten hierbij zijn betrokken. Daarom het afschrift van deze brief. SekretariaatAan de Heer Burgemeester en de Hugo Lefèvrestraat 14 Heren Schepenen van Aalst Stadhuis 9300 AALST Aalst, 20.10.1972 Mijne heren, Enkele jaren geleden zagen wij een Amerikaanse film die speelde te Brugge. Heel wat monumenten van «die scone» kwamen er in voor een ervan was... de toren van ons belfort! Een hele eer voor onze stad, maar de Aalstenaars weten hun patrimonium niet altijd te waarderen. Aan het sierlijke gebiedhuisje van ons oud-stadhuis heeft men on langs een lichtbord met katmotief vastgehecht waardoor het gebouw beschadigd werd. Ook aan de achterkant van het schepenhuis werd een lichtband opgehangen aan het wettelijk beschermd gebouw (Besluit 13 oktober 1943). Hierdoor wordt de voorgevel karikatu raai ontsierd, ook de zijgevel aan de Kattestraat met zijn prachtige enfilade van vensteromranding wordt totaal ongenietbaar. Nochtans kunnen diegenen die zich aan deze schending plichtig maakten verzachtende omstandigheden inroepen De vorige stadsbe sturen hebben evenmin eerbied betoond voor het oudste schepenhuis der Nederlanden Zij vonden immers dat een laat-romaanse kelder uit het begin van de dertiende eeuw een geschikte plaats was om er een elektrische kabine in onder te brengen. Aan de biezonder mooie zijgevel hangt over heel de lengte van het gebouw - en liefst zo slordig mogelijk - een dikke kabel. Wie zou zo iets aan zijn huisgevel dulden Dezelfde muurwand- fungeert alle zaterdagen als «ligplaats» voor fietsen van marktgangers, wat daarbij nog de enge doorgang van deze drukke straat belemmert. Mijne Heren, in 1973, hopen wij op waardige wijze de vijfhon derdste verjaardag van de boekdrukkunst in onze gewesten te vie ren. Vele hooggeplaatste en kunstzinnige bezoekers worden verwacht in onze stad die gedurende een half millenium de hoofdplaats was van het Land van Aalst. Zou het niet beschamend zijn mochten de vreemdelingen ons oud stadhuis aantreffen in een toestand van verwaarlozing Het gaat toch om een architekturaal unicum, voortype van Vlaamse stadhuis bouw waarvan het Leuvense raadhuis de eindfase uitmaakt van een langdurige stijlevolutie. Als toeristische attraktie hebben wij er alle belang bij dit historisch monument te revalorizeren, samen met he- oud-hospitaal dat wacht op een eindrestauratie. Mijne heren, ter gelegenheid van het Dirk Martensjaar moeten de getuigen van een schoon verleden opgepoetst worden als onze kost baarste juwelen. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan. Met de hoop op een gunstig en daadwerkelijk antwoord, Hoogachtend, Uit naam van de Vereniging voor Aalster;; Kultuurschoon, De Sekretaris E. De Ridder. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijks uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTe!. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2