5 ERVOER EN VERKEER stedebouw en ruimtelijke ordening in aalst door Martin HUTSEBAUT Rijksuniversiteit te Gent In een aantal artikelen zal hier de aandacht gevestigd worden op de komplekse problematiek van stedebouw en ruimte lijke ordening, in de brede zin van het woord, zoais deze zich in het Aaisterse stelt. Na een algemene probleemstelling wordt nader ingegaan op diverse aspekten als daar zijn stadscentrum, vervoer en verkeer, huisvesting en grondbeleid, ieef- milieu en industrie, landbouw, natuurbehoud, rekreatie, stedelijk kunstpatrimonium, herstrukturering van de gemeentegrenzen en inspraak van de bevolking. Doel van deze artikelenreeks is nietpasklare oplossingen voor te stellen. Wel aan de hand van een aantal ideeën, die voor niemand dwingend zijn, de publieke beiangestelling voor deze problematiek te aktiveren, zodat het beleid, bij de aanpak van deze problemen, kan rekenen op de volle aandacht van een gesensibiliseerde en kritische bevolking. IENAME VAN DE 3KEERSINTENSITEIT Hst vervoer- en verkeerspro- lem in onze agglomeratie is een vloeisel van het feit dat wij it een onaangepaste uitrusting I hoofd trachten te bieden aan i verkeer in een geografisch leiend gebied, dat af te reke- n heeft met een sterke toena- van de verkeersintensiteit. ÏERKE TOENAME VAN ET PARTICULIER F, SONEN VERVOER Bovendien heeft er zich een jziging voorgedaan in de bevre- ging van de vervoerbehoeften. :ze komt vooral tot uiting in het irsonenvervoer, alwaar het parti- ilier personenvervoer een zeer erke toename gekend heeft ten iste van het gemeenschappelijk irsonenvervoer (spoor, trein, is. dit niettegenstaande het irticuliere personenvervoer duur- ir is en meer infrastructuurro- nd is dan het gemeenschappe- k vervoer. Het grootste gedeelte van het irsonenvervoer is een vraag, geleid van economische en iciale activiteiten, waarvan men ichtans de omvang en de rich- ng niet of onvoldoende kent. j De planning moet ingepast wor- sn in een globaal beeld van limtelijke ordening, voldoende lim, waarbij het duidelijker kan orden welke prioriteiten dienen legekend te worden aan de ver- pillende functies, waaronder de Prvcerfunctie. IEHOEFTE AAN 'ERNIEUWING 'o klemtoon mag evenwel niet ozeer liggen op modernisering an het bestaande systeem, om- at men daardoor slechts een jdelijke en ruimtelijke verschui- ing krijgt van het probleem, maar soleer op vernieuwing, m.a.w. Pon mag hier niet blijven staan tij modernisering, maar het stede lijk vervoerpatroon moet ingepast worden in een ruimtelijk kader, dat zelf toekomstgericht moet zijn, opdat effectieve coördinatie zou worden verwezenlijkt tussen particulier vervoer, gemeenschap pelijk stedelijk en gemeenschap pelijk regionaal vervoer, hierbij prioriteit verlenend aan het ge meenschappelijk vervoer (dat comfortabel en snel dient te zijn om competitief te zijn). De vervoer- en verkeerspolitiek dient in het bijzonder oog te heb ben voor de verschuivingen die zich zowat permanent voordoen in de verkeersstromen, (b.v. tenge volge van de oprichting van een nieuw industriepark doen zich be langrijke verschuivingen in de ver keersstroom voor) teneinde de ze nieuwe stromen tijdig te detec teren is een regelmatig onderzoek van toekomst en bestemming ver eist (dit zowel kwalitatief als kwantitatief). DE MENS NSET U!ï HET OOG VERLIEZEN Bij de verdere uitbouw en mo dernisering van ons wegennet mag de mens niet langer uit het oog verloren worden de vervreemding van de burger t.o.v. het verkeers- proces dient dringend weggewerkt te worden. Al te vaak heeft de moderne mens (en niet in het minst de meest zwakke, de ouder ling, het kind, de gehandicapte) het gevoel van machteloosheid t.o.v. het razendsnelle en naamlo ze verkeer. Hij voelt zich gewoon over het hoofd gezien door de planners. Met de voetgangers en fietsers wordt maar al te vaak geen rekening gehouden. Alles is immers ondergeschikt aan de ar beid, want arbeid is produktie en produktie is consumptie. Opdat die ketting vlot zou lopen dulden wij alles, zelfs dat kinderen ge handicapten en ouden van dagen gedood worden door het verkeer. Het verkeer is immers het onder deel van de produktieketting, is dus heilig I Het kind en de ouderling niet Wat wij allen en niet in het minst de planners van ons toe komstig wegenpark nodig hebben is een ander denkpatroon, waarbij bepaalde nieuwe «values» of waarden worden ingecalculeerd die het vervreemdingsproces van de moderne mens tegenwerken en van de burger terug nummer één maken op de waardenschaal, zon der dat daarom de verkeerseffi ciëntie in het gedrang wordt ge bracht. Mens en verkeer dienen (net elkaar verzoend te worden door een optimale planning zodat beiden terug aan hun trekken ko men I REALISEREN VAN EEN EVENWICHT Met het oog op het realiseren van het evenwicht tussen de ver schillende componenten van de moderne verkeerssituatie (wa gens, fietsers, voetgangers,..) dient daar waar nodig de vereiste plaats ingeruimd voor ieder van deze componenten. Zo is het evi dent dat naast een snelweg geen voetpaden dienen aangelegd, ver mits het doei is een snel en veilig verkeer mogelijk te maken I An derzijds zou het eveneens, evident dienen te zijn dat b.v. in het hart van de stad, waar de burgers ko men winkelen en wandelen, diver se diensten bezoeken (ban ken, verzekeringsmaatschappij en, openbare diensten, vakbonden, mutualiteiten, polyklinieken), waar schoolkinderen vier maal daags met duizenden doorheen moeten, waar de toerist met volle belang stelling bepaalde historische ge bouwen komt bekijken, de voet ganger werkelijk koning zou zijn en het verkeer gewoon verboden zou zijn I Immers, zomin als het verkeer op de snelweg te verzoe nen is met voetgangersverkeer (en dat wordt algemeen erkend en zelfs gesanctioneerd) is het voetgangersverkeer in het stads centrum in optimale omstandighe den onmogelijk zolang het zwaard van Damocles (hier het autover keer) boven de hoofden blijft han gen (op ieder ogenblik kan im mers een voorbijrazende wagen een dodelijk ongeval veroorza ken!). Op de repercussie van de ze totaal onlogische situatie in onze stadscentra op de volksge zondheid werd reeds ten overvloe de gewezen, (fysisch gevaar voor ongevallen maar ook luchtvervui ling en lawaai). Het is overbodig op te merken dat veilige voetgangers- en fiets paden een erg zwak punt uitma ken binnen onze Belgische wegen infrastructuur. Niet enkel de pa den zelf, maar ook de noodzake lijke verlichting en bescherming van deze paden ontbreken nog al eens I Het voetgangersverkeer dient vergemakkelijkt, veiliger en gezel liger gemaakt te worden. Het zal gezelliger worden wanneer het verloopt doorheen stadsgroen, ver keersvrije straten en pleinen. De scheiding tussen gemotoriseerd vervoer en voetgangersverkeer dient zo ver mogelijk doorge voerd. Veiiligheid, gemak en af wezigheid van pollutie en lawaai zijn factoren die het voetgangers verkeer zullen bevorderen. Met verkeerslichten en zebrapa den bereikt men op wegen be stemd voor snelverkeer vaak on voldoende veiligheid voor de voet gangers (grote snelheid van de wagens, breedte van de weg enz.) ook om verkeerstechnische rede nen zijn verkeerslichten op deze wegen eerder ongeschikt. De op lossing zou hier eerder dienen ge zocht te worden in voetgangers bruggen of voetgangerstunnels (we denken hier meer bepaald aan het kruispunt Groenstraat Leopoldlaan - kliniek - en aan de ingangen tot het stadspark na de werken.) HET PARKEERPROBLEEM Inherent aan het verkeerspro bleem is het parkeerprobleem. Reeds eerder werd er hier i.v.m. het stadscentrum op gewezen dat het succes van een operatie «ver keersvrij centrum» (laat ons ech ter realistisch zijn bij de prak tische realisatie ervan) afhanke lijk is van de beschikbaarheid in de onmiddellijke omgeving van voldoende parkeergelegenheid. Te vens hebben wij ons uitgesproken wat het stadscentrum betreft, voor de aanleg van ondergrondse parkeergelegenheden met meerde re niveaus, zodat de bovengrond kan benut worden voor het aanleg gen van een park. Deze onder grondse parkeergelegenheden zijn omwille van diverse overwegingen te verkiezen (esietiek, efficiëntie, volksgezondheid) boven de pa- keerpleinen (toestand die we mo menteel kennen) en de boven grondse parkeergarages of par- keerbuildings. Wij houden eraan er nogmaals op te wijzen dat de beide maat regelen, verkeersvrij maken van het centrum en het voorzien in de nodige parkeergelegenheden, hand ir. hand dienen te gaan. Een we tenschappelijke benadering van de problematiek (met de nodige tel lingen en ondervragingen) is ab soluut vereist wanneer men denkt aan de concrete realisatie. Nog i.v.m. het parkeerprobleem zouden wij er willen op wijzen dat

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3