SINT MAARTEN 9 I Waarde Sint, Van dsn Heiligen Sini Maarten "A A ,A illT' k ciU" ,-Lz^ fff Donderdag, 9 november 1972 Zoals afgesproken dit briefje na ons gesprek van gisteravond. Akkoord, dat U het pas rustig doorleest nadat Uw schone maar zware karwei beëindigd is. Dus ten vroegste voigende week. Eigenlijk voor ons beiden ietwat vijgen na Pasen. Maar ik kon be zwaarlijk reeds in september jl. ioen men al Uw heilige liefdadig heid op schaamteloze wijze begon te exploiteren - terwijl de ouders nog met de nieuwe-schooljaar pe rikelen hadden af te rekenen - ik schrijf wel duidelijk af te reke nen - met een klaaglied voor de pinnen komen. ik weet het wel, 't is niet de eer ste keer dat U een litanie van alle klachten wordt toegestuurd door moeders en vaders, meters en peters die de welvaartskluts kwijt zijn en aan de haard of in bed nog luidop liggen te piekeren hoe dan nu allemaal moet. En ik vraag mij, met duizende an deren af, of er eigenlijk aan te verhelpen is. Want, neem me niet kwalijk Waarde Sint, ze hebben U met handen en voeten gebon den aan kapitalistische produktivi- teit die ook sluw heeft weten in te haken op de ook voor kinderen kunstmatige behoeften die men weet te exploiteren. U kan er niet aan verhelpen, Waarde Sint, ik weet wel. Als Uw blazoen steeds meer barsten ver toont Het is de fout van ons allen. In een tijd dat een generatie met de vlaggen van het pacifisme zwaaide, was er telkens het be kende protest tegen speelgoedsol daatjes,tanks - kanonnen - miltra- jetten en weet ik veel. Het was niet opvoedend het werkte van jongsaf het militarisme in de hand zo luidde het. Maar ach, die tin nen soldaatjes en soortgelijk oor- logsgerief ten behoeve van een jeugd die krijgertje wou spelen is maar klein bier tegen datgene waarmede men U nu belast en belaadt. Ik vind het goed dat via spreken de, zingende en slapende poppe tjes de lieve kinderen reeds tijdig wordt duidelijk gemaakt hoe een felle mannelijke of vrouwelijke ba by er uitziet. En dat alle mannequins per sé geen juffertjes zijn. De sexuele voorlichting is in. Natuurlijk kunt U er ook niet aan verhelpen dat via de post in een kleurrijke folder gesuggereerd wordt ten behoeve van onze tie ners, U een reeks boeken en tijd schriften te vragen die zelf een oude frontrat terug naar haar loopgraaf zou doen rennen. Nu weet ik wel in mijn prille jaren hoorde ik reeds Er zijn geen kinderen meer. Maar toch... Wat me eigenlijk het meest tegen het hart stoot: Ik zal het U rond uit bekennen, Waarde Sint, na een exploratietocht in Uw hemels speelgoedparadijs Het is ge woonweg geen speelgoed meer, E Ij/KJE X&U. Ca L sO'-nAsXf 1 (\l lwt<. <JL c&[<\ck t maar een zodanige dure affaire, de brutale uitbuiting van de kinde ren, van al Uw lieve brave vriend jes. En ik durf te betwijfelen of de betoelaging en de medewer king van U weet wel, nog langer kunnen volstaan. Als die evolutie zo verder gaat Lieve Sint, dan betekent dat regelrecht het failliet van Uw hemelse instelling en - U mag me niet ten kwade duiden - misschien ook van Uw reputatie. Maak het bv. aan mijn petekind maar eens diets dat het onmoge lijk is alle kinderen een Duitse luxe-pop van ca. 2.000 fr. te schenken, niet medegerekend het bontmanteltje van 275 fr. En dan heeft die eens een bed. pop nog niet het eens te meer om «de ziel van 't kind...». Dat men ons volwassenen van dag tot dag steeds meer heeft kunnen inschakelen in dat fameu ze produktieproces, in het sys teem. Tot daar aan toe. Maar moet het heus zo dat lieve kleine kinderen reeds ontgoocheld wor den. Ach, U zal natuurlijk weeral Uw uiterste best doen, zodat ze zater dagochtend toch zullen glimlachen Maar nog denkend aan ons ge sprek van gisteravond U weet het allemaal wel; Zei U niet Van de duizenden sprookjes is er geen zo onwaar als het welvaartsprook je- Hoe vertel ik aan een achtjarig Tot kijk neefje dat een speelgoedgitaar ge prijsd is - akkoord met alle acces soires - aan een tarief die geen probleem is voor een of andere Vlaamse Rotschild, maar wel voor de overgrote meerderheid van de naar muziektuigen hunkerende kin deren. En wat met die volledig uitgeruste speelgoedkeuken met een echt koelkastje, een draaiend wasauto- maatje, en wat al meer. Een St. Maartencadeau die de helft van een jonge vrouwelijke bediende- wedde opslorpt. Er is natuurlijk niemand die over ruimere kredietfaciliteiten beschikt dan U, Waarde Sint, Maar toch, ik ben niet optimistisch. U, de echte, ware St Maarten - valserikken zijn er overal ter we reld spelen zij van jaar tot jaar een steeds lelijker toer, zoals men dat bij ons zegt. Ze trekken meer en meer aan Uwe schone baard. Daar U, zoals gezegd er weinig kunt aan verhelpen komt de dag dat ze U de bons zullen geven bijaldien U met Uw staf op de tafel durft kloppen. Ach lieve Sint, het zou allemaal zo erg niet zijn, maar in feite gaat Uw dw. Johannes. OPSTEL Sint Maarten in Hongarije uit Roomsche ouders geboren was soldaat in het Romeinse leger. Hij deed zijn dienst te Amiens in Gallië. Zekere dag bij het uitrijden van de stad schonk hij een stuk van zijn prachtige mantel aan een arme sukkelaar die bibberend in de kou stond, 's Nachts daarop verscheen hem O.L.Heer met de lap om de schouders en kwam Martinus - aldus was zijn eigenlijke naam - bedanken voor de gift aan Hem zelf gedaan. Op die plaats waar vroeger de Sint Maartenspoort stond, halverwege het station van Amiens staat nu een wonderschone Kathedraal. Martinus werd op 18 jarige leeftijd gedoopt, verliet het leger en werd door de bisschop van Poitiers gewijd. Daarop keerde hij naar zijn geboorteland terug. Later verbleef hij als kluize naar op een eiland bij Genua, kwam vervolgens naaf Ligué waar hij veel volgelingen aantrok. Bisschop van Tours zette hij zijn monnikkenleven voort. Hij was een der eerste niet-martelaren die door de Kerk ver eerd werd. Clovis 1 nam hem tot beschermer van het Frankische Rijk. Martinus werd te Tours begraven en men bewaart, er nog de St. Martinus of St. Maartensmantel. In Vlaanderen kent men talrijke dorpen die hij als patroon be schermt. Zo ook te Aalst. Er zijn veel kinderliedjes over St. Maarten Een heel oud Stookt vier, Maakt vier, Sint Maarten komt alhier met zijn blote armen hij zou zich gaan verwarmen. En dan is er nog een ander Sinte Maarten op 'ne stok Wilde nie geven, hangt a op. Sint Maarten staat nog altijd op de kalender van de Kerk. In het rijke Europa is St.Maartensfeest een dag geworden van zeer dure geschenken. Verleden jaar hebben wij in onze school al het speelgoed van het vorige jaar verzameld voor ar me kinderen in Zuid-Amerika. Het is maar triestig. Zijn de kin deren in die arme landen misschien niet zo braaf als wij. -'j - OP HET STATIONSPLEIN ZATERDAG JL. DE AANKOMST VAN SINT MAARTEN SPONTANE KINDERVREUGDE BIJ

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16