LJETTE Nieuwstraat 27 9300 Aaïsr Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. Dekenijen vierden 10-jarig bestaan - £ih sr 5 %'t%r J' VOOR HET EERST TE AALST dit toestel JJ zal de Heer Burgemeester DE BISSCHOP vrijdag 10 november 1972 te 19 uur stipt ter gelegenheid van het ST. MAARTENSFEEST, plechtig in gebruik stellen bij de door F. COURTEAUX Tot in 1926 stonden er bij Theodoor Van den Borre veertien koeien op stal en het was voor ons ,stadkinderen, een treffend beeld al die koeiekoppen door de stailuiken te zien steken om het voer op te slokken. De hoveniersgrond. ongeveer twee ha. reikte tot aan het (huidige) Astridpark het grootste deel van de buurt leefde van de melk en de groente van «Borrekes». In 1933 moest de hofstede plaats ruimen voor drie huizen, de woning naast de drukkerij is nog steeds bewoond door één van de afstammelingen, zijn moestuin geeft nu uit op de Weggevoerden straat. De Schoolstraat was hoofdzakelijk bewoond door stille burgers. Wij citeren maar lukraak naast de Concordia-zaal de familie Van Ginderdeuren waar ze alle dagen met z'n tienen aan tafel zaten, de hophandelaar Leonie Van Lierde, de groothandelaar in kolen Valerie De Boe. nog een hophandelaar Paul Michiels in een dubbel- woonst naast de (huidige) drukkerij, de ondernemer van bouwwer ken Robert Meganck in een huis met inrijpoort en grote tuin... Kleine handelshuizen waren gekoncentreerd tegenover de Gazometerstraat. Daar woonden o.rn. Nard de Beenhouwer, Spitaels (Capit) herber gier en Domientje Baetens de bakker. Even het hoekje om, bij «Tinne uit de gaas» konden wij onze snoepcent kwijt raken, het kon ook en halve cent zijn I Bij bakker Baeten kochten wij niet alleen ons wit brood, af en oe haalden wij er een emmer «bakkerkolen», houtskool om de stoof aan te maken. Of wij kochten bij «Maken Roosen» rechtover «Bor rekes «hasjelkens» of wishoutgekloven brandhout dat samenge bonden was met een wis. Die busseltjes konden wij niet dadelijk gebruiken, zij werden een paar dagen in de oven van de leuvense stoof te drogen gelegd. Wekelijks verwittigde belgeklingel ons van de naderende petroleum- venter met zijn rode tankwagen, getrokken door een paard. Petrole um immers was onmisbare brandstof voor de staande lamp op de keukentafel, voor de opgehangen «lampe-belge» met ronde wiek in de twee «voorplaatsen» voor het koperen draagbaar lampje, voor het pctroleumkomfoor. Was de kachel nukkig bij het aansteken, een geut uit de petroleumkan zou de vlam aanwakkeren. Gevaarlijk was dat wel Dagelijks lazen wij in de krant over huismoeders die hierbij dodelijke brandwonden opliepen zelfs ontstonden tragische brand rampen. Maar toen kwam de gasbek de aardolie verdringen. Voor de straatverlichting was men aangewezen op de gas-vlinder- viam onmisbaar was de man mot de ladder op de schouder, s a- vonds stak hij de lantaarn aan en bij de eerste dagklaarte was hij daar terug om ze te doven. Door-de uitvinding van de auerbrander - zo geheten naar de Oostenrijkse uitvinder Auer - kwam het gloeikousje in zwang, dit werd nu de straat- en huisverlichting. Voor de kleine verbruiker werd rekening gehouden met de financiële mogelijkheden, men voerde de tjesgas of vijfcentgas in: na drie uur gasverbruik begon de druk king te verminderen en was de huisbewoner verplicht een geldstukje an tien centiem in de gleuf van de gasteller te werpen. Wat de straatlantaarns betreft, die werden nu ook gemakkelijker [bediend: de lantaarnopsteker gebruikte een lange stok met branden- de pit. Hiermee was hij verlost van de laddermiserie. IEDEREEN WORDT VRIENDELIJK UITGENODIGD TOT DEZE MANIFESTATIE, GEVOLGD DOOR RECEPTIE De eerste biljetten van 1.000 fr. zullen, als Si. Maartensgeschenk, geschonken worden aan de Sociale Werken van de Stad Aalst, en aan de werken voor gehandicapten. Het Verbond der Aalsterse Dekenijen heeft zijn 10-jarig be staan gevierd met een geslaagd banket en een stemmig nachtbal. Een kleine 200 genodigden wa- fen opgedaagd, waaronder talrijke personaliteiten met hun echtgeno te, zoals burgemeester De Bisschop, volksvertegenwoordigers Van Hoorick en Willems, schepe nen Bogaert, De Neve en Ringoir, directeur Van Dorpe van het Alg. Middenstandsverbond, dhr. Vantilt e.a. Sympathiebetuigingen waren gestuurd vanwege senator Vernim- men, Volksvertegenw. D'haeseleer hoofdpolitiecommissaris Geeroms en schepenen Van den Eede en Van der Veken. Bij de aanvang werden piëteit vol de afgestorven leden herdacht, voornamelijk bestuurslid dhr René Vidy die reeds voor het banket had ingescheven. In zijn tafelrede verwelkomde voorzitter Frans Steenhaut o.rn. de aanwezigen uit de Hoogstraat die zopas als zevende Dekenij wa ren toegetreden. Hij onderlijnde de uitstekende verstandhouding met het huidig stadsbestuur en wees op de goede betrekkingen met de andere middenstandsorga nisaties en politieke partijen. Hij bracht hulde aan ondervoorzitter Pol De Paepe, stichter van het Verbond voor zijn rol in verband met de wet op de handelsprak tijken, en aan sekretaris Paui Vinck, die dagelijks op de bres staat voor de gemeenschappelijke belangen van alle Dekenijen. Sympatieke tussenkomsten wer den gehouden door burgemeester De Bisschop en schepen Bogaert. Terwijl het orkest zich klaar maakt voor een marathon-zitting, werd aan de volgende handelaars, die minstens tien jaar bestuurlid waren van hun eigen Dekenij, een herinnering aangeboden dries Dekenij Hovenierstraat - Molen dries Baetens Antoine, De Moor Gil bert, De Wolf Paul, Meert John ny, Van Damme Fritz en Vinck Paul, Afwezig: Van den Stock Gust. Dekenij Kattestraat Raepsaet Jean, Steenhaut Fr. en Van den Steen Jozef. Dekenij Koolstraat Bombeeck Marcel en Van Oost Joannes. Afwezig: Bruyninckx Achilles. Dekenij Molenstraat Arijs Rudolf, De Paepe Pol en Thielemans Jozef. Afweziig: De Sadeleer Joseph, Mahieu Ar nold, Saey Frans en Vergeylen Robert. Dekenij Nieuwstraat Eechaut Paul en Herernans Ju les. Afwezig: De Sadeleer Gas ton en Louies Herman. Dekenij Zoutstraten De Waegeneer Emile. Eelboae Augustin, Keymeulen Clement en posthuum René Vidy. E.H. STAF VAN DER VREKEN DANKT E.H. Staf van de Vreken dankt langs deze weg de honderden vrienden, weidoeners en Ankers, van binnen en buiten Aalst, voor hun warme oprechte sympatie die zij, op gelijk welke wijze ook, be toond hebben ter gelegenheid van zijn dankmis op zondag 29 okto ber II. in de parochiekerk van St. Jozef. Dank ook vooral naar de gebu- ren en de medeparochianen die een prachtige en nuttige miskof- fer hebben aangeboden, aan de parochiegeesteiijkheid van St. Jo zef, het ijverige feestkomitee, de Zusters van St. Jozefsschool voor hun gastvrijheid, het parochiekoor dat op prachtige wijze zorgde voor de muzikale omlijsting o.l.v„ M. van Lierde alsook de heren J. De Cock en Mores, die het orgel bespeelden en aan bariton Herman Slagmulder en de stijlvolle jeugd groepen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 5