DANSFEEST De fusie in het Aalsterse L E Z E R SCHRIJVEN Steeds de Welle- meersen Nieuwpleidooi voor behoud van bomen aan Kleine Ringlaan Rotary-Studiebeurs voor Aalsters onderwijzer de gazet van aalst In een brief, gepubliceerd in uw blad van zaterdag 11 november, geeft R. De Smet enkele beden kingen nopens de fusies van ge meenten. ik kan niet akkoord gaan met alle stellingen, die hij in deze brief verkondigd, en allereerst zou ik hem op enkele onjuistheden willen wijzen. Hij beweert dat indien men niet tot fusies komt, men dan in een federatie van gemeente zal terecht komen. Dit is een verkeerde stel- lingname, want ongeacht de ge meenten de federaties komen er toch. Een keuze bestaat er niiet. Het is op dit ogenblik zelfs zo dat de minister van binnenlandse za ken Van Elslande eraan denkt eerst de federaties op te richten, en pas later de gemeenten wil sa menvoegen. (ofr. DE GEMEENTE 8-9-72). Ook beweert hij in zijn inleiding dat Aalst nog niet weet met welke gemeenten het zou samensmelten. Volgens het plan van de adminis tratie van het ministerie van bin nenlandse zaken (waar alles toch om draait) zijn deze gemeenten wel bekend. Het zijn Aalst, Erembodegem, Nieuwerkerken en Hofstade (69.258 inwoners en 4.459 ha). «Er moet gelegenheid in de toekomst zijn te kunnen werken aan een werkelijk ruimtelijke orde ning...» beweert de voorzitter van de K.P. Dender verder. Het artikel op de volgende bladzijde van Mar tin Hutsebaut bewijst dat er in Aalst stad zelf reeds gelegenheid genoeg is om ruimtelijk te orde nen. Daarvoor is geen fusie nodig. «De nieuwe gemeente moet groot genoeg zijn in bevolking en oppervlakte zodat zij de mogelijk heid en de middelen krijgt om te realiseren». Alsof de meer dan 200 gemeenten tot 10.000 inwo ners, die zullen overblijven, groot genoeg zullen zijn om alle pro blemen op te lossen. Wat zal er bij een fusie van de gemeenten Moorsel, Meldert en Baardegem wezenlijk verbeteren Pas de federaties van gemeenten zullen hier de oplossing brengen. Het belang van deze laatsten wordt volgens mij teveel onderschat. Ook vind ik het belangrijk en kele punten, die tegen de fusie zijn te vermelden. Een fusie wordt bijna uitsluitend om partijpolitiek en finantiale re denen uitgevoerd. Alhoewel de ge meentelijke finanties belangrijk zijn mogen zij toch niet de voor naamste argumenten pro fusie worden. Tot hiertoe is gebleken dat de meeste fusies plaatsgrepen om partijpolitieke redenen, hoe graag Lezersbrieven en eventueel onge vraagde artikelen die in deze ru briek verschijnen, vertolken uit sluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemoti veerd verzoek kunnen brieven ge publiceerd worden zonder naam en adres. de briefschrijver en ikzelf het ook anders zouden willen. Voorbeelden zijn Oudenaar de, Oostende, Dendermonde, Zot- tegem enz. Steeds was het de be doeling (een) bepaalde partij- (en) in hun meerderheid te be stendigen of te vergroten. De be volking van de opgesomde steden heeft er, wat men er ook van zegt, steeds heel weinig nut van onder vonden. Ook moet het zo zijn, dat wanneer men een bepaalde samen voeging plant, men zulks doet met de nóden en de wensen van de plaatselijke bevolking voor ogen. We moeten als stedelingen (en ik ben een echte Aalstenaar) ook eens de argumenten van de kleine gemeenten tegen de fusie onder ogen durven nemen. De fusie zal voor hen nieuwe belastingen mee brengen, zonder dat ze er wezenlijk en ontegen sprekelijk voordeel uit halen. De fusie zou geen beperking van de democratie mogen zijn, maar zij is het wel. De afstand tussen de bestuurders en de be stuurden vervaagt en wordt groter. De administratie wordt onpersoon lijker, De mensen voelen zich min der betrokken bij het bestuur van hun gemeente. Wij merken dat bijna alle gefu sioneerde steden moeten over gaan tot het oprichten van wijkra den om de betrokkenheid van de inwoners op het bestuur te verho gen. In Nederland heeft men zelfs al wijkopbouworganen (met op bouwwerkers) moeten creën. In een grote gefusioneerde ge meente ziet men ook dat die (oude) gemeente, die het meeste afgevaardigden heeft in de ge meenteraad, en het best in het kollege en burgemeester en sche penen vertegenwoordigd is, ook het meest vordelen uit de samen voeging haalt. Een groot Aalst zou enkel ten goede komen aan Aalst stad. Wat de normen betreft, waarop de fusie gepland zijn, de ze lijken mij ook niet de ideale. Men houdt enkel rekening met de oppervlakte (3000 ha. minimum) of de bevolking (min. 50.000 in woners). Men wenst enkel de be staande gemeenten bij elkaar te voegen volgens hun huidige gren zen. Geografische, sociologische of economische grenzen zijn even belangrijk, (Terjoden is vb. meer aangewezen op Aalst of Haaltert dan op Erembodegem). Met mijn slot kom ik tot dezelf de besluiten als R. De Smet reeds formuleerde in zijn brief De Mens telt eerst, hij moet kunnen meebeslissen, en hij moet bij voor baat weten wat zijn lot in de ge- fusionneerde gemeente zal zijn. L.V.D.H, Volksvertegenwoordiger Louis D'Haeseleer heeft irt verband met «De Wellemeersen» volgend schrij ven 'gericht aan de Minister van Openbare Werken. Langs verschillende zijden wordt mijn aandacht gevestigd op het natuurgebied «De Welle meersen» gelegen te Welle: Dit gebied is van uitzonderlijk we tenschappelijke en sociale be tekenis voor de streek van Aalst. Zoals U bekend is wordt de natuurlijke waarde van «De Wellemeersen» sterk bedreigd daar de intercommunale Land van Aalst» zinnens is het ge bied te gebruiken als stort voor huisvuil en industrievuil. Tevens wil ik Uw aandacht ves tigen, Mijnheer de Minister, op het feit dat de gemeenteraad van Aalst - in zitting van 28 september 1972 - beslist heeft tot het oprichten van een huis- vuilverwijderingsinstallatie door middel van verbrandingsprocé dé. Inmiddels werd het kontrakt getekend tussen de «Gemeente dienst van Belgia» - als ontwer per aangesteld - en het stads bestuur zodat de beslissing in haar aanvangsstadium is ge start. Mag ik U dan ook vragen, Mijn heer de Minister, deze belang rijke aangelegenheid aan een onderzoek te onderwerpen en Uw invloed te willen aanwenden opdat het natuurgebied «De Wellemeersen» ongeschonden zou bewaard blijven. In afwachting U in gunstige zin te lezen gelieve te aanvaarden de betuiging mijner gevoelens van bizondere hoogachting Arrondissementeel C.V.P JONGEREN De C.V.P.-Jongeren nodigen uit tot het Arrondissementeel Dans feest, dat zal plaats hebben op zaterdag 25 november 1972 in zaal ^Edelweiss» Stweg op Brussel te Voorde. Orkest «The Lucky Sons» Begin te 21 uur. Toegang 50 fr. - Voorverkoop 40 fr. Toegangskaarten zijn te beko men bij Luc Van Besien Pont straat 20 Aalst of aan de ingang der zaal. BRIEVEN AAN STADSBESTUUR EN MINISTER VAN OPENBARE WERKEN In een schrijven aan het Schepenko'lege, ondertekend door J Coene, voorzitter van het IJzerbedevaartkomitéé en een aantal ar chitekten, alien woonachtig aan de Kapucienenlaan en de Leo de Béthuneiaan wordt andermaal gepleit voor het behoud van de pla tanen op deze iaan. De eerste reaktie ten stadhuize op dit schrijven lijkt er eerder een te zijn van berusting mot dien verstande dat men er de nadruk op legt dat hst behoud van het huidig tracé tot gevolg zé! hebben dat modernizeringswerken (waarvoor het Ministerie van O.W. ca. 70 miljoen had voorzien) Onvermijdelijk op de lange baan zullen ge- schoven worden. «WOONKARAKTER VOORRANG» In de brief wórdt de nadruk gelegd op de verwachting dat inge volgê de nieuwe verbindingslaan (Grote Ringlaan) het vêrkeer langs heen de Kapuciënen- en Leo de Bethunelaan zal ontlast worden. Daarentëgën is het niéuwe wegprofiel in funktie van doorgaand' verkeer. De uitvoering ervan zou het woonmillieu onherstelbaar schade berokkenen. De middenberm met stootbanden brengt een scheiding aan waardoor dé contakten tussen de bewoners aan beide zijden aanzienlijk Bemoeilijkt worden. De huidige bomen vormen een massief groenscherm waaraan de meeste bewoners van de wijk sterk gehecht zijn. In alle steden ziet men trouwens rond dergelijke lanen luxe-apparte menten oprichten. Wat op de middenberm "aan beplanting zou kunnen aangebracht worden, kan nooit de rustige sfeer van een dreef vervangen, waar men kan wandelen en rüsten. Het feit dat aan deze lanen concentratiepunten als dé kerk, het kerkhof, het zwembad, gelegen zijn beklemtoont het woonka rakter van de omgeving. Dit alles maakt dat het woonkarakter voorrang dient te hebben op het vreemd wegverkeer. Wij menen dat het stadsbestuur er mee begaan is om voor deze kwestie een oplossing te helpen bewerken die voor iedereen aan vaardbaar is. Dit is wat de bewoners van onze wijk wensen. In die zin hebben wij dan ook een brief gericht aan de Minister van Openbare Werken. Tot zover de ondertekenaars van deze brief, die verklaren bereid te zijn met het stadsbestuur van gedachte te wisselen. Gabriel CAESTECKER, van Aalst, voor het jaar 1973-74 de be loning toegekend door ROTARY INTERNATIONAL aan de «Leraar van de Gehandikapte». De laureaat krijgt nu toegang tot de Univer siteit van Birmingham (Engeland), waar hij de problemen van de middelmatig- en sterk-gehandikapten zal bestuderen. G. CAESTECKER is hoofdleraar bij LEVENSVREUGDE. Hij zorg de voor de organisatie van vakantiekampen en werkt aan een hand leiding voor leesonderwijs. Meer dan honderd jonge mannen en meisjes werden door de ROTARY FOUNDATION reeds begunstigd. G. CAESTECKER werd gesteund door de ROTARY-CL.UB AALST, één van de 15,400 ROTA RY-CLUBS, verspreid over 149 landen en geografische streken. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gusiaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2