BEL-AMI Guy tie mstugpassani 1U DE ONVOLTOOIDE DANS zaterdag 2 december te 13u3ö De kleiine Meg Merlin, leerlinge aan de balletschool van de opera, koestert een grote bewondering voor Ariane Bochet, de eerste bal lerina. Op zekere dag wordt de beroemde' ballerina La Darina door de opera aangeworven. Meg is daar allesbehalve blij mee want ze vreest dat Ariane's positie als eerste ballerina nu in gevaar komt Op de galavoorstelling van het ballet waarin La Darina de hoofd rol danst, staat Meg achter de schermen. Zij heeft besloten het succesnummer van La Darina te kelderen. Op het geschikte mo ment zal ze de hefboom van het electrische schakelbord overhalen en het licht uitschakelen. Zij haalt echter een verkeerde schakelaar over waardoor midden op het to- neel een valluik opngaat. La Da rina valt naar beneden en wordt zeer zwaar gewond in het zieken huis opgenomen. Zij zal nooit meer kunnen dansen. MANNIX zaterdag 2 december te 03 De Jonge Alex Lach'an, die als vermist werd opgegeven, keert on verwacht terug uit Vietnam. Hij lijdt aan geheugenverlies. Een bende gangster, onder de leiding van een zekere Thomson, probeert hem in haar netten te strikken. Alex is immers specia list in radar en zijn technische kennis zal de bende goed van pas komen bij een geplande bankover val. Op dat ogenblik roepen Alex' vader en echtgenote de hulp in van privé-detective Joe Mannix. PROJEKT Z zondak 3 december te 15 u Terwijl Knight, Colin en Alan met hun jeep op weg waren naar de graftombe van El Kabir, om Ram ter hulp te snellen, zijn ze in een zandstorm terecht gekomen en heeft het voertuig het laten af weten. Op het ogenblik dat hun situatie door de verzengende hitte er benard begon uit te zien, wer den ze ontdekt door de Tauregs, een in de woestijn levende stam. DE VORSTINNEN VAN BRUGGE zondag 3 december te 2Gu25 Adelin Van Waefelghem belooft zijn leven te beteren en verlooft zich met Marie-Louise. Nu is Theo Van Waefelghem aan de beurt om r;aar de hand van Ida te dingen. Ontgoocheld over haar ervaring met Quatremeire, die met een an der trouwt, aarzelt ze niet langer om hem haar jawoord te geven. De stille professor Neys blijft weer in de kou staan. DE WOUDLOPERS maandag 4 december te 18u05 Een jager, een zekere Fluyn, wil in de buurt van Idian River een prachtige eland neerschieten, maar gelukkig kan Raoul Laroche dat op het nippertje beletten. Het dier is oom Raoul zo dankbaar dat het hem blijft volgen v?.ar hij ook gaat. De eland blijft in de buurt van het huis van oom Raoul rondhan gen, ondanks de pogingen van de Junior Rangers om het dier weer het bos in te drijven. Oom Raoul is daar allesbehalve gelukkig mee want hij vreest dat als de eland cp zijn land neergeschoten wordt, men hem zal beschuldigen. Fluyn is ondertussen opnieuw in de buurt. Hij geeft zijn pogingen om de eland neer teschieten nog niet opgegeven.... HOUDT U VAN BRAHMS dinsdag 5 december te 20u.33 Paula Tessier is'een succesvol le decoratrice. Ze gaat echter naar de veertig toe en haar beste vriend Roger Dernarest gaat af en toe liever met jonge meisjes uit. Die avond belt hij haar op om een afspraak af te zeggen, omdat hij een belangrijke vergadering heeft, maar Paula weet beter... Op een dag vraagd Teresa Van der Besch, een rijke Amerikaanse, haar een appartement in te rich ten: Zo komt ze in contact met Philip, de 25 jarige zoon van me vrouw Van der Besch. Ze voelen zich tot elkaar aangetrokken en voor Paula begint de tweestrijd trouw blijven aan Roger of begin nen met Philip... DE DUBBELDEKKERS woensdag 6 december te 2öu.10 Er is in het busdepot een plaats vrijgekomen van controleur, en de directie is op het geweldige idee gekomen die aan te bieden aan Jack. Jack neemt de nieuwe job na tuurlijk aan. Stan, de conducteur, krijgt nu een nieuwe collega. En tot zijn grote voldoening is het één van de vrouwelijke buschauf feurs die de maatschappij onlangs in dienst heeft de mooie en jonge Christine... DE KLEINE WAARHEID donderdag 7 december te 20u.10 Voor ze het zelf weet, heeft Marleen Spaargaren alweer een betrekking gevonden, nadat ze bij de familie Oudemahs haar be trekking had opgezegd omdat de zoon des huizes nogal handtaste lijk was. Via een advertentie komt ze in aanraking met de journalist Jan Griffioen en zijn vrouw, die iemand zoeken om de praktisch onvoorstelbare chaos in hun huis een beetje binnen de perken te houden. Het milieu waar Marleen nü is terechtgekomen, wijkt ge heel af van het vcrigè, het is ar- tiestiekerig en vrijgevochten. Ze wordt er ook behandeld als een gewoon mens. Met mijnheer Grif- fjoen heeft ze onmiddelijk een uit stekende verhouding, door zijn vriendelijkheid weet hij haar van af het eerste moment op haar ge mak te stellen. Hij greep haar bij de schouders en rammelde haar dooreen. «Begin daarover niet. Ik ver bied het je!» Zij schreeuwde. «Je bent met haar naar bed ge weest, ik weet het.» Hij had zich alles laten zeggen, maar deze leugen wekte zijn ver bittering. De waarheden, diie zij hem in het gezicht had geslingerd hadden hem inwendig doen; trillen van woede, maar deze valse be schuldiging met betrekking tot het meisje dat zijn vrouw zou worden deed zijn handen jeuken om haar af te ranselen. Hij zei nog eens, «Zwijg... pas op... zwijg» En hij schudde haar heen en weer alsof hij appels van een boom wil de schudden. Zij krijste met ver ward haar en wijd open mond en laaiende blik, «Je bent met haar naar bed ge weest!» Hij liet haar los en gaf haar zo een zware klap in het gezicht, dat zij tegen de wand viel. Maar zij keerde zich om en zich op haar handen oprichtend gilde zij nog eens, «Je bent met haar naar bed geweest!» Hij storie zich op haar, hield haar tegen de vloer gedrukt en ranselde haar af, alsof hij met een man te maken had. Zij werd opeens stil, kreunde alleen onder de slagen. Zij ver roerde niet meer. Zij hield haar gezicht verborgen in de hoek tus sen vloer en wand en klaagde zacht van pijn. Hij hield op mei slaan en kwam overeind. Hij deed een paar stap pen om zijn zelfbeheersing te her vinden: daarna bedacht hij iets. Hij ging naar de slaapkamer, vul de de kom mét koud water en stak er zijn hoofd in. Hij waste ook zijn handen en ging naar haar terug, zorgvuldig zijn vingers afdrogend. Zij had zich niet verroerd. Zij lag nog op de vloer en schreide gedempt. Hij vroeg, «Ben je haast klaar met grie nen?» Zij antwoordde niet. Hij bleef midden in de kamer staan, toch gehinderd en enigzins beschaamd bij de aanblik van dat lichaam op de vloer. Opeens nam hij een besluit, greep zijn hoed van de schoor steenmantel en snauwde, «Ik groet je. Geef de sleutel aan de concierge af als je klaar bent. Mijn geduld is op.» Hij verliet het huisje, sloot de deur af, vervoegde zich bij de por tier en zei, «Mevrouw blijft nog even. Zij zal gauw klaar zijn. Zegt u tegen de eigenaar, dat ik tegen 1 okto ber opzeg. We hebben nu 16 au gustus, de termijn is dus voldoen de.» Met grote stappen beende hij weg, want hij had nog enkele drin gende inkopen te doen voor zijn bruid. Het huwelijk was vastgesteld op 20 oktober, nadat de kamerzit tingen begonnen zouden zijn. Het zou in de kerk van de Madeieine gesloten worden. Hierover was druk geroddeld, zonder dat men het rechte van de zaak begreep. Er waren diverse lezingen in om loop. Er werd gefluisterd, dat de bruid geschaakt was geweest, maar niemand kon het bevestigen. Volgens het personeel was me vrouw Walter, die geen mond meer opendeed tegen haar aan staande schoonzoon, razend van woede geworden op de avond waarop tot dit huwelijk werd be sloten, nadat zij haar dochter in het donker nog naar een klooster had laten brengen. Zij hadden haar voor dood opgeraapt. En zij zou er zeker niet meer van boven op komen; zij zag er nu werkelijk 69 uit als een oude vrouw, het haar was volkomen grijs geworden. En zij werd steeds vromer, zij ging elke zondag naar de mis. In het begin van september kon digde La Vie Franpaise aan, dat baron Du Roy de Cantel hoofdre dacteur van het blad zou worden, terwijl de heer Walter directeur zou blijven. Vervolgens werd er een klein leger bekende kroniekschrijvers, verslaggevers, politieke redacteu ren, kunst- en toneelcritici aange trokken, die men had weggekocht van de grote bladen, de oude ge vestigde kranten. De ervaren journalisten, waar dige aanzienlijke figuren, haalden de schouders niet meer op als zij over La Vie Frangaise spraken. Het snelle en overrompelende suc ces had de minachting van voor aanstaande schrijvers uit de be gintijd van het blad weggevaagd. Het huwelijk van de hoofdre dacteur beloofde een Parijse ge beurtenis te worden. Georges Du Roy en de familie Walter hadden sedert enige tijd grote belangstel ling gewekt. Allen die in Parijs bekendheid genoten namen zich voor, de huwelijksvoltrekking bij te wonen. Deze vond op een fraaie herfst dag plaats. Sedert acht uur 's ochtends al bracht het voltallig personeel van de Madeleine, dat ever de treden van het hoge bordes van deze de Rue Royale beheersende kerk een brede rode loper uitlegde de voor bijgangers tot staan door het de Parijzenaars duidelijk te maken, dat hier een belangrijke plechtig heid ging plaats vinden. Kantoorbedienden op weg naar hun werk, ateliermeisjes en loop jongens bleven staan toekijken en dachten vluchtig na over mensen.- die' zoveel gèld uitgaven om- ge trouwd te raken. Tegen tien uur zag het zwart van nieuwsgierigen. Zij bleven een paar minuten staan in de hoop, dat de plechtigheid spoedig zou beginnen, en maakten plaats voor anderen. Om elf uur verschenen er afde lingen politie, die de mensen tot doorlopen aanmaanden, want er ontstonden telkens opstoppingen. Niet veel later kwamen de eer ste genodigden aan, degenen die een goede plaats wilden hebben om niets van het schouwspel te missen. Zij bezetten de stoelen langs de zijkanten van het mid denschip. Geleidelijk kwamen er meer, vrouwen die zijden stoffen deden ritselen, mannen van ernstig aan zien, vrijwel allen kaal, zich met aristocratische onberispelijkheid bewegend en in dit gebouw nog iets ernstigers dan gewoonlijk. De kerk vulde zich meer en meer. Een stroom zonlicht golfde door de brede open ingang naar binnen en zette de eerste rijen gasten in gloed. In het schemering lijkende koor zond het altaar met de was kaarsen een geelachtig bleek en pover schijnsel uit tegenover de lichtsiuis van het hoordportaal. Men ontdekte kennissen, wenkte, schikte in groepjes bijeen. De schrijvers, minder eerbiedig dan politici en zakenmensen, zaten on derling te mompelen. Zij keurden de vrouwen. Norbert de Varenne, op zoek naar een vriend, ontdekte Jacques Rival halverwege de rijen stoelen en voegde zich bij hem. «Wie slim is heeft de toekomst» zei hij dadelijk. Rival, die niet af gunstig was, antwoordde, «Des te beter voor hem. Zijn kostje is ge kocht.» Zij begonnen elkaar bekenden aan te wijzen. Rival vroeg, «Weet jij, wat zijn vrouw is gaan doen?» De dichter glimlachte. «Ja en nee. Zij woont heel te ruggetrokken ergens in Monmartre heb ik me laten verteillen. Maar... er is een maar... ik lees sedert enige tijd in La Plume politieke ar tikels, die verdacht veel doen den ken aan wat Forestier en Du Roy altijd geschreven hebben. Zij zijn ondertekend door een zekere Jean Le Dol, een knappe jonge man en niet stom, van het type van onze vriend Georges, die blijkbaar ken nis heeft gemaakt met zijn ex- echtgenote. Waaruit ik heb opge maakt, dat zij van beginnelingen hield en nog steeds houdt. Boven dien is zij rijk. Vaudrec en Laro- che-Mathieu hebben niet voor niets haar deur platgelopen.» Rival zei, «Lang niet de eerste de beste, die kleine Madeleine. Heel be schaafd en bijzonder geslepen. Zij moet aantrekkelijk 'zijn voor wie haar beter leert kennen. Maar zeg eens, hoe kan Du Roy eigenlijk in de kerk trouwen nadat hij van zijn eerste vrouw is gescheiden?» Norbert de Varennen antwordde «Hij kan in dë kerk trouwen omdat hij voor de kerk de eerste maal niet-getrouwd was.» «Hoe bedoel je?» «Onze Bel-ami had, of uit on verschilligheid of uit zuinigheid, het stadhuis toereikend geacht toen nij met Madeleine Forestier trouwde. Hij had zich dus ce ker kelijke inzegening ontzegd, wat meebracht dat hij voor onze Hei lige Moederkerk domweg in con cubinaat leefde. En dus verschijnt hij vandaag als vrijgezel voer he af stelt zij hem al haar praal ter be schikking, wat pèpa Walter een slordige duit zal kósten. Het rumoer van de groter ge worden menigte nam toe onder het gewelf. Sommigen spraken-bij- na hardop. Men wees elkaaf ^§r- •maarde figuren aan die zicTTcraag lieten bekijken en poseerden in de eenmaal voor openbare gebeurte nissen aangenomen houding waar in zij zich cp alle belangr-.jke bij eenkomsten vertoonden als de naar hun eigen mening onmisbare versieringen, de kunstvoorwerpen. Rival vroeg nog. «Zeg waarde vriend, jij komt zo dikwijls bij de baas is het waar dat mevrouw Waiter en Du Roy niet meer tegen eikaar spreken?» «En of. Zij wilde hem het meis je niet geven. Maar hij had papa in zijn greep door middel van een paar lijken, die blijkbaar in Ma rokko begraven waren. Hij moet gedreigd hebben met opzienba rende onthullingen omtrent het verleden. Walter zal aan Laroche- Mathieu gedacht hebben en is ogenblikkelijk door de krcieën ge gaan. Maar de moeder, koppig als alle vrouwen, heeft zich vast voor genomen niet meer tegen haar schoonzoon te spreken. Erg grap pig, hen samen te zien. Zij ge draagt zich als een soort stand beeld, het beeld van de Wraak, en hij schaamt zich een beetje, al laat hij het niet merken, want zelf beheersing heeft hij.» Collega's kwamen hun de hand drukken. Zij vingen flarden van politieke gesprekken op. En vaag als het ruisen van een zee in de verte drong het gemompel van het voor de kerk te hoop gelopen pu bliek met het zonlicht binnen, steeg op onder het gewelf, boven het geroezemoes van het in het bedehuis bijeengekomen betere publiek uit. Plotseling tikte de koster drie maal met de stok van zijn helle baard op de vloer. Alle aanwezi gen draaiden zich onder geritsel van rokken en geschuifel van Stoe len om. Aan de arm van haar va der verscheen de jonge vrouw in het felle licht van het hoofdpor taal. Vervolgt Nadruk worbodsn

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 10