Ouverture tot samen werking stad en interkommunale Een structuurplan voor de agglomeratie Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. i'Ki 15 NA DE BESPREKINGEN OVER ONTHAALCENTRUM Het ziet er naar uit dat de vergadering van afgevaardigden van de stad en de Interkommunale 't Land van Aalst, die vorige week plaats had, althans i.v.m. het «Onthaalcentrum voor de Denderstreek» te Aalst, van aard kan zijn om misverstanden, tegenstellingen enz. ze ker niet verder aan te scherpen. In tegendeel op het stadhuis liet men verstaan dat deze besprekin gen hopelijk verder vlot en welwillend zullen verlopen, zodat de stad Aalst nog dit jaar het ganse projekt bij de betrokken Minister kan bespreken en afhandelen. door F. COURTEAUX ln 1849 teisterde de cholera de ongeving van de Nieuwstraat- poort. De angstige bewoners zetten een beeldje van O.L Vrouw in een houten kappelletje en hingen het op aan een linde. Later viel de bliksem op de boom, het beeldje bleef echter gespaard. Daarom wordt het sedert 1883 vereerd in de kapel Ter Linden, Op de hoek van de Withuisstraat verkocht men pruimtabak; een paar huizen verder, in een grote poort, hamerde de (zwarte) smid Wantje De Moor, tevens cafébaas; één van zijn dochters trouwde met een lid van de leerlooiersfamilie Schotte. Daar tegenover woonde Soei Slagmulder, een opvallend stille man die ik leerde kennen in de «Diepe Lochting». Nooit maakte hij zich kwaad ook niet als hij verloor bij het kaartspel, nooit hoorde ik hem uitvaren tegen één van zijn medespelers... waarlijk een unicum. Moest de goede man nog leven, hij zou het moeilijk kunnen geloven dat hij een kleinzoon en een kleindochter heeft die naam verworven hebben in de Vlaamse toneel- en zangwereld I Al die mensen woonden op «de Nieuwstraatpoort». Zelfs de Gentsesteenweg werd zo geheten. De brouwerij «De Klok» van Monfils (nu flatgebouw), de oude afspanning van Sint-Anna die in 1927 haar naam gaf aan de Sint-Annalaan, het cafe van de Kan on- nier (nu houthandel De Deyn) tegenover het velodroom, de laatste overblijfselen van de lazarie, zelfs de herberg «De Schaapstal» tegen de Erpse Vijf huizen, dit alles lag op de Nieuwstraatpoort. SOLIDAIR In het «Ontwikkelingsplan» van het arrondissement Aalst (zg. werkgroep Vlerick) werd de bouw van een dergelijk onthaalcentrum voorzien op het industrieterrein III van Eerembodegem. Dit mits tus senkomst van staatswege via ren tetoelage. Minister Vlerick had toen, met name in september van vorig jaar, er reeds de nadruk op gelegd dat dit centrum moest in geplant worden «in de ware kern van de streek namelijk Aalst». De aankoop van de Filature Im periale, aan het Keizerlijk Plein door de stad, opende vrij onver wachts een gunstig perspektief m. a.w. bood van meetaf een zeldza me kans om dit Onthaalcentrum in het hart van de Denderstreek in te planten. De diverse frakties van de Aal- sterse gemeenteraad hebben ove rigens reeds vroeger te verstaan gegeven dat, zonder enige uitzon dering, alle raadsleden het pro jekt betreffende de aanbouw van dit centrum te Aalst niet ongene gen zijn. Wat overigens bleek uit de een parige goedkeuring tijdens de raadszitting einde augustus jl. Nu terug naar de Schoolstraat. In de kindertuin leerden wij matjes weven. Daar was een kleuter onderwijzeres, een bejaarde jonge dochter met een zeer mannelijke snor Gedurende de bezettingsjaren 14-18 plaagden Duitse soldaten haar om die behaarde bovenlip, waarop zij reageerde met «das ist ein zeichen einer gute gesuntheit.» Rechtover de Concordia, eigendom van brouwer Van der Schueren stond - en staat nog - «de root van Spittaels», een rij van vijf bur gerwoningen, Naast de school woonde meneer Janssens. Zijn enige zoon Jozef werd dokter, wat toen een hele gebeurtenis was. De medicus kwam terecht in het Henegouwse Bonsecours; h,j werd burgemeester in deze bekende bedevaartplaats, tevens hydrotera- peutisch centrum. In het aanpalende huis is de jonge Kamiel Huysmans nog op be zoek geweest bij Mevrouw Verleysen (met haar meisjesnaam heette ze Van Bockrijk); beiden waren afkomstig van Bilzen. Twee huizen verder woonde de robuste, grijze meneer Corneille Vincent, welgesteld handelaar in fijn lijnwaad en aktief bestuurslid ven de'liberale werkmanskring Concordia. Dat hij, samen met een naar partijgenoten, de socialisten steun verleende bij de oprichting van een koöperatieve broodbakkerij in het nr. 54 van de Nieuwstraat vernemen wij van L.P. Boon in zijn «Pieter Daens» (blz. 72), In het laatste huis van de rij verbleef een kroostrijk gezin. Gedu rende de oorlog 14-18 lagen er vier kinderen met rode koorts. Voor besmettelijke ziekten was de bezetter doodsbang I Na het bezoek van een Duitse dokter werd op de buitendeur een zwart bord aan gebracht met «Eintrit verboten für Deutsche Mannschaft». Geduren de de rest van de «krieg» bleef deze waarschuwing hangen. Dit bleek een beste middel tegen inkwartiering en tegen wol- en koper opeising Daarbij leverde het nog een dubbel rantsoen melk op EEN BOUWHEER Plein, mét achteraan de Feest- en Jaarbeurshallen rijzen hiertegen technische bezwaren. Wil de ganse onderneming zo nuttig en renderend mogelijk zijn aldus het Aalsters stand punt, dan is het vanzelfspre kend dat slechts één bouwheer optreedt. Het is ook te verwachten dat het gebouw méér zal kosten dan de aanvankelijke vooropge stelde 5 Miljoen frank. Wil men zich niet beperkt voe len tot een gebouw, dat door de staatsbetoelaging zou gelimi teerd zijn dan moet de bouw gebeuren door de stad Aalst, die datgene wat de staatssub sidies en de behoeften over schrijdt, zelf kan dragen (even tueel via gewone rijkstoelagen) en er een passende bestemming zal aan geven, bv. het onder brengen van de kantoren en an dere lokalen voor de stedelijke en wetenschappelijke diensten van toerisme enz. Ook al omwille van de herstruk- turering van de gemeentegren zen en van de lokale besturen lijkt het aangewezen dat één gemeente de bouw voor zijn re kening neemt en dat de Inter kommunale hierin lokalen ter beschikking krijgt. STEDELIJK KOMITEE VOOR RUIMTELIJKE ORDENING Schepen Jan De Neve heeft dezer dagen de opdracht strekkende tot het opmaken door het Komstee voor Ruim telijke Ordening van een Struktuurplan voor het Aalsterse toegelicht. De beslissing ter zake door voormeld komitee dateert van 23 oktober j.l. en het plan zou uiterlijk in juni 1973 klaar zijn. Tijdens de besprekingen tussen de Aalsterse afgevaardigden en deze van de Interkommunale heeft Schepen De Neve het projekt van dit onthaalcentrum toegelicht en hierbij beklemtoond dat men ten overstaan van de centrale instan ties een eensgezinde opvatting wou naar voor brengen, weshalve het overleg met de Interkommuna le wenselijk was. Al met al zou tijdens deze ver gadering gebleken zijn dat ook de Interkommunale via haar woord voerders de inplanting te Aalst niet betwisten. Echter zouden leden van het Direktiekomitee van de Interkom munale, de wens hebben uitge drukt dat de stad aan voormeld organisme de grond zou verkopen. Wijl dit Onthaalcentrum in feite zou ingekaderd zijn in het geheel van het komplex aan het Keizerlijk Aldus steeds het standpunt van de stad Aalst. De Interkommunale zou dit standpunt verder onder de loepe nemen en alvast signaleren over hoeveel lokalen zij dient te be schikken. Anderdeels zal het stadsbestuur in een nota aan de Interkommunale zijn zienswijze nader toelichten. In elk geval zijn de standpunten van de twee partijen niet onover brugbaar. Een Onthaalcentrum - in de wel begrepen zin van het woord te Aalst - kan ongetwijfeld mede bijdragen tot het wegruimen van middeleeuwse intergemeente lijke twisten die de publieke opi nie zeker niet in «vervoering» brengen. In samenwerking met randgemeenten Een dergelijk struktuurplan is reeds vorig jaar ter sprake geko men en werd dan aanvang van 72 besproken door het Stedelijk Ko mitee voor Ruimtelijke Ordening. Gesteld werd dat in een dergelijk plan moet rekening gehouden wor den met de leefgewoonten, de de mografie en andere aspekten in de randgemeenten, omdat ai deze elementen uiteraard hun invloed hebben op de struktuur van de stad zelf. De suggestie van een iddeênwed- strijd werd uiteindelijk niet aan vaard omdat de kosten voor de deelnemers te hoog zouden oplo pen, anderzijds de voorbereiding zo moeilijk is, er te veel geimpro- vizeerd zou worden, wat tot ge volg heeft dat niet-haalbare futu ristische ideeën zouden voorge legd worden. Om financiële redenen werd ook afgezien van een opdracht aan een of andere groep, waarbij te vens diende rekening te worden gehouden met de duur van uitvoe ring min. 2 jaar. in oktober jl. werd dan door het S.K. Ruimtelijke ordening een 1e subkommissie opgericht met als leden Schepen De Neve, tevens voorzitter, S. Bogaerts, E. De Block, M. Vermang, M. Waltniel stadssekretaris C. Willems, Coo- lens, stadsurbanist, V. Leen, afde lingschef, namens de stedelijke administratie alsmede afgevaardig den van Hofstade, Erembodegem en Nieuwerkerken. Elk lid zal een bepaalde rubriek uitwerken en mag hiervoor vrijelijk beroep doen op specialisten (his torici, sociologen, ekonomisten, pedagogen en dient binnen de maand een rapport neer te leggen waaruit alle nuttige gegevens zul len geput en samengebracht wor den voor de definitieve opstelling van de survey. Het werkdiagram voorziet volgen de rubrieken 1. Ligging van het Aalsters ge west. 2. De historische groei. 3. Onderzoek van de agglomera tie (fysisch, aspekt, demogra fie, huisvesting, sociaal, eko nomische en kultureel aspekt verkeer).

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16