De fusie moet volkszaak zijn Nog de Weüemeersen L E Z E R SCHRIJVEN de gazet van aaist 1 1 p 2 Het is me een werkelijk genoegen geweest op mijn artikel over de fusies een reaktie ie krijgen. Het is daarbij van ondergeschikt be lang of L.V.D.H. het met me eens is of niet. Wat telt, is dat meer mensen dan tot nog toe betrach ten het probleem klaarder te stel len. en er de bevolking aan te inte resseren. Maar juist dit laatste houdt met een in, dat men bepaalde ver keerde voorstelingen omtrent de fusies uii de wereld helpt. Ik heb daarbij niet de pretentie de.waar heid in pacht te hebben. Ik zoek alleen die doorheen de diskusie zo dicht mogelijk te benaderen. Is L.V.D.H. het er met mij over eens dat DE MENS centraal moet gesteld worden, er zijn blijkbaar vandaag nog drie aspekten waar omtrent we van mening verschil len de interpretatie van de wet, de noodzaak en de vraag hoe de, demokratie uit dit alles zal te voorschijn komen. DE WET Wat vandaag wet is, kan morgen anders zijn. Men zal mij daarom trent zeker van geen fetichisme kunnen beschuldigen. Maar mijn tegenspreker vergist zich wanneer hij zegt dat ik de bedoelingen van de wet onjuist interpreteer. Ik schreef, dat een gemeente die NIET fusioneert in een federatie van gemeenten zal terecht komen, met minder autonomie en minder demokratische inspraak, plus wel licht beslissingen omtrent belas tingen (vanwege de federale raad) waarop de bevolking nog minder vat zal hebben. Zich steunend op «De Gemeente» van 8.9.72, antwoord L.V.D.H. hierop, dat er geen keuze bestaat. Ongeacht de gemeenten, komen de federaties er toch. Welnu, hier voor mij ligt de tekst van de wet van 26 juli 1971, houdende de or ganisatie van de agglomeraties en de federaties van gemeenten, en daar lees ik in artikel 4 Van 1 januari 1975 af, en vóór 1 januari 1976, duidt de Koning de federaties aan waartoe de ge meenten van het Rijk behoren die geen deel uitmaken van een ag glomeratie of federatie OF DIE NA SAMENVOEGING ENTITEIT VORMEN. Dit betekent in andere woorden, dat wanneer men doorheen de fu sie tot een voldoende grote enti teit komt, een federatie als tus senschakel met de hogere macht overbodig wordt geacht. Lezersbrieven en eventueel onge vraagde artikelen die in deze ru briek verschijnen, vertolken uit sluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen cp uitdrukkelijk en gemoti veerd verzoek kunnen brieven ge publiceerd worden zonder naam en adres. In de toekomst kijken kan ik na tuurlijk niet, maar voor wat tot nog toe beslist werd lijkt me dit klaar te zijn. En ik zou er dit wil- Jen aan toevoegen als politiek bewust burger van dit land, ver kies iik in elk geval druk te kun nen uitoefenen op een door de burgers van mijn gemeente recht streeks verkozen bestuur, dan on rechtstreeks of zelfs rechtstreeks op een federatieraad, die mij doet ^denken aan de intercommunales en andere lichamen, in principe uitstekend, maar in de praktijd door niemand gekontroleerd: Bij dit punt behoort ook nog de bewering van L.V.D.H. als zou Aalst reeds de gemeenten kennen met dewelke het zal samensmel ten. Het zijn volgens het doku- ment van het ministerie van Bin nenlandse Zaken Erembodegem Nieuwerkerken en Hofstade. Dit komt neer op de verklaring van een Aalsters raadslid wat daar boven werd beslist zal gebeuren en daarmee uiit. Een verklaring die mij als op de zitting in kwes tie aanwezige journalist, de onge oorloofde uitroep heeft ontlokt dat is kwatsj En inderdaad, heeft minister Van Elslande niet zelf verklaard dat het beruchte dokument niet bin dend was Zei volksvertegen woordiger Verroken niet dat er nog heel wat kon en moest aan geschaafd worden is bij de zelfde hierboven geciteerde wet niet bepaald artikel 3, dat de ge meenten sen gemotiveerd advies moeten geven o.a. over «een sa menvoeging van de gemeente met één of meer nabijgelegen gemeen ten welke hij aanduidt» NIETS is dus definitief beslist, en hier wil ik trouwens L.V.D.H. vol ledig beamen, wanneer hij schrijft dat de fusie niet steeds volgens de huidige grenzen der gemeen ten moet gebeuren. Persoonlijk vind ik trouwens de voor Aalst en omliggende voorgestelde fusie te klein. Ook, maar niet alléén, om dat zoals dhr Van Hoorick in de raad verklaarde, Aalst morgen geen stadje van derde of vierde rang in België mag worden en geen dorp in Europa. En dit zou, met al wat zich momenteel af speelt, op ekonomisch gebied bijv. even nadelig zijn voor de omlig gende gemeenten. DE NOODZAKELIJKHEID Er is geen fusie nodig om aan een werkelijke ruimtelijke ordening te doen, zo schrijft L.V.D.H. In een beperkte mate natuurlijk niet, maar buigt men zich even dieper over elk van de problemen voor dewelke Aalst en omgeving staan, inderdaad zeer goéd belicht in de artikelenreeks van dhr Hutsebaut, dan komt de 'noodzakelijkheid van een ruimer werkterrein en een eensgezinder beleid duidelijker naar voor. Men moet daarbij eens denken aan sociale dienstverle ning, kuituur, sport, verkeer, en de daarbij te pas komende inplantin gen en werken, aan de jarenlange miserie omtrent het intercommu naal ziekenhuis dat er nooit geko men is. Zeer zeker, er zullen na de fusies nog steeds kleine gemeenten over blijven en daar zullen de federa ties de oplossing moeten brengen. Maar persoonlijk meen ik dat die tot een minimum mpet herleid worden, en dat het dan vooral ge meenten met een uitgesproken landelijk karakter moet betreffen. Tegenstrevers van de fusies zullen er nog een hele tijd zijn. Ze zullen trouwens niet minder tegenstan ders zijn van de federaties, en uit eng lokalistisch of persoonlijk standpunt gezien zullen ze ook wel stevige argumenten hebben. De vraag is of die argumenten ook ?o stevig zijn wanneer men die gemeentelijke kollektiviteit ziet piet haar behoeften en in haar ontwikkelng Omdat ik eerst nog het «argu ment» financies willen aanraken, komik op dit laatste verder te rug. De stad of de grootste, ge meente wil de omliggende ge meenten doen betalen Ook in volle verkiezingskampagne heb ben wij blijven voorhouden dat «betalen» niet alleen een kwestie is van de meerderheid aan het be stuur, haar bekwaamheid en de door haar gevoerde politiek. De opeenvolgende regeringen bijv. hebben daar heel wat mee te zien. Ik wil als Aalstenaar zeer zeker ook graag aan de bevolking der omliggende gemeenten denken, maar moet er ook niet gedacht aan wat de centrumfunktie van Aalst aan de Aalstenaars kost Trouwens, fusie of federatie, de kwestie van «betalen», de strijd voor een rechtvaardiger verdeling van het nationaal inkomen, zal zich aan de bevoiking der kleine gemeenten uiteindelijk toch even zeer opdringen als aan deze der grotere steden. DEMOKRATIE Ik schreef zelf dat de fusie geen beperking van de demokratiie mag met zich brengen, en dat onder meer wijkraden zullen nodig zijn. Maar men mag dan ook weer niet gaan denken dat het demokratisch leven in deze gemeenten nu pre cies een voorbeeld is I Ik ben geen historicus, maar ik meen te weten dat vooraleer men tot de huidige staten van Europa is gekomen, er heel wat woorden en., slagen zijn gevallen. En toch was het vormen van grote staten progressistisch en heeft het de ontwikkeling van de mensheid in de hand gewerkt. Daar was een centraliserend as- pekt aan verbonden, maar hebben zich terzelfdertijd ook geen ande re vormen van demokratie ont wikkeld Ik meen dat men met zekerheid kan zeggen, dat de fu sie, vooral met een stad van enig belang, de visie van de inwoners der kleine gemeenten op heel wat zaken in weinig tijd grondig zal wijzigen. Zij zullen zich niet zó gemakkelijk laten doen Het moet en het mag inderdaad niet zo zijn dat de fusie alleen de grote stad ten goede komt, maar fusie of federatie of zelfs helemaal niets, we staan op een punt in de ontwikkeling van het huidig maat schappelijk systeem, waarop al les gaat afhangen van de BEWUSTE EN AKTIEVE inzet van de werkende bevolking, van de kleine man. Het is daarom, en om te beletten dat de fusie inderdaad uitsluitend om enge partijpolitieke belangen of om financiële redenen zou door gevoerd worden, dat wij, K.P., zo zeer op een brede diskussie aan dringen, waarbij de bevolking aan het woord komt. En van de K.P. kan men zeker niet zeggen dat zij in het Aalsterse er onmiddellijk politiek belang bij heeft. Onvermijdelijk, zal men met de fu sie niet overal van de eerste ope- patie af in de meest gunstige op lossing terechtkomen. Alleen het feit reeds dat men aan de top zo veel deuren heeft laten openstaan en zo weinige criteria heeft ge geven, wijst in die richting. Dit kan echter alleen een reden te meer zijn opdat degenen die in het sociaal en politiek leven ver antwoordelijkheid dragen de kwes tie vlug en kordaat zouden aan pakken. Om alle nodige gegevens te ver zamelen en de bevolking kans te geven met kennis van zaken te oordelen, blijven ons slechts twee jaar. Dit is voor een beslissing die het leven van bijna honderddui zend mensen ongetwijfeld aan zienlijk zal beinvloeden, een zeer korte tijd. Het zou mij dan ook verheugen moesten anderen hier met hun ideeën uitpakken aan dewelke ik de mijne zou kunnen toetsen. Ray De Smet voorzitter K.P. -Dender. Ter verantwoording van de ak tie die De Wielewaal-Denderlanc voert voor het behoud van het biologisch milieu van de WELLE MEERSEN, is het moeilijk de ideëen die ons door het hoofd gaan netjes te rangschikken, om- wille dat ze te talrijk zijn en ook te verscheiden. Het is verbijste rend met welke kalmte en zelfze kerheid, in dit geval nu, de ovei- heid beslissingen neemt waarvan zij de draagwijdte ofwel niet kent, ofwel louter negeert. In het eerste geval zouden we medelijden kun nen voelen, ware het niet dat de- ze mensen daardoor hun onbe kwaamheid ten toon spreiden. In het tweede geval - en we vermoe den en vrezen dat dit de juiste toedracht van de zaak is - kunnen we niets anders doen dan. deze mensen duchtig op de tenen, te trappen. Blijven we, waar het nog tot on ze mogelijkheden bahoort, met on ze onbehouwen handen van de na tuur af Deze laat zich door ons niet straffeloos aan banden leg gen de mens zelf is het..uitein delijk slachtoffer Het is alsof de eigenaar van een luxueuze woning op zeker» dag zou beslissen zijn huis af breken, om daarna met de braakmaterialen een nieuwe ning te bouwen en daarbij zou ho I pen dat zijn nieuwe woning beter a en schoner zal zijn dan de oor spronkelijke n s In feite gaat het niet zozeer om k de vraag of de WELLEMEERSEN o al dan niet onder een laag huisvuil z, zullen bedolven worden - om er n daarna een wandelpark van te d maken. In onze dichtbevolkte h streek hebben wij geen enkele bio- s logische ruimte meer over die we rr zomaar kunnen opofferen, zij het nu de WELLEMEERSEN, DE OSBROEK, de HONEGEM, het BLAUWBOS of noem maar op. Dergelijke millieu's beschermen is onze taak. En zo komen we tot de kern van de zaak (uit staat- huishoudkundig oogpunt gezien) het technisch probleem van de huisvuilverwijdering. Dit ligt wel enigszins buiten onze bevoegd- heid, maar we menen wel dat de overheid deze kwestie met een te L grote laksheid heeft opgelost. 2 We hopen in elk geval dat, naast het behoud van de WELLE- n MEERSEN, onze aktie ook de mensen zelf van de Denderstreek zal wakker schudden, en in de toe n komst niet meer zullen toelaten 11 dat ons milieu nog verder ge- c schonden wordt. Luc De Bondt, voorzitter De Wielewaal c Denderland. ra il- ZIE VERDER LEZERSTRIBUNE ni BLADZIJDE 4. Mc in weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2