ÈCji I voor de fijnproevers uit de modewereld nuttige wenken 7 we week? keuken geheimen '^WjÊjÊsiê KINDERSCHOENEN 11 vrouwen ~Tn 4J eten ZONDAG Zalmslaatie Tomatensoep Kalfsge- braad Schorseneren Gekookte Aardappelen Ge bakken Banaan. MAANDAG Koud Kalfsgebraad Sla met Mayonaise Gebakken Aardappelen Griesmeelvla met Rozijnen. DINSDAG Gestoofde Schelvis Worteltjes Boter saus Gekookte Aardappelen Fruit. WOENSDAG Spruitjes Gehaktschotel Aardap pelpuree Compote van Gedroogde Pruimen. DONDERDAG Varkenskarbonaden Gestoofde Prei Gekookte Aardappelen Wentelteefjes VRIJDAG Mosselen Frites Citroenrijst. ZATERDAG Witloofschotel met Ham en Kaassaus Stokbrood Fruitsalade. GEBAKKEN BANAAN Benodigd 6 bananen, citroensap, 50 g boter en wat poeder suiker. Bereiding Leg de gepelde en in de lengte doormidden gesne den bananen in een beboterde vuurvaste schotel. Pers erboven een citroen uit en overgiet met gesmolten boter. Strooi er wat poeder suiker overheen (zuinig zijn met de suiker als de bananen goed rijp zijn) en zet de schotel enkele ogenblikken in een goed verwarmde oven. SPRUITJES - GEHAKTSCHOTEL Benodigd 1 kilo spruitjes, zout, enkele sneetjes bruin brood zonder korst, 400 g varkensgehakt, 1 ui, boter, ei, paneermeel, peper, nootmuskaat en 2,5 dl bouillon of water met 2 bouillonblokjes. Bereiding Maak de spruitjes schoon en kook ze gedurende 10 minuten in een weinig water met zout bijna gaar. Beboter een diepe vuurvaste schotel en bedek de bodem met sneetjes bruin brood. Meng het gehakt aan met de kleingesneden, in wat boter gefruite ui, het ei, wat paneermeel, wat zout, peper en nootmuskaat, Spreid de heift van het gehakt over het broodlaagje uit. Leg hierop de helft van de spruitjes. Spreid het overige gehakt over de spruitjes uit en leg de rest van de groente erop. Schenk de bouillon erover en. leg hier en daar klontjes boter. Laat het gerecht met een deksel afgedekt in een warme oven 20 a 30 minuten staan. WENTELTEEFJES Benodigd eieren, l/d dl melk, suiker, wat zout, 8 sneetjes wittebrood zonder korst, boter en kaneel. Bereiding Breek de eieren in een kom en klop ze los, doch niet schuimig. Voeg de melk, een koffielepel suiker en een ietsje zout toe en roer alles goed doorheen. Leg de sneetjes brood naast elkaar op een schotel en schenk het eiermengse! er overheen. Laat dit even intrekken tot het brood zacht begint te worden. Smelt wat boter in de koekepan en bak hierin de geweekte boterhammetjes aan beide kanten mooi goudbruin. Dien ze warm op, bestrooid met een mengsel van suiker en kaneel. VLEES BRADEN De eindejaarsfeesten naderen met rasse schreden. Huisvrouwen beginnen ernstig te denken aan een feestelijke maaltij.d. Of dit nu een eenvoudig etentje onder huis genoten wordt, ofwei een uitge breid diner, gebraden vlees, kip of kalkoen komt er in ieder geval op tafel. Gevogelte geniet met Kerst mis nog altijd de voorkeur, onver schillig of het beestje in de braad pan, aan het spit of in de oven aan zijn goudbruine korstje kwam. Wel kan daardoor de smaak enig zins verschillen. Kip in de braad pan toebereid, wordt heel mals, doch de smaak is minder fijn dan dat van een exemplaar, dat aan het spit werd rondgedraaid, ter wijl het vlees van een in de oven gebraden kip wel heel lekker, doch wat droger is. Dit gevaar voor uit drogen bestaat eveneens bij het braden van ander vlees in de oven. Nu kunnen we hier wél wat aan doen. Ons kippetje krijgt in de buikholte altijd een klontje boter en vogels waarvan het vlees van nature al zeer droog is - we den ken hier aan kalkoen, fazant, pa trijs en andere - worden bewerkt met een dun lapje vers spek. Het spek wordt met een dun touwtje vastgebonden en wordt voor het opdienen verwijderd. Verder kun nen we uitdrogen bij alie soorten vlees voorkomen door in de oven een bakje water te zetten en door het vlees in het begin af te dekken met een boterpapiertje of alimini- umfolie. De laatste 20 minuten van de braadtijd wordt dit verwij derd om het vlees een mooi bruin korstje te laten krijgen. Bedruip ook vlees in de oven zo vaak mo gelijk (ongeveer om de 10 minu ten) en voeg af en toe bij de braadboter een kiein scheutje wa ter. Zorg ook altijd dat de braad slee ruimpassend is. Bedenk dat hoe kleiner het stuk vlees is het des te sneller zal uit drogen. Daarom is het verkiese lijk stukken vlees, die in de braad pan paasen «bovenop» te braden. kroniek Preventieve kinderschoenen en speciale schoenen voor losse steunzolen VRIJHEIDSSTRAAT 44 9300 AALST ER ZIJN OOK HELDERE KLEUREN iedereen dacht dat dit de winter zou worden van uiterst donkere modekleuren. Toegegeven zwart, grijs en het ietwat somber auberge zijn goed vertegenwoordigd, doch overheersen doen ze niet. Er zijn beslist nog talrijke andere kleuren die meespelen in het winterpalet van Mevrouw mode. Rood is nog favoriet. En de wat ouwelijk aandoende lange kleding krijgt dadelijk iets lichtvoetigs als men ze kiest in één of andere heldere pasteltint. Bruin is er in alle schakeringenvan warm roestbruin als van chrysanten of het roodbruin van eikenblade ren in de herfst of diep marron toe. Bovendien zijn er veel bedrukte wollen en zijden stoffen, vaak in kleine mozaiekpatronen met mooie Byzantijnse, oude kleuren. Daarom hoeven we geenszins te tobben over een sombere mode, maar ons met een zekere opgewektheid ke ren naar de iichtsre zijde. VERSIERINGEN OP LEER. Kleding van leer kennen we a! jaren. Maar nooit tevoren was ze zozeer in trek bij onze jeugd als dit seizoen nu Saint Laurent en Cardin ze niet slechts hebben versierd met bont, maar ook met spijkerborduurssl, kleurige appliques en ingewerkte figuren. Jonge ontwerpers maken van hun leren manteis een lieflijke bota nische tuin of het viinder'snd uit Prikkebeens stoutste dromen. Ze bestikken hun modellen met art-deco-dessins of versieren ze niet min der schilderachtig met spijkers of nestels. Soms zijn het ook aiieen maar biezen of strepen in afstekende kleuren, die een model de no dige «pep» geven. En voor het eerst zijn er nu ook volop broeken-nieuwc-stij! (de midi's) en rokken van leer. Voor wie uitgekeken is op de hippie-achtige franje-toestanden, gaat hier weer 'n heel nieuw paradijs open. DIEPVRIES VALT STIL! U krijgt misschien een raar gevoel wanneer U merkt dat Uw wel gevulde diepvriezer plotseling uitvalt. Raak dan niet in paniek, maar houdt het hoofd koel. De inhoud van uw trouwe steun en toeverlaat kan voorlopig geen kwaad. Misschien kunt U de storing zelf verhelpen. Begin met te kijken of er geen zekering is doorgesmolten. Het kan zelfs gebeuren dat de stekker niet goed in het stopcontact zit. Is dit niet het geval, probeer dan eens of de vriezer weer aktief wordt door hem op een hogere of lagere stand te zetten. Helpt dit ook niet en is er verder geen stroom- onderbreking te bespeuren, dan is de diepvriezer wel echt stuk. Waar schuw dan onmiddellijk uw leverancier. Belooft hij nog dezelfde dag te komen, dan laat U de inhoud in de vriezer rustig zitten. U moet weten dat dankzij de isolatie van de kast de temperatuur uitgaande van zeer ongunstige omstandigheden - dat wil zeggen een kast die door de zomerzon wordt beschenen - nog 15 uur zeer laag blijft. Kan de monteur binnen die tijd bij U niet zijn, dan moeten de le vensmiddelen in kranten verpakt en in een teil bewaard worden. Is het defect van uw diepvriezer niet onmiddellijk te verheipen, dan blijft er weinig anders over dan een beroep te doen op b'uren o{ kennissen met een koelkast.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11