St Anna- parochie floreert Dirk Martens Op de bres voor gezend leefmilÜeu Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. 16 - door F. COÜRTiAÜX 8 In het schoolhuis woonden twee ongehuwde dames. Juffrouw Em ma was de autoritaire schoolbestuurster met een stem als een klok, zwart van haar, opvallend groot, schraal en doreen bazig vrouw mens I Juffrouw Angèle was onderwijzeres in deze school, kort ge stuikt, goed gevuld, blond, gemoedelijk, sprekend op een zalvende toon ze was het goede «ik» van het duo. Als die antipoden samen op stap gingen kon men er niet naast kijken... Op zekere nacht werden wij gewekt door aanhoudend belgerinkel en door geschreeuw «Dieven, dieven». Mijn vader wipte uit bed en trok het venster open het was juffrouw Emma. Vader nam zijn re volver en loste een schot om de inbrekers te verjagen... 's Anderen daags vernamen wij dat de alamrbel van het schoolhuis defekt was en zo maar aan het rinkelen was gegaan I De heer Jan Schollaert deelde ons een uitreksel mede uit «Het Herbergboëk van Aalst» 1887 e. v. waarvoor wij hem danken. De oudste herberg was nr 2 (nu café Palace) ze werd gehouden door Frans D'hooge tot 1888 en heette «Elk zijn goeste», naam die in 1888 veranderd werd «In de vooruitgang door 't werk». Nadien woonde daar Honorez Edmond sinds 15-6-'88 en de nieuwe naam was «Concordia». Nadien woonde er Singelijn Jozef. Andere herbergen werden er geopend nr 1 door Vlaeminck Leopold 1889. Op 13-1-1894 kwam hier Spitaels Jaak. nr 8 door Van de Velde Jan-Baptist. nr 14 «In den groenen Ridder» door Callebaut Louis (1888) id. door Van Rossem Donatus (1889). id. door Liesemont Louis. nr 20 «A l'Alliance» door Steenhout Louis (1892). nr 28 door D'Haens Constant. Uit het «Herbergboek van Aalst» 1887 e. v. (archief Jan Schollaert) In de Schoolstraat hebben wij leren fietsen op een gehuurde «velo», hebben er gekaatst tegen de muur van de Concordia (on danks de grote vensters I), gerolschaatst op het gladde trottoir, ge voetbald op de rijweg. Van auto's hadden wij geen lastop de Gent sesteenweg hebben wij «de scheper» Rufien nog ontmoet met zijn kudde schapen en zijn twee honden. Dit was onze kleine wereld voor 1914-1918, een mooie tijd voor een onbezorgde jeugd. Voor velen echter was «die goeie, oude tijd» misme. een vreselijk eufe- 's Morgens, omstreeks zes of zeven uur, werden wij gewekt door het geklepper van de klompen. Het waren de arbeiders die dagelijks tien tot twaalf uur moesten wroeten voor een hongerloon in vunzige fabrieken, 's Avonds kwamen die werkslaven naar hun krotten om uit te rusten op hun strozak bij hun sukkel van een vrouw en bij hun vele kinderen. Tussen 1908 en 1911 kocht de stad 25 huisjes aan op de Kat - nu Vredeplein - samengeperst op een oppervlakte van 15 a. 30 ca. Er waren huisjes bij van 25,30 en 35 ca I Er was alleszins sfeer bij de «officiële» eerste steenlegging van de nieuwe kerk op de Sint Annaparochse. Wat in dit post-conciliaire tijd perk niet meer zo vanzelfspre kend is, gegeven de vele kerken in het «Schone Vlaanderen» waar wij allen, niet waar, achte loos aan voorbijgaan. Maar in deze jeugdige parochie doet het de «kerk» als een ont moetingscentrum. BLIJ. Er was dan ook heel wat plechti ge en spontane belangstelling rond deze gebeurtenis. Een ontspannen Mgr. Van Pete- ghem omringd door de plaatselij ke kerkelijke en burgerlijke instan ties. Met uiteraard een zeer geluk kige Pastoor Biesemans. Tussen de katolieke en niet katolieke pa rochianen de onderpastoors Juul Ghijselen en Jozef Limpens, blij en zich bewust van de betekenis van deze dag. Dankwoorden aan alien die van dicht of ver bij de bouw van deze kerk betrokken waren, een nieuwe parochiekerk die naar het woord van de Bisschop van Gent moet openstaan voor gelovigen en niet gelovigen. KARNAVALSTOET '73 OOK VIA KATTESTRAAT De wegwijzer van de karnalstoet '73 zal lichtelijk worden gewij zigd... in die zin dat het Feestkomitee heeft besloten dat ook de Kattestraat dit maal aan de beurt komt. Bij vroegere gelegenheden hadden de handelaars van voormelde straat reeds geprotesteerd. AALSTENAAR OP EN TOP Dit is de titel van een praatje dat zal gehouden worden geduren de de jaarlijkse algemene verga dering van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon op zondag 17 december te 16 uur in de feestzaal van het stadhuis. Na lezing van de verslagen die de werking van de WAK belichten zal aan het stadsbestuur een paar familieblazoenen worden overhan digd, werk van de Aalsterse kunst schilder Jozef Meganck (1807- 1891). De toegang is kosteloos voor iedereen. COMITÉ VOOR VRIJETIJDSBESTEDING Het college van burgemeester en schepenen, brengt ter kennis van de bevolking dat in 1973 een 2e week voor vrijetijdsbesteding zal worden ingericht. Ten einde een tijdige en vlotte uitbouw ervan te verzekeren, doen wij een oproep aan de belangstellende maatschappijen welke thuis horen in het kader van de vrijetijdsbesteding, individueel of in groepsverband, aanwezig te zijn op de vergadering welke doorgaat op DINSDAG 12 DECEMBER 1972 te 20 u in de raadzaal van het Stadhuis. Diegenen die bepaalde punten of voorstellen aan de dagorde van deze bijeenkomst wensen toe te voegen, dienen dit bij voorkeur schriftelijk te doen aan het Secretariaat, vóór 10 - 12 -'"f972. STEDELIJK ONDER W IJ S KNOEIEN MET ONS LEEFMILIEU ONWETENHEID Gabrek aan VERANTWOORDELIJK HEIDSBESEF Eén van de meest belangrijke kenmerken van de huidige generatie is het dwingende besef dat onze aarde «spaceship earth te allen prijze moet behouden blijven en dat dit ons allen aangaat. Bescherming van het leefmilieu, luchtvervuiling, pollutie van het water, ontwrichting van het natuurlijk systeem zijn zo stilaan voor iedereen vertrouwde begrippen geworden ingevoige de voortdurende aandacht, die de verschillende nieuwsmedia er terecht aan besteden. Namens de zowat vijfhonderd leerkrachten, schoolhoofden en inspek- teurs die deelnamen aan de door het Ministerie van Nationale Opv. georganiseerde pedagogische week over «de natuur kennen lief hebben, beschermen» werd een telegram gestuurd aan de toenmalige premier, de vice-premier en de ministers van Volksgezondheid en Streekekonomie. Daarin drukten de deelnemers hun bezorgdheid uit over de natuurvernielingen, de natuurvervuilingen en werden de verantwoordelijke instanties verzocht doeltreffende beschermings maatregelen te nemen om te voorkomen dat ons land nog onleefbaar der werd. De aanklachten, geformuleerd tijdens deze Pedagogische Week, ble ven dan ook niet zonder echo en waren tevens een stimulans voor de pedagogische vergaderingen van het basisonderwijs. In het schoolkanton Aalst kregen de Stadsscholen en de Gemeentescholen, van de omliggende gemeenten, de opdracht een muurkrant samen te stellen aan de hand van kranteknipsels, foto's, enz. over de eigen milieuvervuiling. Ook werd beroep gedaan op de medewerking van de ouders bij het opmaken van een inventaris over het schoolgemeen schap-milieu. De gemaakte werken tentoongesteld, eerst in de Stede lijk Kindertuin, Hoveniersstraat en later in de Gemeenteschool te Hofstade. Hierbij werd ook nagegaan wat de plichten en de moge lijkheden van de basisschool zijn tot het behoud van de Levende Natuur. Het is echter vanzelfsprekend dat alle inspanningen in de school geleverd, om onze kinderen de liefde tot de natuur bij te brengen en de betekenis van de bestrijding der milieuverontreiniging vulling te geven, zonder resultaat zullen blijven, als die niet gesteund worden door de ouders. ledereen dient er dus van overtuigd te zijn dat we moeten leren leven mét en door de natuur, niet ten koste van de natuur. Dat velen twij felen dat ook zij, daartoe kunnen bijdragen, bewijst dat er iets dient gedaan aan de mentaliteit van de hele gemeenschap. Teneinde iedereen toe te laten iets meer te vernemen over milieu beheer, natuurbescherming, enz. of er met andere mensen van ge dachten over te wisselen, gaat er op vrijdag, 15 december 1972 te 20 u. (stipt) in het Stedelijk Onder wijsinstituut, 1 Vrijheidsstraat 65 te Aalst een FILM- VOORLICH- TSNGS- en GESPREKSAVOND door, waartoe wij U allen zeer harte lijk uitnodigen. Film :The Shadow of Progress zet niet aan tot wanhoop maar zoekt naar oplossingen die er kunnen toe bijdragen het ver stoorde evenwicht in de natuur te herstellen. Spreker Dhr. W. Roggeman Ecoloog bij het Kon. Belg. Inst. voor Natuurwet. Enkele gemeentelijke mandatarissen, evenals de kantonnale rijksïn- spektie, zegden reeds hun aanwezigheid toe voor deze avond. Parking speelplaats, ingang Schoolstraat.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16