DE BENDE VAN JAN DE LICHTE LOUIS PAUL BOON n aamhaarten wenóUaarten ucor nieuwjaar beat el ze nu 11 weekkalender drukkerij sanders schoolstraat 26 LEVENSWIJSHEID Verschrikkelijk is het geweld der golven, verschrikkelijk de gloed van het vuur verschrikkelijk ook de armoede en nog veel meer, maar niets is zo verschrikkelijk als een man te trouwen van lagere geestelijke ontwikkeling er zijn geen woorden om die ellende te schilderen; de vrouw gaat er aan ten onder. WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 10 dec.: Eulalia, Melchiades, Witmar. Maandag 11 dec.; Damasus, Ida, Gentiaan, Wilburga. Dinsdag 12 dec.: Corentin, Dionysia, Johanna (Janette, Jo, Jane, Jenny, Jeanine). Woensdag 13 dec.: Judocus, (Judoca), Lucia, Odilia (Othilia, Odile, Diela). Donderdag 14 dec.: Arseen, Constance, Folkwin, Johan, Nica- sius. Vrijdag 15 dec.: Autbert, Christiana (Nina), Hadewijch, SiI- va, Valeriaan. Zaterdag 16 dec.: Adelheid (Adelaide, Alida, Adèle), Albina, Everard, Gisleidis. «Waar is zij hier nu Waar kan zij hier het vlugst een schuil hoek bereiken Ha, zij bevindt zich niet ver van de plaats waar de familie Meulebroeck woont. Goed volk is dat. Moeder, dochter en zoon, zij behoren allen tot de bende. Als zij hun huisje kan bereiken is zij reeds min of meer in veiligheid. Als iemand der familie Meule- broec Jan de Lichte en zijn beste mannen kan verwittigen, is zij ge red. Maar het noodlot waakt. Zo veel mogelijk gebukt voortrennend naar het schamele huisje toe, komt daar over dezelfde binnen- wegel Marianneke Smet aange stapt. Zij is de Fransen weest ver wittigen, en is dan te voet hen nagekomen. En zij kijkt ietwat ver baasd, ietwat lacherig, de vrouw na die zo gek gebogen voortrent. Doch ook Mie Gendarme, al vorens in het huisje der familie Meulebroeck binnen te springen, kijkt vlug om zich heen, en ziet ginder die boer aankomen. En ze begrijpt dat haar redding nog niet zo nabij is, als zij enkele ogen blikken geleden alreeds dacht. Zij springt het huisje binnen... maar komt daar op een der meest ongeschikte ogenblikken toe de vader der Meulebroeckc ligt juist in lijken. Ja, het is waar ook... zij heeft gezien dat de luiken afge sloten waren, en dat er een kruis van stro over de straatdrempel was gelegd. Een dode in huis! En aan het hoofdeinde van het bed brandt de dodenkaars, en aan het voeteinde zitten de Meulebroecks te bidden en de dodenwake te hou den. HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG Tweede zondag van de Advent «Johannes zendt zijn 'dfscïgelens Matth. 11,2-10 ZON OP ONDER 10 dec. 8u34 16u37 31 dec. 8u45 16u47 MAANSTANDEN Eerste kwartier op .13 dec4 te 19u36 Volle maan op 20 dec. te 10u45 BIJZONDERE DAGEN Zondag 10 dec.: O.LVrouw van Loretto, patrones van de vlie geniers. Woensdag 13 dec.: H. Au- bertus, patroon van de bakkers. H. Lucia, patrones van de blin den en brillemakers. AGENDA Zondag 10 dec.: Nieuwpoort tot 25 dec. Beiaardconcert op zon dag van 11 u 15 tot 11u45 Trois- Ponts Gastronomische herfst-week- ends Brugge Beiaardconcert op zondag, woensdag en zaterdag van 11 u45 tot 12u30 tot 31 dec. Antwerpen tot 31 dec. Tentoon stelling «Bijbeldrukken uit de 15e 16e en 17e eeuw - Museum Plan- tin-Moretus alle dagen behalve op maandag van 10 tot 17 u Coq- VERVOLGT «Vlug!» roept Mie Gendarme.... «Vlug daar, met uw onnozelheid, help me liever verbergen!» Doch hoe kunnen ze haar ver bergen, waar hun huizekotje - hun ne hut - slechts die ene nauwe en stinkende ruimte heeft, waarbinnen zij wonen en eten en slapen En Mie Gendarme heeft geen keuze... geen enkel andere keuze dan on der het lijk te kruipen. «Haast gij u weg om Jan de Lichte en Vagenende te verwitti gen!» zegt ze tot de zoon. «En gij, stop me goed onder uw vader, en bidt dan voort dat uw tanden klapperen!» En plat ligt zij nu neer, de dode boven haar. Zo vinden de Fransen het er, nadat Marianneke Smet hun de weg heeft aangewezen. Zij sprin gen er met vier, vijf man tegelijk binnen, en in de schapraai zoe kend, onder de berrebank, in de bak waar de zondaagse kleren liggen, werpen zij ook de dode van het bed... en hebben zij Mie Gendarme in handen. Nog vecht zij, nog worstelt zij om.haar vrij heid. Maar een onverwachte houw van een sabel stelt een einde aan Stavelot Gastronomisch week-end met wildschotels Brussel in het Rogiercentrum Wijn- en kaasweek van 15 tot 20 december. IN DE NATUUR 12 december Van 12 tot 19 december hoort men soms donderen. 61 het gevecht. En Mie Gendarme komt in de toren van het belfort opgesloten te zitten, op dezelfde plaats waar eens haar man verbleef. Maar de ze keer is men zo mals niet. Zij moet niet beweren de vrouw van een onschuldige vlaskoopman te zijn, die bij vergissing werd aan gehouden. Neen, men weet meer dan genoeg wie en wat zij is. En over het gelaat van allen, die wat met haar te maken hebben, die haar ondervragen, martelen, ligt de grijns van de overwinnaar, van de jager die met voldoening de neergeschoten haas betast. Niet meer een mankende cipier is het, die haar in het hok op de toren bewaakt, maar de Fransen zélf, Zij komen zich vermaken met de wonde in haar gelaat, die stilaan geneest. «Kom,» zeggen ze... «we zullen er nog wat zalf aan strij ken!» En dan slaan zij met hun gebalde vuisten de randen der wonde weer open. Ondertussen rent Jan de Lichte rond, her en der, haast het ganse land van Aelst door. Ja, waarde lezer, bladzijden en bladzijden zouden we nu - kunnen schrijven over de eenzaamste en bitterste VOLKSE WEERKUNDE - Begint het te vriezen na Noor den- of Oostenwind, dan zal de vorst aanhouden. - Als de wind met de zon draait, krijgen we mooi weer; als hij omdraait slecht weer. - December zacht en dikwijls re gen. NADRUK VERBODEN bedenkingen van Jan de Lichte. Een gans boek zouden we kunnen schrijver, over wat hij in die meest troosteloze uren heeft bedacht. Maar het zou geen vrolijk boek zijn. Het zou geen stichtend re laas zijn, hoe een mens ertoe be sluiten gaat, ermee op te houden een dwaas en een eerlijk man te blijven. «Gij zijt geen bandiet!» zo klinkt het hem dag en nacht in de oren. Zo hoort hij Meulenaere het steeds herhalen en herhalen. «Ha, het is goed, Meulenaere... ik ben geen bandiet Ik zal er ene worden. Ik ben het al, meer dan eikendeen heugen zal. Ik zweer u dat ge eenmaal over mij zult beschaamd staan, Meulenae re, dat ge eenmaal zeggen zult dit ik een veel te grote bandiet ben geworden. Hoeveel hebt ge er ooit kapotgemaakt, Meulenae re,.... vier, vijf Welnu, ik zal er veertig, vijftig kapotmaken I» En hij hoort diep in zich ook Sara vragen, om brandend en moordend door de wereld te gaan. En in de duisternis zijner eenzame nachten zweert hij haar voldoe ning te zullen geven. Geeft weinig hoop op rijke ze gen. December koud en sneeuwge- waad, Een jaar vol vruchtbaarheid ver raadt. «Ik zweer dat ge eenmaal nog over mij zult beschaamd staan, Sara... dat ge eenmaal met afgrij zen over mijn moorden zult ho ren spreken, en beschaamd zult zeggen met dat ondier niets ge meens te hebben.» En toch... «Allen voor ene!» Nog is het einde der bende niet zó nabij als Jan de Lichte in zijn meest bittere uren vreest. Nog is het niet met de bende gedaan, maar staan de getrouwen om hem heen. De zoon Meulebroeck had zich tevergeefs gehaast om Jan de Lichte of Vagenende op te zoeken. Hij loopt en rent en spreekt elke bedelaar langs zijn weg aan. En het is al laat geworden, veel te laat, als hij eindelijk Faviel op het lijf botst. Slechts diep in de nanoen komt Faviel ertoe. Alleen de volgende morgen is Meulenaere er, en iet wat later Ysenbaert, Anne-Marie de Clerck en Jan de Lichte zélf. Juist gepast om de oude Meule broeck in zijn put te helpen neer laten. En achter dat lijk opstap pend bespreken ze het gebeurde. Zij zijn bereid hun leven te wagen en naar Aelst op te trekken. En de Zot zegt honend «Ja, en haar uit de toren te halen, de toren af te breken I» En ietwat bitter lachend geeft hij een parodie van wat hun te doen staat zij hebben niet an ders te doen dan alaam mee te brengen, op de markt een stelling te plaatsen, en steen na steen dat belfort te slopen tot men aan haar hok gekomen is. «Och zwijg, gij zot, godverdom me!» zegt Jan de Lichte wrokkig.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4