Gilbert Claus De vrijwaring van de Welle- meersen is een kwestie van volksgezondheid, van een (ti)eerlljk leefmilieu Over de Schoolstraat ofte het Puyteiwoetwegsken en omgeving. Even herinneren aan door F. COURTEAUX 9 Dagelijks kwamen bedelaars aanbellen om een stuk brood of om een afgedankt kledingsstuk te bekomen onder het (godvruchtig) pre velen van een Onze Vader. Weesjongens in uniform met koperen kno pen waren erg gelukkig als iemand ze een half boterhammetje toe stak. Jaarlijks brak tyfus uit in «Parewijkse root» 35 huizen in de (Nieuwbeekstraat) een gemeenschappelijke pomp op de straat le verde het besmette water I Het was de tijd van hongerlonen en de lage wedden, de tijd van het ongebreidelde kapitalisme dat zijn schraperigheid meestal tracht te te verdoezelen onder een dun laagje schijn-vroomheid. Toestanden die onze huidige generatie als mensen van een welvaartstaat niet meer zouden kunnen aanvaarden. DE HEERLIJKHEID VAN MEULESCHETTE De heerlijkheden zijn ontstaan uit het domaniaal stelsel, d.i. de tijd van de grote domeinen (Ve tot Xe eeuw). Naarmate het hoogste gezag aan kracht inboette nam de verbrokkeling toe en steeg de macht van de heren. Op het grondgebied van Aalst met de praterij Nieuwerkerken la gen een tiental heerlijkheden die afhingen van «het grafelijk Leen hof ten steene t'Aaelst», in 't Frans «la Cour Comtale du Perron d'Alost». Tot in het begin van de zestiende eeuw vergaderden de leden van dit hof op de Markt in 's Gravensteen of Grauwe Steen, nu Graaf van Egmont. Al die heerlijkheden waren onderworpen aan het vol verhefbij verkoop of vererving van het leen moesten de hoogste registratie- en/of erfenisrechten betaald worden. De oppervlakte was zeer uiteenlopend. Bestond de heerlijkheid Eggermond op de Siese- gem slechts uit 65a land, Popperode en het Hof te Schendelbeke beschikten ieder over 22 ha, Overhamme bezat 26 ha en Regels- brugge zelfs 40 ha. MEULESCHETTE In de schepenboeken komt «te Molenscetten» reeds voor in 1313. Dit bewijst dat er vele eeuwen geleden al een watermolen draaide op de Siesegembeek. Wat het tweede lid «scette» betreft, het gaat hier om een «schot» dit betekent niet slechts «houten afsluiting» maar ook waterplas, ge vormd door het plaatsen van dit molenschot. Hoe groot was de heerlijkheid van Meuleschette De kern of foncier - d.i. het oudste gedeelte - bestond uit meers, land, een motte en een vijver met een gezamelijke oppervlakte van 3ha 70a. Verder werden er nog dertien lenen van gehouden, die la gen op Meuleschette, Schoubroeck en Siesegem. Volgens het denom- brement van 1561 besloeg de heerlijkheid dan 8,5ha. Waar lag Meuleschette Buiten de Nieuwstraatpoort «bi der Vesten te Mollenscetten weert» (1313). «...daer men te Moleschetten werdt gaet, commende aen deen hende de veste, jeghen den Dommeleere» (1460) «...gheleghen te Moeleschetten, up tvelt, aan deen zijde den As- scherdriesch». «...up eenen meersch gheheeten den Uutganc ofte den Ascherdries» De Moleschette lag dus tussen Vesten (Vrijheidstraat) met de Dommeleer (verder meer daarover) en de Asscherdries dit was een grote meers die zich uitstrekte aan beide zijden van de Leedsche heirbaan (Ledebaan). «Deze rsganng is over de Weüemeersen gevallen...» Een lapsus linguae die vorige week op een vergadering van een politieke groepering in de streek de toehoorders intrigeerde maar niet althans op t eerste zicht te zien verbaasde. De achtbare politicus bedoe&e natuuriijk ons aller Voerstreek. Maar het bewijst de attentiewaarde voor de 25 ha. laagliggende gronden, gelegen tussen de autoweg - Spoorlijn Brussel-Aalst en de Dender. Het bewijst hoezeer Jan met de Pet méér dan ooit gevoelig is voor het steeds zeldzamer wordend natuurschoon, voor de natuur tout court. WETENSCHAPPELIJKE NORMEN Wij willen ons niet uitspreken omtrent de «waarde» van de Wel- lemeersen. De Intercommunale 't Land van Aalst had vanwege het Ministerie van Volksgezondheid de toelating bekomen om een breekwerf voor «vast vuil» in deze Wellemeersen op touw te zetten. Men heeft zich blijkbaar mis rekend omtrent de reakties, de protesten vanwege oprechte na tuurminnaars die de teloorgang van dit florarijke gebied en het verdwijnen van de levende fauna in deze hoek terecht vrezen. De biologische en ekologische waarde van deze rustige hoek op amper enkele km. van de stad werd door tal van deskundigen, van onverdachte deskundigen, die oordelen buiten politieke diskus- sies om, formeel bevestigd. Een positief gevolg is dat, blijkens een recente inlichtings vergadering over de verwerking van ons aller huisvuil in het Aal- sterse, men zelfs te Brussel in ziet dat het eigenlijk onverant woord zou zijn de Wellemeer sen zo maar prijs te geven I Dit betekent dat men zich beter zou bepalen tot een goed georga- nizeerd en gekontroleerd stort, waarvoor de inrichtigskosten, veel minder financiële inspanningen zou vergen gemeenschapsgeiden - Logischerwijze zou dus zijn een breekwerf die tot doel heeft de biodegradatie van het vuil door aerobe-fermantatie te re- alizeren. Biodegradatie betekent dat organische stoffen worden afge broken door micro-organismen. We willen het de leek niet te moeilijk maken Maar deze ver duidelijking lijkt toch noodzake lijk Men heeft twee soorten mi cro-organismen De eerste zijn de anacroben die leven in een zuurstofarme omgeving of volledig zonder zuurstof. Ook deze (anacro ben) breken de stoffen af maar het duurt zeer lang en heeft tot gevolg onaangena me geuren veroorzaakt door verrotting. De tweede zijn de acrobe-mi- cro-organismen die nood heb ben aan veel zuurstof. Maar ze werken zeer snel. Gewoon lijk is het proces na enkele maanden beëindigd en heeft er zich uit het huisvuil een voor de landbouw bruikbaar humus gevormd. Specifiek voor deze vorm van organische afbreking via microben is dat de temperatuur langzaam stijgt, soms tot 70° Celcius. Deze methode biedt het grote voordeel dat door deze tempera- tuurverhoging door thermofiele mi croben vrijwel alle pothogene mi croben worden gedood. De gevaar lijke ziektekiemen sterven af, het vuil wordt praktisch ziektevrij. Hierop willen we in 't biezonder de aandacht vestigen: In het eerste geval - langzame verteriing tföor onacrobe microben - worden: de ziektekiemen NIET gedood. Méér zij kunnen zelfs vermeerderen en een gevaar betekenen voor mens en dier. Deze kiemen kunnen - hoeft het gezegd - verspreid wor den door insekten en andere onge- dierten, meegedragen worden door de wind. DE GELOOFWAARDIGHEID VAN HET GEWESTPLAN Wie herinnert zich niet het a- larm rond de fameuze amiebe die meningitis veroorzaakt bij zwem mers. In een slotbijdrage willen we uit hoofde van de belangen van de volksgezondheid nog even wij zen op andere belangrijke aspec ten van een overijlde beslissing Maar gesteld mag worden iEen beslissing is een aangelegenheid én van diegenen die ten overstaan van de bevolking politieke verant woordelijkheid dragen én van we tenschapsmensen die uitsluitend oordelen op basis van hun tech nische vorming. Het kan overigens toch niet zijn dat men zomaar een streep trekt door het Gewestplan waar in het natuurreservaat Welle meersen «geklasseerd» werd Als dit wel het geval zou zijn dan wordt meteen dit ganse door bevoegde lui opgestelde Gewestplan in het gedrang ge bracht, m.a.w. wordt de geloof waardigheid ervan door ieder een in twijfel getrokken. Het probleem van de huisvuil verbranding staat in eerste instan tie in funktie van de openbare volksgezondheid, van een (heer lijk leefmilieu. Drs. Marcel De Bisschop Burgemeester Voorzitter Studiedag Vastvulverwerking T.V.I.A. WORDT NIEUWE VOORZITTER VAN HET DAVIDSFONDS Het Davidsfonds Aalst heeft als nieuwe voorzitter de heer Gilbert Claus verkozen. De voormalige Aalsterse schepen die sedert een tweetal jaren het politiek leven, heeft vaarwel gezegd, blijkt inder daad de aangewezen persoonlijk heid te zijn om een ruimere uit straling van het D.F. in de Dirk Martensstede mogelijk te maken. Na het ontslag van de heer Paul Rumes in 1968 werd het voorzit terschap van deze kulturele vereni ging op verdienstelijke wijze waar genomen door de heer Emiel Van Schuylenbergh. 100 jaar geleden schonk de stad Aalst aan de Staat 'n stuk grond, gelegen aan de hopmarkt, met 'n grootte van 6a 24 ca; grond vrijgekomen ter plaatse waar het hotel «De Drie Koningen» had ge staan. Hierbij was bepaald dat de Staat er op eigen kosten 'n post en telegraafkantoor zou oprichten. Deze gift gedaan op 26 januari 1872 werd reeds in dato 9 februa ri officieel aanvaard en in decem ber 1872 werd het werk aangevat. Op 21 oktober 1872 laat de stad Aalst de baan Aalst-Opwijk tot aan de grens met Moorsel over aan de Staat. Op 12 november 1872 wordt voor notaris Joz. Verbrugge de ak te ondertekend waarbij de familie Van de Meerssche te Aalst, een stuk grond, met een oppervlakte van 43a 70 ca aan de stad Aalst verkoopt voor de som can 8.110 fr het houtgewas inbegrepen. De op positie in de gemeenteraad vond die prijs veel te duur... maar de verkoop werd goedgekeurd door de B.D. op 1 juni 1873. Op deze grond wordt dan de «Arend- school» opgericht die officieel de naam kreeg van Buitengemeente school voor jongens en meisjes En voor 200 jaar werd te Aalst de openbare verlichting in voege gebracht. Uit. «geschiedkundige aantekenin gen» door A.V.D.H. (1963)

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16