voor de fijnproevers nuttige wenken KEUKENS KINDERSCHOENEN vrouwen kroniek KAV1AARSNEETJE3 Het meest luxueuze voorgerecht, dat men kan eten, is zonder twij fel kaviaar. Tegenwoordig kan men kaviaar (het kuit van de steur) in kleine potjes kopen. Het is licht gezouten en wordt koel geser veerd. Een voordelige manier van kaviaar opdienen is het volgende voorgerecht. Benodigd 2 sneetjes rogge- of witbrood per persoon, boter, kaviaar, citroen, hardgekookt ei en peterselie. Bereiding Indien U witbrood gebruikt worden de dunne snee- :jes eerst geroosterd, waaruit U dan kleine rondjes steekt. Van rog gebrood worden dadelijk rondjes gestoken. Beboter de rondjes en strijk er een laagje kaviaar over uit. Leg ze op een mooie schotel en garneer ze met schijfjes citroen, plakjes hardgekookt ei en toef jes peterselie. HootDit voorgerecht vraagt weinig tijd. Het beste is om het te bereiden vlak vóór het moet worden opgediend, want zoals we al schreven kaviaar dient koel geserveerd te worden. GEFLAMBEERDE EEND MET SINAASAPPELEN Benodigd 1 eend, 3 sinaasappelen, boter, nootmuskaat, 3 a 4 eetlepels Cointreau, 1 dl bouillon, 15 g bloem, peper, zout, 200 g 'i.st en 50 g krenten. Bereiding Men kan zowel een tamme als een wilde eend kie zen voor dit gerecht. Het vlees van een tamme eend is lichter van kieur dan dat van een wilde eend. Eend moet echter altijd vers zijn en mag dus niet «adellijk» worden. Wanneer de poelier de traanklieren niet heeft weg gesneden, druk deze dan zolang uit tot er geen vet meer uitkomt of snij ze zelf weg. Rasp de schil van 1 sinaasappel, snij de vrucht aan stukken. Door kneed een stukje boter met de geraspte schil en doe dit mèt de stukken sinaasappel in de eend. Rasp de schil van een tweede si naasappel en wrijf hiermee de eend in. Met boter bestrijken (niet veel, want de eend is vet van zichzelf), met nootmuskaat bestrooien en 45 minuten of langer in de oven of aan het spit roosteren. Voor de saus bruineert men intussen de lever in weinig boter. Rasp de schil van een derde sinaasappel en maak de geraspte schil rr.èt de lever in een vijzeltje fijn. Voeg een paar eetlepels Cointreau toe. Maak de bouillon warm. Doorkneed een flink kluitje boter, zodat er een gladde saus ontstaat. Enkele minuten al roerend laten koken. Het levermengsel toevoegen, roeren, I minuut laten koken, de saus zeven en in een met kokend water omgespoelde sauskom gieten. De eend voor het opdienen berstrooien met peper en zout. Voor de garnering heeft men 8 halve lege sinaasappelschillen no dig, die men vult met gekookte rijst vermengd met 50 g krenten, die 1 uur hebben geweekt en 3 minuten gekookt. Zet ze rondom de eend. Maak in een opschep-soeplepel wat Cointreau warm boven een kaarsvlam of op een speciaal brandertje, steek ze aan, giet ze over de eend en breng die brandend op tafel. K.ERSTPOLONAISE Benodigd 5 zeer verse eiwitten, 250 g gezeefde poedersuiker 2 pakjes vanillesuiker, een snuifje zout, 1 reep chocolade, 1/2 I. slagroom, kristalsuiker, enkele rode en groene Franse vruchtjes. Bereiding Begin met de oven aan te zetten op de allerlaagste stand. Leg een velletje ouwel op het bakblik. Klop de eiwitten met een lepel poedersuiker zo stiijf mogelijk. Strooi als een fijne regen de overige poedersuiker en de vanillesui ker erbij en schep dit luchtig met een houten lepel door het eiwit. Doe er eveneens een klein snuifje zout doorheen. Doe dit schuim- deeg in een spuitzak met een grof mondje en spuit hiermee een grote krans op het velletje ouwel waarop eerst een uiterst dun laagje eiwit werd uitgestreken. Schuif het bakblik midden in de zacht brandende oven het eiwit mengsel dient meer uit te drogen dan te bakken. Daarom blijft ook de ovendeur iets open door er een houten lepel tussen te zetten. Laat de schuimkrans minstens 1u30 uitdrogen. Neem voorzichtig de ouwe! met de krans van het bakblik, breek de ouwel aan de buitekant rondom af en laat de krans koud worden. (Middenin blijft de ouwel dus als een bodem zitten). Bestrijk de krans hier en daar met een beetje losgeklopt eiwit en schaaf hier- ovefheen wat chocolade. Klop de slagroom stijf met wat kristalsuiker. Leg de vblledige afgekoelde én droge krans op een mooie taart schotel en vul hem met de slagroom. Snijd de vruchtjes fijn en strooi ze er overheen. Onmiddellijk opdienen I BORDEAUX-GLAS (Seloktie Royal - Leerdam Ned.) Een glas dat men bij voorkeur voor de (steeds duurder worden de) Bordeaux gebruikt. Wijn drink je zo maar niet uit om 't even welk glas Voor de zwaardere Bourgogne ook een zwaarder dikbuikig maar minder hoog glas. Voor Moezelwijn - steeds uit voornoemde verzameling - een bre der glas dat dan op zijn beurt hoger is dan het Bordeauxglas. Of zegt ons «hoe je drinkt» en we zullen zeggen wie gij zijt. Wijn drink je natuurlijk niet. Je proeft hem, en dat proeven is een hele ritus. Zondig niet tegen wijndegusta- tie Géén gekleurde glazen. Laat bij feestelijke gelegenheden de wijn op de tafel komen die ge dekt is met een witte nap. Dan komt het boeket van de nobele drank beter aan zijn trekken. Koop geen wijn die uw hande laar zo maar uit de etalage haalt. Beschikt u over geen (wijnkel der, of kan Uw bestelde wijn ten Uwen huize vooraf niet en kele weken rusten, laat hem dan voor de eindejaarsfeesten zo laat mogelijk bezorgen. In dit geval dus ook de kortste af stand tussen twee punten Uw wijnhandelaar en Uw feesttafel. Rode wijnen Ca. 15" voor Bordeaux mag zelfs iets hoger zijn. Champagnen en schuimwij- nen 8° a 10°. Maar zeer traag op temperatuur laten ko men. Voor het schenken Uw glazen zorgvuldig voordien spoelen. Niet zo maar uit de kast halen en even afstoffen. Foei. De fles zacht behandelen, met dezelfde liefde als uw echtgeno te. (Wijnschenken blijkt nog al tijd - terecht of ten onrechte - hé de emancipatie van de vrouw - het voorrecht te zijn van de man. Nooit volle wijnglazen. Hoog stens gevuld voor de helft. Last but not leastGebruik een goede kurketrekker. Preventieve kinderschoenen en speciale schoenen voor losse steunzolen VRIJHEIDSSTRAAT 44 9300 AALST 'T !S KERSTMfS Mag het voor iedereen een pret tige kerstmis worden een familie feest van gezellig samenzijn, zon der onaangename ongevalletjes. Zorg er dan voor - dat de mooi opgetuigde kerst boom geen «sta in de weg» wordt en dat hij geen uitgangen blokkeert; - dat U kleine kinderen en huis dieren nimmer alleen in de ka mer laat waar een kerstboom brandt. Zeker niet met kaarsjes maar ook niet met elektrische verlichting; - dat U - als U nog kaarsjes ge bruikt - de boom eerst bespuit met een oplossing van borax en water, dat maakt het groen min der ontvankelijk voor vuur; - dat U toch altijd een emmer water of zand bij de hand heeft staan; - dat U bij gebruik van elektrische verlichting daarvoor gepaten teerde lampjes gebrruikt met snoeren; dat U uw stopcontacten kor.tro- leert en ze niet overlaadt. Tegenwoordig zijn er SPUIT BUSSEN in de handel met opge loste kunstsneeuw. Een druk op de knop doet de sneeuw in witte glin sterende vlokjes op de kerstboom neerdalen. Een goede raad zorg dat er enkele kranten op de met tapijt bedekte vloer liggen als U gaat spuiten. Als de boom In een hoek staat bescherm dan ook het behangpapier voor alle zekerheid HEEFT U NOG KAARSEN VAN VERLEDEN JAAR Dan kan het gebeuren dat die vuil geworden zijn. Stearinekacr- sen wrijft U weer schoon met be hulp van een dot watten, waarop wet brandspoltus werd gedruppeld Bijewaskaarsen gaat U te lijf met een oude nylonkous. VERBOGEN KAARSEN laat U een tijdje in handwarm water lig gen, waarna U ze - mei enig be leid weliswaar - op een harde on dergrond weer in model kunt rol len. KAARSVET OP KANDELAARS EN METALEN HOUDERTJES kan men gemakkelijk verwijderen door de voorwerpen in heet water te dompelen. De kans op beschadi ging is dan veel minder groot dan wanneer U met een mesje zou be ginnen krabben. HET HELE HUIS GEURT als U de afgevallen naalden van de kerstboom in de waterbakjes van de radiator doet en ze dan half vol water giet. Bovendien is het een ideaal luchtverversingssys teem. SNIJBLOEMEN ZIJN NU WEL ERG DUUR. Maar de cyclamen bloeien nu volop en zo'n plant doet het erg goed bij onze kerstversie ring. Om er ook na kerstmis nog plezier van te hebben kan men de uitge bloeide bloemen en gele bladeren .beter niet afsnijden, maar met een draai uit de knol trekken, teneinde rotting te voorkomen. De stand plaats moet zo licht en luchtig mogelijk zijn - de winterzon zal haar niet deren. Elke morgen geeft men wat lauw water op de schotel onder de pot, dat naarmate het buiten kouder is, ook warmer mag zijn. Wat na een uur niet ver bruikt is moet verwijderd worden Op dezelfde wijze kan men weke lijks wat kunst- of natuurmest ge ven. In een centraal verwarmd ver trek zal het meestal nodig zijn om ook nog water bovenop de aarde te gaven uiteraard lauw water! J* 23

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11