MUTÜS Aalst tussen de beide wereldoorlogen 1920-1940 Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. ZO PAS VERSCHENEN door F. COURTEAUX 10 DE HEREN VAN MEULESCHETTE Met zekerheid weten wij nu dat de heerlijkheid van Meuleschette reeds bestond in de veertiende eeuw, wellicht is ze nog een paar honderd jaar ouder In 1405, toen de heerlijkheid de eigendom was van Wouter Tel- penninck (of Teerpenninck?) bedroeg de oppervlakte slechts 3 ha40. Zijn opvolger was Dirk Teerpenninck, waarschijnlijk de zoon van Wouter. Tussen 1447 en 1469 komt Dirk zes maal voor op de sche penlijsten. Hij was de promotor bij de oprichting van het klooster der Grauwe Zusters of Annunciaden op de Hoogstraat. Waar eens het «klooster van Nazarette» stond - vandaar de vroegere naam Nazaretstraat - werd later het klooster van de Theresianen gebouwd. De machtigste familie die Meuleschette in leen hield was de fami lie de Bosch die sedert 1400 op Overhamme verbleef. Op het einde van de 16e eeuw kwam Meuleschette in handen van Philip du Bosch, heer van Maasdam en schildknaap van Albert en Isabella. Bij oktrooi verleend in 1658, verkreeg hij de baronie van Mere en de dorpen Teralfene en Erembodegem; verder bezaten de heren van Overhamme nog eigendommen in het markizaat van Bergen-op-Zoom, in de kas- selrijen van Cassel en van Veurne Ambacht, in het Land van Waas... Van 1404 tot 1625 komt de naam haast onafgebroken voor op de Aalsterse schepenlijsten, eerst Hendrik Bosch, maar reeds in 1412 als Hendrik de Bosch. Vijf van hen waren burgemeester, Gheeraert du Bosch was hoogbaljuw van het Land van Aalst: de grafzerk van hem en van zijn vrouw Isabelle Lotin - 3 m hoog bij 1,80m breed - staat nog ingemetst in de Sint-Martinuskerk. Tien wapenschilden flankeren de beide bas-reliefs. Door huwelijk waren de laatste leen houders van Overhamme de Blondel, daarna de Vicq. OVER DE DOMMELEER EN DE KAT Waar lag de vestingtoren «de Dommeleer»? De Potter en Broeckaert, alsook P. Van Nuffel, verwijzen naar een oud handschrift waarin deze versterking gesitueerd wordt tussen Kattestraat- en Nieuwstraatpoort; daar lagen ook «de sluysen om het waeter van de Vesten op te houden of af te laeten» Dat waren dus de waterregelaars van de stadsgrachten. De stedelijke omheining kon hier een stevige versterking gebruiken. Het was immers aan deze zijde dat de vesting herhaaldelijk door de steeds rebellerende Gentenaars werd aangevallen, vooral in de veertiende en vijftiende eeuw I De omheining tussen de twee poorten was een «Catte». Deze be stond uit palen die in de bodem werden geheid om het onderste deel van het talud stevigheid te verschaffen; in de opworp liep een vlecht werk van rijshout dat het afkalven van de wal moest voorkomen; in het bovenste gedeelte waren nog enkele palen voorhanden om de aangedamde massa te bevestigen. (Die beschrijving van een catte ontlenen wij aan de stadsresolutiën van Diest in 1542). Het is derge lijke omheining die haar naam gaf aan de Kattestraat. Ook de Ridderstraat die van uit de Kattestraat de omwalling volg de heette «de Catte», ze liep uit op de «Cadt» (1678), de open ruimte die nu het Vredeplein geworden is. Daar zal zich «de Domme- laar» bevonden hebben. Immers de heerlijkheid van Meuleschette strekte zich uit tot aan «de veste, jeghen den Dommeleer» (1460). Vóór de Nieuwstraatpoort lag een bolwerk waar de Gentse straat omheen liep. De Duivekeetstraat was een leen en. bezit van Meule schette het Duivekeetstraatje liep dan precies uit op de Dommelaar. HET ALBUM DOOR JOS GHIJSENS TE VERKRIJGEN BiJ VOLGENDE BOEKHANDELS Standaardboekhande! De Kern Schellinck A.B.C. Van De Putte Si ma! Van Nuffel Lecompte Het Volk. C V P. JONGEREN Op de arrondissementele leden vergadering van de C.V.P. Jonge ren te Aalst hield Volksvertegen woordiger Ghisleen Willems een opgemerkte spreekbeurt over het onderwerp de hernieuwing van on ze instellingen. Vooreerst werd een omstandige uiteenzetting gegeven over de be tekenis van de grondwetsherzie ning. Vervolgens werd nagegaan welke de stand van uitvoering is in zake de cultuurautonomie, de gewestvorming, de decentralisatie naar de provincies en de gemeen ten, de agglomeraties en federa ties van gemeenten. Gezien het belang ervan, werd bizondere aan dacht besteed aan de grondwette lijke beschikkingen in zake de wet ten met bizondere meerderheid en de zgn. alarmbel van art. 38bis. Na deze uiteenzetting volgde een geanimeerde discussie. Daar bij werd ondermeer gehandeld over de feitelijke moeilijkheden in verband met een eventuele samen smelting van de cultuurraden en de gewestelijke organen tot enkel voudige streekparlementen. Het statuut en de betekenis van de Staatssecretariaten werden even eens besproken. Aanpikkend op de aktualiteit werd door de vergadering een mo tie gestemd waarin de on-vlaamse houding van de B.S.P. en de a-loy ale houding van bepaalde vooraan staanden van zelfde partij ten overstaan van de C.V.P. partner worden gelaakt. In de motie wordt eveneens elke aanstelling van een Eerste-Minister die de drie lands talen niet machtig is, betreurd. VERKEERSVEIÜGHESD IN DE STAD Uit het verslag van de verkeerskommissie die vorige week verga derde signaleren wij de belangrijkste gegevens. geen «gele stad» Gele lijnen de commissie is van oordeel dat de stad «geel geverfd» wordt en het aantal gele lijnen niet meer bij te houden is en dan ook niet meer geëerbiedigd worden. Bijaldien werden alle vragen tot het bekomen van nieuwe gele lijnen verworpen, met uitzonde ring voor een geneesheer. Kluyskensstraatgezien zich aldaar 21 poorten op één kant bevinden zal aan deze zijde stationeerverbod ingevoerd worden. Kapellestraat-Graanmarkteen stationeerverbod wordt aangebracht langs de kant van de oud-pupillenschool vanaf ongeveer 8 m vóór de inganspoort (richting Kapellestraat) tot aan de hoek van Es planadestraat. Een volledig stationeerverbod wordt ingevoerd langsheen de over zijde (Graanmarkt tot hoek Vaartstraat). Zone schijf verplicht: wordt uitgebreid tot vóór de ruimte van het huis Gordy, Vrijheidstraat 72. Zone schijf verplichtwordt ingevoerd in de Dirk Martensstraat. Bocht St. Jobkapel een verkeersteken «gevaarlijke bocht» zal al daar aangebracht worden. Bouwwerf(kinderkrib) Twee Hagenstraattijdelijke verbodstekens zullen aangebracht worden tijdens de werkperioden. Grondmarkeringen worden toegstaan aan de «Glucoseries Réunies» om hun laadbrug te vrijwaren. Molenstraatschijf verplicht aan de rechterkant van de Molenstraat vanaf de Rozemarijnstraat; verbod linkerzijde wordt behouden. Schoolstraateen onderzoek, tot het treffen van aangepaste maat regelen zal ingesteld worden voor het gedeelte tussen de Nestor De Tièrestraat en hoeken Koolstraat en Dirk Martensstraat. Parkdreeften einde het storten te vermijden in de Osbroeck en het beschadigen van de Parkdreef te verhinderen, is de toegang ver boden aan wagens van meer dan 2 ton. Langestraat-Schendelbekehofstraatbeurtelingsparkeren wort inge voerd in beide straten. Indeling stationeerplaatsen Astridpark volgend jaar wordt aangevan gen met de aanpassingswerken van de Weggevoerdenstraat; dan zal eveneens de indeling van de parking aan het Astridpark ge schieden. Appelstraatverbod tot stationeren wordt ingevoerd aan rechter kant komende van de Moorselbaan. HENGELEN Op initiatief van Schepen Van der Veken werd volgende protest brief gestuurd aan de verantwoor delijke minister i.v.m. Visvijvers Wellemeersen. «Met ontsteltenis en machteloze .woede, hebben wij met betrekking tot bovengenoemde kennis geno men van de plannen van de Inter communale Land van Aalst, waar bij beslist werd een huisvuilver- werkend bedrijf in dit enig brokje natuurschoon in te planten. De duizenden hengelaars van Aalst en omliggende gemeenten, reeds zo getroffen door de water- bezoedeling van de voorheen vis rijke Dender, nemen dan ook de vrijheid met klem te protesteren tegen deze eenzijdige en door een zeer beperkt aantal pérsonen geno men beslissing welke bovendien volkomen indruist tegen de alge mene opinie en die het zware ver lies zou betekenen van visrijke wateren, waardoor onze laatste kansen in de onmiddelijke omge ving zouden teloor gaan. Wij durven U dan ook verzoe ken deze aangelegenheid met de meeste aandacht te willen onder zoeken en hopend, op een gunstig gevolg, Mijnheer de Minister, be tuigen wij U inmiddels de blijken van onze meeste hoogachting.»

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3