IIFI «besl voor de fijnproevers keukengeheimen n I KINDERSCHOENEN v K ;S vrouwen kroniek TAL1AANSE AUBERGINES Benodigd: (4 a 6 personen) 4 aubergines (we zagen er nog heel mooie: glad en glimmend van-schil), zout, wat bloem, olijfolie, boter, 2 uien, 2 tomaten, 100 g champignons, 1 teentje knoflook, iijm, peper en geraspte Parmezaanse- of Gruyèrekaas. Bereiding Snijd de aubergines in schijven en haal voorzichtig het schilletje er af. Bestrooi ze met zout. Zorg dat ze droog zijn; haal de plakken door wat bloem en bak ze vlug gaar in de koekepan in matig-warme olie. Als ze klaar zijn en goudbruin van kleur, leg ze dan even op een uitgespreide linnen doek. Plaats ze daarna in een platte vuurvaste schotel en houd deze warm, in de open oven. Bak nu in wat boter of olie een mengsel van gesneden uitjes, plak ken tomaat, champignons, fijn gewreven knoflook, tijm, peper en zout. Bedek hiermee de aubergines en strooi over dit alles een laag te Parzemaansen- of Gruyèrekaas. Overgiet de kaas met wat ge smolten boter en zet deze schotel even in een zeer warme oven, opdat er zo snel mogelijk een korstje gevormd wordt. WINTERSOEP UIT DE OVEN (een volledig maal) Benodigd 500 g aardappelen, 1 knolselder, 1 winterwortel, 1 kleine witte kool, 2 preien, 1 ui, 50 g boter, zout, 2 liter bouillon, 8 plakjes mager gerookt spek, 4 geroosterde sneetjes bruin brood, 150 g niet te oude kaas in dunne plakken. Bereiding Schil de aardappelen en maak de groenten schoon Rasp de aardappelen, wortel en knolselder. Schaaf de witte kool snijd de preien in dunne reepjes en snij de ui klein. Bak alle groen ten en aardappelen in de boter - onder af en toe roeren - lichtgeel Strooi er zout over, schenk de bouillon erbij en laat alles 30 minu ten koken. Doe de dikke soep in een beboterde vuurvaste schotel _eg hierop 4 plakjes spek, daarop de geroosterde bruinbroodsnee tj.es, vevolgens de plakjes kaas en de laatste 4 plakjes spek. Schuif de schotel midden in een tot matig warm voorwarmde oven ongeveer 160° C. Laat de soep goed warm worden en de bovenlaag een knap pend korstje krijgen. Warm opdienen. SCHOENLAPPERSTAART Benodigd -f- 4 flinke goudrenetten, suiker, kaneel, 10 beschui- ten, 50 g boter, 3 eieren en 3 bolltjes gember. Bereiding Snij de goedgewassen appelen in vieren en zet ze ongeschild - op met heel weinig water. Kook ze tot moes en wrijf ze door een zeef. De bedoeling is om Vz liter mooi stevig appelmoes te krijgen. Breng dit op smaak met suiker en kaneel. Stamp de beschuiten goed fijn. Splits de eieren in dooiers en wit. Roer nu door elkaarappelmoes, beschuitkruim, fijngesneden gem ber, nog 2 eetlepels fijne suiker, gesmolten boter, losgeroerde eier dooiers en tot slot de stijfgeslagen eiwitten. Schep dit in een beboterde springvorm en laat de taart een uur in een niet al te hete oven bakken. Daarna afkoelen, de springvorm openen, de taart op een schotel schuiven en dik bestrooien met poe dersuiker. Preventieve kinderschoenen en speciale schoenen voor losse steunzolen VRIJHEIDSSTRAAT 44 9300 AALST SPAANSE SIGNORITA'S IN EINDEJAARSSTEMMING of «El vino que es bueno, no has menester pregnorero» Wat natuurlijk elke Vlaamse Costa-Brava toerist reeds heeft begre pen goede wijn behoeft geen krans. BAKKEN Het zelf bakken van taarten en andere lekkernijen is een bezigheid waarbij enkele "handigheidjes en weetjes bijzonder nuttig kunnen zijn. Om te voorkomen dat koekjes, cakes, taarten en dergelijke aan het bakblik of in de bakvorm blij ven plakken, mag U deze nooit ofte nimmer afwassen. Bakvormen met een laagje (tefal) maken hier op een uitzondering. Deze moeten worden afgewassen. Nadat de vor men zijn afgekoeld, neemt U ze af met keukenpapier en verpakt ze zo dat er geen stof kan op komen, bijvoorbeeld in een plastic zak of in aluminiumfolie. Kleine bakvormpjes kunt U heel goed in een grote trommel bewaren. Be waar ze wel op een droge plaats. Wist U dat er aluminiumfolie vormpjes in de handel zijn die U direcht na gebruik kunt wegwer pen Hebt U ondanks al uw goede voorzorgen, toch blikken of vormp jes waaraan uw kostelijk gebak blijft plakken, bekleed dan de vorm eens met vetvrij papier of aluminiumfolie. De vorm én het pa pier bestrijkt U met boter. Wan neer het gebak klaar is, keert U de vorm, waarna U zonder moeite het papier of de folie van het ge bak af kunt halen. In veel soorten van gebak wordt stijfgeslagen eiwit verwerkt. Dit stijfslaan zal alleen dan lukken als de eieren vers ziijn en er niet het minste spoortje eierdooier bij het wit is gekomen. Verder moet de kom, klopper, handmixer of garde brandschoon zijn en absoluut vet vrij. Het eiwit «houdt» beter wan neer men er in het begin een le peltje poedersuiker aan toevoegt en dan gaat kloppen. Slagroom stijfkloppen gaat snel ler en gemakkelijker wanneer de room niet kersvers, maar wel ijs koud is. En dit geldt niet alleen voor de room, ook de kom, klop per of garde moeten ijskoud zijn. Zet dit alles dus geruime tijd van tevoren op een koele plaats of in de koelkast. Klop in een koele om geving. Slagroom blijft langer stijf wanneer U voor het kloppen enkele druppels citroensap toevoegt. Aan de glans is te zien of de room al stijf genoeg is. Is de room dof, dan is hij zo stijf, dat hij in een puntje blijft staan. De room is dan zeer geschikt om mee te garneren. Wilt U een taart of een pudding met vruchten en room garneren, dan is het resultaat het mooist wanneer U eerst de room opspuit en pas daarna de vruchten erop legt. Laat de vruchten eerst goed uitlekken Dep ze daarna droog. Een mooie glans op de vruchten bereikt U door ze te bestrijken met het sap dat wat met gelatine werd gebonden. Bij het gebruik van gist moet dit worden opgelost in melk van 25 a 30c C. (lauwwarm dus). Is de temperatuur hoger, dan gaat de gist «dood» en verliest zijn rijskracht. Is de temperatuur veel lager, dan werkt de gist niet. Hebt U een schone schuimome- let gebakken, gebruik dan een voorverwarmde schotel om deze op te dienen. Pas ook op voor tocht Dan is de kans nog maar heel klein dat ze neerslaat. VOORAL ALS MEN ALLEEN KAARSVERLICHTiNG OP TAFEL HEEFT zal een geflambeerd nagerecht een mooi effekt geven. Heel gezellig Js het wanneer het famberen aan tafel zelf gebeurt. Dat zal echter alleen lukken ais men brandbare rum of cognac ge bruikt, d.w.z. drank mot een boeg alcoholgehalte. De drank wordt in een -grote soep-opschepiepe! even voorzichtig voorverwarmd, dan met een lucifer aangestoken en bran dend over de pudding of een an der Tiagerecht gegoten. EEN KOPJE KOFFIE ALS BESLUIT VAN DE MAALTIJD Wilt U ook dit een feestelijk tintje geven, geef dan Irisch Coffee. Re ken hiervoor per p.ersoon op 15 g (een dessertlepel) suiker, 1 kopje sterke koffie, 1/2 borrelglaasje Whisky en wat lichtgeklopte slag room. En maak het zo Doe suiker in een hoog glas en los deze op in een half borrel glaasje whisky. Voeg dan de gloei end hete koffie toe en giet de lichtgeklopte slagrooom erop over de bolle kant van een lepel, zodat de slagroom zich niet met de rest van het mengsel vermengt. PAS OP VOOR ZAKKENROLLERS December is een gouden maand voor zakkenrollers In de winter wordt het nu alsmaar drukker met mensen die hun inkopen gaan doen voor de komende feestdagen Maar daartussen bewegen zich ook mensen met minder goede be doelingen. Zakkenrollers, die in deze drukke maand maar al te graag hun slag thuishalen. Hieronder volgen enkele tipjes van het Nederlandse - Adviesbu reau ter voorkoming van misdrij ven. om U zo'n onaangename sur prise te besparen - Neem zo min mogelijk geld mee U kunt vrijwel overal met che ques betalen. - Bewaar in ieder geval cheques en geld niet bij elkaar. En als U niet over cheques beschikt, bewaar dan niet al uw geld in één portemonnaie, maar verdeel het over twee of meer plaatsen. - Ook als U samen bent, is het verstandig het goed te verde len. - Controleer af en toe even of uw (boodschappen)-tas goed dicht is. Neem lieft een tas mee met een apart vakje (met rits bij voorbeeld) voor uw portemon nee. - Laat uw tas geen ogenblik on bewaakt ergens staan, terwijl-u iets uitzoekt een gauwdief is er vlug en ongemerkt gemakke lijk mee weg. - En gaat U, na afloop van de koopjes, gezellig een kopje kof fie drinken, laat dan het geld niet in uw mantelzak zitten als U het kledingsstuk aan de kap stok hangt.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11