13 HET MILIEUVRAAGSTUK DE HERSTRUCTURERING VAN HET AALSTERSE stedebouw en ruimtelijke ordening in aalst de gazet van aalst door Martin HUTSEBAUT Rijksuniversiteit te Gent ln een aantal artikelen zal hier de aandacht gevestigd worden op de komplekse problematiek van stedebouw en ruimte lijke ordening, in de brede zin van het woord, zoals deze zich in het Aalsterse stelt. Na een algemene probleemstelling wordt nader ingegaan op diverse aspekten als daar zijn stadscentrum, vervoer en verkeer, huisvesting en grondbeleid, leef milieu en industrie, landbouw, natuurbehoud, rekreatie, stedelijk kunstpatrimonium, herstrukturering van ds gemeentegrenzen en inspraak van de bevolking. Doel van deze artikelenreeks is niet pasklare oplossingen voor te stellen. Wel aan de hand van een aantal ideeën, die voor niemand dwingend zijn, de publieke belangestelling voor deze problematiek te aktiveren, zodat het beleid, bij de aanpak van deze problemen, kan rekenen op de volle aandacht van een gesensibiliseerde en kritische bevolking. Uit dit overzicht menen wij te mogen afleiden dat, welke oplos sing men in het Aalsterse ook kiest een minimum van 100.000 inwo ners bij het projekt zal dienen be trokken te worden, zoniet dreigt de huisvuilverwerking voor de be trokken bevolking een zeer dure aangelegenheid te worden. Vooral de derde en de vijfde methode vinden heden ten dage meer en meer ingang. Ook inzake recuperatie zijn reeds experimen ten aan de gang. Wat de verbrekingsmethode be treft zijn reeds heel wat preceden ten aan te wijzen. We beperken ons hier tot een paar voorbeelden. Interleuven werkt momenteel reeds met één breekwerf te Kes- sel-lo voor de verwerking van het huisvuil van 100.000 inwoners, be horende tot 11 gemeeten (capa citeit 140 ton huisvuil per dag). Bemerk dat ook de NMBS, alsook bedrijven uit de streek hun indus triële afval naar de breefwerf bren gen. Een tweede breekwerf is ge pland voor de andere hoek van het werktuigsgebied van de inter communale, nl. te Meensel-Kieze- gem 23 ha. grond waarborgt er een stortingsmogelijkheid voor 20 jaar, naar rato van een ophoging van 8 a 10 meter. Ook Schoten krijgt een ultra-mo derne installatie voor huis- en in dustrievuilverwerking. De keuze viel er eveneens op het verklei ningssysteem. De installatie zou met 2 a 3 personen in bedrijf kun nen gehouden worden (lage ex ploitatiekosten). Een stortopper- vlakte van 29 ha. laag gelegen gronden is voorzien voor ophoging, later dienstig te maken voor in dustrievestiging en/of woning bouw. De installatie werd bere kend op een capaciteit van 60.000 inwoners, benevens een betrekke lijk groot industriepark. Twee sys temen van verkleining werden aan vaard enerzijds het Engelse Seer- drum-systeem, bestemd voor klein huisvuil (capaciteit8 ton per u.) anderzijds het Duitse Hazemag- systeem, bestemd voor grof huis vuil en industriële afval (capaci teit 20 ton per uur). Het vuil van één vrachtwagen wordt aldus «verwerkt» op 4 a 5 minuten. Ook van het verbrandingssys teem zijn reeds voorbeelden te noemen. Zo zal het gewest Kor- trijk het huisvuil verbranden. Mo menteel bereidt de IMOG (inter communale maatschappij voor openbare gezondheid in het ge west Kortrijk, waarvan de stad Kortrijk het voorzitterschap waar neemt) de installatie voor van een verbrandingsoven aan de Leie te Harelbeke. Ook Lokeren bezit reeds een verbrandingsoven. In Ukkel wordt momenteel ge- experimeteerd met het recupere ren ten bate van de industrie van papier en glas. Misschien kan het Aalsterse e- veneens op dit terrein een pioniers rol gaan vervullen en net als Ukkel bepaalde nuttige produkten gaan recupereren 2. DE VERFRAAIING VAN HET STEDELIJK LEEFMILIEU Alles dient in het werk gesteld om het stedelijk leefmilieu te ver- fraaiïen. Hierbij komen heel wat kleine en grote maatregelen kijken. In de voorgaande artikelen werd reeds terloops aan één en ander aandacht besteed. We willen hier echter nogmaals op bepaalde as pecten van het probleem terugko men. Het lijkt ons van het grootste belang oude waardevolle huizen of gebouwen in hun vroegere glorie te herstellen. Officiële gebouwen, kerken, e.d. kunnen van hun «zwar te mantel des tijds» ontdaan. Daar schuilt ook, onder de bezet ting van oude gevels een enig mooie natuursteen, die best terug in het daglicht kan worden gesteld. Onaanvaardbaar lijkt het ons dat oude herenwoningen in het stadscentrum tot krotten vervallen tengevolge van nalatigheid van de eigenaars. De stad zou dienen op te treden tegen deze «zwarte plek ken, die het stadsbeeld ten zeer ste ontsieren. Krotten dienen onverwijld ge sloopt te worden. Speciale aandacht dient ver leend aan de groenvoorziening in de stad. Het groen dient stevig in de stad geïntroduceerd te worden, niet enkel op pleinen (zie het zeer geslaagde voorbeeld van de Graanmarkt). Maar ook in de woonwijken (zie b.v. de St. Anna- laan). Speciale aandacht verdie nen de nieuwe woonwijken waar het groen een constituerend on derdeel van de gehele wijk zou dienen uit te maken van bij de conceptie. Het enig maaoie stadspark dat Aalst bezit dient optimaal geëva lueerd te worden. Het dient onge schonden bewaard te worden (geen vernietiging ingevolge wer ken aan de Parklaan) en uitge breid te worden met de zone Os- broek (regionaal wandepark). Speciale aandacht vragen be paalde plaatsen op het stuk van netheid, groenaanleg, e.d. we denken hier aan het stedelijk kerk hof, aan het stadsmagazijn (dat bij het binnenrijden van Aalst per trein vanuit de richting Brussel een erbarmelijk slordige aanblik biedt) de stationsweijk, e.d. Vermits zij zeker niet bijdragen tot de stedelijke estetiek dienen reclame borden zoveel mogelijk uit het stadsbeeld gebannen. We willen hier ook pleiten voor het inrichten van publieke voorzie ingen als nette toiletten (eventu eel betalende toiletten, zodat de netheid kan gegarandeerd werden) en het plaatsen van vuilnisbakken (net ingekleed) op een aantal pun ten in de stad. Net als in Eengeland zou het politietoezicht op de verontreini ging van het stedelijk leefmilieu dienen verscherpt. Vermits zelfs het beste opzet tot mislukking gedoemd is als de burgers niet overtuigd zijn van één en ander kan de bevolking gesen sibiliseerd worden voor het pro bleem langs een stedelijk manifest of handvest voor het leefmilieu om (zie bv. gemeentelijk handvest leefmilieu in Hoeilaart). I. PROBLEEMSTELLING Wie de kaart van het zuidoos telijk gedeelte van de provincie Oost-Viaanderen bekijkt, wordt ge troffen door de enorme versnippe ring waarvan deze streek het slachtoffer is. Deel van deze ver snippering is ook het Aalsterse. België telt momenteel in het al gemeen genomen nog te veel ge meenten. Nederland, Zweden e.a. waar men vlugger dan bij ons tot reorganisatie is overgegaan, be schikken momenteel reeds over le venskrachtige gemeenten die beter hun taken aankunnen. Enkele cij fers mogen dit illustreren in 1970 bedroeg de gemiddelde oppervlak te van de gemeenten in België II,8 km2; in Nederland 35,5; in Italië 37,5; in Eengeland Wales 115; in Zweden 436. Het gemiddel de inwoneraantal bedroeg in 1970 in België 3.625; in Italië 6.342; in Zweden 7.438; in Nederland Italië 37,5; in Engeland Wales 27.550. Vergelijken wij het procen tueel aantal gemeenten per groot tecategorie dan stellen wij het vol gende vast Cat. aantal inw. België Nederland 20 - 50.000 2,1 7,4 50 - 100.000 0,4 2,4 100.000 0,2 1,6 Bron Vereniging Belgische Ste den en Gemeenten. Deze versnippering betekent in concreto dat al deze stuk voor stuk «zelfstandige» gemeenten zo autonoom zijn dat ze er enkel toe komen bijna machteloos te staan t.o.v. de problemen waarmede ze op vandaag geconfronteerd wor den. Vastgesteld wordt dat meer en meer gemeenten in de onmoge lijkheid verkeren om de hen toe bedeelde taken (en die nemen nog voortdurend toe) op een efficiënte wijze te vervullen. Daarbij komt dat sedert een kwarteeuw de zelf standigheid van de kleinste admi nistratieve eenheid (de gemeente) in sterke mate verminderd is, aldus Prof. R. SENELLE («Waarheen met onze gemeenten?», Socialis tische Standpunten, nr5, 1970). Dank zij hun autonomie bezitten vele gemeenten momenteel de macht van de onmacht. De huidige stads- en gemeente grenzen zijn zuivere administratie ve creaties die over het algemeen geen rekening houden noch met de ecologische, noch met de sociale entiteiten tal van ecologische en sociale entiteiten worden inder daad door gemeentegrenzen ver snipperd. Deze onlogische situa tie heeft niet alleen tot gevolg dat de zo nodige eenheid van actie vaak totaal onbestaande is (om niet te zeggen vaak in tegenover gestelde richting gaat), maar bo vendien dat de financiële lasten binnen de entiteit op onrechtmati ge wijze verspreid zijn. Zoals Prof R. SENELLE het stelde in zijn ho ger geciteerd artikel «Een aan dachtige bestudering van het Bel gisch grondgebied toont aan dat heel het sociaal en economisch le ven zich afspeelt rond min of meer sterke stadspolen, die instaan of zouden moeten instaan voor alle voorzieningen die door het moder ne leven vereist worden, zulks op een redelijke afstand van de woon plaats van alle inwoners.» De fi nanciële last die de centrumege meente met regionale verzorgings functie momenteel draagt tengevol ge van haar diverse centrumfunc ties (en waartegenover doorgaans geen financiële tegemoetkoming staat vanwege de randgemeenten) stelt die kern voor een voortdu rend financieel probleem en beknot haar actiemogelijkheden op andere domeinen op onverantwoorde wij ze. Tenslotte nog ditHet Aalsterse heeft momenteel af te rekenen met één van de hoogste pendelcijfers van het land. Hoewel deze pendel voor een belangrijk deel voort vloeit uit onze geografische ligging en als sociaal verantwoord kon wor den beschouwd, kennen we toch nog een belangrijk tekort aan werkgelegenheid gezien het belang van de sociaal - onverantwoord lange - afstandspendel. Noch de stad Aalst, al evenmin als andere gemeenten kunnen het probleem momenteel aan. Intussen is men op intercommunale samen werking aangewezen in afwachting dat Groot-Aalst zowel over de no dige gronden als over de vereiste financiële middelen zal kunnen be schikken om grote industrieterrei nen uit te rusten. De vestiging van grote ondernemingen is immers voor onze streek en voor de jonge afgestudeerden van allle niveaus van vitaal belang. Enkel een sa mensmelting van Aalst met de om ringende gemeenten kan hier een oplossing brengen ten bate van de arbeidende bevolking van de streek van Aalst. vervolg volgende week weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2