EIFI Vluchtige aan tekeningen uit de modewereld nuttige wenken voor de fijnproevers KINDERSCHOENEN tl vrouwen kroniek GEGARNEERDE POMPELMOEZEN Benodigd 2 pompelmoezen, 1 sinaasappel, 1 banaan, citroen sap, wat lichtbruine suiker en 4 geconfijte vruchtjes. Benodigd Halveer de pompelmoezen en snijd de partjes los met een speciaal mesje. Knip dan de schilranden zigzagsgewijs in. Houd hierbij de vruchtenhelften steeds goed recht, zodat er geen sap kan uitlopen. Strooi wat lichtbruine suiker over de pompelmoe zen. Maak de sinaasappel schoon en verdeel hem in partjes. Snijd deze met een scherp mes in tweeèn. Schil de banaan en snijd hem in plak jes. Bedruppel deze met wat citroensap om verkleuring te voorkomen. Garneer de pompelmoeshelften met drie halve sinaasappelpartjes en banaanschijfjes en leg in het midden een half geconfijt vruchtje. APPELCOMPOTE IN FOLIE Benodigd 4 geurige appeien (bv. Cox of Delicious), 4 klontjes boter 4 eetlepels honing, citroensap, 1 eetlepel rozijnen, 2 glaasjes Madeira of halfzoete sherry, 4 bolletjes gember, slagroom en wat kristalsuiker. Bereiding Leg 4 vellen aluminiumfolie gereed. Schil de appe len, verwijder de klokhuizen en snij ze in stukjes. Bedruppel ze met citroensap. Vermeng de stukjes appel met de honing, rozijnen, fijn gesneden gember en de Madeira of sherry. Verdeel dit over de 4 vellen folie. Leg op iedere portie een klein stukje boter. Vouw de pakjes nu goed dicht, draai de uiteinden zorgvuldig in elkaar en leg ze op het rek in een niet te hete oven. Laat ze 20 minuten zachtjes bakken. Vouw de pakjes iets open en schep er wat koude gezoete slagroom op en dien dadelijk op. BOERENSCHOTEL MET SPEK Benodigd 750 g aardappelen, 150 g mager gerookt spek, 100 g rauwe ham, 4 uien. 4 eieren, 100 g boter, 3 eetlepels slagroom peper, zout en peterselie. Bereiding Kook de geschilde aardappelen een tiental minuten. De bedoeling is dat ze nog stevig zijn en later gemakkelijk in dunne plakken gesneden kunne worden. Snij intussen spek en ham in reepjes en laat ze in de boter zacht jes braden. Voeg hierbij de in dunne plakjes gesneden uien en laat allies ichtblond kleuren. Zet de oven aan. Leg in een vuurvaste schotel de helft van de aan dunne plakjes gesneden aardappelen. Spreid hierop de spek, ham en uienmassa. Breek de eieren in een kom en klop ze los met peper, heel weinig zout en slagroom. Voeg ook ruim 2 eetlepels fijn-geknipte peterselie erbij. Giet de helft van dit mengsel over de aardappelen met spek in de schotel. Leg de rest van de aardappelplakjes eroverheen en giet daarop de tweede helft van het eier- en roommengsel. Zet de schotel gedurende 25 minuten in een matig-warme oven en dien op zodra alles een mooi kleurtje heeft gekregen. Preventieve kinderschoenen en speciale schoenen voor losse steunzolen LENTEVERRASSING Zorgt Mary Quant - de vrouw, die eens de modewereld in opschud ding bracht door het lanceren van de mini-rok - opnieuw voor een ver rassing deze lente? In ieder geval heeft haar voorjaarkollektie 1973 nogal indruk gemaakt in Londen. Mary wil namelijk niets meer weten van de pantalon. Zij vindt vrouwenbenen véél te mooi om ze te om hullen met vaak vormeloze broekspijpen. Vandaar haar romantische Franse schoo'meisjesjurken met vierkante schouders, korte wijde rok ken en mouwen. Vrouwen, die beslist een broek willen blijven dragen, krijgen van Mary het volgende advies kies een pantalon die uw benen als een tweede huid omsluit, draag er schoenen bij met uitdagend hoge hak ken en laat uw schouders zien wanneer die gezien mogen worden. Je moet natuurlijk wél durven en een zelfbewuste glimlach niet laten ontaarden in een krampachtige grijns uit angst «wat de mensen er wel van zullen zeggen of denken.» Maar meer nog dan lef en moed is een volmaakt lichaam nodig om haar minuscule jurkjes en bloesjes met griezelig diepe décolleté s te kunnen dragen. Veel schoonmaakmiddeltjes die we dagelijks gebruiken, zijn niet zo onschuldig als we denken. Daarom moeten we ze buiten het bereik van kinderhanden houden. Dit geldt voor vloeibare middelen voor- vaat- en wasmachines, bleek middelen, soda, petroleum, was benzine, poetsmiddelen en allerlei spuitbussen. Juist op deze laatste zijn veel kinderen verzotberg ze dus altijd op een veilig plaatsje. Niet alleen kinderen, ook grote mensen zouden steeds voorzichtig moeten zijn waar het deze zaken betreft. Veel ongelukken zouden niet geburen als iedereen de ge bruiksaanwijzingen las en er naar handelde. Op de meeste toiletreinigings middelen kan men bijvoorbeeld le zen, dat ze niet gelijk, en vlak na een bleekmiddel mogen gebruikt worden, omdat er dan gevaarlijke dampen ontstaan. Op een- ovenrei niger staat dat dit middel gevaar lijk is voor de ogen. Op de mees te spuitbussen kan men lezen dat ze niet beschadigd mogen worden, dat ze niet mogen worden blootge steld aan temperaturen boven 50& C. Als de inhoud voor meer dan 45 uit brandbare stof bestaat staat er «brandgevaarlijk» of «brandbaar» op. En denk eraan lege spuitbus sen horen dadelijk naar de vuilnis bak te verhuizen, ze zijn geen speelgoed voor kinderen. Het wordt nu hoog tijd om do bloembollen - die U in het afgelo pen najaar in het donker heeft ge zet - voor de dag te halen. Als de groene «neuzen» een flink eind uit de bol gegroeid zijn, mogen ze weer in het daglicht komen. Kro kussen mogen ^echter niet dadelijk in de verwarmde kamer, anders verdorren de bloemen straks. Zet ze koel tot de kleur van de bloem door het vlies heen zichtbaar is en geniet er dan van in uw woon kamer. Voor bollen - die in de tuin ge plant zijn - moet men andere maat regelen nemen. Als de groene neu- ze van de bollen boven de grond uitsteken, moet U vooral niet ver geten die af te dekken bij strenge vorst. Datzelfde geldt natuurlijk voor de vroege bolgewasjes die misschien al in bloei staan. Ideaal als afdekkingsmateriaal zijn den- netakken en stro. Bloemen zijn mcci! En daa.oni moeten ze in schone vazen staan. Witte aanslag (van kalk) kan men verwijderen door de vaas te we ken in water met 'n flinke scheut azijn. Bruine aanslg (van bloe men) verdwijnt door weken in een sopje waaraan 'n goede scheut ammoniak werd toegevoegd. Daar na goed afwassen en spoelen. Diegenen onder ons, die het geluk hebben een tuin te bezitten moeten er wel aan denken dat groenbiijvende heesters en conife ren het in de winter zwaar te ve duren hebben, vooral als ze op een onbeschutte plaats staan. Dat komt vaak door verdroging: het loof wordt geel, daarna bruin en de plant kan zelfs afsterven. Wintergroene planten blijven na melijk steeds vocht verdampen via hun bladeren of loof Hoe meer zon en droge wind - vooral bij vorst - hoe groter de verdamping. De wortels moeten water aan voeren, maar kunnen dat niet in een bevroren bovengrond. Dit geldt vooral voor jonge heesters die nog korte wortels heb ben. Bij de eerste tekenen van achteruitgang kan men vaak de heerster nog redden door haar te beschermen met een stuk plastic. Probeer dan de grond rond de stam te ontdooien door er herhaal delijk warm water (geen heet!) op te gieten. Prik er met een brei naald in om te zien hoever het proces is gevorderd. Dek daarna de grond hoven de wortels af met een 10 cm dikke laag turfmolm, eventueel nog afge dekt met wat zand of dennetakken tegen het wegwaaien. In het vroege voorjaar, wanneer de temperatuur 's nachts niet meer onder 5°C. daalt, verwijdert men plastic en dennentakken en geeft bij droogte flink water. VRIJHEIDSSTRAAT 44 9300 AALST HET HART OP DE TONG Enkele Amerikaanse hartspecia listen menen dat de kracht van de stem iets te maken heeft met de kans op een hartaanval. Ze lieten een aantal mensen binnen een be paalde tijd een stuk voorlezen uit een redevoering waarmee een le geraanvoerder zijn manschappen aanvuurde vlak voor de strijd. De genen die dit luid, snel en harts tochtelijk deden, bleken niet alleen energieker en agressiever te zijn dan de rustige voorlezers, ze ble ken ook aanmerkelijk vaker een hartaanval te hebben gehad - of te krijgen in de tijd waarin ze door de onderzoekers werden ge controleerd. KETTINGROKERS... WAT NU De Duitser Sebastian Ziolli uit Karlruhe is een kettingroker. Zijn vrouw, Viola, was acht jaar met hem getrouwd en nooit, had ze hem zonder sigaar, sigaret of pijp gezien. Twee jaar geleden werd ze er (letterlijk) ziek van. Ze kreeg hoofdpijnen en het haar be gon uit te vallen. Viola gaf de schuld aan Sebastians roken. Een rechter in Karlruhe heeft haar eis tot echtscheiding ingewilligd of haar man moet zijn verslaafdheid overwinnen. Wat zou hij doen

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 11