Schooltoeiisme van boeken Pn bladen Lachen IS GEZOND DE BENDE VAN JAN DE LICHTE LOUIS PAUL BOON 4 V.T.B. - V.A.B. V.T.B. PRIJSKAMP Voor kinderen vanaf drie jaar de nieuwe reeks TIP EN TAP Het vrolijke hondenduo TIP en TAP vormen samen met hun oom FIDO de hoofdpersonages van een nieuwe reeks kinderboeken. Tip en Tap in de rol van een ietwat ondeugende hondentwee ling die overal «kattekwaad» uit halen. Gelukkig zonder stukken te maken, want oom Fido komt tel kens weer uit de lucht vallen als de onmisbare redder in nood, klap wiekend met zijn grote stevige o- ren. Tip en Tap werden als teken filmpersonages ook al door onze twee nationale tv-zenders (BRT en RTB) geadopteerd, en komen met hun gekke (maar leerrijke) frat sen het jonge kijkbuisvolkje op vrolijken tijdens de jeuguitzendin- gen. De eerste twee boekjes in deze reeks zijn 1 TIP EN TAP EN HET BIGGETJE ~TIP EN TAP EN DE HAAN En hij trekt het hoofd met de slaapmuts terug naar binnen, om met zijn fusiel te voorschijn te komen. Jammer voor hem... want deze, die men op de vlucht had gejaagd, waren er van de groep van Tineke geweest. Wat hier ech ter aan zijn herbergdeur staat is heel wat anders «Ha ge zoudt durven schieten, oude aap?» En zijn voet heffend stampt Jan de Lichte met kracht tegen het deurpaneel, dat krakend bezwijkt. En de herbergdeur bin nenstormend, de voutekamer op vliegend, schiet hij met zijn pistool Jan Dossche neer. Jan de Lichte haalt het paasbes te kostuum van de waard uit de koffer, past het zich, en aanziet het als zijn onvervreemdbaar ei gendom. Meulenaer ontkleedt zich, om in het nog warme bed van Jan Dossche te kruipen, en er dade lijk in een diepe gezonde slaap te verzinken. De volgende morgen verlaten ze de grote baan om op te stappen naar Scheldewindeke, naar de kroeg waar Marianneke Smet is. «Dat zullen daar twee vliegen in één slag zijn!» lacht Vagenende. Het is ver, en slechts rond de avond, om een uur of acht, komen zij ertoe. Maar de deur openwer pend en haast alle drie gelijk naar- binnenstappend, vinden ze er al leen Jan de Vriese. Een Jan de Vriese die dronken tegen de schenkbank leunt en een niet te zeggen verdriet heeft, want Mari anneke Smet is het ouderlijk huis al enkele dagen geleden ontvlucht. De kleine afdeling soldaten, een gevechtsgroep die te Scheldewin deke ingekwartierd, is met haar brigade hogerop moeten trekken. Zij liggen nu aan de Leie inge- TIP EN TAP zijn kinderen van goeden huize, want hun geestelijke vaders (Raoul Cauvin voor de tekst en Ray Goossens voor de illustratie - hebben hun degelijk heid al ruimschoots bewezen. Van hun hand zijn onder meer de Mus- tibeeldverhalen, -albums en -teken films. Deze Tip en Tap-reeks is zo mogelijk nog eenvoudiger, kleurrijker en aantrekkelijker dan zijn illustere voorganger. Kinderen vanaf drie jaar kunnen met deze boekjes al flink overweg, omdat de sober opgevatte illustraties bij na voor zichzelf spreken. En begin nende lezertjes zullen met het lo gisch opgebouwde verhaaltje be slist geen moeilijkheden hebben. Kortom, deze pedagogisch verant woorde reeks mag in geen enkele jeugdbibliotheek ontbreken. Reeks TIP EN TAP (naar een gelijknamige televisiereeks). Produktie Studio TV Dupuis, o.l. v. Ray Goossens. Scenarios Raoul Cauvin. Formaat: 19 x 19 cm. Verkrijgbaar in elke boekhandel aan 39 F. Uitgegeven bij DUPUIS. kwartierd... en Marianneke Smet is hen gevolgd. En Jan de Vriese is meer met zijn verdriet begaan, dan met heel die kwestie rond Jan de Lichte. Hij ziet wel dadelijk dat deze drie mannen naar hém komen, maar dronken zijnde vraagt hij om daar nu een spelde aan te steken «Tut tut... laat ons dat allemaal vergeten en vergeven!» zegt hij. Zo stompzinnig is hij. zo klein, zo eng... Samen met alle anderen die eng en klein en dwaas waren, heeft hij het bewerkstelligd dat het gro te niet in vervulling is gegaan. Het wachtwoord is verraden geweest, Marieke Bleecker vermoord, Mie Gendarme op onzegbare wijze ont- eerd. En nu - tut tut - laat ons dat allemaal vergetenLaten zij het vergeten dat een roemrijke blad zijde aan de geschiedenis van Vlaanderen en het land van Aelst niet gaat toegevoegd worden... want zijn eigen lief, een hoer, een soldatenzak, heeft hem laten zit ten «Zeker,» zegt Jan de Lichte, «ik vergeef en vergeet het. Kom maak u klaar om het eveneens te vergeten!» En uit het paasbeste kostuum van Jan Dossche haalt hij In 1972 beloonde de V.T.B. op nieuw enkele scholen die zich bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt in onze prijskamp «School- toerisme». Ook voor het schooljaar 1972- 1973 wordt deze prijskamp door de V.T.B. ingericht. Dat wordt dan de vijfde uigave en wij rekenen er op dat ter gelegenheid van dit lus trum de inzendingen zeer talrijk zullen zijn. Elke onderwijsinstelling kan in aanmerking komen om aan deze prijskamp deel te nemen in dien o.a. volgende belangrijke pun ten van het reglement in acht ge nomen worden deelneming leerlingen van het hoger middelbaar en hoger tech nisch onderwijs, zowel uit offici ële als uit vrije instellingen. onderwerp «Toerisme in Vlaan deren», en dit in zijn ruimste betekenis. uitwerkingeen groepswerk scheppen, dat bestaat uit een verhandeling of technisch ver slag illustratie en/of een ge- zijn ponjaard. Jan de Vriese ontnuchtert, en wordt bleek. «Kom, hij denkt slechts aan zijn buik en dus moet het daar gebeu ren!» zegt Meulenaere. En hij slaat de reus met het rattehoofd tegen de grond, snokt hem de broek van rond de dijen, en nodigt Jan de Lichte uit om de ponjaard diep in de aangewezen plaats te ploffen. Maar wij besparen u deze be schrijving, waarde lezer. Het vol staat eraan toe te voegen dat Meu lenaere, de vermoorde Jan de Vrie se voortslepend naar de poel gin der achter de kroeg, en het dode lichaam ontkleed hebbend, zich de kleren van Jan de Vriese aanpaste. En naar Vagenende opkijkend, zei hij «Zie Vagenende, nu pas heb ik het gevoel dat ik tot de bende be hoor. Wij met ons drie, wij zijn de waarachtige bende van Jan de Lichte!» En nu naar de Leie, achter Ma rianneke Smet! Doch op hun weg erheen stapte er een ander drietal een eind voor hen uit, Ene onder hen, de mid- densie, de kleinste van postuur,, sleept zijn been een weinig aan, dicht of gedichten, over het ge kozen tema en/of eventueel pas sende muziek, een lied en/of dia's enz. Het volledig reglement kan U bekomen op het sekretariaat van de V.T.B., Sint Jakobsstraat 45, Antwerpen. Het instituut dat tot laureaat wordt uitgeroepen mag een 30-tal leerlingen aanduiden, die, samen met leraar (s), lera ressen), een volle dag de gasten zullen zijn in een gemeente van het Vlaamse land, door de win naars zelf gekozen. De volgende prijzen zullen mooie en nuttige boeken zijn. Het aantal zal afhangen van de ver diensten die de jury aan de wer ken toekende. BELANGRIJK De werken mogen ingeleverd worden vanaf 31 maart, en moeten uiterlijk vóór 31 mei 1973 op het hoofdkantoor van de V.T.B., Sint Jakobsmarkt 45, 2000 Antwerpen aangekomen zijn, met de vermel ding «Prijskamp Schooltoerisme». gelijk iemand die nog niet lang ge leden een ongeluk is tegengeko men. En plots blijven Jan de Lich te en de zijnen verrast staan, en kijken ze elkander met een woeste triomf aan «Ziet ge hen daar?» En met de brede grijns van wie gevonden hebben waar ze nu zo lang reeds achter zoeken, begin nen ze gelijk gekken te rennen, om dat drietal ginder in te halen. Jef Ie Houcke is het, samen met Pier Putte, en vergezeld van de nog ietwat hinkende Tineke, die steeds niet volkomen hersteld is van de rammeling die hij heeft gekregen. «Ha!» roept Jan de Lichte... «Ik heb u, lafaards, ik heb u!» En het is alleen zijn ongeduld dat hem nu parten speelt. Veel te lang reeds zwerft hij het ganse Vlaamse land of, om hen ergens te kunnen ontmoeten. Veel te diep reeds heeft zijn haat wortel ge schoten hij kan hen niet meer, stilzwijgend, die honderdvijftig passen in de rug naderen. Neen, hij moet zijn wilde vreugde uit schreeuwen, hij moet brullen ge lijk het verscheurende dier, vooal- eer het tot de aanval overgaat. En gelijk de anderen die woeste kreet Bij de oprit naar de autosnel weg stond een lifter met een baard en een vragende blik. Onder de naam van de stad die hij zo graag zou bereiken had hij op zijn bord gescheven «Ik ken erg veel goeie moppen». XXX Een kapper was zich een weg aan het ploegen door de haardos van een hippie die tot andere ge dachten was gekomen. Op een gegeven ogenblik vroeg hij «Bent u vroeger bij de marine geweest?» «Ja», zei de klant. «Dat dacht ik wel», zei de kap per. «Ik geloof dat ik daar uw ma- trozenpet al zie zitten». horen, beginnen ze reeds dekking te zoeken. Pier Putte rent bezijden de baan een dieperliggende weide in... en de hinkende Tineke, over mand door plotse doodsangst, zijn immer zo sluwwerkende hersenen op slag niet meer wetend te ge bruiken, pikkelt hen achterna. In plaats van zich te verspreiden, en het de achtervolgers daardoor veel moeilijker te maken, begint hij te doen gelijk de schapen zich dicht tegen de andere schapen aan te dringen. En alleen Le Houcke maakt ge bruik van de situatie. Merkend dat de anderen aiover die weide een bosje trachten te bereiken, rent hij wat hij rennen kan, voorwaarts de baan op. En zie, niemand weet hoe hij, zo of zo handelend, zijn nood lot ontkomt of het integendeel vlak in de armen loopt. Jef Le Houcke die in dees geval de enige goede tactiek gebruikte, liep regelrecht naar zijn dood... en redde daar door de levens van Pier Putte en Tineke. De ranzende Jan de Lichte is te haastig, te wild, te ondoordacht... Hij begrijpt een ietsje te laat dat hij veel te vroeg heeft gekeeld, en wil hen, ondanks alles, toch allen bij de schabbernak grijpen. Hij tracht eerst Tineke en Pier Putte onschadelijk te maken, rent even eens de weide in. En vooraleer de beide anderen het bos kunnen be reiken schiet hij hen neer, elk een bal in hun rug. Zij slaan omver, in hun val tegen elkaar aanbotsend. Maar alhoewel zij dat schot gelijk een striemende zweepslag in de rug hebben gevoeld, en tegen hun wil neerzinken, steunen zij zich aan elkaar en kruipen zij voort, hijgend bloedend... VERVOLGT 65 NADRUK VERBODEN

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 4