Eresalüt aan Pastoor VERBRAEKEN Verlengde Boudewijnlaan open voor verkeer tegen as. lente De volksgezondheid (trajekt Ristglam Genisesteetiweg Hoezekouter) 16 Maandag as. wordt Z E H. Verbraeken van de St. Jozefsparo chie 70. Net als EE.HH. Alois de Maeyer en Hubert Buyle (Gery Helderenberg) is Pastoor Verbraeken afkomstig uit het ..Soete Waasland», uit Beveren-Waas. Priester gewijd te Gent in 1928 kwam hij vrij vlug te Aalst als leraar aan het St. Maartenskollege waarvan hij later zou di- rekteur worden om dan in april 1950 benoemd te worden als Pastoor van de St. Jozefsparochie. Hij moge dat nog lang blijven. Want méér dan hij denkt zijn velen hem oprecht dankbaar. XXX U mag het ons niet kwalijk nemen, Mijnheer Pastoor. Maar bij deze gelegenheid moge even herinnerd worden aan een tijd dat U voor de kinderen van het volk van t nabije Nieuwerkerken zowat de Jonge Kerk vertegenwoordigde. Dat was lang voor Jo hannes XXIII, zo wat in de periode van Pius XI en Pius XII. De laatste dertiger jaren toen de Meesters van de St. Camiltus- school er de brui aan gaven nog langer de kaart van Europa te tekenen, want de grenzen veranderden als het ware van maand tot maand en dra van dag tot dag. Wij herinneren het ons niet alsof het precies allemaal gisteren gebeurde. Maar een min of meer lange tijd moet men op U be roep gedaan hebben om de parochiale geestelijkheid te verster ken, van het dorp - onzer schoonste jeugdjaren. Zodat U voor die felle jonge garde van Mael, Edixvelde, de Grote Dries en de Kleine Dries, niet te na gesproken de Restert Laer en noem maar op die Nieuwerkerkse randgebieden, in die korte tijdspanne een vertrouwde figuur was in de Zondagmis. Want met alle eerbied voor die ..oudere» pastoors van toen - welke sedert lang bij Q.L.Heer zijn voor ons de kleppers, die tussen het Evangelie en de Consecratie, op de gratis-banken achteraan gezeten, hun Hanskens, Ivanovkens en Vlaamse Film- kens lazen, kwamen zij (die pastoors van toen) zo regelrecht uit het Oude Testament. Als U op de ..preekstoel» kwam, staken wij de Hanskens, de Ivanovkens en de Vlaamse Filmkens op zak, keken en luisterden benieuwd. Niet alleen omdat men ons gezegd had dat U ..Prof- fessor» waart - maar ook omdat U met een ingehouden glim lach, die zin voor humor verraadde even naar Uw Schapen keek en dan zei wat moest gezegd worden toentertijd. Maar U slaagde erin ons min of meer te boeien, bijaldien niet te overtuigen van de goedheid van O.L.Heer, van O.L.Vrouw, zonder er de hel en de verdoemnis bij te sleuren en, wat méér is, niet als de eerste de beste spreker op een politieke meting, heftig op de rand van 't preekgestoelte te slaan. Dat deden daar wel tijdens de Vas tenperiode felle Volkskapucijnen. En het dient gezegd dat het dreigement met de hel en de verdoemnis vooral als rezultaat had dat wij, jeugdige zondaars, direkt na de Mis in de Volks kring of in het nog meer nabije Gemeente-Huis-Café of het So cialistische Volkshuis binnen liepen, van pure alteratie een pint vroegen, en dan nog één Als U, Mijnheer Pastoor, gepreekt had, leek het ons dat we met een blij, rustig gemoed, zonder enige wroeging, de rest van ons vooroorlogs zondagsprogramma konden afwerken, een zon dagsprogramma niet vrij van jeugdzonden, want we betaalden voor ons kermislief een rit op de paardemolen. En het was wel altijd ergens kermis in dat vooroorlogse Nieuwerkerken. Maar eenmaal moet U toch eens met de vlakke hand op het harde eikenhout van de ««preekstoel» geslagen hebben. Waarom weten we niet precies. Het zal wel zijn dat er ergens in de we reld weer iets serieus gebeurd was. Het was zo ongewoon dat burgemeester Callebaut die vooraan in zijn zetel een dutje deed, even overeind kwam en boven op 't oksaal iemand zei ««Verdom me, me zo doen verschieten», zij, helemaal achteraan in t por taal - dat waren dezen welk toen nog geen zondaags kostuum hadden of behoorden tot de ««liberale-socialistische kristelijke fraktie van de bevolking, legden ongestoord verder hun kaartje tot de consekratie aan de beurt kwam. Want dan knielden ze, ongeacht hun versleten broeken of bogen ze diep het hoofd voor O.L.Heer waarvan U nooit een boeman maakte. Laat staan van God een diktator. In dat reeds lijvige ««priesteralbum» dat U desgevallend zou kunnen samenstellen zal die periode wellicht amper één pagina beslaan. Maar voor velen een belangrijke pagina. En die danken U van harte voor die schone zondagen in dat toen zo rommelige maar niet ongezellige kerkje met de afgestompte toren te Nieu werkerken. Vele jaren later, is U voor ons diezelfde priester gebleven van toen: Onveranderd: Mild van hart, een gemoedelijkheid die stoelt op een begrip voor menselijke tekorten; voor andere opvattin gen. Maar belangrijk wellicht nog Dicht bij Uw parochianen waarvan de grote en kleine mizeries allerhande U niet ontgaan. Zodat U ook vandaag nóg de Jonge Kerk van Kristus vertegen woordigt in Uw Parochie. Wij wensen U van harte nog vele ja ren hier te Aalst. R- Ter elfder ure hebben de overigens wel noeste werkers van de bouwmaatschappij N.V. Beton Wegenbouw vastgesteld dat de oprit naar Gent via de autoweg - gekoppeld aan de nieuwe Ringlaan kortweg ook genoemd de ««Verlengde Boudewijnlaan» - aan de aan dacht was ontsnapt. Inmiddels is men reeds druk bezig deze verge telheid te herstellen. En op de keper beschouwd is dit ganse trajekt in een vrij vlug tempo klaar gekomen en wordt het - wat niet onge vaarlijk is en evenmin toegelaten - wel reeds stiekum 's avonds ge bruikt door jeugdige autoracers. AANPASSINGSWERKEN OP GENTSESTEENWEG Maar de laatste loodjes wegen ook hier het zwaarst. De nood zakelijke verkeerssignalisatie is weldra klaar. Maar de aanpas- singswerken op de Gentsesteenweg voor de verbinding van de Bou dewijnlaan en de Ringlaan naar Hoezekouter moeten nog aanvan gen. Het leggen van ondergrondse buizen, de ondergrondse elek trische installaties, een asfalt be dekking, staan op het programma van de volgende weken. De provinciale diensten van Openbare Werken menen dat men terecht optimistisch mag zijn en aanvang april dit stuk Ringlaan voor het verkeer zal opengesteld worden. Of het officieel een ««Verlengde Boudewijnlaan» wordt is niet ge weten. Bij het al dan niet plech tige openstellen willen ook de vroe de vaderen van Nieuwerkerken een acte de présence doen. Tenslotte hoort men daar, is die Ringlaaan nu precies geen uitsluitende Aal- sterse aangelegenheid. ROND DE KLESNE RINGLAAN... AFWACHTEN De ver gevorderde afbraak van de huizen tussen de Koolstraat en Kapucienenlaan zijn een nuttig werk. Maar het wachten is op een beslissing van de Minister van Openbare Werken inzake toelating al dan niet de bomen te supprime ren. Diensten van het Ministerie van Openbare Werken die wel weten waar het schoentje wringt, nemen aan dat ingevolge de nieuwe Ring laan alleszins het verkeer via de Kapucienen en Leo de Béthune- laan zal verminderen. In welke ma te, aldus hoort men, is af te wach ten. Meten moet men voor wat de modernizering van deze laatste la nen betreft - volgens een ««oud plan» of een nieuw dat het behoud van de bomen zou voorzien - maar geduld oefenen. Een technicus van het M.O.W. ««Zeker geen bezwaar tegen het behoud van de bomen. Maar op basis van het bestaande trajekt op de Kapucienenlaan en Leo de Béthunelaan een nieue wegdek aanleggen gaat gepaard met de moeilijkheid dat de betrokken aan nemer op een zulkdanige diepte moet uitgraven dat hij meteen de wortels van de bomen die onder het oude wegdek zijn doorgedron gen onvermijdelijk zal moeten ver wijderen. DE WERKEN AAN DE PARKLAAN De werken aan de Parklaan, waarvan de aanvang geplant was in januari zullen pas starten in fe bruari a maart. De aannemer wenst stabiele weersomstandigheden ten einde vrijwel ononderbroken dit programma te kunnen uitvoeren. De werken aan het ander ge deelte van de nieuwe Ringlaan tus sen Ledebaan en H.Hart zullen zo als voorzien volledig af zijn tegen einde 1975. Voor de Denderbrug, het belangrijkste ««kunstwerk» is reeds op de begroting van 1973 HEMODIALYSE OF KUNSTNIERBEHANDELING TE AALST In november jl. startte in het O.L.Vrouwzienkenhuis te Aalst een afdeling voor hemodialyse. Dezer dagen werden de lokalen officieel voor open verklaard door de Raad van Beheer van het ziekenhuis en op 6 februari as. zal, in het kader van deze opening, een wetenschappelijke zitting plaats vinden voor de geneesheren van Aalst en omliggende. Hemodialyse is een behandelingsmethode om de nierfunctie te vervangen, een methode die pas in het begin van de zestiger jaren in ons land meer en meer in voege is gekomen, oorspronkelijk eerst aan de universitaire centra. Naar het einde der zestiger jaren breidde deze methode zich ook verder uit naar de grote perifere centra. Thans zijn er buiten deze univesitaire centra, hemodialyse-afdelingen in 6 steden in het Vlaamse land; o.w. ook Aalst. INHULDIGING NIEUWE VLEUGEL VAN HET ST. ELISABETHZIEKENHUIS Op zaterdag 3 februari heeft de inhuldiging plaats van de nieu we vleugel van het St. Elisabethziekenhuis.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 16