wereld KUNST UIT VREEMDE GONTiNENTEN d@ gazet van aalst LUNA 21 De Russische Luna 21 landde op 8 januari op de maan, onbemand en bestemd cm met haar apparaten waarnemingen en opmetingen te coen, die dan radiografisch naar de aarde worden overgebract. Het geheel is niet zo spectaculair als de Amerikaanse bemande maan- PRINSES ANNE De Engelse prinses Anne kan met paarden overweg als een cow boy. Bij een jachtpartij viel een jager van zijn paard. «Laat het paard maar aan mij over», riep ze, reed het weghollende paard achterna, haalde het in, sprong op het andere paard over en bracht het tot staan. Niet lang daarna vond een tweede gelijk geval plaats. SPOORWEGEN De Nederlandse spoorwegen ontwikkelen zich met een hoog tempo tot Nederlands grootste zorgenkind. In 1969 was het jaarverlies slechts 80 miljoen gulden, in 1970 140 miljoen, in 1971 250 miljoen, in 1972 415 miljoen en het zal in 1973 een eind over de 500 miljoen gulden belopen. Het miljard zal binnen weinige jaren worden gehaald. Volgens besluit van de Europese Commissie te Brussel moet de schatkist dit betalen; maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. OLYMPISCH DORP De stad München in Beieren had de idee, dat het prachtige Olym pische dorp na het einde van de spelen, een goede rente zou opbren gen als nieuwe woonwijk voor de stad, waar w.oningsnood heerst. Er woonden in dit dorp 12.000 atleten. Het betreft nu 2.000 lege wonin gen. die een spookstad vormen, want niemand wil er wonen. Duur zijn de huizen niet, gemiddeld zijn ze te kopp. voor 1.870 mark per vierkante meter, en te huur voor 15 mark per vierkant meter per maand. En praktisch waren ze alle weg tijdens de spelen. Maar het drama van München heeft alles bedorven. Er wil niemand gaan wo nen. En het onderhoud is nu duur geworden. DE CONCORDE EEN STROP De trots van de Brit-Franse vliegtuigbouw is de Concorde, een machtig supersonisch vliegtuig, dat 66 miljoen dollar moet kosten Maar Amerika, dat er 15 in optie had, heeft ze afbesteld. De Ameri kaanse Boeing 747 kost maar 25 miljoen dollar en kan dan boven dien 330 passagiers vervoeren tegen de Concorde slechts 108, zodat de vrachtprijs aanzienlijk hoger komt te liggen. Japan zal ook wel afbestellen. De Concorde heeft alleen nog maar 9 orders vast, nl. van de Britse en Franse staatsluchtvaartmaatschappijen en moet ze ker 300 Concordes kunnen verkopen om uit de kosten te komen. Het lijkt dus geducht op een strop. Zowel Britten als Fransen kijken geirri teerd naar Amerika, dat de bal aan het rollen bracht. Ja, het is eco nomische crisis. FRANSE CIJFERS Frankrijk heeft op het ogenblik 49.780.000 inwoners van wie er 2.600.000 in Parijs wonen. Een jaar of tien geleden werd voorspeld, dat Frankrijks bevolking gedurig achteruitliep, maar vanaf 1962 bleek er toch in totaal een vermeerdering van 7 %te hebben plaats gevon den. KANAALTUNNEL Zoals reeds werd bekend gemaakt is de aanleg van de Kanaaltun nel thans, na ruim een eeuw discussie, rond. De eerste galerij wordt in augustus a.s. aangepakt. De tunnel wordt 52 km lang, waarvan 36 km onder water, heeft twee verkeersgalerijen die 6,85 m breed zijn. parallel lopen en 30 m van elkander verwijderd zijn. In die tussen ruimte loopt een diensttunnel van 4,5 m. De tunnel moet in 1980 in gebruik worden genomen. De kosten bedragen naar schatting 8 mil jard francs. KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden De bedoeling van deze tentoonstel ling is een verkoopactie te organi seren van waardevolle kunstvoor werpen uit Azië, Afrika en vooral Tunesië, ten voordele van een groep jongeren, afkomstig van het VRIJ TECHNISCH INSTITUUT AALST, die nu opnieuw in het zomerverlof naar Tunesië vertrekken om er te bou wen voor behoeftige mensen. Daar over enkele nadere details Deze bouwgroep noemt zich; Bouw- groep Ontwikkeling en telt onder haar bestuursleden A. Aernouts (V.T.I.), J. Bosschem (burgemeester Nazaret), A. De Pesseroey (burge meester Deurle), L. Bosschem (Eke) H. Lauwers (binnenhuis-architekt Ke.ssel-Lo), L. Moyersoen (oud-mi nister Aalst), J. Van Herreweghe (V.T.I.), M. Van Huffel (bedrijfsadvi seur Gent), W. Van Sande (V.T.I.) Vartaf 1960 hebben studenten van het V.T.I. Aaist deelgenomen aan kampen van de Bouworde binnen Europa. Zij vormden een vaste groep, die elk jaar instonden voor zwaar werk. Op aanvraag van de heer De Baere, consul van Tunesië, hebben zij in 1970 de sprong naar Tunes:: gewaagd. Samen met het College van Gcraardsbergen zijn ze aan het werk gegaan te Sousse om een c .'emngengesticht uit te brei den vele oude on behoeftige men sen leefden er nog in openlucht in 1971 zijn zo naar Ei Djem ge trokken. De gemeente had zich voor- genomes eeji. r.esks huizen te bo. - oveistrom.ng van 1969 onder te brengen. Daar werkten reeds twee groepen van 25 studenten. In 1972, na samenspraak met de vaste ontwikkelingshelpers van Bouworde, hebben zij enkele wonin gen aangepakt in EIHaouar.'a, één van de armste streken van Tune sië. El Haouaria ligt in het noorden van het schiereiland Cap Bon de neus van het schiereiland steekt in de richting van Italië. Het dorp is langs twee zijden begrensd door de Mid dellandse Zee en telt 5.000 inwo ners. Voor de toeristen is het nog een onbekend gebied. Tachtig per cent van de bevolking leeft in krot woningen, gereed om in te vallen de meeste bestaan uit één kamer. Ze hebben geen vensters. Het drink water wordt gehaald uit oude, ver sleten putten, dragers van allerlei gevaarlijke bakteriën. De kinder sterfte is er zeer groot 20 Eén derde van de bevolking is bestendig werkloos. In dat midden hebben twee groepen van 25 studenten van Aalst (of oud studenten) drie weken gebouwd. Toen zij vertrokken waren er vier arabische woningen klaar. Geen we reldschokkende gebeurtenis, maar... vier families werden gelukkig ge maakt met v/cning die stond L i twee kamers. Wat belangtijker is heeft zijn plaats in de verandering die daar aan d is. Er groeit bij deze mens telkens be- dit project nentaiiteits- gang i een zelf jeugd van El Houaria gratis meege werkt. De Vlaamse studenten waren in vele families thuis, en werden ge vraagd op huwelijks- en besnijdings- feestjes. Ondertussen hebben ook de vrou welijke assistenten hun steentje bij gebracht. Weldoeners hadden twee naaimachines meegegeven deze zijn in gebruik gesteld in het sociaal centrum, waar jonge vrouwen sa menkomen om naad en snit te le ren. Twee namiddagen in de week gaven de meisjes daar naailes. Ook onze jeugd heeft van Tunesië heel wat meegebracht. Zij werd ter plaatse geconfronteerd met de ar moede zij heeft het ingewikkeld probleem van de ontwikkelingshulp gezien. Zij heeft zich gewonnen ge geven voor de grote inzet voor het probleem van de derde wereld En dat is niet onbelangrijk Deze tentoonstelling in het Kultu- reel Centrum wil de jonge mensen die in 1973 het beste van hun krach ten zullen geven aan de verheffing van Tunesië financieel steunen. W,j verwachten dan ook dat onze talrij ke vrienden en bezoekers hun ini tiatief zullen steunen. Kalender van deze tentoonstelling Opening zaterdag 10 maart te 16u Inleiding Dhr. S. DE BAERE, Bel gisch consul in Tunesië. Muzikale omlijsting Ste Cecilia-koor Gcor- eind-VVuustwezel. Open ■'.aterdeg 10, 17 en 31 maart van 14u30 tot 20u zondag 11, 18, 25 maart, 1 aprii van 11 tot 13 u„ van 14u30 tot 20u. Waar eens het eerste frituurtje, reeds vergroeid met het Stationsplein van Aalst, stond; verscheen deze week een der meest moderne van het land. Zowel interieur als uiter lijke vormgeving, die getuigen van een eigentijdse fanta sie, zijn uitgevoerd naar het ontwerp van HERWIG VAN HOLSBEECK, een jong en dynamisch binnenhuisarchi- teki uit Aalst. FUTURISTISCH STADSBEELD

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 3