DE BENDE VAN JAN DE LICHTE NA L P. BOONS DE BENDE VAN JAN DE LICHTE FRITZ COURTEAUX: DE GESCHIEDKUNDIGE FEITEN Na de publikatie als feuilleton van «De bende van Jan de Lichte» door L.P. Boon stelt Fritz Courteax de vraag In hoeverre heeft de auteur de geschiedkundige feiten ge volgd voor zijn roman. In andere woorden Wat is het aandeel van de histori cus, wat is het aandeel van de literaire fantasie. April 1744.... Brussel is in feestKarei van Lorreinen, zwager van Maria Theresia, wordt aange steld tot landvoogd. Men kent zijn wijsheid, men hoopt. Juni 1744... Het leger van Lodewijk XV valt ons land bin nen (1) als de Fransen onze streken in 1748 verlaten is het platteland geplunderd en door ho ge geldelijke eisen geruineerd. Luister naar een tijdgenoot 't Geweld, de dieverij en dat wij erger leden, Dat door dit pauvre volk in 't Neerlant is geschied, Thoont dat het ons bemint heel pauver, anders niet Het schorremorrie volgde gre tig het voorbeeld van de bezetters, op verscheidene plaatsen werden roversbenden gevormd die niet te rugschrokken voor moord. In de beide Vlaanders, maar vooral in het Z.W van onze provincie ope reerde Jan de Lichte aan het hoofd van ruim twee honderd man nen en vrouwen te Aalst werden tussen 7 oktober en 14 december 1748 honderd en vier vonnissen uitgesproken; een deel van de mis dadigers was echter reeds vroeger geknipt, ze ondergingen hun straf te Kortrijk. Daar was het dat Rik Mol van op het schavot een toe spraak hield in de dieventaal, hij had immers onder de kijklustigen zijn baas herkend en zegde «Knul, maast kiewig. Michels molt en fokt naar den langen doomerik. Flik d'ander knullen kie wig voor michels. De poen maast in de keeste in den dieperik bij den trederik onder nen herterik in nen houten trafelrik. Bekt en buist er grondig mee met de kieuweri- ken.» Wat iin behoorlijk Nederlands betekent «Makker, vaarwel. Ik sterf en ga naar d'eeuwigheid Doe mijn groeten aan d'andere kameraden. Mijn geld ligt thuis in de kelder bij de trap onder een steen in een houten schoen. Eet en drink er lustig mee met de vrienden. Dit «gesproken» testament is wel een typisch specimen van galge berouw en... galge humor. Op 28 september 1748 werd er klopjacht gehouden in 4 Cassel- rijen In alle «suspecte» huizen werden de personen, niet in het bezit van een «behoorelijk certifi- caet ofte paspoort», aangehouden en naar Aalst gevoerd. Voor ons ligt het boek der «Vonnissen, verleent binnen de Stadt Aalst, ten laste van menig vuldige Moordenaeren, Dieven, Va gebonden ende andere Quaet- doenders, op het vervolg van de Collegien der Casselrijen ende Landen van Cortrijck, Audenaerde, Aelst ende Dendermonde, begon nen 7 October 1748 ende geeyn- digt 14 December daernaer.» Dit boekje - 80 bladzijden - be vat 99 vonnissen die oordelen over 104 personen. Het is een opsom ming van wandaden, vaak mons terachtigheden. De lezing ervan is eentonig, beklemmend en. be schamend voor de «mens» Het grootste deel van dit uit schot was afkomstig uit de streek Zottegem-Oudenaarde, hun voor naamste actieterrein. Twee ervan waren geboren te Aalst. Het vagabonderen zat hun echter in het bloed. Naast Brussel Bergen, Ogy, Namen, treffen we ook Gelderland, Leiden, Yzendijke, Duinkerken aan als geboorteplaats Beschuldigden verklaarden ook wel eens «hun ouderdom en geboorte plaats niet te weten». De jongsten uit de hoop «bede- lerssen ende landlooperiggen» wa ren 16 jarige bakvisjes; de oudste «een geldafdreigster» was 75. Pieter van Ronse had 24 dief stallen op zijn geweten., en hij zal dan nog wel een en ander verzwe gen hebben. Pieter de Cock ofte Pieter Verlinden, bijgenaamd Knopmaecker of Cokernagre was een specialist 3 diefstallen op een nacht. Jan de Priester uit Ronse sleepte zijn vader bij de haren naar een huis om hem daar te verplichten een moord bij te wonen. Maar laat ons het «tarief» eens onderzoeken. We beginnen met het grof wild Voor moord en diefstal werden 5 kerels geradbraakt: armen en benen werden achtereenvolgens stuk geslagen, daarna werden zij op een rad gelegd waarop ze soms nog geruimen tijd bleven leven. 19 beroepsdieven stierven aan de galg, 6 ervan die godsdiens tige voorwerpen roofden, moesten vooraf doen «Amende honorabel voor de Kercke van St. Marten alhier, blootvoets ende met ont- decten hoofde, met een brandende Fackel in de handt...» Elf anderen werden bij verstek «in portraite» opgehangen; het wa ren «fugitiven ende gecontuma- ceerden criminelen». Geseling, brandmerk, «Galleye» waren straffen voor medeplichti gen. De geseling geschiedde op het schavot «met scherpe Roeden tot den loopenden Bloede». Daar na werden ze gebrandmerkt «op uwen blooten Rugge met de let ters G.A.L. «Voor vrouwen en oude mannen werden de galeien vervangen door verbanning, «buy- ten de Dominatie van den Koning van Vranckrijk en de buyten deze Nederlanden.» Ze werden gebrand merkt met de letter V. Jeugdige dieven kwamen niet op het schavot maar werden ge geseld «voor het Landhuys en soo voorts rond de Merct», daarna ver bannen. In andere gevallen werd het «aan de halsband stellen» gedu rende 2 uren en het beboeten voor zien. Naast al deze straffen die in verschillende combinaties werden toegepast waren er ook die ge tuigden van psychologisch inzicht. Wie bij herhaling gestraft was voor bedelarij, werd de hand be legd met kalk (gebluste kalk brandt). Een moeder die «senti- neile» had gestaan, moest het opknopen van haar zoon bijwonen, een dochter moest haar moeder zien geselen. Eindelijk geld de stelregel Wie zijn lijf verbeurt, verbeurt zijn goed. Het hoeft nauwelijks gezegd dat een groot deel van de veroor deelden recidivisten waren. En op hun familie viel ook niets aan te merken: 6 vrouwen hadden hun man reeds vroeger zien opknopen, een zevende had zelfs twee echt genoten aan de galg geofferd, een moeder had haar beide zoontjes aan de galg zien bengelen. (1) Lodewijk XV verbleef te Aalst in de Nieuwstraat van 4 tot 17 augustus 1745. Op half oogst stapte de ko ning met zijn gevolg in de processie. Intussen bezette zijn leger de Boekhoutberg. vervolg volgende week B.C. ST. ANNA AALST ELFDE WISSELBEKER UVIN OCTAAF Maandag 29/1/'73 werd de start gegeven van deze 11e wissel beker. Dit jaar schreven er 16 ploegen in en werden er dus van af de eerste avond 2 ploegen «buiten gezet» in de schiftingen. Voor maandag was dat reeds het geval voor Palace 1 en 2 die het onder- scheidelijk opnamen tegen St. An na 2 en Immerzeel 1. Tijdens de tweede avond kregen we St. Anna 1 en Bilj. Vr. 4 te genover elkaar, en het was de ploeg van Roger Keppens (met De Neve en Van Goethem) die er als overwinnaars uitkwamen. Aan tafel nr. 2 bonden Bilj. Vr. 1 en Kromme Stok 2 de strijd tegen el kaar aan. In de 33e beurt namen de eind- mannen De Moyer M. en Verleysen de taak van hun voorgangers over en Marcel liet niet de minste kans aan zijn tegenstrever. Met reeksen van 53-21 - 20 - 31 en 51 ging hij naar het einde en besloot in de 56 beurt met 355 - 172. Donderdag werd het dan Sint Mart 1 tegen St. Anna 4. Een goed vertrek met Mertens voor St. Martinus die uitspeelde in 19 beurten, maar een magere voort zetting van de 2 middenspelers die er 29 beurten voor nodig hadden en uiteindelijk kon R. De Wolf voor St. Anna de eindcijfers 228/230 vastleggen in de 80e herneming. Aan de andere tafel bekampten Kromme Stok 1 en St. Mart. 2 elkaar. De 2 eerste spelers der beide ploegen deden er elk 23 beurten over om de eindcijders te bereiken, maar Van De Velde en P. Corthals bleven daar ver onder en deden er zelfs 43 hernemingen over om de finale cijfers te halen. Na 49 beurten dus 250/253 voor Kromme Stok 1. Vrijdag was het dan de beurt aan Bilj. Vr. 2 tegen Palace 3 waarin Palace weer aan 't kortste eind trok en als club totaal uitge schakeld werd. Het waren vooral Van Droogenbroeck met reeksen van 10 - 10 - 9 - 29 en 18 in 12 hernemingen en Francois Alfons met 38 - 28 - 27 - 37 en 24 die daar voor zorgden en uiteindelijk 355/213 wisten af te drukken. De 2e ploeg van Bilj. Vr. 3 werd aan de andere tafel bekampt door St. Anna 3 en het was uiteindelijk deze laatste ploeg die de duimen moest leggen met 245/187. Bleven dus over voor de kwart finale 3 ploegen van Bilj. Vrien den, 3 van St. Anna plus 1 van Kromme Stok en 1 van Immerzeel. Donderdag hadden we dan een «Biljart Vriendenavond» aangezien de 2 ploegen B-V 2 en B-V 3 tegen elkaar uitkwamen en St. Anna 1 nam het op tegen Immerzeel 1 Voor zoon Gerrit was het maar een formaliteit om papa Alfons Francois er van langs te geven, want met hernemingen van 18 - 10 -15-20-13 en 19 wist hij snel de eindcijfers te bereiken. En aan gezien papa in een slechte dag verkeerde bleef hij stranden op 126 punten van de voorziene eind cijfers, die Gerrit in de 60e beurt vastlegde 245/229. De andere partij tussen Immer zeel en St. Anna gaf een meer spannende strijd want reeds van af de eerste spelers Van Goethem Stadfeld kwam er een aftekening als deze laatste zich uitspeelde in 22 hernemingen en zo maar even tjes 25 p. achterstand liet voor p.ijn tegenstrever. Ook ziijn opvolger Claus deed het niet slecht en drukte af in de 45e beurt met nog een achterstand latend aan De Neve van 43 punten. Het werd dus een zware opgave voor de 3e St. Anna man Keppens Roger te meer dat zijn tegenstre ver Baeten van af de eerste beurt vertrok met 18 Doch na een vijf tal hernemingen wist Roger reeds de tij te doen keren en met beur ten van 13 - 32 en 18 nam hij reeds een 30 tal punten voor sprong. En de 50 p. handicap die hij tegenover Baetens moest goed maken kwamen er in de 58e her neming toen hij 59 p. lukte. De laatste 10 beurten waren bijzonder spannend. B.C. ST. ANNA - AALST KLUBFEEST Tijdens het jaarlijks feestmaal belichtte de voorzitter de biezon- derste triomfen van de klub. Door de secretaris werd een overzicht der kampioenschappen gebracht, waarna de huldiging plaats had der kampioenen in de hogere reeks Vergaert G. en in de lagere reeks Bekaert D. Dit feest dat pas in de vroege uurtjes eindigde was weer iets «van 't bovenste schof». F.J. OP ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 te 14 uur GROOT KINDER- KARNAVALFEEST In de St. Jozefskring, Meule- schettestraat nr 32 te Aalst. (In gang langs de speelplaats). ledeeen moet verkleed zijn en er is verkiezing van PRINS en PRINSES KARNAVAL 1973. Inrichters Peppino Kinderclub, Meuleschettestraat nr 32 Aalst. Alle jonge Oiljsteneers en Oil- jsteneskes komen van overal naar de grote Peppino Kinderkarnaval. Waardevolle prijzen

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 4