SHANGHAI HOTEL ilE - 8 - 12 V I C K I B A U M ROMAN VAN NEGEN MENSEN DOCTOR EMANUEL HAIN «Mij hebben ze gedaan gege ven,» meldde Planke, tegelijk met zijn herstel «Werkloos 'n Mooie boel Zo werd Planke chauffeur in de huize Hain en betrok met vrouw en kind de chauffeurswoning. In zijn vrije uren werkte hij in de tuin. Kurt, zijn jongen, drie jaar ouder dan Roland, was een stevige jon gen met grote handen en levendi ge ogen. De dokter bevorderde zoveel mogelijk de vriendschap tussen de beide jongens en luister de soms met een tevreden glim lach, als hun lawaai vanuit de tuin door het raam opklonk. Op een woensdagavond in juli., toen er bij open deuren gemusi ceerd werd en de warme nacht lucht vanaf het terras binnenkwam ontdekte Max Lilien de jonge Plan ke, toen dertien jaar oud, verbor gen in de schaduw van een beuk naar de muziek luisterend, met ge spannen trekken en gebalde vuis ten. Het was de tweede satz van het D-moll quartet van Schubert. «Wat is dat voor een jongen?» vroeg de staatssecretaris. «Hij schijnt dronken te zijn van de mu- DEEL I DE MENSEN ziek.» «Dat is Kurt maar,» antwoord de Irene, de tuindeuren sluitend. Maar Lilien wilde de jongen eens van dichtbij bekijken. Hij ging naar buiten, hurkte naast hem in 't gras neer en begon na een poos met de verlegen lachende Kurt te praten. En toen kwam aan het licht dat de zoon van chauffeur Planke, maar één droom had en dat was musi cus te worden. Lilien duwde de jongen, die bij na huilde van verlegenheid, de mu ziekkamer binnen en stelde hem voor aan de musici en de gasten. Onder een stortvloed van vra gen en vrolijk gelach nam Kurt plaats aan de vleugel en speelde iets voor. Dit iets was de weerga ve van een grammofoonplaat, die hij zich altijd weer door Roland had laten voordraaien Praeludium en Fuga in es-mol van Bach, uit het «Wohltemperiertes Klavier», gespeeld door d' Albert. Geamu seerd luisterden de gasten naar de zonderlinge voordracht, vol fouten en verkeerde interpretaties, valse noten en verkeerd ritme, maar niet temin merkwaardig, naïef en innig. Kurt, met rode, afstaande oren, scheen zijn toehoorders al lang vergeten te hebben, verzonken als hij was in zijn spel. Toen hij op hield en allen lachend applaudis seerden, schrok hij ale een slaap wandelaar. Zijn moeder gaf hem naderhand een standje en excu seerde zich bij Irene. Maar de dok ter en Max Lilien hadden intussen Kurt's lot in handen genomen en na enige proefnemingen en pogin gen werd hij in de Staatsmuziek- school aangenomen als leerling van de beroemde professor Boskowitz. De professor was een zonderling, met een enorme neus en olifants oren die elke kleinste nuance op vingen. «Hij snuffelt met zijn oren», zei Roland van hem. Spoedig was Kurt volledig on der de invloed van zijn leraar. Ro land nam het hem kwalijk, dat hij weer alleen gelaten werd. Nu hij in de echte ontwikkelingsjaren kwam, werd hij moeilijker dan ooit. Op school ging het niet meer, en privé had hij maar één interes se heraldiek. De kennis en studie der oude geslachten, namen en wa pens van Duitsland nam veel van zijn tijd in beslag. Ook maakte hij veel abstracte tekeningen, wormvormige of geometrische voorstellingen, die op niets leken wat op aarde of in 't water leefde en die hij met ziekelijke, tere wa- terverftinten schilderde en boven zijn bed hing. Hoewel deze figuren hoogst vreemdsoortig waren, ging er toch iets geheimzinnigs en fas cinerends van uit en speciaal Irene verdiepte zich er vaak minuten lang in. Toen men er hem naar vroeg, gaf Roland zonder aarze len ten antwoord, dat het afbeel dingen van zijn dromen waren. Dokter Hain nam twee van deze dingen weg en toonde ze aan de neuroloog van het ziekenhuis. Het leidde tot niets. Vanzelfsprekend bestond de kring die zich om dokter Hain vormde, hoofdzakelijk uit Joden. Max Lilien, professor Boskowitz, de musici van de opera, schrijvers, journalisten, advocaten en de an dere doktoren die aan huis kwa men, waren allen Joden, Irene's vrienden waren uit het andere kamp afkomstig, conservatieve fa milies, nationaalgezind en ontevre den met de nieuwe koers. Verarm de adel en rijke landjonkers die voor de «Grüne Woche» naar Ber lijn kwamen, zoons en dochters van deze lieden, die geen raad met zichzelf wisten. En alweer droeg de tijd een nieuw masker jazz, korte rokken, kort haar; vrouwenkiesrecht, te veel aan vrouwelijke studenten, controle op de geboorten, nieuwe zakelijkeheid, relativiteitstheorie, vliegrecords, veramerikaansing, films, pracifisme, tempo, tempo De Spartakusgroepen der revolutie waren communist geworden, naar een model geknipt, dat voor Duits land niet erg geschikt was. Het parlement bestond uit zo veel partijen, dat geen enkele de absolute meerderheid had en de Duitse oerfout, onverdraagzaam heid, verscheurde het volk. Max Lilien keerde zich van de partij af, gaf zijn positie op en werd com munist. Er dreigde gevaar. Maar nog speelden in duizend nachtlo kalen de dansbands. Het aantal werklozen steeg en zielige stoeten bedelaars rijden zich aaneen op de hoofdpunten van de stad. Voor 't eerst hadden Emanuel en Irene een ernstig meningsver schil. Hij verweet haar dat ze de jongen verwende bedierf door haar zwakheid. Zij antwoordde, dat hij het kind niet begreep, dat iedere blindedarmoperatie van meer be lang voor hem was dan Roland's ontwikkeling. Intussen kon men Roland's por tret op elke straathoek zien. De schilder von Ruding, een neef van Irene, had de jongen geschilderd, met vliegende blonde haren en ge bruikte het als reclameplaat voor een of andere nationale verneni- ging. De zoon van de Jood het oerbeeld van de Duitser. Soms schrok Emanuel, zo vervlakt was de verhouding tot zijn zoon. Hij probeerde met hem te spreken, maar de jongen had een duivelse manier hem te ontwijken. Soms sprak hij dagenlang zijn vader met «professor» aan. «Hoe maakt U 't vanavond professor? Hoeveel lijken heeft professor vandaag weer in de pekel gezet?» De jonge Plake maakte goede vorderingen. Hij was een stille me dewerker aan de woensdagavon den geworden en nam verder ook deel aan huislijke avondjes. Pro fessor Boskowitz was dol op de jongen, hij discussieerde met hem over netelige contrapuntische pro blemen en leerde hem schaken. Soms leek het Emmanuel of deze proletariêrzoon veel meer zijn kind was dan Roland. De strijd tussen hem en Irene eindigde hiermee, dat Roland naar een der nieuwe scho len op het land gezonden werd en alleen af en toe een week-eind thuiskwam. Na anderhalfjaar ein digde ook dit. Een van de leraren was op de jongenn verliefd gewor den, door de merkwaardige beko ring, die van Roland uitging en had zich doodgeschoten. Roland vertel de van deze catastrofe, alsof het een courantbericht gold, onaange daan zowel door de afdaling als door de tragedie. Demonstraties op straat commu nistische en nationale. De antise mitische beweging, opgezet door een paar warhoofden na de oorlog kreeg vorm en naam. Lang had men gelachen om deze Jodenha- tende mensen, over hun barbaarse ja bestiale manifesten, over hun leider, die velen als geestelijk ab normaal beschouwden. Plotseling ontstond er een nieuwe partij, de nationaal-socialistische die stem en zitting in het parlement kreeg en invloed en aanhang in den lande. Een partij van desperado's vóór desperado's. Duitsland was als een zieke, die zich van de ene kant -op de andere gooit en van elke ver andering verlichting van zijn pijn verwacht. Geen der partijen be loofde zulke radicale veranderin gen als de nationaal-socialistische, en daarom had geen andere zoveel stuwkracht bij zulke eenvoudige ideeën. De Joden sedert meer dan duizend jaren in het land geworteld, met Duitsland door duizend banden verbonden de gemeenschappelij ke taal, de beschaving, de cultuur, zich hun Jodendom nauwelijks meer bewust, schrikten op. Over grootvader is nog met een pak op zijn rug de boer opgegaan, herin nerden ze zich. Het ras herinnerde zich het lijden, dat het individu ver geten was. Er hing gevaar in de lucht, hun ervaring van rusteloos volk, dat steeds in gevaar had ver keerd, zei hun dat. Ook dokter Hain voelde dat. Roland was intus sen lid geworden van de Hitler- jeugd en klom door de verschillen de stadia van de Hitlerjongen om hoog. Het romantische en heldhaf tige daarin trok hem aan, zodat hij gelukkig en vol geestdrift van de samenkomsten huiswaarts keer de. Vervolgt Wanhopig - gefluisterde uiteen zettingen tussen het echtpaar, 's nachts, in de donkere slaapkamer «Het gaat niet langer! Ik moet fiet hem zeggen dat hij Joods bloed heeft, ik had het al zo lang moeten doen En ik zou het ook gedaan hebben, als ik het belangrijker had gevonden. Nu is het belangrijk, hij moet het nu weten», besloot de dokter. «Onmogelijk. Wacht nog even. Ik ben zo bang, de jongen is zo overgevoelig. Als hij zelfmoord pleegt, gek wordt? Als hij de slag niet dragen kan? Wat dan? Wacht tot hij wat rijper is, beter be grijpt», antwoordde Irene vertwij feld. Ze lagen dicht naast elkaar, haar hoofd tegen zijn schouder, gewoon en vertrouwelijk. Hij adem de de geur van haar haren, die nog altijd dezelfde jeugdige glans voor hem hadden. «Sta jij aan mijn kant Irene?» vroeg hij ang stig. Hij voelde dat ze glimlachte. «Wat ben je toch dom», zei ze te der en alles was goed. Toen werd Max Lilien door een moordenaar doodgeschoten, het begin van een rij politieke moor den. Vóór hij gevangen genomen kon worden schoot de moordenaar zichzelf een kogel door het hoofd. Deze zelfmoord vervulde Roland met wilde geestdrift. «Dat is echt heldendom betalen met het ei gen leven», riep hij uit. «Nu zullen ze het de Joden eindelijk eens la ten zien!» Hij stond bij het raam, tegen de achtergrond van de be sneeuwde tuin en hief zijn armen als vleugels op. Emanuel, pijnlijk getroffen door het verlies van zijn liefste vriend, voelde een ijskoude schrik in zijn diepste innerlijk, Ro land, gevoelig als hij was, zag zijn vader verbleken. «Excuseer», zei hij met oppervlakkige beleefdheid. «Ik vergat dat jij Lilien wel mocht. Begrepen heb ik het nooit.» Wij zijn zelf Joden, ik helemaal en jij half, wilde Emanuel zeggen. Hij deed zijn mond open, maar het kwam er niet uit. Irene was achter hem komen staan en had haar han den op zijn schouders gelegd. Het beslissende ogenblik ging voorbij, verzuimd, onherroepelijk. Uit de chauffeurswoning klonk Kurt's pia nospel, Chopins polonaise, feeste lijk, ondragelijk. «Je moet je huiswerk nog ma ken, Roland», zei Irene. Roland verliet fluitend de kamer. Kort nadat Hitier aan de macht was gekomen, legde dokter Hain zijn ambt als chef-chirurg van het Charlotte-ziekenhuis neer. Hij wachtte niet tot een verordening hem daartoe zou dwingen. Zijn pri- vé-praktijk was goed en hij werd ook in het ziekenhuis nog bij bie- zonder moeilijke operaties geroe pen. Thuis veranderde een en ander er hing een andere sfeer, eenzamer beslotener, angstiger. Roland liep er als een slaapwandelaar door heen, veel te veel met zichzelf be zig om iets te merken. Op straat het trap-trap-trap van marcherende- groepen, in de radio de fanatieke overslaande stem van de Führer in de couranten de brallende zinnen van het derde rijk; vaandels, vlag gen, hakenkruisen, luidruchtige geestdrift en heimelijke kritiek. Nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 12