Denken aan karnaval 1974 Suggesties Zelfs te Athene... Toekomst muziek Karnaval is voorbij... LEVE KARNAVAL Feestkomitee voorzitter Alfons SINGELIJN NAPRATEN Men schrijft ons Karnaval '73 - en daarmee is natuurlijk de Aalsterse bedoeld - heeft op nationaal vlak méér dan ooit weerklank gevonden. Volgens ramingen van de Rijkswacht waren er niet minder dan 80.000 belangstellenden. Wij moeten thans over de grenzen en ik geloof dat we bv. heel wat kans maken via een doeltreffende campagne in het Rijnland. Dit zei Feestkomiteevoorzitter Alfons Singelijn tijdens een praatje- achteraf met de pers, ten stadhuize. Karnaval '73 is «geschiedenis». Leve Karnaval '74. De organizators van de «grote Aalsterse dagen» hebben uit het pas voorbije karnavaleske festijn wel reeds enkele konkluzies getrok ken De h. Singelijn suggereerde dan o.m. De optocht 's maandags kent een groeiende belangstel ling, maar werd wel gehin derd door het verkeer, zodat volgend jaar door de politie, de nodige veiligsheidsmaatre- gelen dienen getroffen te wor den. Aan het probleem van de par king ten behoeve van de dui zenden bezoekers moet ver holpen worden. Het plaatsen van tribunes ook op het Keizerlijk Plein. De affichewedstrijd moet vroeger starten. Meer samenwerking tussen het Feestkomitee en de plaat selijke V.V.V. of te Aalsterse dienst voor toerisme. Méér prijzen voor de Ajuinen worp. De Aalsterse Feestkomiteevoorzit ter die het alleszins niet aan ideeen ontbreekt, oordeelt dat er ook meer muziek steekt dan men er tot dusver hoort - bij wijze van zeggen in het Drie Koningenfeest, dat hij tout court hét Koningen feest zou willen noemen. Een grootsere prelude tot Karnaval waarop men bv. ook vreemde dele gaties zou inviteren. Hij rekent daarvoor op de medewerking van de Aalsterse toneel en muziekver enigingen niet het minst voor het kreëren van een Aalsterse gelegen heidsrevue. De verkiezing van Prins Karnaval moet nog béter georganizeerd worden, evenals de bezoeken aan het Hospitaal en het Rusthuis, de karnavaleske raadszitting en de receptie van de Prinsenkamer. Een kwestie van regie zegt de h. Singelijn. Het luidt dat Aalst als Karnaval- stad zelf te Athene niet onbekend is. Een forse aanpak van de public relations voor Karnaval is een an der punt dat het Feestkomitee aan het hart ligt. Een brochure met historiek van Karnaval-Aalst zou ter beschikking moeten zijn - en dit het ganse jaar door - voor belangstellenden, niet het minst vreemde bezoekers. Het Belgisch Kommissariaat-Gene- raal voor Toerisme zou via haar diverse folders preciezer en ruimer de Aalsterse Karnaval aan zijn trekken kunnen laten komen. Anderzijds moet gepoogd worden ook via de weekbladen en de som mige andere populaire periodieke uitgaven he< publiek te bereiken. De h. Singeljjn wees in dit ver band naar de recente editie van een bekend damesblad waar op de frontpagina ...het Aalsterse ge meenteraadslid Richard De Gols in zijn karnavaleske rol figureerde, zodoende onze man, maar dan toch hoofdzakelijk de Aalsterse karnaval niet kon ontsnappen aan de belangstelling van tienduizen den huismoeders, en wie al meer die damesbladen leest. Ook meer kontakten met vreemde reisagent schappen. Men kon ook horen dat de lokale industrie - als karnavaleske maece- naat - meer bij de Karnaval zou moeten betrokken worden. En dit volgens een formule die metterdaad een financiële steun zou betekenen. Waar moeten wij het geld blijven vandaan halen, vroeg de Feestkomiteevoorzitter zich af. Weshalve ook zou overwogen wor den «kijkgeld» te vragen, maar dan voor bepaalde pleinen of stra ten langswaar de optocht voorbij trekt. Toekomstmuziek: De Karnavalstoet laten «uitmonden» in de Keizers- halle met het perspektief van een daverende zondagavond die met een de vreemde bezoekers zou aanlokken en langer ter stede hou den. Bij afwezigheid van Schepen Rin- goir en Feestkomiteesekretaris H. Van de Perre, onverwachts weer houden, kreeg men ook nog sug gesties van burgemeester De Bis schop, Schepen Van de Eede en Roger Van de Wiele. De Aalsterse burgemeester mikt nog hoger «Boven op de top van de Aalsterse Watertoren een of andere belichte reusachtige Kar- navalpop (Schepen van den Eede: Géén Vuil Jeanet, die hebben toch afgedaan) met vlaggen plaatsen, zodat men het uren in 't ronde kan zien» Als toemaatje kwam, ingaande op de vragen van de perslui de struk- tuur van het Feestkomitee ter sprake. Toch een v.z.w. Het gaat blijkbaar wél in die richting. Het komité als dusdanig zou zeker in zijn initiatieven niet beknot wor den. Integendeel. Hoe het moet. Vooralsnog is er geen voorontwerp van statuten zegt de h. Singelijn, van wie men in elk geval moet er kennen dat hij als voorzitter niet alleen allure, maar ook een ruime, vruchtbare fantasie heeft, en zijn kollega's in het komitee verdedigt. Preventie zelf: Het komitee is er geen dat zomaar afgestemd is op eten en drinken. Het werkt, het spant zich in om de Aalsterse Kar naval nog grootser te maken. En dat daarbij wel één etentje volgt is nodig voor de kameraad schap. Als men het ons vraagt dat etentje is het komitee van harte gegund. We beleefden dit jaar weer eens een schitterende karnaval. De lof ervan werd overal in zowat alle toonwaarden bezongen en rijkelijk geïlustreerd. Teveel lof kan even wel tot gemakzucht leiden en de indruk wekken dat er helemaal geen vuiltje aan de lucht was. En toch... Is het je ook niet op gevallen dat in onze fameuze ka- valkade, die dan toch weer enkele tienduizenden op de been bracht, liefst zes maal een karnavalaffiche werd uitgebeeld, de éne natuurlijk al wat aantrekkelijker en luidruch tiger dan de andere, dat het zout ontbrak in de politieke soep, en iedereen weet hoe zoiets smaakt. Alle lof voor de zogenaamde ge vestigde groepen die op geen moei te hebben gekeken om prachtige wagens te bouwen. Zeker geen ver wijt ook voor alle deelnemers die zich hebben ingespannen. Maar is het feestkomitee bestand tegen een vingerwijzing. De leden ervan, die toch verondersteld worden op en top karnavalisten te zijn, moe ten wel over ideeën beschikken om de fantasie arme groepen bij te springen en aldus de uitbeelding van dezelfde onderwerpen te voor komen. Ook de pas opgerichte Prinsencaemere zou hier wellicht nuttig werk kunnen verrichten. Er is echter nog iets. Zelf zagen we de stoet niet vanop de officiële tribune, die naar kwatongen bewe ren nogal druk bezet was met spe ciale genodigden van een beperkt aantal vroede vaderen. We hadden nog voor halfweg postgevat en konstateerden daar reeds enkele gaten. Toen nog een tiental groepen moesten voorbij trekken, uiteraard de mooiste, dachten duizenden dat het al ge daan was en overspoelden de markt, zodat de laatkomers heel I wat moeite hadden om er door heen te komen. Nergens ook maar een spoor van iemand van het feestkomitee of een of andere or dedienst. Onbegrijpelijk, zelfs onvergeef lijk is zo iets, want het gebeurde niet voor de eerste keer. Is er ook niet veel meer te halen uit de kar navalraad, mits een ietsje degeliji ker voorbereiding (De zitting oó een meer geschikt tijdstip?) Om tenslotte nog even op Jé; officiële tribune terug te komei krijgen de mensen van de 3e les tijd hier wel een kans. ACADEMIE VOOR SCHONE KUNSTEN WERKEN VAN LEERLINGEN IN DE BELANGSTELLING De Nationale Commissie voor kunstambachten richtte twee wed strijden in, onderscheidelijk voor het vervaardigen van een karton voor een glasraam bestemd ter versiering van een historisch gebouw en van een karton voor wandtapijt met zeebodem als thema. Twee leer lingen van de academie werden bekroond, n.l. Paul De Rijck en Luc Van Schuylenbergh, beiden laatste jaarstudenten in de afdeling sier kunsten/Kunstambachten. De leerlinge Scaillée werd bekroond met de prijs van de Minister van Nederlandse Cultuur in de wedstrijd met als thema «De vrouw in het kunstambacht». Luc Van Schuylenbergh werd laureaat van de prijs van het stede lijk feestcomité voor zijn ontwerp van affiche «Carnaval 1973». De leerlingen Backaert en Stevaert behaalden prijzen in de Pro Civitatie-wedstrijd voor beeldende kunsten. Andere leerlingen werden vroegere jaren laureaat van butienlandse wedstrijden. De stedelijke academie voor schone kunsten te Aalst is toegankelijl voor jongens en meisjes en omvat afdelingen in het volledig en he beperkt leerplan, disciplines bouwkunde, sierkunsten en kunstambach ten, grafiek en publiciteit. De academie staat borg voor een degelijke opleiding met kunst karakter en reikt gehomologeerde diploma's uit?

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 16