Nieuwe feestelijkheden Derde kapittelbanket van Groot Commanderie van Aalst,, Wijn en spijs in de Birk Martensstede Toeristische expioitetie in de Denderstreek STICHTING LODEWIJK DE RAET Aan het Feestkomitee werd het verwijt gemaakt, enkel Karna val en de Jaarbeurs in te richten, daar waar te Aalst nog zoveel mogelijkheden tot ander vieringen bestaan. Daarom werd een eerste programma met nieuwe initiatieven gepland. Het zou om een reeks plechtigheden gaan die voorzien worden op zondag 1 april e.k., en opgeluisterd worden door de aanwezigheid van de voltallige gemeenteraad 1 eerste-steenlegging nieuwe zwemkom te Mijlbeke (princieps- besluit gemeenteraad van 29 september 1970); 2 eerste-steenlegging nieuwe stadsfeesthallen, Keizerlijk Plein; (maquette vertoond op de jongste Jaarbeurs); 3 eerste-steenlegging van parking voor pendelaars, tussen sta tion en Dender 4 eerste-steenlegging van nieuw hospitaal (maquette vertoond in het huidig hospitaal in 1966); 5 eerste-steenlegging nieuw station (C.V.P.-manifest oktober 1970, pagina 8); 6 eerste-steenlegging nieuw rustoord op de rechteroever (idem, pagina 15); 7 eerste-steenlegging breekwerf voor huisvuil( wordt in brand gestoken door burgemeester De Bisschop); 8 eerste-steenlegging verbrandingsinstallatie voor huisvuil (wordt afgebroken door oud-minister Moyersoen); 9 zesde-steenlegging kultureel centrum Molenstraat (de eerste steen werd gelegd op 8 juni '68 door Minister Van Elslande); 10 negende-steenlegging slachthuis, Albrechtlaan; 11 vierentwintigste-steenlegging complex Kattestraat, ter vervan ging van de oude C.O.O.-gebouwen. Regionaal komitee DENDER-NOORD FUSIES EN FEDERATIES VAN GEMEENTEN PROGRAMMA 13u45 Sekretariaat 14u15 Verwelkoming van de deel nemers door R. Coppens, voorzitter regionaal komitee Dender-Noord, van de Stichting Lodewijk De Raet (Lede). Inleiding over fusies en fe deraties van gemeenten door R. Maes, d. jureer ste adviseur bij de vereni ging van Belgische steden en gemeenten (Brussel). Informatieve vragen 15u30 De fusie Oudenaarde als voorbeeld uit de praktijk, door L. Merchie, schepen van openbare werken van de stad Oudenaarde. 16u30 Koffie 17u15 Diskussiegroepen 19u Verslagen van de diskussie groepen en plenaire bespre king. INLICHTINGEN Plaats Lede, Kultureel Centrum Bijdrage 100 fr dokumentatiemap en kof fie inbegrepen 50 fr voor werkende jongeren en studenten Inschrijvingen Liefst vóór 1 april e.k. door over schrijving of storting van de bijdra ge op pr. 919.243 van de heer Renaat De Waegeneer, Zavelbaan 107 te 9300 Aalst sekretaris van het komitee. PAS heeft de Vlaamse Wijngilde (afdeling Aalst) haar ka pittelbanket gehouden of een andere wijnbroederschap, met name Commanderie van Aalst, ressorterende onder «La Nou- vel Ordre Hospitalier Curieux et Courtois des Chevaliers de St. Bacchus» blaast voor hedenavond verzameling rond nobele (en steeds duurdere) wijnen waarbij uiteraard ook fijn spijzen de volgelingen van Luculllus volgens alle regels van de tafel kunst zullen voorgeschoteld worden. NIET EXCLUSIEF VOOR MANNEN Voor deze Commanderie van Aalst, twee jaar geleden opgericht is dit het derde Kapittelbanket. Het betekent meteen dat zij ver heven wordt tot de «Groot Comman derie van Aalst». Voor wie het al lemaal nogal ietwat vreemd in de oren klinkt moet bedenken dat wijnproevers zich bij uitstek vere nigen in Confreriën allerhande, ver enigingen die in de traditionele wijn landen méér betekenen dan zo maar folklore. Sommige van deze Confréries gaan terug tot de Middeleeuwen, als oorspronkelijke gilden van wijn bouwers. En nu heeft de Franse Revolutie wel korte metten gemaakt met gil den allerhande, maar deze waar de wijn bij te pas kwam hebben wel genade gevonden in de ogen van een Robespierre en consoor- ten. De laatste jaren hebben de Vla mingen opnieuw de wijn ontdekt. Opnieuw,., inderdaad want meer dan men geneigd is te denken proefden onze voorvaderen wijn. De volmaakte gastronomie is volgens fijnproevers niet denkbaar zonder wijn en het volk tussen Schelde en Maas, en gegeven een soort welvaart en de jaarlijkse toe ristische verbroedering - vooral in de richting van het zuiden - heeft zelfs de meest felle flamingant in gezien dat de culinaire kunst bij uitstek een Franse aangelegenheid Zodoende de nieuwe «Groot Commanderie van Aalst» met haar ca. 100 leden, dames en heren, mét de wijn ook uitgekozen spijzen gaat proeven. Meteen zijn Commandeur An- toon Callebaut, Baljuw Rudy Eve- raert aan een promotie toe want resp. worden zij Groot Comman deur en Commandeur. De andere bestuursleden zijn dan Baljuw Wil- fried de Groeve, penningmeester Jacques Brotaers en ambassadrice Nicole de Groeve. Voorts telt deze Confrérie nog Hospitaalridders, Kapitteldames en Ridders. Een Confrerië dus waar ook de dames aan hun trekken ko men. Wijn is inderdaad geen ex clusiviteit voor mannen. Wat de geschiedenis ons overigens reeds lang heeft geleerd. Een herstrukturering van onze gemeentelijke instellingen dringt zich op in alle West-Europese landen is men ervan overtuigd, dat de gemeenten meer dan ooit op intense samenwerking zijn aangewezen Fusie van gemeenten wordt vaak bestempeld als de meest geschik te oplossing. Anderen verwachten meer van federaties van gemeenten De wetgever heeft in het kader van de recente staatshervorming een wet gestemd op organisatie van agglomeraties en federaties van gemeenten, terwijl ook fusies van gemeenten mogelijk blijven. Het regionaal komitee Dender-Noord van de Stichting hoopt dat een dia loog op gang gebracht wordt om zich nader te bezinnen over de noden en mogelijkheden van de streek. Het moet een studienamiddag worden waar in alle openheid los van enggeestigheid het welzijn van de bevolking centraal staat. Om aan die doelstelling mee te werken nodigt het Regionaal komitee uit iedereen die belang stelt in de toekomst van de eigen streek. Mogen zeker niet ontbreken mensen die verantwoordelijkheid heb ben opgenomen op politiek, sociaal en kultureel vlak. PIERRE DE WINTER EEN KARNAVALMUSEUM OKAY DE onverwoestbare karnavalist en uiteraard rasechte Ajuin Pierre De Winter opteert eveneens voor een Aalsters Karnaval- muzeum, zoals hier reeds eerder in deze krant werd vooropge steld. Maar Pierre heeft reeds een konkreet voorstel (en hij is blijk baar ter zake niet over een nachtijs gegaan). "Laten wij de knoop doorhakken en elk tevreden stellen. De heren van de Kommissie van Landschappen en Monumenten, het Aalsterse stadsmagistraat, de K.O.O. de V.V.A..K. het feestkomi tee en de Dekenij Kattestraat en noem maar op de pro en contra- kapellisten. Het gewezen kapelgebouw aan de Kattestraat als Karnavalmuze- um der stede Aalst. Een attraktiepool voor de Kattestraat, voor de ganse stede. Ik verleen totaal mijn medewerking, IK heb niets tegen «toerisme». Niets. Soms bezondig ik me er ook aan. Het is een virus zoals een andere. Maar als hij zich industr.ee! ontwikkelt, eilacie, dan wordt het een besmetting zonder weerga. Zolang het allemaal gebeurt ver van mijn deur, iaat me zeggen enkele honderden km. van het oord waar ik leef en verder netjes tracht te ademen. Zie je a! de man met de nodige fantasie en merkantieie feeling die daar aan 't antieke oude Sas van Wieze een toeristisch ge exploiteerd - en de exploitatie lia het toerisme is een kunde apart - bruinbierhuis met zogenaamde boerenboterhammen en zogenaamde pure rauwe hesp zou openen met als nevenbedrijf de zoveelste Popcorn. Ik mag er niet aan denken. Want tussen twee ritten door kan ik daar nu nog roerloos aan de oevers van de Dender kijken. Ik mag er niet aan denken dat een andere pientere pionier de Haal terse Gotegem zou ontdekken via die lieflijke, kronkelende smal Ie kassei - die verleidt naar de verborgenheden van Oostdorp Mere, Aaigem. Daar kun je nog een doeltreffende kuur tegen astma ondergaan Vraag het maar aan die Leuvenaar in de buurt. Maar voormelde pionier, gegeven de zondaagse jeuneesse doreé uit de aanpalen de kleinsteden, zou een er allicht zijn bar-compSex realizeren Met reuze-parking en vlaggen en andere Belgische far-west-in grediënten. Zie je de sport- en andere dolce vita voituurkens al racen via de oude kassei Maar voorlopig zit het er allemaal (hopelijk) niet in. Gelukkig- lijk. De drommen toeristen zullen nog niet aanrukken langs de Denderroute. Laat men de kasseien steken. Het intieme toerisme dat de tekstschrijver van het Denderroute-foldertje beoefent is eigenlijk toch niet van deze tijd. Intiem zoals gezegd. Te weinig seks. De tekstschrijver van het foldertje heeft niet alles genoteerd Merci. Blijft dus nog we! hier en daar een reservaat waar echte jonge verliefden nog op heerlijke ouderwetse wijze kunnen leren vrijen. Blijven dus nog plekken waar je een julibcek kunt lezen, je kinderen leren hoeveel soorten graangewassen er zijn. Hoe je niet verhongeren kunt te midden van zomervelden. Ik zal het allemaal ook niet verklappen, waar is waar in de streek. Ik wil hier in de Denderbuurt nog lang kunnen praten met mensen als bv. het lieve hoogbejaarde echtpaar dat vorige week één van die immobiliënjongens de deur uitwees. Bood die stadskerel niet voor het boerenhuisje van het echtpaar het dubbele van de werkelijke waarde Wonen op een stadsap- partement, madame en mijnheer is toch een droom Geen meevaller voor de negocie «Hoevekens te koop in schone Denderstreek».

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 16