Over methodes van huis- en industrie- vuilverwerking ie WELVAARTPROBLEMEN Breekwerf «Meisse» met opzij gebroken vuil in fermentatiehopen. HET directiecomité van de Inter communale Land van Aalst opteert nog steeds voor de verbrekingsme thode, terwijl de stad Aalst de voorkeur geeft aan de verbran dingsmethode. Algemeen wordt aanvaard dat de verbranding duurder is dan de verbreking. Het is een feit dat de eerstgenoemde methode slechts economisch verantwoord is wan neer men ten minste 50.000 ton afval kan verwerken per jaar, wat practisch overeenkomt met het vuil van een agglomeratie van 120.000 personen. Anderdeels is de breekwerf een zeer beperkte methode. ZIJ KAN ALLEEN DIENEN VOOR HUIS VUIL, ten minste als men het doel wil verwezenlijken dat vooropge steld wordt door de voorzitter van het directiecomité van de Inter communale Het realiseren van een landschap van openbaar nut. Een gezaghebbend deskundige op het gebied van de afvalstoffen is Ir. T. Teeuwen, auteur van de bijdrage «Verwijdering vaste afval stoffen »in de syllabus MILIEUBE SCHERMING, een coöperatie-uit gave B.R.T. TELEAC (Neder landse omroep). Deze Nederlandse ingenieur gaf ettelijke voordrachten aan tal van Europese Universiteiten o.m. Utrecht, Delft, Leuven en München. Tijdens tal van studiereizen in bij na het ganse Westelijk halfrond liet hij zich inlichten over de ver schillende systemen van vuilverwer king. NIET VERANTWOORD In zijn verslag aan het beheer van de Nederlandse Stichting Ver wijdering van Afvalstoffen dd. 1970 1971 wordt de breekwerfmetho- de als niet verantwoord beschre ven, alleen het systeem Van Maa- nen, dat toegepast wordt in de streek van Amersfoort (Wijster) wordt aanvaard. Het systeem van Maanen be staat hierin dat het vuil, NADAT HET ONTDAAN WERD VAN STO RENDE STOFFEN, door een soort raspen in kleine stukken gewreven wordt en vervolgens via langzame gisting tot KOMPOST verwerkt. Deze methode onder analysti- sche controle uitgevoerd resulteert in een relatieve goed kompost wel ke aan de tuinkwekers wordt gele verd ten behoeve van de verbete ring van de grond. BREEKWERF VEREIST RUIME STORTPLAATSEN Wat nu met de breekwerf In elk geval voor het gebruik van een breekwerf behoeft men ruime stortplaatsen zowel voor de verteerbare en niet verteerbare stoffen. Men kan natuurlijk hierbij een kleine brandoven voorzien, voor de brandbare stoffen die niet ver teerbaar zijn. Het directicomité Land v. Aalst heeft practisch het systeem met hamermolen gekozen. Dit betekent dat men ten minste 2 molens zou moeten installeren, vermits mini mum om de maand de hamers moeten veranderd of vervangen worden. Een ander incoveniént van de breekwerf is de verplichting om het verteringsproces te controle ren, zoniet krijgt men een purifi catie of verrotting in plaats van een fermentatie of gisting. Er is een princiep in de biolo gische afbraak van vuil alleen wat biologisch is opgebouwd, kan ook biologisch afgebroken worden. Volgens de huidige ge gevens is dit een derde van het huisvuil en vrijwel niets van het grof vuil en industrievuil. Verder dienen voor een snelle aerobische vertering van vuil be paalde onmstandigheden vervuld een juiste verhouding tussen de aanwezige koolstof en stikstof en een zeer intense verluchting omwil le van het verbruik van zuurstof door de aardse microben, en hoog vochtigheidsgehalte (te droge stof verteerd niet), het bewaren gedu rende geruime tijd van de verhoog de gistingstemperatuur. Daarom wordt het vuil verkleind tot stukjes van ca. 5 mm. diameter en op hopen geplaatst, waar ge durende enkele weken de gisting kan geschieden. Eventueel worden de hopen gekeerd om de verluch ting te verhogen. Tengevolge van dit proces wordt het volume tot 1/3 herleid en het resultaat kan als kompost worden aangewend. Vermengen met aarde leidt tot goede teelgrond en ongetwijfeld kan men met dit produkt laag lig gende weiden en gronden verhogen en meteen valoriseren. Zeker is dat voor deze methode geschikte stortterreinen moeten voorhanden zijn welke achteraf niet meer geschikt zijn voor woning bouw, industrievestiging en primai re wegenaanleg. Heel wat niet verteerbare stoffen blijven voorhanden en de kans be staat dat het gistingsproces over slaat in een verrottingsproces wat onaangename geuren meebrengt. Een andere methode van verklei ning is eenvoudig breken en uit strooien over een grote oppervlak te. Hierop wordt dan een laag grond aangebracht als bedekking. Na afloop van het verteringspro ces dat wel enkele jaren kan duren, is het mogelijk met bepaalde be plantingen te beginnen. Bij voor keur populieren met kleine hees ters. Na verloop van een twintig tal jaren zijn de bomen volgroeid en is de losse grond stabiel ge worden en kan men na rooien aan vangen met definitieve beplantin gen. Het is ook noodzakelijk dat men rond een dergelijk jong bos andere bomen plant in funktie van bescher ming tegen winden. Gelet op het anaerobisch proces dient in elk geval de bedekking met aarde van het stort zorgvul dig uitgevoerd te worden. Het breken heeft een dubbel voordeel vooreerst behoeft de deklaag niet te hoog te zijn nl. 20 cm. Gezien de homogenisatie heeft men minder inzakking na het verteringsproces. Nochtans, blijkens het verslag van Ir. T. Teeuwen, blijft het eco nomisch onverantwoord een breek werf in te richten, bijaldien de rui me stortplaatsen niet afgezonderd zijn van woonwijken. Ir. Teeuwen geeft de voorkeur aan gecontroleerd storten dit be staat erin het vuil te storten in voorafgemaakte kuilen, deze via een buldozer samen te drukken en achteraf bedekken met aarde. In beide gevallen moet men con trole uitoefenen op het grondwater dat onvoorwaardelijk besmet wordt. Zowel het aflopend water als het percolatiewater (water dat door het vuil dringt) voert met zich stof fen mee, die een ideale voedings bodem zijn voor het kweken van microflora. Onder deze microflora kunnen ziektekiemen voorkomen o.a. sal monella's die typhus of paratyphus veroorzaken. Waar veel microben zijn komt totaal een kolonie amoeben. (Ook amoeben kunnen pathogeen wor den). (Een arts signaleerde me on langs dat de kans bestaat dat met het gebruik van plastieken spuiten, de virus hepatitis zou kunnen ver spreid worden. Deze virus kan slechts vernietigd worden op hoge temperatuur.) Men kan dit alles eenvoudig ne geren, men kan opmerken dat de Dender toch reeds een riool is ge worden. Maar door zijn grote mas sa water en zijn beweging is deze rivier toch al aan zijn reinigings proces begonnen, terwijl het huis vuil met het stagnerend water wel een buitengewone voedingsbodem vormen voor ontwikkeling van mi croben. Blijft de vraag of de wetgeving betreffende de besmetting van wateroppervlakten hier niet toe passelijk is. VERBRANDINGSOVEN HEEFT VOORKEUR Waar het hier uiteindelijk om gaat Mogen wij vandaag nog grote stortingsplaatsen aanleggen alleen uit hoofde van het motief dat ver branding te duur is Persoonlijk ben ik van mening dat de verwijdering van afvalstof fen zowel huisvuil, industrievuil, grof vuil en ook het slib uit water zuivering technologisch en industri eel dient aangepakt te worden. Mogelijks is het meer een ver voerprobleem dan een kwestie van procédé-keuze. In Nederland heeft men reeds één installatie gerealizeerd voor een oppervlakte die overeenstemt met deze van een provincie. Zo gaat de stad Delft en om geving haar vuil verbranden in de Rijnmonding ca. meer dan 20 km. verwijderd. Ik opteer voor verbrandingsovens maar dan industrieel opgevat en wel in die zin dat men rekening houdt met de recuperatie van de stookwarmte. Volgens de rapporten van de Rijksuniversiteit Gent heeft het huisvuil van de stad Oostende een stookwarmte van ca. 3.500 calo- riën per kg; wat praktisch overeen komt met de helft van de warmte- energie van fossiele brandstof als kolen. De optie voor verbrandingsoven steunt op volgende overwegingen 1 Deskundigen oordelen dat breek- werven economisch onverant woord zijn. (Zie rapporten S.V.A. Stichting verwijdering af valstoffen). 2 Het gevaar tot verspreiding van ziektekiemen op de stortplaatsen van huisvuil en de zekere be smetting van wateroppervlakten. 3 De beperking van uitsluitend be handeling van huisvuil in het gis tingsproces, volgend op de bre king. 4 De beperking in de tijd van het gebruik van een breekwerf, ten zij men ook het transport voor ziet van het gegist vuil. 5 De evolutie in de samenstelling van het vuil, waarvan de stook- waarde steeds zal verhogen. 6 De veel mindere ruimte noodza kelijk voor een verbrandings oven; de residu wordt tot 7 herleid in volumen, en de asse kan een dubbel gebruik krijgen ofwel verwerken in de wegenis, ofwel mengen met teelaarde om microsporen van metalen aan de grond te geven. Hierbij dient opgemerkt dat de metalen aanwezig zijn onder vorm van langzaam oplosbare oxyden, zodat niet gevreesd moet worden voor een hoge con centratie van metaalionen, welke toxisch kan werken op alle plan tengroei. 7 De mogelijkheid om de warmte energie te gebruiken voor indus triële doeleinden o.m. het ver wekken van stoom, die kan om gezet worden in electrische ener gie, verwarming van lokalen (systeem Intervapeur) mede het bekomen van een hoog volume aan zuiver gedistileerd water. 8 Te Ivres bij Parijs wordt water tot temperatuur gebracht van '50 C, met een druk van 80 bar, dit in stoomketels verwarmd door verbrandingsovens van af valstoffen. In dit geval dient de verbran ding evenwel continu en ook geautomatiseerd te-zijn. Dit ver onderstelt een grote en regelma tige aanvoer. 9 De slibprocedure uit de water zuivering kan ook gedroogd en verbrand worden. Op het jong ste symposium van de Vlaamse Ingenieursvereniging werd ver klaard dat in Duitsland de te behandelen slibproduktie drie maal hoger was dan het vuil in een verbrandingsinstallatie. DESKUNDIGE MOTIEVEN Als burgemeester van een mid delmatig grote vlaamse stad, wil ik me onthouden in het probleem van de vuilverwerking een oordeel te vellen en een besluit te treffen. Maar als apotheker, scheikundi ge en bioloog wil ik mijn voorkeur op ernstige gegevens baseren. Het oude vlaamse spreekwoord Geen Sant in eigen land, wil ik wel aanvaarden, doch dan voeg ik er aan toe Niemand heeft de waarheid in pacht zelfs de grootste geleerde dient scpetisch te staan in wat hij voorhoudt. Daarom zal hij steeds een dia loog met anderen, bevoegd in de materie aanvaarden en nooit staan de houden dat hij 100 gelijk dient te krijgen. Gezagsargumenten zijn uit den boze. Geen enkele methode voor de be handeling van afvalstoffen is ide aal. Het komt erop aan die te kiezen welke in onze omstandig heden het meest aangewezen is. Wellicht kunnen in de toekomst onze burgers bereid zijn om meer disciplinair te handelen. Kan overgegaan worden tot se lectief ophalen. Andere metho den die een betere recyclage van ons schaars wordende grondstoffen verzekeren, kunnen mogelijks toegepast worden. Maar we hopen hartsgrondig dat ook te Aalst de oplossing wordt getroffen voor een realisatie, ge baseerd op deskundige verslagen en zonder enige beïnvloeding via politieke druk. Drs. M. De Bisschop.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 16