kroniek Goed speelgoed Speelfilm THE QUIET MAN zaterdag 3 november te 14.00 u. Het verhaal gaat over een ge wezen bokser. Sean Thornton (John Wayne), die de bokshand- schoenen aan de haak hangt,- en de ring vergeet om vol heimwee terug te keren naar zijn geboorte streek. Hij vindt er al vlug een veilig nest, namelijk het huisje van zijn voorouders. Hij wordt ook hals- over-kop verliefd op een mooie, temperamentvolle roodharige her derin. Mary Kate genaamd. Sean heeft wel een zekere «stijl» om iemand het hof te ma ken en slaagt er wonderwel in het levenslustige kind in het huwe lijksbootje te lokken. Vurige Mary Kate blijkt uitein delijk toch niet zo eenvoudig te veroveren. Daarvoor moet er nog eerst een keiharde robber uitge vochten worden met Danaher, de brutale en hardhandige aangeleg de broer van de lieve Mary Kate. Politiefeuilleton JAKE zaterdag 3 november te 22 u. 25 De koningskroon van Bosniè is de inzet van het gevaarlijke spel letje waarbij Jake in deze episode betrokken wordt. Die kroon wordt namelijk even buiten het Hofburgmuseum in We nen gestolen van een zekere Aline Masterson, een Amerikaanse die werkt voor een New Yorks mu seum. Zij gaat dadelijk Jake opzoeken met de bekende vraag... Jake moet inmiddels via de onderwereld aan een zekere Keit- ner, een gangster, 200.000 dollar uitbetalen vanwege verzekerings agent Russell... Op de plaats van de afspraak wordt Jake bewuste loos geslagen, wat hem en Aline prompt verdacht maakt. Jeugdfeuilletón DE WOUDLOPERS maandag 5 november te 18 u. 05 Twee beroepsjagers, Owen en Morris, zijn in het reservaat bin nengedrongen om er een Noord - Afrikaanse zwarte beer te vangen. Zij handelen in opdracht van een dierentuin ergens in Frankrijk. De 1twee. jagers ontmoeten tij dens de jacht de woudlopers. De jongens verplichten de jagers er mee op te houden. BARTJE dinsdag 6 november te 20 u. 10 Bartje wil zijn gehele leven een kleine jongen blijven. Hij wil niet naar school. Hij wil enkel blij ven waar zijn vader de baas is. Hendek Jan heeft ook geen school gelopen en die zegt dat je een jas uit de blauwe lucht kunt maken en dat het dan mooi weer wordt. Maar de eerste schooldag staat voor de deur en er is niet aan te ontkomen. Als hij uit huis vertrekt, drukt zijn moeder hem op het hart niets te vertellen over hun gezin. In een reservaat mag immers niet worden gejaagd, en verder is het dier, dat zij achterna zitten, grootgebracht door hun vriend de Indiaanse trapper en gids Joe Twö Rivers... Speelfilm ACHT EN EEN HALF maandag 5 november te 21 u. 10 Filmregisseur Guid Anselmo (Marcello Mastroianni) heeft van zijn producer opdracht gekregen een beetje spoed te zetten achter de opnamen voor zijn nieuwe film. Maar Guido is totaal overspan nen, hij ziet niet meer klaar in zichzelf, noch in zijn werk, zijn omgeving en zijn verleden. Jeugdherinneringen, fantasie, dagdromen, werkelijkheid, alles dwarrelt op een onwaarschijnlijke wijze door elkaar. Dat is eigenlijk wat deze film zo moeilijk maakt, en tegelijkertijd zo boeiend. Wanneer Guido door zijn dokter naar een kuuroord gezonden wordt vindt hij ook daar geen rust, want hij wordt er achterna gezeten door producers, acteurs en actrices, as sistenten en journalisten.... De personages die hij er ont moet, roepen jeugdherinneringen op en prikkelen zijn verbeelding, zodat het hier voor de kijker wel erg moeilijk wordt om het onder scheid nog te zien... TV-Spel AGAMEMNOON 5^ donderdag 8 november te 20 u. 40 In Argon wacht men op de te- ugkeer van Agamemnon, koning van Argos en aanvoerder van de Grieken in de strijd om Trcje. Het koor van oudere mannen zinspeelt op de gebeurtenissen in het paleis de vrouw van Aga- memnoon, Klutaimnestra, leeft sa men met Aigisthos, een neef die Agamemnoon niet. in het hart draagt In de nacht die zwaar over Ar gos hangt, plots een vuursignaal het afgesproken teken dat de Grieken Troje hebben verslagen Agamemnood is dus op weg naar huis Klutaimnestra wacht met groei end ongeduld op de komst van haar gemaal. Niet om hem liefde vol te verwelkomen maar om zich te wreken op haar man omdat de ze hun dochtertje liet offeren aan de goden om een gunstige wind af te smeken voor de afvaart naar Troje... Jeugdfeuilletón HET GROTE KORAALRIF dinsdag 6 november te 18 u. 05 In deze episode zien we hoe Gordon Ashton Lewis, een Austra lische topambtenaar, een geheim bezoek brengt aan de «Endea vour» die voor anker ligt bij Hay- man Island. Doel van deze geheime op dracht nagaan of de weten schappelijke gegevens die aan boord van de «Endeavour» worden geregistreerd, door de «General Trust Corporation» vrij - en dus ook eventueel voor handelsdoelein den - mogen verspreid worden. «Minus Five» is het troetelkind van Professor Martin, een eminent geleerde. Hij is dus wel de aange wezen persoon om Lewis wegwijs te maken in deze .ontzaglijke we tenschappelijke onderneming. TV-Feuilleton SAM vrijdag 9 november te 20 u. 10 George heeft de kleine Sam in een schuurtje gevonden. De jon gen is totaal overstuur. Hij vraagt meer uitleg over de geruchten be treffend zijn moeder en Alan. George stelt hem gerust en ze beslissen om samen naar huis te gaan. Ethel vindt dat men best met Sam open kaart speelt, de jongen moet immers op de hoogte ge bracht dat hij zijn vader niet meer zal terugzien. Dora gaat akkoord. Wanneer Jack haar vertelt dat het omwille van haar verhouding met Alan is dat de jongen is weg gelopen, kibbelen ze over haar hu welijk. Jack is bitter en hard maar Dora kaatst de bal terug door hem te verwijten dat hij in feite de schuld draagt dat zij toendertijd Harry heeft gehuwd. De herrie tussen George en Ethel is bijgelegd, George zal voortaan zijn loon aan zijn vrouw afgeven en zij zal het gezinsinko men beheren.. Documentaire VIER DAGEN IN NOVEMBER vrijdag 9 november te 22.00 u Op vrijdag 22 november 1963 werd John P. Kennedt om half Het is weer zoverSinterklaas zit al op zijn troon in de grote warenhuizen en Sint Maarten is nog heel wat dichter bij Wie nu zij; ogen de kost geeft, merkt al dat Kerst en Nieuwjaar niet meer ve; verwijderd zijn. Gegronde reden dus om weer karrevrachten speeldin gen tentoon te stellen. Ontleend aan het INTERNATIONAL COUNCIL FOR CHILDREN'S PLAY geven we hier ouders en opvoeders enkele tips waaraan goed speelgoed moet voldoen. 1) LEEFTIJD Voor de keus van speelgoed is leeftijd van fundamentele betekenis. De ervaring leert de meeste ouders hun kind overschatten en daar door te hogen eisen aan hen stellen, te «moeilijk» speelgoed geven. 2) FANTASIE Speelgoed moet aan de fantasie van het kind ruimte laten, ook prikkelen tot zelfdoen. 3) VERSCHEIDENHEID Hoe rijker en gevarieerder de mogelijkheden van speelgoed zijn. des te interessanter is het voor het nog niet gespecialiseerde kind. Speelgoed dat slechts één enkele spelmogelijkheid toelaat, gaat ver velen. 4) BEGRIJPELIJKHEID Het speelgoed moet in overeenstemming zijn met de omgevim waarin het kind leeft, bevattelijk zijn voor zijn voorstellingsvermogen. Door het verband met de omgeving kan het kind zich verdiepen i: bekende dingen. 5) GROOTTE Het is onjuist dat bij kleine kinderen alleen kleine speelgoedje, horen, bij grote kinderen groot speelgoed. Dikwijls is het juist omge keerd. De kleuter tot 5 jaar bijvoorbeeld heeft grote vormeQ nocflg? grote blokken, grote trein van hout, waarmee hij eenvoudige spelle tjes doet. 6) HOEVEELHEID De hoeveelheid moet in juiste verhouding staan tot de taak, die het speelgoed moet vervullen. Met slechts enkele blokken kan niet ge bouwd worden. Met één teddybeer kan de kleine zich wél tevreden stellen. 7) MATERIAAL Het materiaal is van grote betekenis. Vooral bij het heel kleine kind speelt materiaalgevoel een grote rol. Hout en textiel blijven daarom de voornaamste materialen kunststoffen zijn voor tal van speelgoederen geschikt, worden echter ook wel dikwijls verkeerd toe gepast. 8) VORM EN KLEUR De waarde van vorm en kleur wordt vaak over het hoofd gezien. Voor kleuters geldt vooral, dat men de voorkeur moet geven aan een voudige grondvormen versierende toevoegingen moeten worden weg gelaten. Kleur verhoogt de bekoring van het speelgoed. Maar door overmaat aan kleur wordt de ontwikkeling van kleurgevoeligheid ver stoord. 9) STERKTE Er moet bij aankoop van duurzaam speelgoed rekening worden ge houden met ruw gebruik. Behoudzame omgang met kwetsbare zake; mag men niet te gauw verwachten. 10) UITVOERING Constructie en mechaniek van het speelgoed moeten niet te inge wikkeld zijn. Het kind moet zo goed mogelijk kunnen zien hoe zijn speelgoed in elkaar zit. Een klein kind haalt dingen graag uit elkaar om te onderzoeken. Ook daar moet speelgoed tegen kunnen. 11) VEILIGHEID Speelgoed moet zijn aangepast zowel aan de leeftijd van het kind als het doel waarvoor het zal worden gebruikt. Babyspeelgoed is daarbij natuurlijk van heel andere aard dan bijv. gereedschap voor een al wat ouder kind. Daarom overleg en toezicht wanneer kinderen van verschillende leeftijdsgroepen in één ruimte bijeenspelen. 12) PRIJS De beoordeling van de prijs is afhankelijk van de speelwaarde en de levensduur van speelgoed. één 's middags in DalLas ver moord. Een jaar nadien werd de film «Four Days in November» van Mel Stuart in de Verenigde Staten vertoond. De film begint met de recht streekse beelden, nl. het filmen van het gebeuren vóór, tijdens en na de moord op de president. Wij zien J.F. Kennedy op rondreis in Texas, meer bepaald in de steden Houston, San Antonio en Dallas. Het gul onthaal te Dallas en de rondrit in de open wagen door de stad tot het nwynent van de fatale schoten. Dan krijgen wij het op sporen van de vermoedelijke da der. Wij zien verder de «vermoede lijke dader» in de gevangenis, de moord op deze laatste door Jacl Ruby, de eedaflegging van John son en tot slot de begrafenis va:-, de president.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 11