Kunst in Aalsters privébezit Naar Sociaal- Ekonomische Konferentie arr. Aalst Verhoging van de prijzen der en de gezinsbudgetten petroleumprodukten WAKKER IN DE SLAAPKAMER VAN BRUSSEL? Ook hst A.C.V. is nu inge gaan op de uitnodiging van de B.S.P ycor het organize- ren van een sociaal-ekonomi- sche konferentie v. h. arr. Aalst waaraan ook de Libera le Vakbonden, do instellingen ais Aktiel.omitee, fntarkom- munale en de politieke partij en hun medewerking zouden verlenen. Verwacht worden, een verte genwoordiger van de verschil lende politieke frakties in de gemeenteraden van Aalst, Ni- ncve, Denderleeuw, Geraards- bergen, Zcttegem en Erembo- degem. OOK MIDDENSTANDS CRGANIZATIES Het A.C V. heeft inmiddels gesuge- reerd dat ook nog een aanial an- - re instellingen en diensten tot het gesprek worden uitgenodigd o. a. do regionale patroonsorganisatie van het V.B.O. waardeer ook de Middenstandsorganizaties zouden vertegenwoordigd zijn, de bankin stellingen, de Handelskamer, het Sub-regionaal komitee voor Te werkstelling en de R.V.A., tenslot te ook als raadgevers de vertegen woordigers van het planbureau voor het gewest Aalst en van de Ekonomische Raad voor Vlaande ren. De datum van deze konferentie is nog niet vastgelegd. Het is in elk geval een ge lukkig initiatief dat aansluit wat in het Welzijnsplan v. d. Denderstreek werd vooropge steld De nood aan koördi- natie en luisterbereidheid bij allen die met het ruime wel zijn van onze streek begaan zijn een rondetafelge sprek waarrond alle menselij ke streekproblemen mensver- heffend en streekopbouwend in volle openheid kunnen be sproken worden. In de marge van deze as. sociaal-ekonomische konferen tie wordt in de Kristeiijke Ar- beidsbeweging het aksent ge legd op volgende basisge gevens 1 De werkloosheid bij de jongeren 2 Een onrustwekkend hoog cijfer; moeilijk te plaatsen personen 3 Een zeer hoog cijfer van gedeel telijke werkloosheid bij de vrou welijke arbeidskrachten 4 Het herleiden van de pendel tot normale verhoudingen. 5 Spreiden van de administratie of de gewesten. Volgens het A.C.V. tonen de huidige tewerkstellingstekor ten en de vooruitzichten (ar- beidsbalans 1975-1980 aan, dat het aanwenden van uitzon derlijke maatregelen een even wichtige arbeidsbalans tot ge volg kan hebben. Het Nationaal Instituut voor de Huisvesting houdt zich sedert lang, in het kader van de opdracht die hem werd toevertrouwd, bezig met de problemen van de uitrusting van huishoudelijke verwarming en met de evolutie van de kostprijs dezer verwarming. Tijdens de laatste jaren werden meerdere adviezen en rapporten van de Hoge Raad hieromtrent gepubliceerd. Op 15 juni II., onderstreepte een nota van het N.I.H. de omvang van de prijsstijgingen voor lichte fuel en voor verwarmingsstookolie sinds 1970. Met dezelfde bezorgdheid voor objectieve voorlichting, onderzoekt onderhavig communiqué sommige weerslagen van de mo menteel voorgestelde prijsverhogingen. De Prijzencommissie heeft op 8 dezer een voorstel onderzocht om de prijzen der petroleumprodukten te verhogen. Wat de liter lichte fuel en verwarmingsstookoiie betreft, is er spra ke van een stijging met 0,50 fr, exclusief B.T.W., hetzij met 0,57 fr. B.T.W. inbegrepen, voor een levering van minstens 1.000 liter per tankwagen. Voor leveringen van minder dan 1.000 liter, maar van 200 liter tot meer zou de verhoging 0,78 fr bedragen per liter exclu sief B.T.W., hetzij 0,89 fr. B.T.W. inbegrepen. Voor hoeveelheden van minder dan 200 liter, zou de prijsvermeerdering 0,87 bedragen ex clusief B.T.W., hetzij 0,99 F. B.T.W. inbegrepen. Om de betekenis van deze laatste prijsverhogingsvoorstellen voor deze brandstoffen beter te begrijpen, dienen deze verhogingen ge plaatst in de context van de algemene tendens naar stijging van de prijzen voor deze produkten, stijging die sinds verschillende jaren - sommige schommelingen buiten beschouwing gelaten - duidelijk de monetaire erosie overschrijdt. Er zal hieronder dan ook verwezen worden naar de situaties zoals zij bestonden in het begin van 1970, in september 1973, en zoals zij zullen resulteren uit de momenteel overwogen verhogingen. Het onderzoek slaat op de lichte stookolie, vermits een analoge evolutie plaats heeft voor de gasolie, alhoewel deze lichtjes duurder is. De prijs voor een liter lichte stookolie, per minimale levering van 1.000 liter, voor individueel gebruik, heeft de volgende evolutie ge kend in zone 1, d.w.z. in het centrum van het land. begin 1970 sept. 1973 Nieuwe voorgenomen prijzen Prijzen, taksen inbegrepen 1,86 (aftrek van 2,87 3,44 fr de destijds ge bruikelijke ristor- no erin begrepen) Prijzen, buiten taksen 1.29 2,07 2,57 fr (het- (met aftrek van de over- zij 128 fr drachtaksen of van de meer dan B.T.W. evenals van het begin accijnsrecht) 1970) Index (1970 100) (buiten taksen en (acijnrechten) 100 160 199 De prijs buiten taks werd in 1970 berekend door de som van de overdrachttaksen die het geheel van het processus bezwaren tot aan het eindstadium, gelegen bij de verbruiker, te ramen op 13 van de eindprijs der brandstof. Bij wijze van vergelijking, dient gezegd dat de B.T.W. thans 14 bedraagt. Het accijnsrecht op de lichte stookolie bedroeg in 1970 0,35 fr. per liter en werd op 0.45 fr per liter gebracht met ingang van 1 januari 1971. Het is belangwekkend de evolutie aan te stippen van de prijzen voor bruto-petroleum, fob Persische Golf. De laatste kolom van de onderstaande tabel duidt de actuele pri>- zen aan waarin de recente verhoging met 17 beslist door de Or ganisatie van de Arabische uitvoerlanden van petroleum (OPAEP), is begrepen begin 1970 sept. 1973 Momenteel Prijs in per ton 15 23,9 28 in BF per ton 750 908 1.064 (conversie van de op dit ogenblik) Invloed van de fob-prijs op de kostprijs van de iiter lichte stookolie op de kostprijs van de liter lichte stookolie, 0,72 0,87 1,02 De laatste iijn houdt rekening met de weerslag van de-fob-prijs Persische Golg ingevolge de ai cf niej: accidentele verliezen en we gens het feit van het eigen verbruik der raffinaderijen, het geheel ge raamd op 10 De conversie per liter wordt verricht op basis van een dichtheid van de lichte stookolie van 0,86. De tweede lijn van de tabel spruit voort uit de conversie van de dollar in Belgische franken volgens de koers van het ogenblik Zodoende zou de recente prijsverhoging met 17 beslist door de OPAEP een weerslag hebben van 15 centiemen op de eindkostprijs van de lichte stookolie en gasolie. De prijsstijgingen fob Persische Golf die sinds begin 1970 tot stand kwamen, hebben een vermeerde ring ten gevolge van 30 centiemen op de eindkostprijs. Daarbij dient aangestipt dat de invoer uit de Arabische landen slechts voor een gedeelte - alhoewel zeer belangrijk gedeelte tus senkomt in de bevoorrading van het land met bruto-petroleum. Ingevolge een studie gemaakt door het Nationaal Instituut voor de Huisvesting, kan het verbruik van lichte stookolie voor de centrale verwarming van een éénsgezinshuis van het sociaal type, tussen man- delige muren met een eenvoudige beglazing en goede thermische iso latie (k 0,05). berekend worden op gemiddeld 5.000 liter per jaar. Onder deze voorwaarden, is de jaarlijkse uitgave voor het brand stofverbruik, in zone 1, met inbegrip van de taksen, als volgt ge- evolueerd begin 1970 (met aftrek van ristorno) 9.300 fr september 1973 14.350 fr tegen de momenteel onderzochte prijs, per levering van minstens 1.000 liter 17.200 fr In dit geval kan de jaarlijkse uitgave voor verwarming ten aanzien van het gemiddeld bruto-inkomen van een arbeider als volgt in uitgedrukt worden op 30 juni 1970 95 (9.975 fr in absolute cijfers) in september 1973 106 (13.500 fr in absolute cijfers) met de voor genomen stijging 127 In dit laatste geval zou minstens 1.5 maandloon (netto) van een ge middelde arbeider besteed worden voor de aankoop van brandstof De toepassing van de overwogen prijsverhoging zou dus op de begroting van de gezinnen nog veel zwaarder wegen. N.V.D.R. Bovenstaande gegevens werden door het N.I.H. aan de pers overgemaakt dd. 12 november. Zoals de lezer weet is de prijsverhoging inmiddels van kracht NA iNIERPfcLLATIES iN DE SENAAT STAATSSEKRETARfS D'HOORE PRIORITEIT AAN DENDERSTREEK Nadat zero's hier reeds aange kondigd, vrijdag jl. een afvaardi ging van parlementairen, vakbonds leiders en Ninoofse stadsbestuur ders door Staatssekretaris D'Hoore werden ontvangen in verband met de sluiting of moeilijkheden van een aantal bedrijven in de streek, hielden de senatoren Vernimmen, Van der Bruggen, Verleysen, Die- pendaele en Cuvelier interpellaties tot de Minister van Ekonomische Zaken en de Staatssekretaris voor Vlaamse Streekekonomie. Andermaal werden de problemen van de Denderstreek toegelicht. D'Hoore zei dat hij prioriteit aan de Denderstreek zal verlenen en stelt zijn hoop op kontakten met een vijftal buitenlandse bedrijven Mits een gunstig verloop betekent dat 2.500 nieuwe werkgelegenhe den VAN 5 TOT 30 NOVEMBER 1973 SN DE HAL VAN DE BANK VAN BRUSSEL N V NIEUWSTRAAT 27 - S3G0 AALST UNIEKE TENTOON MET WERKEN VAN Piarre Alechinsky Jean Brusselmans Jacques Corijn Frans Courtsns Felix De Boeck Valerius De Saedeleer Gustaaf De Smet Gaspard De Wit (wandtapijten) Benard Ghobert Hubert Malfait Christ. Michiels Constant Permeke Leo Piron Albert Saverys Maurice Schelck Albert Servaes Ernest Van den Driessche Louis Van Lint Maurice Van Saene Rik Wouters Tentoonstelling vrij toegankelijk alie werkdagen van 9 tot 12 u. 30 en van 14 tot 16 u. 30.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 3