De groep der twaalf OPINIES Nog de telefoon aansluitingen de gazet van aalst 2 Op dit ogenblik wordt door de zogenaamde «groep der 12», zijn de de steden met regionale roe ping of in expansie, terug volop de noodklok geluid over hun finan- tiêle toestand. Schepen van Finan- tieën Bogaert deed dit op zijn beurt nogmaals in de jongste ge meenteraadszitting. De groep deelt mee dat, zo de Staat niet vlug de nodige maatre gelen zal treffen om hen in staat te stellen hun finantiële toestand te saneren, zij onvermijdelijk bin nen hoogstens enkele maanden voor een rampzalige toestand zul len staan. Bepaalde steden zullen niet meer het hoofd kunnen bieden aan hun uitgaven en zullen hun ak- tiviteiten moeten staken. Het lijkt mij nochtans dringend nodig de samenstelling en de argu mentatie van deze «Groep der 12» eens kritisch te onderzoeken. SAMENSTELUKG De groep der 12 bestaat uit volgende 15 (sic) steden Aalst, Bergen, Brugge, Charleroi, Deurne, Doornik, Genk, Hoei, La Louvière, Leuven, Namen, Oostende, Sint- Niklaas, Turnhout en Verviers. Het minste wat men bij een eer ste vaststelling kan zeggen is dat deze groep weinig homogeen is. Vooreerst maken 3 provincie hoofdplaatsen deel uit van deze groep Brugge, Bergen en Namen. Waarom de andere niet, zoals Has selt. Gent of Aarlen Verder wordt beweerd dat het steden zijn met een regionale roe ping of in expansie. Dit kan wel juist zijn, maar dan rijst onmiddel lijk de vraag op waarom andere steden met een identieke funktie zoals Mechelen, Kortrijk, Roesela- re, leper, Eeklo, enz. er geen deel van uitmaken. Heben deze steden geen regionale funktie of zijn zij niet in expansie Ook het bevolkingsaantal werd niet als kriterium gebruikt. Hoe is het anders te verklaren dat een stad als Brugge (120.000 inwo ners) naast Hoei (15.000 inwo ners) vermeld staan. Zo kan de lijst van vragen voort gaan. Waarom maakt Deurne, als randgemeente van Antwerpen deel uit van de groep en Borgehout, Wilrijk of Ekeren niet Het blijkt dus overduidelijk dat er geen enkel objektief kriterium bij de samenstelling gebruikt werd tenzij misschien de slechte financi ële toestand waarin de steden ver keren. ARGUMENTATIE De voornaamste reden van be staan wordt altijd aangevoerd als zijnde benarde, financiële toestand waarin de steden verkeren. Zij wensen van de hogere overheid tussenkomst te bekomen, opdat zo vlug mogelijk een einde zou ge steld worden aan hun kritieke si tuatie. Hiertoe wensen zijn een consolidatieleiding voor hun tekorten, waarvan de las ten door de Staat zouden ge dragen worden. de oprichting binnen het «Ge meentefonds» van een «Fonds der Steden met regionale roe ping of in expansie» dat het midden houdt tussen «A- en B-fondsen». Hebben alle vermelde steden wel dezelfde reden tot klagen Ontvangen zij op dit ogenblik dan zo weinig subsidies van de Staat Een parlementaire vraag van Fernand Van Damme (CVP) d.d. 17 oktober 1973 verschenen in nr 4 «Vragen en Antwoorden» Kamer van Volksvertegenwoordigers (blz. 225-226) geeft voor sommige van de steden duidelijke cijfers nopens de toelagen die zij in het kader van het gemeentefonds ontvangen. De minister van Binnenlandse Zaken geeft achtereenvolgens het aandeel van 35 belangrijke Belgi sche gemeenten in volgende fond sen Het A- of B-fonds, het Spe ciaal fonds (art. 358), het Fiskaal Vereveningsfonds, het Hulpfonds en het Fonds 660.4.A. Slechts 6 op 35 (waaronder Aalst) ontvangen een aandeel van e!k van bovenvermelde fondsen. Volgende steden die- deel uitma ken van de «Groep der 12» worden niet in de lijst vermeld Doornik. Hoei, La Louvière, Leuven, Sint Niklaas. Voor de andere steden kan men wel de totaliteit aan subsidi ering berekenen, met het volgende resultaat Brugge ontvangt 225.021.942 fr Bergen 177.901.166 fr Oostende 177.600.718 fr Charleroi 169.514.855 fr Deurne 167.440.384 fr Verviers 104.301.229 fr Aalst 103.564.174 fr Namen 91.431.113 fr Genk 83.801.919 fr Turnhout 69.811.140 fr Bij deze cijfers komt Aalst pas op de 7e plaats. Maar zij zijn ook moeilijk te vergelijken vermits men met dergelijk sterk verschillende steden te maken heeftvb. Brug ge met zijn meer dan 120.000 in woners heeft amper 120 meer dan Aalst met zijn 46.000 inwo ners. «OPINIES» is een rubriek waarin personen van verschil lende politieke of sociale op vattingen hun eigen stand punt kunnen weergeven in verband met problemen van algemeen belang. Bijdragen die dit kader te buiten gaan worden niet ge publiceerd. Een artikel in «Opinies» ver bindt daarenboven uitslui tend de auteur ervan en is derhalve niet de weergave van een redaktioneel stand punt. Het is echter heel wat interes santer een vergelijking te maken tussen 3 steden met ongeveer het zelfde inwonersaantal en die in on geveer dezelfde situatie verkeren Aalst krijgt 103.564.174 fr Kortrijk 107.997.938 fr Hasselt 92.942.610 fr dit geld krijgen ze uit het gemeen tefonds. Nochtans maken deze 2 laatste steden geen deel uit van de «Groep der 12». Er blijkt een wetenschappelijke studie opgemaakt te zijn door het Instituut Administratie - Universi teit, waarop de steden zich base ren cm de" tussenkomst van de staat te vragen. Waarom werd de ze studie nooit publiek gemaakt Met de bewering dat «de mees te steden een constante verzwaring van hun financiële toestand» ken nen, kunnen wij nog akkoord gaan, maar dat hiervoor als redenen on dermeer technisch onderwijs (voor 60 de lasten dragen van de randgemeenten), de poiitie (voor 50 en de burgerlijke stand (voor 55'e/o) opgegeven v/<5V'3e lijkt me toch wat te ver te gaan. Dit geldt beslist niet voor Aalst. ledereen weet toch dat het on derwijs (zowel schoolgebouwen als wedden van de leraars) voor 100 gedragen worden door de Staat. De personeelslasten blijken vcor de centrumgemeenten reeds onge veer 60 van de totale begroting op te slorpen. Voor Aalst zou dit volgens schepen Bogaert reeds 72 bedragen Toch frappant dat men dan voortdurend blijft personeel aanwerven en benoe men. Sommige van de leden kunnen terecht menen dat zij niet genoeg uit de staatskas ontvangen. Brug ge met zijn 120.000 inwoners ont vangt slechts 220 miljoen, tegen over Gent met zijn 148.000 inwo ners die 1 miljard 679 miljoen ont vangt en Luik met zijn 144.000 inwoners die 1 miljard 935 miljoen ontvangt. Toch blijf ik erbij dat het groot ste deel van de gemeenten van de «Groep der 12» zelf verantwoor delijk zijn voor hun huidige defici- taire financiële toestand en dat zij er zelf moeten voor zorgen de ge paste middelen te zoeken voor het oplossen van hun problemen. Men moet niet steeds beroep doen op de staat om een zelf ge schapen toestand in het reine te trekken, en men moet dit zeker niet doen met een verzameling van toevallig samengekomen schepenen van financieên. Luk Van der Helst Parklaan 26 9300 AALST In een vorige editie werden hier gegevens verstrekt betreffende de situatie van de telefoonaansluitin gen in het Aalsterse. Volksvertegenwoordiger Van Hoorick heeft dan ook in dit ver band een parlementaire vraag ge steld. Er wordt te Aalst en in de om geving ernstig geklaagd over de abnormaal lange wachtbeurten waarmede de verwezenlijkingen van de telefoonaansluitingen ge paard gaan. Zelfs voor de meest eenvoudige aansluiting dient maanden gewacht. Graag vernam ik van de heer Staatssecretaris 1) hoeveel aanvragen om tele foonaansluitingen er voor het ogenblik in vertoef zijn voor het zonecentrum Aalst 2) welke maatregelen hij over weegt dringend te nemen of reeds genomen heeft om de aangeklaagde toestand te ver helpen. Antwoord Het aantal wachtende abonnees in de zone Aalst be draagt 626 net Aalst op 11.540 abonnees 69 net Denderleeuw op 3.920 abon. 44 net Burst op 2.090 abonnees. Dus zijn er 739 aanvragen cm te lefoonaansluitingen in vertoef in de zone Aalst die 20.550 abonnees telt. De lange wachttijden zijn voor het grootste gedeelte te wijten aan een gebrek aan oproepnummers. Door de buitengewoon snelle aan groei van hei aantal telefoonabon nees in het Aalsterse is in de tele fooncentrale Aalst geen reserve aan abonneenummers. Een verbetering is te verwach ten na de indienststelling van een centrale met geregistreerd pro gramma in juni 1974. Ondertussen is met recuperatiematerieel een uitbreiding van 600 oproepnum mers. aan gang. Deze lijnen zullen beschikbaar zijn begin februari '74 Voor het net Denderleeuw is een eerste uitbreiding van 200 oproep nummers voorzien tegen begin ja nuari 1974, zodat tegen einde ja nuari alle wachtende abonnees zul len kunnen aangesloten worden. In het net Burst zijn de wacht beurten momenteel niet te wijten aan gebrek aan oproepnummers maar wel aan vertraging bij kabel- leggingen en laswerken. Wel wer den er reeds twee kabeluitbreidin gen uitgevoerd - een derde is bij na voltooid op het laswerk na. Aan nog twee kabeluitbreidingen wordt gewerkt om deze toestand te ver helpen. «ARMOEDE SM AALST» WORDT i?i KAART GEBRACHT Vervolg van 1c blaclzij Jo HOGE HUURPRIJZEN Met de armoedo gaat gepaard een zeer slechte huisvesting. Over en kele tijd zal men precies weten in welke mate de cijfers m.b.t. krot woningen dd. 1965 al dan niet ge daald zijn. Maar het betrekken van een gezonde woning is voor velen onmogelijk. De huishuren liggen te Aalst ondraaglijk hoog. Hoger dan te St. Niklaas bv. DISKRIMINATIE GROTE GEZINNEN En dan een tendenz die de laatste tijd meer en meer aan bod komt in de stad Men geeft weer de voorkeur aan gezinnen met een be perkt aantal kinderen. Liefst geen grote gezinnen in de huurhuizen. Het maakt weinig verschil uit of de eigenaars katoliek of niet kato- liek zijn. Als aan deze krant, verschillende gezinnen, onwetend van eikaars si tuatie dit verklaren dan moet er niet aan getwijfeld worden. En het zijn niet eens... gastarbeidersge zinnen. Want die verhuurt men bij voorkeur een of ander groot krot- terig huis. Het onthaal, het samen willen le ven in een stad met enkele honder den gastar beidersgezinnen, ver toont hier meer dan elders sterke vormen van discriminatie, men kan het ook racisme noemen. Wat er tot dusver grotendeels aan ge daan wordt, gebeurt op parochiaal vlak. EN GASTARBEIDERS GEZsMNEM Is er een speciale dienst voor gast arbeidersgezinnen ten stadhuize vraagt men ens Het kan, maar we zijn er niet van overtuigd. Er is ooit in de gemeenteraad eens een voorstel te berde gebracht voor taalonderricht. Dat was niet slecht bedccid, maar de kern van de zaak ligt elders. Waarmee de verhouding Aalste- naars-gastarbeidersgezirtneri te Aalst lang niet uitgeput is, als een verschijnsel dat ons- er van moet weerhouden de steen te werpen naar Zuid-Afrika. Het volstaat de plakaatjes voor drankgelegenheden waardoor «Noord-Afrikanen» of «Vreemdelin gen» ongewenst blijken te zijn. En let wel dikwijls uitgebaat door jon ge mensen die vanachter de bier- toog de hele maatschappij van vandaag aan de kaak stellen. Het is geen fraai Aalsters vertoon. En dit is toch het jaar van de Recht vaardigheid, niet weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Tel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr 6 maandabonnement 190 fr 12 maandabonnement 360 fr op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 2