kort. PERSONEELSBEHEER IN DE STADSDIENSTEN *55y een iSinte '^Barbarcileeót Nieuwe saers De sluier gelicht Molenstraat-verlichting k—Bslw3wawsm<>s Als stille helden dag aan dag Door last en sleur der dagen Zijn plicht, hoe zwaar hij wezen mag Met blijde schouders dragen Regelmatig komt het personeels beheer van de stadsdiensten in de aktualiteit. Onlangs nog, in ens nummer van 24 november II., heb ben wij er een uitvoerig artikel aan gewijd. Bij alle beschouwingen - meest al louter politieke of syndikale - die inzake het personeelsbeheer reeds aan bod kwamen, voegt zich op nuttige wijze het vakkundig stand punt van de wetenschap. Deze zienswijze vernamen on langs de ruim 300 aanwezige geno digden uit de Oost-Vlaamse lokale overheidssector - bestendige afge vaardigden, burgemeesters, sche penen, secretarissen provinciale en gemeentelijke topambtenaren - tij dens een uniteenzetting van stads secretaris Chr. Willems (Aalst), die een gedegen pleidooi hield voor een verantwoord personeelsbeheer in de stadsdiensten. Zijn uiteen zetting, die werd voorafgegaan door een verzorgde en volledige voorstelling van thans bekende or ganisatietheorieën en -technieken op het gebied van het personeels beleid (V. Dubois, training-mana ger bijEbes-Antwerpen), ging door op 30 november jl. in de provincie raadszaal te Gent. Na eerst zijn toehoorders aan gespoord te hebben om zonder aarzelen ruim gebruik te maken van de voorhanden zijnde studies en technieken schetste dhr. Wil lems de opgave van een dynamisch personeelsbeheer, waarbij het gan se menselijke potentieel in een stadhuis voortdurend wordt geïnte greerd en ontwikkeld, zó dat de oogmerken van het algemeen be heer van de stad optimaal en be stendig verwezenlijkt kunnen wor den EN dat de personeelsleden daarbij, door hun arbeid, in ruime mate ook hun persoonlijke doel stellingen kunnen en willen berei ken zoals zelfverwezenlijking, ach ting, sociale behoeften, zekerheid, loon. Bij de meeste stadsbesturen ge niet het personeelsbeheer tot nog toe slechts een intuïtieve - haast amateuristische - aanpak. Zelden worden de elementen er van volledig tot ontwikkeling ge bracht. Met uitzondering van de ««loutere personeelskwesties»» w.o. de nauwgezette loonadministratie werd nog maar weinig gebruik ge maakt van de andere onderdelen van het personeelsbeleid, zoals een permanente, op de behoeften afgestemde personeelsplanning ook de werving gebeurt bij de stadsbesturen in vergelijking met de private sector, veelal nog steeds in een stroeve administra- tief-ongenietbare stijl. Een voor beeld hoe het anders en beter kan, werd aangehaald uit de stad Aalst. Een verantwoorde remuneratie- en vormingspolitiek, personeelsbeoor deling en syndikale relaties zijn andere elementen van het perso neelsbeheer die veel aan inhoud en nut zouden winne, wanneer zij op een bestudeerde wijze worden aan gewend. Zo'n personeelsbeheer, waarbij men de volledige gamma van mogelijkheden tot ontplooiïng wil brengen, lukt of mislukt echter naar gelang men er al dan niet in slaagt om een eerlijke uitvoering te geven aan de koninginnestukken van het personeelsbeheer, namelijk de nevralgieke kwesties van de selectie en de promotie. Terwijl omzeggens alle stadsbe stuurders in hun eerlijkste ogen blikken bezwerend, haast profe tisch, verkondigen dat een stads bestuur, dat oncorrect of niet se lecteert, bij de werving van per soneel altijd in zijn eigen licht gaat staan, herhaalt men te vaak het gewraakte al maar door. Eenieder schijnt zich bewust te zijn van het onhoudbare van der gelijke praktijken en van de toe standen die er uit voortvloeien, maar zelden vindt men moedigen die als eersten bereid zijn om er paal en perk aan te stellen. Als men hierbij zou vrezen dat de po litieke moraliteit onvoldoende aan wezig is om de nieuwe, door ieder een eerlijk bevonden werkwijze in zake selectie, gedurende een be hoorlijk lange termijn te laten func tioneren - zodat niemand zich ach teraf eens gedupeerd zou kunnen gevoelen - is dan geen heil te vin den, zo vroeg de spreker zich af, in een pakt onder alle (ook niet- besturende) politieke partijen, dat zich uitstrekt over een periode van meer dan één gemeentelijke legis latuur, bijvoorbeeld 10 óf 15 jaar, en waarbij de selectie op een wel omschreven manier geregeld wordt in de zin van hogergenoemde ob jectivering (versta depolitisering) van de selectie Een partijdige promotie is vol gens de spreker nog delikater. ««Als ik zou te kiezen hebben tus sen een partijdige selectie bij de aanwerving of een partijdig promo tiebeleid, ik zou zeker het eerste kiezen omdat hier de slachtoffers buiten blijven, terwijl ze bij een partijdig promotiebeleid binnen zitten en aan de goede werking zeer kunnen schaden.»» Een partijdige bevordering ver heugt immers kortstondig de be- nificianten, begunstigden van het regiem, maar het wekt sterke frus tratie en onwil op bij de slacht offers. Bij een wijziging van de bestuursploeg kan dan het omge keerde gebeuren, waardoor men in een vicieuze cirkel terecht komt, met als hoofdkenmerk dat in elke periode een deel van het personeel tegen zijn zin en dus slecht - on gewild of moedwillig - werkt, om dat het zich bij de laatste promo tiebeurt verongelijkt gevoelde. Tot daar enkele belangrijke pas sages uit de toespraak van stads secretaris Willems. Met nog een onderzoek naar de vraag welke in stantie in feite verantwoordelijk is voor het personeelsbeheer, en met een korte doorlichting van de ko mende gemeentewetsherzieningen, besloot zijn uiteenzetting die be doeld was om, als een verteer bare formule voor de bestuurders van de Oost-Vlaamse steden en gemeenten, essentiële informatie en theorieën, mét zo mogelijk aan wijzingen voor een gebeurlijke toe passing in de praktijk, mee te ge ven. Heden vrijdag 14 december zal een paneel, geleid door de provinviale griffier, antwoorden op de vragen die i.v.m. de uiteenzetting gesteld werden door de deelnemers. A. COPPE Heden maandag te 20 u. in het Groen Kruis spreekt voormaligs voorziitor E.E.G.kommissie en ge wezen Belgische Minister Albert Ccppó over de Multinationale on dernemingen. CANTATE üQmilO NAAR ISRAEL Het Aalsters koor Cantate Do mino zal tijdens de eindejaarsperi ode optreden in Israël. De Aalsterse groep za! o.a. ver gezeld zijn van burgemeester de Bisschop. TÊR'JODËN ACHTER DE FUSIECOULISSEN EEM TV/:3!AFPEL VOO?. MID- DELE-JWSE HER2ÏJ Volgende week in ons blad een reportage over Terjoden in het kador van de fusieplannen. Als 't feest of zondag is in stad Met elk de vreugde delen En drinken van het beste vat Een pintje, ja soms vele Aan danspartij, aan fijn banket Steeds meedoen als de besten In vreugd en deugd, plezier en pret Nooit, nergens van de lesten Oprecht en vrolijk, jong van hert Zo als ze zijn, zich tonen En wie niet houdt van poets of pert Die blijve hier niet wonen Zo zijn altijd en overal Zo doen ons brandweermannen En daarop staan zij fier en pal In Aalst de kroon te spannen En luidt de stormklok brandgevaar Dan laten zij zich gelden Ze snellen toe van hier van daar Onze pompiers, 't zijn helden De beiaard speelt, wij juichen mee Ons brandweermannen vieren Hun Sint-Barbara, hun goede fee Wij willen mee pompieren. Alb. Baeyens Met lichto stap stapten de le den van de Dekenij van Molen straat, Kapeüestraat en Werf tus sen licht en donker naar een voor lichtingsvergadering, waar de plan nen voor een nieuwe verlichting zouden worden toegelicht. Zeggen dat zij zomaar lichtvoetig hun licht gingen opsteken ware lichtelijk overdreven, want over iets dat de geldbeugel lichter maakt, mag niet licht gestapt worden. De bestuursleden keken gewich tig. Een tijd lang hadden hun duis tere "plannen hét licht geschuwd, maar vandaag zou alles aan het licht gebracht wórden. Deken Arijs lichtte de sluier over het ontwerp, dat voorziet in meer dan dertig lantaarnpalen die evenveel lichtpunt zuilen bre gen in de Dekenij waar het kultu- reei centrum al lang had moeten schitteren. Aicht om het plan iichter verteerbaar te maken, pak te schatbewaarder Thielemans met een lumineus idee uit dat een gun stig licht op de zaak zou werpen. Sekretaris Leyssens wakkerde het vuur der bezieling aan door zijn lichtend voorbeeld en erc-deken De Pacpe ontwikkelde zijn stok paardje «Wie r.iet meedoet ligt Het deelnemingsrisii.o werd steeds lichter toen de bestuursleden Van HoJsbeeck, Steenhout, Roeiandt, Herek en Van Mulders, de mannen van de nieuwe lichting, het bewijs leverden dat het bestur niet licht vaardig was tewerk gegaan. Dra ging een iicht op bij de aai. wezigen. In het licht van de nieu we feiten kreeg het plan de zegen van do leden, en werd het licht cp groen gezet. De werken zuilen tegen Lichtmis. JAN (wellicht)

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 3