DE FUSIEPLANNEN TeriocJen knipoogt naar Haaltert NA HET ONDERHOUD BESTENDIGE DEPUTATIE BURGEMEESTERS PARLEMENTAIREN Zoals reeds gemeld werden maandag jl. de burgemees ters en parlementairen uit het arrondissement door de Be stendige Deputatie ontvangen in verband met de fusieplan nen. Zowat elke burgemeester had zijn opvatting inzake de fusie Volksvertegenwoordiger D' Kaeseleer vroeg de motieven van deze konsuitatie. Waarop B.D. voorzitter De Wilde ant woordde dat in het parlement ook wetten worden gestemd waarvan men ook de motvatie niet geeft. Volksvertegenwoordiger G. Willems verdedigde de fusie der zg. Faluintjes Meldert, Moorse!, Baardegem en Her- dersem De Aalsterse volksvertegen woordiger lichtte het stand punt toe van de P.V.V. die zich voorstander verklaart van een fusie omvattende Aalst, Erembodegem (gebeurlijk zon der Terjoden) Mieuwerkerken, Herdersem, Hofstade, Erpe, Öttergem, Mere, Meldert en Baerdegem. Namens het Aalsters stads bestuur legde Burgemeester De Bisschop een verklaring af. Senator Verleysen wees op het gevaar van de te grote versnippering dat het voorge steld plan van een kleine fu sie Aalst (Aalst, Nieuwerker- ken, Erembodegem (met of zonder Terjoden) Hofstade, Herdersem en Gijzegem) in houdt. Dit betekent aldus de senator de onmacht van de streek en een beperking van haar mogelijkheden. ELK ZIJN ZEG Burgemeester Hooghuys Wenst geen fusie gezien het slecht beheer van de stad Aalst (sic - n.v.r.) Burgemeester De Leenheer Akkoord met het plan, mits Terjoden aan de autoweg bij Haaltert wordt gevoegd. Burgemeester Uyttersprot Een pleidooi ook voor de Fa luintjes. Waarbij Moorsel ook dient aangesloten. De nieuwe gemeente zou aldus de Moor- selse burgemeester tussenko men in de lasten van Aalst als stad met een centrumfunk- tie. Burgemeester van der Poor ten Welle wil liefst niet fusione ren met Denderleeuw, maar wel met Erembodegem en Aalst. Burgemeester Muylaert Herdersem mét Meldert, Baardegem en Moorsel. De burgemeester van Erpe, Mere enz. verdedigen hun vroeger ingenomen stelling. De h. Ronse van de Ekonomi- sche Raad Oost-Vlaanderen wees erop dat bij de fusie rekening dient te worden ge houden met de ekonomische motieven, de mogelijkheid tot dienstverlening, de financiële middelen, de mentaliteit van de bevolking, de verbindings wegen enz. Tenslotte was er a.a. ook nog Senator Vernimmen die na mens de B.S.P. zich akkoord verklaard met de voorgestelde fusies - dus ook zg. kleine fu sie Aalst, mits enige korrek- ties. VERKLARING VAN BURGEMEESTER DE BISSCHOP In overeenstemming met het sche pencollege der stad Aalst wil ik aan de heren leden van de Besten dige Deputatie der Provincie Oost- Vlaanderen de volgende stellingen mededelen De stad Aalst is zwaar finan cieel belast door zijn centrum functie, die niet gecompen seerd wordt door een hoog- belastingsvermogen, dit door gebrek aan plaatselijke indus trieën en het relatief oud ka rakter van zijn immobiliën. Ons College is van oordeel dat deze verhoogde financiële last en schuld althans gedeel telijk zou dienen gecompen seerd door het centraal be stuur en niet ten laste gelegd worden van de inwoners van de mogelijk te fusioneren ge meenten. Hierom dringt ons College van Burgemeester en Schepe nen aan opdat de fusie met de stad Aalst en de omlig gende randgemeenten niet zou gezien worden in functie van persoonlijke belangen of be rekeningen, maar zou berus ten op logische en weten schappelijk verantwoorde cri teria, dit in het belang van de toekomstige administratie gemeenschap. Het spreekt zich hierbij niet uit aangaande de omvang of de grootte van deze fusie. Het zou onlogisch zijn ge meenten of delen van gemeen ten die geïndustrialiseerd zijn, niet in één pool te verenigen en hierdoor het landelijk ka rakter van omliggende fusie gemeenten te neutraliseren. Ook moet deze nieuwe gefu sioneerde stad genoeg levens ruimte bezitten zonder hierbij aan opgezette annexatiepoli tiek te doen die meer last dan voordeel zou meebrengen Wij zijn er ons van bewust dat de mentaliteitsverande ring in de omliggende rand gemeenten tegenover de stad een vraag blijft voor ten min ste één generatie. Een oude boom wordt niet graag ver plant. Als laatste punt zouden wij •willen, en hier geven wij ze ker het idee door van de over grote meerderheid der ge meentebesturen dat de nieuwe figuratie van ons arrondisse ment slechts zou doorge voerd worden na het beëindi gen van het mandaat der in oktober 1970 gemeentelijke verkozenen. De redenen hier toe zijn gemotiveerd 1 Door de beleidsprojecten die ondernomen zijn of op het touw staan, voorzien door de huidige bestuurs- meerderheid voor een pe riode van 6 jaar. 2 Dat een vervroegd verlies van het mandaat een gelde lijk verlies zou betekenen voor menig gemeentelijk mandataris, ofwel omdat hij het nodige aantal jaren tot het bekomen van het pensioen niet bereikt, ofwel het verlies van een of twee jaren voor zijn pensioen. Ik wil er even op wijzen dat dit uit syndicaal stand punt niet verantwoord is. HET heeft weinig zin te vertellen wat wij erover denken, zegt de ambtenaar op het gemeentehuis van Erembodegem wanneer hem de vraag gesteld wordt omtrent de houding van het gemeentebestuur ta.v. de fusie in het Aalsterse. Oe ambtenaar is uiteraard een be scheiden man die zich bij zijn ad ministratieve taak houdt. Maar niet anders praat de garage houder aar. de Geraardsbergsestg. te Terjoden. Wij, de kiezers, heb ben niets in de pap te brokkelen. Het gebeurt alles over onze hoof den heen en we moeten als Evan gelie aanvaarden dat het tot meer der hei! der zielen is. Zo spreekt een garagehouder. En dat is ook c!c mening van enkele tientallen mensen die we in Terjoden vroegen wat ze er allemaal van dachten... van de fusie en de eventuele bruus ke scheiding van de gemeentelijke broeders uit Erembodegem. GELATENHEID Dat is een middeleeuws systeem, zegt een Terjodenaar, ambtenaar te Brussel. De «heren» de parle mentairen, het departement, de provincie, ze hebben het advies, de mening niet nodig van degenen die er bij betroken zijn. De Brusselse feodale heren beslissen er wat er in het parlement zal gewijzigd wor den. Men make zich geen illuzies. Overigens dezelfde parlementairen, ook die van onze streek berekenen maar in funktie van hun eigen elek- torale belangen. Ik wil het nu niet over Terjoden hebben of Erembodegem, maar als ik lees dat men bv. een gemeente als Denderhoutem bij Haaltert wil voegen en desnoods bij Ninove Wel dan hou je je hart vast. Het dreigt jarenlang een warboel te worden. Wat de mensen er zo over denken. De cafébaas in Terjoden die ver ondersteld wordt de stem van het volk te horen «Ik geloof dat het hun koud laat. Af en toe wordt er eens over gepraat en zelfs fel ge- diskussieerd. Maar het laat ze onverschillig. En nu zeker, de mensen denken aan wat an ders dan de fusie, ze denken aan verwarming, aan de prij zen. Aan de prijs van 't bier verdomme. De caféhouder lachtZe zullen er niet min der om drinken. Een man in de nieuwe wijk met een niet Oost-Vlaams ak sent «Ik weet er weinig van mijnheer, ga dagelijks naar Brussel werken, maar ik ge loof dat wij wel voordeel ha len uit een fusie met Haaltert Met Aalst zouden alleen de lasten voer ons verhogen Maar je moet het elders vra gen brj de oude echte Terjo- denaars, veel mensen die hier wonen in deze nieuwe wijk zijn afkomstig uit andere ge meenten en niet zo gehecht aan Erembodegem. Mijn ge meente is mijn huis. «Ha, ja my home is rny castle. Een kloosternonneke dat plots onze weg kruist«Nee, mijn heer niet over politiek. Ten andere ik ben hier maar toe vallig bij familie met vakan tie. Industrie én pendelgemeente Erembodegem met inbegrip van Terjoden laat Gods water langs Gods akker lopen. De fusie gaat langs hen voorbij. ZO zou je denken Maar dat is niet het geval bij oude ras echte Terjodenaars. Men luistert «Wij hebben ons nooit erg verbonden ge voeld met Erembodegem. Hoogstens gingen we er heen als 't moest naar 't gemeente huis.. en kerkhof. Maar wei nigen van h;er gingen des tijds, toen de Kermis nog de Kermis was. naar het Dorp. Wij feestten irci Wij hadden onze eigen eer- mis. Ik geloof ook een andere men taliteit. Het was niet gek dat de oude Van Pottelbergh, en ook zijn zoon Albert, die Bestendig Afgevaardigde is geweest in de jaren dertig, een campag ne gevoerd hebben voor een zelfstandig Terjoden. Een gemeente Terjoden. Er is een tijd geweest dat wij hier stief moederlijk werden behandeld. Dat verklaart waarom een De Kerpel na de oorlog hier on danks alles zo een sukses had. Het is mettertijd wel gebeterd we moeten het erkennen met burgemeester Boel. Vrijwel iedereen is het er over eens De autoweg heeft de gemeente in haar wezen ge raakt. Men gaat vlugger naar Haaltert, naar de markt, zelfs naar Aalst, dan naar Erembo degem. En het station Haal tert ligt precies op de grens. STRUKTUREEL AANGEWEZEN OP HAALTERT Het valt die dag niet mee om de plaatselijke gemeentemandataris sen te bereiken. Een C.V.P.er maakt er ons attent op dat in feite de Volksunie-Terjo den, een afzonderlijke partijafde ling, een poging heeft gedaan om de mening van de bevolking (ca 1/3 van de 11.800 bewoners van Erembodegem) van Terjoden op te vangen. Zowat een mini-enquête. De enige die dan uiteindelijk wel te bereiken was is V.U.raadslid apoteker Roels, eigenlijk een ge boren Aalstenaar. «Struktureel gezien is Terjoden aangewezen op Haaltert.» En hij bevestigt wat oude Terjodenaars reeds zegden. Haaltert is voor Ter joden attraktiever dan het Cen trum bedoeld Erembodegem. De enquête van Roels partij, de V.U., wees uit dat in feite niemand voor stander is van fusie. Maar als het dan toch moet spraken 80 zich uit voor Haaltert. Niet voor Aalst. Een gezien burgemeester Boel in principe wel een fusie met Aalst aanvaardt wensen de Terjodenaars niet mee te gaan. In de gemeenteraad zelf is het fu- siespook weinig of niet reeds ter sprake gekomen. Hoogstens liet burgemeester Boel zich naar aanleiding van de verho ging van de opcentiemen ontval len «En dat is dan een voor smaakje van de fusie.» HET IS NIET DE WARE DEMOKRATIE Wat als het allemaal anders ver loopt en Terjoden met Centrum Erembodegem mee gaat naar Groot Aalst 7 Daar kunnen wij eigenlijk weinig aan veranderen zeggen reprezenta- tieve Terjodenaars. Protestbetogingen Ach, het zit er niet in. Als men een staatsbaan door je eigendom aanlegt kan je ook protesteren, je rechten laten gelden. Daarmee al. Maar inzake fusie hebben wij burgers geen rechten. Wij zullen ons neerleggen bij het onvermijdelijke. Maar we geloven wel dat het ging in de goede rich ting, naar Haaltert. De Leenheer is een sluw politiek man. Daarmee is bedoeld de bur gemeester van HaaltertTerjoden bij ons met als grens de autoweg. Kan het fraaier, efficiënter afge bakend worden Men zegt het ook niet luidop maar de V.U.Terjoden met deze desgevallend van Denderhoutem en Kerksken, hopen beter aan hun trekken te komen bij de ek. verkie zingen in Groot Haaltert. «Fusie in het belang van de bevol king Maar beslissingen door een kleine groep mensen, ambtenaren, hier en daar een invloedrijk parle mentair, de topfiguren van de par tijen. Het is niet de ware demokratie. Ook al beslissen uiteindelijk de parlementaire ridders, afhankelijk van de grote feodale heren, net zoals in de Middeleeuwen.» De konkluzie van een oud maar wijs Terjodenaar. J.V.W.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 3