Vreemde streken, vreemde huwelijkswetten Feest en veiligheid Trouwen in de vreemde was vooral in vroeger tijden wel een beetje anders dan bij ons! Ziet maar: Tibetaanse vrouwen werden verplicht alle broers uit één gezin tot echtgenoten te nemen. De oudste van het stel werd «hoofd echtgenoot». Mcnangkabause v. ouwen op Sumatra blijven bij moeder wonen. Hun echtgenoten rncrjen hun alleen maar (dikwijls) bezoeken. Chinese vrouwen konden niet trouwen met mannen die dezelfde familienaam hadden als zij. Aan he u na - ouwelijk gaan bovendien drie rouwdagen vooraf, omdat hei trouwen van de kinderen als een voorbode van de dood van de ouders wordt beschouwd. Vrouwen van een klein Polynesisch eiland mogen na de dood van hun man niet hertrouwen. Zoeloevrouv/en is dit alleen toegestaan als zij zich gedurende een bepaalde tijd (lange tijd) niet gebaad en niet verschoond hebben. Bij de oude turken was één van de huwelijksbeloften, die de bruidegom moest afleggen, dat hij zijn vrouw nooit gebrek aan koffie zou laten lijden. In het oude India werd - zo'n 1000 jaar vóór Christus- huwelijks ontrouw bij vrouwen bestraft met het (ja,griezelt U maar even) afhakken van de neus I De wet stond de bestraften wel toe zich naderhand een nieuwe neus aan te schaffen. Vandaar dat er in die tijd, in Pakistan, al een medisch handboek verscheen met aanwijzingen voor het aanzetten van nieuwe neuzen. De plasti sche chirurgie is dus wel een jaartje ouder dan we dachten. Tijdens het laatste verlengde weekeinde, dat van rond de eerste november, vielen er volgens de rijkswacht, op onze wegen 30 doden. Rouw en verdriet dus in enkele tientallen families. Is dat nu werkelijk nodig Betalen wij' zo licht de zware tol van het verkeer Blijkbaar wel. zolang het ons niet aangaat. Voornaamste oorzaken waren te hoge snelheid en onvoorzich- tigheid van voetgangers. Te hoge snemeid n y< roekeloosheid en onvoorzichtigheid door gebrek aan aandacht, zijn typische gevallen, veroorzaakt door soms maar een zogenaamd gering alkoholgebruik. De eindejaarifee: :n komen nader. Zij vormen ieder jaar weer een piek in de statiestiek van de verkeersongevallen. Neem uw voorzorgen. Moe: U i.jden? Rijd steeds nuchter en ontvangt U gasten die huis moeten? Bied hun alkohol- vrijc dranken aan. Dit is. een raad van de V.A.W. de Vereniging Alkoholvrij Weggebruik Beukenlaan, 24 - 9910 Mariakerke. peelfilm LiVER TWIST zaterdag 29 december te 12u55 1 Oliver Twist is in de film - ook in uet boek van Charles Dickens - de hoofdfiguur. In een arme buurt viordt Oliver geboren. In zijn le ven zal Oliver een aantal persona- gBs ontmoeten Sowerberry, een I egrafenisondernemer, Artful Dod ger en Fagin eerder marginale per- onen waarmee de kleine jongen wordt geconfronteerd. Fagin en Bill Sikes zijn in feite boosdoe ners Fagin staat aan het hoofd van een dievenbende en Bill Sikes leeft een moord op zijn geweten. Wanneer Sikes door de politie wordt achtervolgd en wordt ge- ood, gaat de kleine Oliver weer- m op zoek naar een ander onder omen. eugdfilm JUNKET 89 zaterdag 29 december te 18u05 In deze film kunt u de lotgeval- en volgen van een jongetje dat op chool op een of andere manier al- ijd in de knoei raakt. Maar Lei den in pas goed in last als Junket want zo heet het jongetje - van en erg verstrooide leraar natuur wetenschappen eens mag experi menteren met een wonderlijke ma- hine met dit geheimzinnig appa raat kun je immers, in een fractie an een seconde, naar een ander deel van de wereld reizen. Zo be landt Junket onder andere in Afri- fa. Er zijn echter moeilijkheden op til wanneer een nieuwkomertje in de klas, Boofles Trowser-Legge, genaamd, mee gaat op avontuur. Qe jongen verdwijnt en men ver onderstelt dat Junket zijn klasge nootje heeft geschaakt. Gelukkig loopt alles goed af. Alhoewel, de tbvermachine blijkt tenslotte ook over een eigen willetje te beschik ken. Politiefeuilleton JAKE Zaterdag 29 december te 22u10 Majoor Caldwell houdt er zo zijn eigen mening op na, als het over Je moord op Sylvia Werner gaat. Sylvia was een oude bloemenver koopster die plots en op onver klaarbare wijze vermoord werd vlakbij Jake's bar. Caldwell is ervan overtuigd dat n'*t zij, maar wel Jake het doel wit van de moordenar was. Jake heeft echter nog een andere versie. Op de begrafenis van Sylvia droegen drie mensen rouw, onder wie een heel knap maar erg ge sloten meisje. Dagen later ziet hij haar onverwacht weer maar dit keer op de televisie, bij de begra fenis van bankier Max Hoffenstein. Het is Carole, zijn kleindochter en enige erfgename van het fortuin. Zij wordt begeleid door de mana ger Paul Viertel. Jake slaagt er tenslotte toch in een tipje van de sluier om Sylvia en Carole op te lichten Sylvia was vroeger dienst meisje van haar moeder en smok kelde Carole als pasgeboren baby uit Duitsland, toen haar moeder bij de geboorte stierf. Jake gaat nog meer vernemen van een zekere Rupert Woltz, een ex-sergeant die ooit een zwangere vrouw- en haar nurse buiten Leip zig bracht, maar de man wordt doodgeschoten. TV-F«ui!leton EEN MAN VAN GOEDE WIL zondag 30 december te 20u25 Thijs werkt als jongste boere- knechtje op de Walhoeve. Aan het sterfbed van de boerin belooft hij voortaan een oogje te zullen hou den op Lotje. Lotje is minderbe- gaafd en kan wat bescherming in de harde wereld best gebruiken. Met Rosa, een andere dochter, beleeft Thijs zijn eerste prille jeugdliefde. Op zeker ogenblik wordt de jonge Thijs van diefstal beschuldigd. Dit is teveel voor zijn oprecht gemoed hij verlaat de hoeve en gaat werk zoeken in Brussel. Jeugdfeuilfeton DE WOUDLOPERS maandag 31 december te 18u05 De bewoners van Indian River staan perplex als ze horen dat MacLeod, een oude mijnonderzoe ker, na veertig jaar bedrijvigheid er de brui aan geeft. Vooral de jonge woudlopers zul len hun trouwe vriend erg missen. Ze wensen MacLeod voor de naas te toekomst het allerbeste toe in de vorm van een origineel geluks beestje, namelijk een witte bever. Deze diertjes lopen er echter niet al te dik rond en de jonge woudlopers moeten dan ook hun toevlucht nemen tot een «truukje». Mac Leod zal wel gek opkijken als hij ontdekt dat de zogenaamde witte bever, in'feite gewoon zwart is, maar voor de gelegenheid in een speciaal pakje werd gestoken. Speelfilm EEN AMERIKAAN IN PARIJS maandag 31 december te OOulO Een heel romantisch verhaal in een heel romantisch Parijs... Jerry Mulligan is een ex-G.I. die na de oorlog in Parijs blijft om er verder te leren schilderen. Hij leeft in een kleine kamer boven Café Huguette. Eén van zijn buren is de con certpianist Adam Cook, die op een mooie dag bezoek krijgt van zijn vroegere vriend en vennoot de zan ger Henri Baurel. Tijdens de be zetting heeft deze laatste het weesmeisje Lise onder zijn be scherming genomen en wil met haar trouwen. Jerry ontmoet inmiddels een rij ke Amerikaanse, Milo Roberts, die zowat Mecenas speelt voor behoef tige kunstenaars. Zij heeft een boontje voor Jerry, maar deze wil de verhouding op een strikt za kelijk niveau houden. Tijdens een avondje uit in een night club ont moet Jerry Lise en wordt verliefd op haar zonder echter te weten dat zij al verloofd is met Henri... Na heel wat liefdesperikkelen wordt het tenslotte voor iedereen toch nog een happy-end. Operette GRAVIN MARITZA dinsdag 1 januari te 21u10 Het terras van het kasteel van Gravin Maritza. Na een lang verblijf in de stad keert de Gravin eindelijk terug op haar landgoed dat zij zolang toe vertrouwd heeft aan een rentmees ter, de' verarmde graaf Tassiio, die voor de gelegenheid zijn naam ver anderd heeft m Tótók. De graaf hoopt op die manier voor zijn zus Lisa een bruidschat te verdienen, want hij wil niet dat het meisje enige hinder zou ondervinden van de sombere financiële situatie van de familie. Tognogtoe heeft de gravin zich nog niet laten zien maar tenslotte verschijnt zij dan toch, jong, gril lig, en vrolijk. Zij staat op het punt haar verloving te vieren met de fictieve baron Koloman Zsupan, die zij uit haar vele aanbidders «gekozen» heeft om eindelijk «rust» te hebben. De hele veloving is eigenlijk één groot bedrog, ver klapt één van de vriendinnen aan Tótók. Tot zijn verbazing ziet hij echter dat Lisa ook tot dat krin getje hoort. Televisieserie PATER DOMINIC woensdag 2 januari te 20u15 Pater Dominic's eerste dag in zijn nieuwe parochie voorspelt meteen al niet veel goeds pastoor Harris is namelijk van mening dat zijn godsdienstijver niet bepaald strookt met de voorschriften van de Kerk. Nog voor de avond aan breekt is onze ongeluksvogel erin geslaagd zich «schuldig» te maken aan brandstichting, simonie (of het verkopen van geestelijke ambten) en grafschennis. Jeugdfilm HET vOHC VERBEELDING BEZAT donderdag 3 januari to 16 CO Tony is een twaalfjarig jongetje dat heel erg veel verbeelding hoeft. Hij heeft al dikwijls de mensen aan het schrikken gebracht met zijn verzonnen verhaaltjes, maar nu begint men hem te ke: ren en gelooft niemand hem neg. Op een dag hoort hij toe "Tij - gesprek dat gaat over een complot om de eerste minister van een land uit het Gemenebest die in Groot-Britta- nië op bezoek zal komen, te ont voeren. Hij licht de politie in, in het politiekorps zit echter een me deplichtige van de bende, die zijn makkers verwittigt. Als. de politie een onderzoek instelt, kan zij niets anders vinden en meent dat het weer een van Tony's gefantaseerde verhaaltjes is. TV-Feuilleton SAM vrijdag 4 januari te 20u15 De jonge Sam is nu op kost school. De vakantie is aangebro ken en hij mag naar huis. In Skel- lerton is een difterie-epidemie uit gebroken. Polly vindt dat het daar om beter is dat Sam niet naar huis komt en op school blijft, zolang deze ziekte Skellerton teistert. Sam beslist op eigen houtje naa- huis te gaan. Vier dagen zijn er sinds zijn weggaan op school reeds verstreken en in Skellerton is Sam nog niet aangekomen. Ei- leen Brady is bevriend geraakt met de leraar Frank Borraclough.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 11