vrouwenkroniek hallo 1974! voor de fijnproevers wat eten we deze week? keukengeheimen uit de modewereld 6 ZONDAG Toost men Ansjovis Kippensoep Pastei met Kippenragout en Champignons Bananebeignets. MAANDAG Biefstuk Sla Frites Citroenvla. Witloof Gekookte Aardappelen DINSDAG NIEUWJAAR Gevulde Advocado's Crème Ca roline Gegarneerde Varkensbiefstuk Aardappelcroquetjes Nieuwjaarstaart Koffie. WOENSDAG Gehakt Vanillepudding. DONDERDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardappelen Flensjes. VRIJDAG Gekookte Schelvis Hollandse Saus Gekook te Aardappelen Rijstpap. ZATERDAG Zuurkool met Spek en Worstjes puree Fruit. Aardappel- GEVULDE AVOCADO'S (4 personen) Benodigd 2 avocado's, citroensap, 125 g gepelde garnalen, 2 eetlepels zure room, suiker, cayennepeper en pe terselie. Bereiding Halveer de advocado's, verwij der de pitten en neemt met een lepel het vruchtvlees eruit, zonder evenwel de schil te beschadigen. Snij het vruchtvlees in kleine blok jes. bedruip het met wat citroen sap en vermeng het met de gar nalen. De zure room met citroen sap, wat suiker en cayennepeper op smaak maken en door het ad- vocado-garnalenmengsel roeren. Hiermee de halve advocado's vul len en bestrooien met gehakte pe terselie: CREME CAROUNE (4 personen) Benodigd 1 grote u». 1 eetlepel boter, het witte gedeelte van een dikke prei, 1 teentje knoflook, tijm, laurier blad, 1 kopje rijst. 12 kopjes wa ter of bouillon, 150 g spruitjes, peper, zout, nootmuskaat, 1 eetle pel room en wat gehakte kervel. Bereiding Laat de boter smelten en stoof hierin de kleingesneden ui. Voeg er het wit van de prei en het knof- lookteentje aan toe. Laat zachtjes stoven en voeg er dan tijm en lau rierblaadjes bij. Dan de ongewas sen rijst, die men nu even laat dichtschroeien, terwijl er flink met een houten lepel in geroerd wordt. Nu het water of de bouillon erop schenken en alles een half uurtje laten koken. Kook intussen de schoonge maakte spruitjes, gedurende 3 mi nuten in gezouten water. Laat ze uitlekken en voeg ze bij de koken de soep. Als alles gaar is. door de zeef draaien. Op smaak brengen met versgemalen peper, nootmuskaat en eventueef zout. Giet de room in de soepterrine, giet daarop de soep en strooi er tenslotte wat gehakte kervel op. GEGARNEERDE VARKENSBIEFSTUK (4 personen) Benodigd 4 malse varkensbiefstukjes van 125 a 150 g, peper, zout, mos terdpoeder, paprikapoeder, boter, 2 eetlepels sherry, 1 pak diepvries erwtjes, Worcestersaus, knoflook poeder, peterselie en 4 halve abri kozen uit blik. Boreiding Wrijf de biefstukjes in met pe per, zout, mosterd- en paprikapoe der en laat dit even intrekken. Schroei de biefstukjes in wat bo ter dicht en laat ze vervolgens op een middelmatig vuur bruin en gaar bakken, (ongeveer 10 minu ten). Maak de braadjus af met de sherry. Intussen de erwtjes gaar koken en cp smaak brengen met een klontje boter, peper, zout. Maak een kruidenboter hiertoe 100 g boter zacht roeren en er wat Worcestersaus, zout, peper, knoflookpoeder en fijngesneden pe terselie doorroeren. Met deze kruidenboter de ope ning in de halve abrikozen hoog opvullen. Op een voorverwarmde schotel de biefstukjes leggen, hierop de gevulde abrikozen zetten en de erwtjes er rondom schikken. Geef hierbij mooi bruin gebakken aardappelcroquetjes. Hebben we voor een bepaald gerecht alleen eiwit nodig, dan zijn er verschillende stukjes om dooier en wit v?n elkaar te scheiden. Bent handig, sla dan het ei op de rand van een kom in het midden kapot en wip de dooier van de ene helft van de eierschaal in de andere. Door deze bewerking loopt het ei wit er tussenuit in de kom. U let er natuurlijk op dat het niet het minste spoortje van de dooier bij het eiwit komt, want dan kan het wit met geen mogelijkheid tot sneeuw geklopt worden. Minder handigen kunnen het be ter als volgt doen prik in de ene kant van het ei een luchtgaatje en in de andere kant een iets groter gaatje waardoor het wit kan ont snappen. De dooier blijft in de schaal achter. Dan kan het nog op de volgende manier neem een kleine trechter, zet deze op een beker, en breek het ei erin; de dooier blijft in de trechter, het eiwit loopt vlot in de beker. Wilt U met nieuwjaar bij een drank ijsblokjes serveren, geef ze dan een feestelijk tintje door bij het water in het ijslaadje een paar druppels citroensap te voegen. Heel mooi wordt het wel als U een klein partje van deze vruchten in de blokjes laat mee bevriezen. Aan een vruchten-of rozijnen cake bakken zitten enkele haken en ogen. We moeten er goed voor zorgen dat de vruchtjes droog het deeg ingaan, omdat we anders alle rozijnen en dergelijken op de bo dem vinden. U kunt de gedroogde vruchten het best even door wat bloem schudden voordat U ze in het deeg verwerkt. Op een zeef schudt U de bloem eraf. Wanneer U een «doorsnee» gasoven heeft met een tempera tuurregeling, die van 1 tot en met 8 loopt, vertelt onderstaand lijstje u welke temperatuur de oven bij een bepaalde stand bereikt Stand Temperatuur 1 140 - 160® C 2 160 - 180° C 3 180 - 200° C 4 200 - 220° C 5 220 - 240° C 6 240 - 260° C 7 260 - 280® C 8 - 280° C Kerstmis is voorbij Er staat echter nog een feest voor de deur Nieuwjaar, dat heel wat luidruchtiger gevierd wordt dan Kerstmis. Voor veel mensen, en vooral voor de jeugd, bestaat de begroeting van het nieuwe jaar uit het afsteken van vuurwerkjes. Op zichzelf een onschuldig spelletje. Doch helaas gebeurt hierbij wel eens een onge luk, vaak met min of meer ernstig (oog-)letsel. Ongelukken, die met wat doordachtzaamheid en voorzichtigheid voorkomen hadden kunnen worden. Daarom de volgende wenken Maak het vuurwerk nooit zelf, maar koop het in een speciale winkel. Bewaar het voorraadje vuurwerk buiten het bereik van kinder handen, liefst achter slot en grendel. Neem zelf de grotere stukken voor uw rekening. Voor kinderen zijn alleen sterretjes en bengaalse lucifers ongevaarlijk. Houd al het vuurwerk bij elkaar, in een doos, en neem het er stuk voor stuk uitsteek nooit vuurwerk in uw zak Lees de gebruiksaanwijzing niet bij het licht van een lucifer maar óf binnenhuis óf met een zaklantaarn. Houd vuurwerk, bij 't afsteken, op ermlengte van U af en laat kijkers 'n veilige afstand bewaren. Zet een vuurpijl bij het afsteken in 'n fles of in de grond. Ga nooit kijken waarom het niet afging nadat een stuk vuurwerk hebt aangestoken. Het kan afgaan in uw gezicht. Blijf uit de buurt van bos(jes), rieten daken en open vuur, en houd alle ramen dicht. Houd huisdieren binnen. Wéét U dat ze angstig zijn, zet dan de radio of TV aan. Aan dat geluid zijn ze gewend en het leidt hun aandacht af van het knallen. HET WARM ONDERGOED TEGEMOET De oliecrisis noopt er ens toe onze verwarming met 2 a 3 gra den te verminderen. Wc nx:.::» dus verplicht zijn een wolletje meer te gaan dragen. Of wat nog beter is, ons ondergoed aan to pe aan de lager temperatuur. Warm ondergoed 1 Dot betekent geenzins het saaie or.aaW. keïij- ke ondergoed uit groc'-l loeders tijd. Integendeel, we nu emd- jes mei r.-e--.ai: pijpjes in kleurig warm naai met leuke dassins dat L '...o vrouw zal bekoren. De pasverm Is zo uit stekend, dat de bovenkleding er absoluut geen hinder van onder vindt. Ook voor mijnheer is er de te rugkeer van do lange onderbroek en het bijpassende hemd met mouwtjes niet in het ouderwetse grauwe jaegerkleurtje, - fs iet in het hagelwit, maar in «me - jke» tinten a's donkerbruin en licht blauw. Hoera voor de fabrikant, die het uitstekende idee had dit warme, gekleurde ondergoed voor mannen te maken. En een p ;je voor allo fabrikanten, die hetzelfde de den voor ons, vrouwen.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 6