Feest en veiligheid L E Z E R SCHRIJVEN Dirk Mariensjsar 1S73 de gazet van aalst ««NOG OVER COTE DOR» Lezersbrieven en eventueel onge vraagde artikelen die in deze ru briek verschijnen, vertolken uit sluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemoti veerd verzoek kunnen brieven ge publiceerd worden zonder naam en adres. STAATSTEORIE OF GEZOND VERSTAND In de «Gazet van Aalst» van 29 Dec 73 verscheen een artikel getekend D.C. toevallig dezelfde initialen als mijn familienaam. Het was mijn bedoeling niet in deze aangelegenhed tussen te komen maar om alle verwarring te vermij den ben ik er nu toe verplicht. Wegens onjuistheden en on nauwkeurigheden waarvan dit ar tikel doorspekt is wens ik in geen geval met schrijver vereenzelvigd te worden. PRIMO De vergelijkingen om er maar enkele te noemen - «Cóte d'Or - Bar in 't slachthuis» «Cóte d'Or Ibramco» gaan niet op. Al de organismen die schrijver opsomt welke er zouden moeten bij betrokken worden is een blaam voor die personen die zich voor de zaak ingezet heb ben en er zijn er meer dan U kunt vermoeden. Het is overduidelijk en het strekt de onderhandelaars tot eer dat ze met takt en met dis cretie zijn te werk gegaan De Firma Cóte d'Of was «eisen de partij» en heeft alles uit za kelijk oogpunt geleid en afge handeld Spijtig genoeg en ik betreur het met U kon AALST, niet aanbieden wat Halle wel kon. Laat ons echter niet janken op wat voorbij is maar laat ons hopen dat door fusies van gemeenten eens een Groot AALST kan gemaakt worden. Dan eerst zullen we bij eventuele vestiging van bedrijven als volwaaridge gesprekspartners aanvaard worden en zal men ach ter onze rug bij andere steden en gemeenten aan geen opbod moe ten doen zoals het vandaag ge beurt is omdat we in een zwakke positie zitten. Wat Uw laatste passage betreft voor werk in eigen streek - volle dig akkoord. Met beleefde groeten - De Cock Herman Aalst. De korrespondent DC-Aalst, die het vorige week over het feit had dat een bedrijf van Cóte d'Or niet in ons gewest zal worden inge plant, schrijft wel enkele waarhe den, maar hij zou in zijn beslui ten heel wat klaarder mogen zijn. Ik ben het met hem volkomen eens, dat de bevolking omtrent de kwestie Cóte d'Or absoluut recht had op een waarheidsgetrouwe in formatie en dat er vanwege de ge meenteraadsleden. maar ook ande re sociale en politieke verantwoor delijken, zeker gebrek was aan be langstelling. Maar waarom bv. on ze stellingen en bedoelingen ver wringen Wanneer hij schrijft dat er reeds een Ekspansiekomitee is en een Interkommunale en een Kontakt groep, brengt hij niets méér dan wat wij lang vóór hem hebben ge zegd. Wanneer hij niet gelooft in het BSP-initiatief in de huidige vorm, blijft hij ook daar gelijklo pend met de KP. Het is waar dat wij het niet eens zijn met een deel name van financiële wereld en pa tronale organisaties aan een Ge westelijke Ekonomische Konferen- tie, of hoe men het voorstel van de BSP ook mag noemen. Maar waarom moet hij onze besluiten samenvatten als «waarop dan de gekende staatsteorie volgt» En waarom moet de vraag gesteld of de BSP met de KP verveeld zit en of de BSP voor de streek een IBRAMCO wil Vooral dan, dat hij verder niets méér brengt, dan de vrome wens dat «grote statu taire bedrijiven» zouden komen en «geen politieke slogans of twis ten». Het is voor mij niet klaar wat hij bedoelt met «statutaire bedrij ven, maar wat ik wel weet is, dat politieke klaarte absoluut noodza kelijk is om tot resultaten te ko men. En dit stemt trouwens hele maal overeen met de kritiek in de inleiding van zijn artikel omtrent informatie voor de bevolking Of verraadt zijn zeer onduidelijke zin speling omtrent IBRAMCO dat hij absoluut van geen enkele staats inmenging wil weten, en het heil dan toch in hoofdzaak van de fi nanciële wereld en de patronale organisaties verwacht Het spijt ons dat zijn artikel in die voorwaarden slechts voor de helft als een positieve bijdrage kan worden beschouwd, en ik houd er dan ook aan voor wat de KP be treft de zaken nog eens op punt te stellen. Ik vat zo kort en duidelijk mogelijk samen. De KP is in elke geval akkoord aan elk positief voorstel tot sa menwerking zijn steun en mede werking te verzekeren, terwijl zij - zoals de BSP in haar verklaring zegt - haar vrijheid op principi eel vlak behoudt. Wij weten dat het er de getroffen en bedreigde werkers eerst en vooral om gaat bedrijven in eigen gewest te krij gen. Of dit dan met of zonder staatsinmenging gebeurt, laat de meerderheid van hen ijskoud. Maar in al wat tot nog toe gedaan of verteld werd komen 'n paar zaken duidelijk naar voor, en ik wlf er hier nogmaals op wijzen, Ten eerste is het een onbetwist baar feit, dat het er de financiële cf patronale organisaties - en hier heb ik het niet over kleine baasjes of middenstanders - nooit om te doen is of ze in een bepaald ge west mensen aan het werk zetten of anderen op de keien jagen. Wat hen interesseert is hun winst, en desgevallend wat zij uit de staats kas in de wacht kunnen slepen. Juist daarom is het met de Den derstreek zo ver gekomen. Juist daarom wijzen wij er op dat het geen objektief gegeven is dat er voor Vlaanderen met voorrang in de zone Gentse Zeehaven-Antwerp se Kempen en langs de as Ant- werpen-Brussel wordt geïnves teerd. En juist daarom ook, willen wij het beslissingsrecht omtrent de ekonomische ondernemingen, en van achter de duistere scher men van het staatsapparaat, waar in de geldmuur zo goed vertegen woordigd is. Ten tweede, is het doorheen twintig jaar sluitingen even onbe twistbaar bewezen, dat initiatieven waarbij de arbeidersbeweging niet de hoofdrol speelt tot niets leiden. Men kan niet de geit en de kool sparen. Men moet duidelijk zien waar de oorzaken van de ontman teling van ons gewest liggen, en tegen die oorzaken moet men op treden. En wie kan nu verwachten dat dit zal gaan samen met de heren die aan de basis liggen van die ontmanteling Het is daarom dat wij het zo veelste spelletje niet meer willen spelen, indien het scenario op nieuw als twee druppels water ge lijkt op v/at het drie, vier en vijf maal is geweest. Een spelletje dat trouwens weer op zijn tijd komt, nl één jaar vóór de parlementaire verkiezingen en twee jaar vóór de gemeentelijke.. Neen, er zal ons wat anders moeten geboden wor den. gedaan toen zij hun bedrijf hebben bezet om het van de ontmanteling te redden. In Wallonië kan de ar beidersbeweging voor een staking of een sluiting, tot de pastoors op hun preekstoel toe in de strijd be trekken. In ons gewest is er nog steeds geen solidariteitsketen ge smeed tussen de werkers van ver schillende bedrijven. En doet men het dan eens in een bepaalde ma te, zoals met de betoging tegen de sluiting van Fabelta, dan demo biliseert men nog dezelfde dag de werkers met de belofte van een rendez-vous in september waar nooit iets van in huis is gekomen. Deze gevolgtrekkingen en deze stelling staan ver van wat DC «de gekende staatsteorieèn» noemt. Onze hoop en ons streven zijn er op gericht de arbeidersbeweging de rol te doen spelen die histo risch de hare is. op het ogenblik waarop het kapitalisme uitsluitend door zijn winstzucht gedreven, geen volwaardige oplossingen en geen waarborgen meer biedt. Heeft DC, waarvan ik de goede trouw niet in twijfel wil trekken, andere geldige oplossingen, dan moet hij die klaar en duidelijk stel len Ray De Smet Voorzitter KP-Dender Tijdens het laatste verlengde weekeinde, dat van rond de eerste november, vielen er volgens de rijkswacht, op onze wegen 30 doden. Rouw en verdriet dus in enkele tientallen families. Is dat nu werkelijk nodig Betalen wij zo licht de zware tol van het verkeer Blijkbaar wel, zolang het ons niet aangaat. Voornaamste oorzaken waren te hoge snelheid en onvoorzich tigheid van voetgangers. Te hoge snelheid door roekeloosheid en onvoorzichtigheid door gebrek aan aandacht, zijn typische gevallen, veroorzaakt door soms maar een zogenaamd gering alkdholgebruik. De eindejaarsfeesten komen nader. Zij vormen ieder jaar weer een piek in de statiestiek van de verkeersongevallen Neem uw voorzorgen. Moet U rijden Rijd steeds nuchter en ontvangt U gasten die nog per auto naar huis moeten Bied hun alkohol- vrije dranken aan. Dit is een raad van de V.A.W de Vereniging Alkoholvrij Weggebruik - Beukenlaan, 24 - 9910 Mariakerke. Het Dirk Martenscomitè, Kattestraat 33 AALST, stelt nog te koop tot EINDE DECEMBER 1973 1) Wetenschappelijke catalogus met Inleiding op en beschrijving van de tentoongestelde objecten Volledig herwerkte bibliografie en chronologische lijst van alle Martensdrukken, met referentiemateriaal verder 120 blz. exclusief fotomateriaal. Prijs 200 fr. Anastatische herdruk van de drie oudste Dirk Martensdrukken gepubliceerd te Aalst Prijs 2.000 fr. Afdrukken van de plannen van de stad en het Land van Aalst, uit A. Sanderus. Flandria lllustrata Prijs 250 fr. per plan Herdruk van de eerste uitgave van Dirk Martens in zijn atelier te Antwerpen van de Utopia van Thomas More Prijs 500 fr. Gedenkpenningen Dirk Martens, gegraveerd door Aglane de Ni- velles Prijs brons 500 fr. Verzilverd brons 550 fr Postkaarten in veelkleurendruk, uit een brevier, uitgegeven bij Dirk Martens Prijs 30 fr 7) Dirk Martensaffichen Prijs 20 fr. 8) Catalogi van de vakbeurs der grafische nijverheid Prijs 100 fr. Betalingen kunnen gebeuren op postrekening 010 van het Gemeente krediet van België met vermelding Voor rekening nummer 068-0500960-79 van het Dirk Martenscomitè Aalst. Bestelling 2) 3) 4) 5) 6) Wanneer men even de vergelij king maakt met het verzet in be paalde streken van Wallonië en wat reeds afgedwongen werd, inbe grepen de plannen voor IBRAM CO, dan moet men daaruit de les sen willen trekken, zoals de wer kers van ACEC-Gent dit hebben weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Tel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 831.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2