MOTIE Aktiekomitee Ekonomische Expansie vergaderde NATIONAAL INSTITUUT VOOR DE HUISVESTING Aktuele kunst de gazet van aalst ADVIES De uitgebreide raad van beheer van het Aktiekomitee ter bevorde ring van de ekonomische expansie van het arrondissement Aalst kwam bijeen en wijdde een belang rijke bespreking aan de sociaal- economische toestand van het ar rondissement Aalst. De bespreking werd ingeleid door de voorzitter, Oud-Minister. MOYERSOEN. Ondanks de verbetering van de infrastructuur en het tot stand ko men van talrijke nieuwe bedrijven blijft de toestand in het arrondis sement nog zeer kritiek. Uit een eerste ontleding van de uitslagen van de volkstelling blijkt dat de pendel niet verminderd is sinds 1961 (voorlaatste telling), niettegenstaande het feit dat er ongeveer zevenduizendvierhon derd arbeiders en weddetrekken- den meer worden tewerkgesteld in het arrondissement als tien jaar geleden. STIJGING VAN PLAATSELIJKE TEWERKSTELLING MAAR PENDEL VERMINDERT NIET De toestand ziet er als volgt uit De bevolking van het arrondis sement Aalst is slechts toegeno men met 8.478 eenheden, terwijl de planologen een aangroei voor zagen ment 15.500 eenheden. De werkende beroepsbevolking is blijkbaar niet vermeerderd terwijl op een aangroei werd gere kend van 5.000 eenheden. Er is een enorme verschuiving te bemer ken in de standenverdeling. Waar er in 1961 20.356 weddetrekken- den, wonende in het arrondisse ment werden geteld, telt men er nu meer dan 32.000. Het aantal loontrekkenden is ook gegroeid, maar in veel mindere mate, te we ten van 46.902 tot circa 49.000 Tezamen overtreft de verhoging 13.000 eenheden. Dit verklaart dat tegelijk de tewerkstelling ter plaat se en de pendel gestegen zijn, en dat ook in bepaalde streken span ning is op de arbeidsmarkt. De pendel naar Aalst van ar beidskrachten wonende buiten het arrondissement is ook vermeer derd. De inspanningen om de toestand te verbeteren zijn niettemin aan zienlijk geweest. De nieuwe investeringen belopen sinds het begin van de expansie wetten tot de som van vijf miljard negenhonderd en vier miljoen en de corresponderende arbeidsplaat sen bedragen 9.715. Er zijn onafgebroken nieuwe in dustrieën bijgekomen deze laatste maanden. De infrastructuur is nog verbeterd. Nieuwe werken werden bij gebrek aan kredieten niet aangevangen, maar zullen na nieuwjfcar in uitvoering treden. De werken in het industriepark van Schendelbekë zijn thans be gonnen. Voor het industriepark van Zottegem werd een ontwerper aan gesteld. BESLUIT 1) Op gebied van verkeerswegen moet thans al de aandacht gaan naar de verbetering van de interne verkeerswegen. 2) De industrialisatie moet door gezet worden. 3) Er moet gestreefd worden naar administratieve deconcentra tie. 4) Er moet een intense propagan da gevoerd worden om de wer kende bevolking van het arron dissement aan te zetten om werk in eigen streek op te ne men. 5) Er wordt aangedrongen om een betere spreiding van de inves teringen over gans het arron dissement te bevorderen. INFRASTRUCTUUR WERKEN Tijdens dezelfde vergadering werd het bilan opgesteld van de werken die de laatste maanden werden uit gevoerd en van diegene die in het verschiet zijn. 1) Streek van Geraardsbergen De werken aan het industrie park zijn in oktober begonnen. Rechttrekking van de rijksweg nr. 56 op het grondgebied van Schendelbekede kredieten worden vrijgegeven vanaf 1 ja nuari 74. De werken zullen ver moedelijk beginnen in februari. 2) Zottegem Rechttrekking van de rijksweg nr. 56 tot voorbij het industrie park is op één strook voltooid. Bevel is gegeven om de recht trekking naar «het Voske»'toe door te voeren. 3) Ninove De grote ringlaan werd in de zomer ingehuldigd. De laatste fase van de verbeteringswer- ken aan de rijksweg Brussel- Ninove is bijna voltooid. 4) Aalst: De kredieten voor de tweede fase van de ringlaan (verbin ding Dendermondsestg. - H. Hartlaan met brug over de Dender) worden ter beschik king gesteld vanaf 1 januari 1974. De werken zullen begin nen in januari - februari 1974. 5) Erembodegem De bruggen over de Dender en over het spoor werden op 27 december 1973 plechtig inge huldigd. 6) Provinciale baan Aalst - Oude naarde De Minister van Openbare Werken liet aan de voorzitter van het Aktiecomitee weten dat hij de werken van de laatst fase - Erpe-beek tot Vijfhiuzen - principieel had goedgekeurd. De aanbesteding van deze wer ken zal eerlang geschieden. VOLKSUNIE ARRONDISSEMENT AALST «Volksunieleden hebben op zater dag 22 december jl. plaatsgeno men op de stoepen van de Grote Markt te Aalst. Hun bedoeling met twee spandoeken «Amnestie» hun sympathie te betuigen tegen over de deelnemers aan de Am nestie-fakkelloop die enkele ogen blikken later de markt zou over schrijden. Toen kwam echter de politie aanrukken, nam de span doeken in beslag en verplichte on ze genoemde leden een verklaring af te leggen omtrent het doel van hun actie enz. Alle diplomatie ten spijt, weigerde die speciaal uitge zonden brigade haar vijandige hou ding te herzien. De Volksunie protesteert met klem tegen deze manier van optreden door de Aalsterse politie, die dui delijk haar macht heeft misbruikt om een sympathiebetuiging ten op zichte van een humane actie te kunnen verhinderen. De Volksunie merkt op dat dergelijke houding schril afsteekt tegen de houding die wordt aangenomen als bijvoor beeld spandoeken verschijnen op de stoepen om wielerkoersen aan te moedigen, om publiciteit te ma ken voor een produkt of een mani festatie enz De Volksunie drukt nogmaals haar afkeuring uit ten opzichte van de wetgever, die dertig jaar na de Tweede Wereldoorlog nog steeds niet bereid is het laatste leed van de anti-Viaamse repressie weg te v/erken door algemene-amnestie- maatregelen, daar waar amnestie niets meer is dan het terugkeren tot de legaliteit in dit land. Het is betreurenswaard dat in de stad Aalst de anonieme haat tegen het Vlaamsnationalisme door de poli tie in dwangmaatregelen wordt omgezet.» WERKGROEP INFORMATIE Heden op dinsdag 15 januari te 20 uur in de achterzaal «Dirk Mar tens», Molenstraat te Aals, le zing door Paul de Vree over DE «NIEUWE VLAAMSE SCHOOL»» De N.V.S. manifesteerde zich voor al in het Antwerpse tussen de ja ren 1946 en 1966. Belangrijke kun stenaars zoals Jef Verheyen (me de stichter), Engelbert Van An- derlecht, Paul Van Hoeydonck, Vic Gentils, Jan Dries, Guy Van Den Branden en vele anderen namen aan de talrijke aktiviteiten deel. Paul De Vree (mede stichter) publiceerde een belangrijke studie over het onstaan en de ontwikke ling van de «Nieuwe Vlaamse School». Verder organiseerde hij tentoon stellingen in binnen- en buitenland. De B.R.T. - T.V. wijdde een afle vering van het programma «ten huize van...» aan zijn figuur. Na de lezing is er ruim gelegen heid tot een gedachtenwisseling. AKTIEF HUISVESTINGSBELEID EEN DOELTREFFEND MIDDEL TEGEN RECESSIE De Hoge Raad van het Nationaal Instituut van de Huisvesting advi seert in verband met de econo mische conjunctuur en de huisves ting het volgende Overwegende dat de economie een recessie kent die gevaar loopt binnen kort te vererge ren, namelijk ingevolge de petroleumcrisis, en dat er on middellijke maatregelen moeten worden getroffen, op gevaar af van zich weldra te bevinden in een kritische economische en sociale toestand Overwegende dat de maatrege len, getroffen om de inflatie te bestrijden, namelijk hoofdzake lijk de inkrimping van de inves teringen door de vermindering met 25 der programma's van de N.M.H., N.L.M., W.F. B.K.G, en van sommige open bare uitrustingen, evenals door de inkrimpingen van het hypo thecair krediet en de stijging van de rentevoet Zich verheugend over de re cente beslissing von de Rege ring om deze 25 voor de helft te deblokkeren Oordelend dat de te treffen maatregelen tegelijk moeten slaan op de inflatie en op de economische recessie Overwegend dat de thans be schikbare massa spaargeld moet kunnen gebruikt worden, dank zij een toereikend aan bod van goederen en van pro- dukten Gelet op het feit dat enerzijds het spaargeld over het alge meen als objectief heeft een toereikend kapitaal te vormen voor de aankoop van een auto of eerder van een woning en dat enerzijds de aankoop van een auto in de huidige omstan digheden dikwijls tot later wordt uitgesteld Oordelend dat in deze omstan digheden ,de mogelijkheden van toegang tot de eigendom van een woning of tot de huur van een nieuwe woning, moe ten worden vermeerderd, op gevaar af het spaargeld te zien toevloeien naar produkten die vlug schaars zouden kunnen worden waardoor zodoende een reeds verontrustende infla tie nog wordt versneld Stellend dat het aangewezen is het onpopulair karakter van de beperkingen die hun invloed doen gelden op het levensni veau, te verzachten door maat regelen ten gunste van de be volking en vooral op het vlak van de huisvesting Stellend dat de bouw van nieu we woningen een belangrijke bron van fiskale inkomsten ver tegenwoordigt voor de over heid, geraamd op meer dan 2,5 miljard voor 10.000 be scheiden woningen, zonder re kening te houden met de be lastingen op het inkomen en de winsten Opmerkend dat bij gebrek aan speciale maatregelen, eventu ele toekomstige beslissingen in verband met een vermeerdering van de activiteit van de N.M.H. en de N.L.M., slechts hun in vloed zouden doen gelden na een betrekkelijk lange periode, nodig voor de opstelling van de aanbestedingsdokumenten der bouwplaatsen en dat het bijge volg aangewezen is nu reeds de beslissing te treffen over te gaan tot de opstelling van de ze dokumenten, ten einde de kwestieuze termijnen te verkor ten IS VAN OORDEEL Dat het onontbeerlijk is maat regelen te treffen om zich te verzetten tegen de uitbreiding van de economische recessie die zich momenteel aftekent Dat een der doelteffende maat regelen zou bestaan in het voe ren van een actief huisvestings beleid dat onder me,er Zou om vatten de onmiddellijke deblokke ring van de resterende 12,5 der programma's van de N.M.H.N.L.M. en het W.F.B.K.G. de uitbreiding van de pro gramma's 1974 van deze drie instellingen, ten aanzien van hun programma 1973 en van het Plan 1971-1975, in funktie van de noodwendig heden, en een doorgdreven voorbereiding van de uitvoe ring van deze programma's met inbegrip onder meer van de opstelling der aanbeste dingsdokumenten van de N.M.H.- en de N L M.-bouw- werven de aanneming en de stelsel matige toepassing van een methode voor aangepaste stadsvernieuwing en voor woningverbetering BESLIST Aandachtig de evolutie te vol gen van de verschillende huis vestingsproblemen die door de inflatie en door de economische recessie gesteld worden. Een beleid van hypothecair kre diet te bestuderen dat in staat is de aanvraag te doen overeen stemmen met de woningbouw activiteit. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Tel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2