Met Cantate Domino in Israël TOEN zondag 23 december ji. het koor Cantate Domino ver trok naar de luchthaven van Za- ventem, met bestemming Israël, waren er enkele weemoedige ge zichten. Ergens was er de verontrusten de vraag of men niet zou gekon- fronteerd worden met een of an der risico inhaerent aan een si tuatie van de gewapende vrede in het Midden Oosten. Het embargo op de aardolie met alle gevolgen van dien in het Westen de autoloze zondagen, de snelheidsbeperking, de mo gelijke gevolgen op onze ekono- mie hadden ook hier het konflikt tussen Israël en de Arabische landen in de aktualiteit ge bracht. RUSTIG En dan terug uit Israël, na een verblijf van negen dagen, in wat voor de Kristene wereld steeds het Heilig Land zal blijven, krijg je een Belgische, franstalige krant in de handen met als hoofdartikel «Het Israëlische leger in alarmtoe stand wegens nieuw oorlogsge vaar». Het lijkt je de puurste sensatie. Jerusalem met zijn sterke Arabi sche bevolking. Jericho, uitsluitend Arabisch. Nazareth voor het groot ste deel Arabisch. Haifa en Tel- Aviv, Israëlitische steden nergens in een van voornoemde centra heb ben wij het gevoel gehad ons te bevinden in een land dat in oorlog zou zijn. Natuurlijk merk je er vele jonge soldaten, meestal alleen of in klei ne groepjes langs de wegen die willen «auto-stop» doen. Maar geen troepenbewegingen, geen ge vechtstanks op de wegen en geen gevechtsvliegtuigen in de lucht. De bevolking geeft geen blijken van angst, en de meeste Isra eli's maken een indruk van ze kerheid. Aleen de maandag, toen de par lementaire verkiezingen plaats hadden was er een versterkt po litioneel toezicht in het Arabisch gedeelte van het oude stadsge deelte van Jeruzalem. Trouwens men kon in deze stad niet merken dat men in een ver kiezingsperiode leefde, alleen enkele affiches en enkele toe spraken in de T.V. konden daar aan herinneren. Maar verder wees er niets op deze voor dit land toch belangrijke verkiezing, waarvan de resultaten het ver der beleid en meteen de positie voor de toekomst zullen bepa len. VLAAMS AANPASSINGS VERMOGEN Die dag waren wij Aalstenaars ook wat de dupe van de ganse verkie zingshistorie. Geen vervoer tenzij zeer dure Arabische taxi's, de win kels en magazijnen gesloten. Om een of andere reden waren echter wel Arabische geldwisselkantoren ter beschikking van het publiek en deze gaven zelfs een hogere koers aan voor onze Belgische Frank dan de banken. Honderd en twaalf tot honderd vrijftien Israëlische pon den voor 1000 BF, terwijl de offici ële koers iets meer dan 100 pond was. Ook ditmaal werd ik gekonfron- teerd met eerlijkheid van mensen in dit geval van Arabieren. In een klein winkeltje had ik een land kaart en een serie prentkaarten ge kocht maar natuurlijk vergeten mee te nemen. De volgende dag terug in het Ara bische winkeltje de lieve mensen hadden mijn koopje met veel zorg bewaard in de hoop dat ik zou terugkomen. Miriam Goldberg, een Jodin te Antwerpen geboren, verklaarde ons in haar schoonste Antwerps hoe de Arabier van verkopen een spel. maakt van bieden en afbie- den, spel waaraan hij zelf genoe gen beleefd, echter nooit de be doeling heeft iemand beet te nemen. Ook hier geldt dus Kip- pling Oost is Oost en West is West... Maar ook Aalstenaars blijken niet onhandige kopers te zijn zodat ze vlug het merkantiele spel speel den en nooit iets betaald hebben voor dat ze minstens de helft had den afgeboden. Je merkt het Vlamingen zijn op alle markten thuis. Foto van het koor genomen BACH'S JOHANNES PASSION CANTATE DOMINO heeft ook dit maal een uitzonderlijk sukses ge had in het land van David en Salamon. Te Bethlehem, in aanwezigheid van verslaggevers van de Vlaamse T.V. o.l. van Julien Peeters, in het ultramoderne theater te Jerusalem en in het Kuituurcentrum van Tel Aviv en tenslotte in de kerk van de Duitse Evangelische Kerk te Jaffa Maar het hoogtepunt was wel de auditie in de Christi-Churh aan de Jaffapoort te Jerusalem, in aanwezigheid van de Belgi sche vice-consul aldaar Een zeer selekt publiek beluis terde dit concert van het be faamde Aalsterse koor o. I. van E.H. Ghijs in samenwerking met de Bach-Society van Jeru salem. Men applaudisseert niet in de kerk. maar de als het ware heilige stilte tijdens de ganse uitvoering bewees de sterke indruk die de zangers en het orkest op de toe hoorders maakte. Vooral de zuive re uitvoering van een klein deel van Bach's Johannes Passion was voor het publiek een uiterst ver fijnd kunstgenot. De kans is nu groot dat dit jaar de ganse uitvoering van Johannes Passion wordt voorzien in ver scheidene Israëlische steden. Veel zal afhangen van de omstandighe den, ook de financiële, maar de mogelijkheid bestaat als we allen willen helpen. Men zou het overigens van harte wensen, in het teken van de oecu menische verzoening tussen ons kristenen en het door het Westen zolang slecht begrepen Jodendom. Zowel de Kristenen als de Joden geloven in dezelfde waarheid het bestaan van de ene, ware God. En zelf. de niet orthodoxe Joden zijn niet helemaal vervreemd van het Geloof van hun voorvaderen. ts Jerusalem LEVEND EVANGELIE WIE in het Heilig Land reist krijgt een beter inzicht en begrip voor de lezingen uit het Evangelie. Op een zijweg, van Jericho naar Jerusalem staat een oude vervallen herberg, midden de zandwoestijn van Judea. E.H. De Sutter, die ook tot het Aalsters gezelschap behoort, leest er met aangename stem de parabel voor van de Barm hartige Samaritaan. Zoeven za gen wij de Bedouiententen ge maakt van geitenvelien... Er is niet veel verbeelding nodig, om deze waarschijnlijk ware ge schiedenis van de Barmhartige Samaritaan, tweeduizend jaar geleden, als het ware opnieuw te beleven. Het Hofje van Olijven, met op de voorgrond die gespleten Olijf boom waarvan het wetenschap pelijk bev/ezen is dat hij meer dan tweeduizend jaar oud is. Een stille getuige uit Kristus leven in dit land En dat het meer van Genesareth waar nog steeds dezelfde vis sen gevangen worden, de grote vis, die eens op vraag van Jesus zich vermenigvuldigde zo dat de grote menigte zich kon verzadigen. De Berg, waarop de Acht Za ligheden uitgesproken werden, licht dalend naar het meer toe, en waarvan in de plooi duizen den zich hebben kunnen neer- vleien om het woord van de Heer te aanhoren. BOVEN op de berg staat een oude synagoge, die volgens de tradities de eerste kristelijke kerk ter wereld zou zijn, omdat aldaar de eerste judea-kristenen uit Galilea samenkwamen. Het bezoek aan Monseigneur Raya, Katholieke bisschop van Galilea. stemde ons gelukkig. De Arabische voorouders van Mgr. Raya.waren reeds tot de Kerk toegetreden in de eerste eeuwen van onze tijdrekening. Het wordt bewezen door het feit dat het Evangelie in het Grieks wordt gelezen en deze taal, dus niet het Latijn, de eerste offici ële taal was van het Kristendom. Hier te kunnen zingen het woord van de Heer te beluisteren moet voor onze jongens een groot geluk geweest zijn. We wensen dan ook aan allen, de jongens van het koor, hun ouders en andere medereizigers dat een derde bezoek aan Israël de vol gende Kerstmistijd zou mogelijk zijn. En we hopen van harte dat inmid dels in en rond het H. Land de volkeren in verstandhouding, in Vrede zouden leven. M. DE BISSCHOP

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3