vrouwenkroniek voor de fijnproevers wat eten we deze week? keukengeheimen nog voor de linnenkast 6 ZONDAG Gevulde Champignons Preisoep Gebraden Kip Sla Gebakken Aardappelen Sinaasappelen in de Oven. MANDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aardappelen Flensjes. DINSDAG: Zuurkool met Spek en.Wostjes Aardappel puree Yoghurt met Mandarijntjes. WOENSDAG: Stoofkarbonaden Gekookte Aardappelen Vanillepudding. DONDERDAG Varkenskoteletten Spruitjes Gekookte Aardappelen Beschuittaart. VRIJDAG Gebakken Schol Frites Safraanrijst. in pikante Tomatensaus ZATERDAG Gehaktballetje! Aardappelpuree Fruit. DE C JN HET MENU De populaire vitamineletier voor het winterseizoen is «C». U weet het waarschijnlijk vitamines zijn bepaalde stoffen, die verantwoor delijk zijn voor het onderhoud en het goed functioneren van ons li chaam. Omdat ons lichaam ze niet of niet voldoende produceert be trekken we ze uit de voeding. Die voeding is tijdens de wintermaan den nogal eenzijdig en bovendien geeft de huisvrouw ze vaak té wei nig kansen. Het gevolg is een te kort san vitamine-C. De gevolgen van dit tekort zijn voorjaarsmoe heid, verminderde weerstand tegen infectieziekten, ontsteking van het tandvlies en zelfs reumatische pij nen. De remedie daartegen heet vers en rauw Rauwe groenten en uit. en daarbij niet alleen om hun vitamine-C-gehalte befaamde ci trusvruchten zoals sinaasappelen en ctiroenen, maar in de maanden dat ze verkrijgbaar zijn ook ande re vruchten. Verschillende soorten bessen horen eveneens tot de grootleveranciers en minder bekend zijn helaas de rozébottels, waar van de (iets duurdere) confituur rr.et sukses de minder vitaminerij- ke soorten vooral in deze tijd kan vervangen. En ook de groente eten wij rauwdecreteren de deskundi gen en zij hebben daarvoor hun reden. Zuurstof is namelijk even als hitte funest voor het tere le ventje van de vitamine C. Zo fu- GEVULDE CHAMPIGNONS Benodigd 250 g champignons (zo groot mogelijk), 1 teentje knoflook, 2 eetlepels boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 eetlepels paneermeel zout, peper en olie. Bereiding Was de champignons en breek de steeltjes van de kapjes. Hak de stelen fijn en smoor ze in boter met een uitgeperst teentje knof look gaar. Voeg zout, peper, ge hakte peterselie en paneermeel toe. Laat dit mengsel nog even in de pan en vul dan de champignon hoedjes ermee. Plaats de champignons in een met boter bestreken schaal, be sprenkel ze met wat olijfolie en zet het geheel 15 minuten in een war me oven. SINAASAPPELEN IN DE OVEN Benodigd 4 sinaasappelen, het sap van 'A citroen, 'n scheutje Cognac, poe dersuiker en een potje zure room. Bereiding Leg de sinaasappelen vijf minu ten in kokend water, schil ze hier na en verdeel ze in stukken van 3 partjes. Leg de stukken naast el kaar in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er het citroensap over uit en een scheut cognac. Strooi er ruim poedersuiker over. Zet de schaal in een hete oven zodat de suiker caramel wordt. Geef er op geklopte zure room bij, met poe dersuiker op smaak gebracht. BESCHUITTAART Benodigd 16 beschuiten, 75 g amandelen 75 g succade,75 g rozijnen, 250 g suiker, 1 pakje vanillesuiker, 'A koffielepeltje kaneel, 50 g boter, 1 kopje melk, 4 eieren (eventueel rum of rumessence), wat muskaat zaad. Bereiding Klop de suiker, vanillesuiker en kaneel met de eieren. Roer er de melk en eventueel een scheutje rum doorheen. Haal de beschuiten door dit mengsel en zorg ervoor dat ze al het vocht opnemen. Beboter een ronde springvorm en leg op de bodem een deel van de beschuiten. Vul open plekjes op met stukjes (van een gebro ken) beschuit, want let wel op de bodem moet helemaal bedekt zijn. Leg op de beschuiten de gehe te amandelen, de kleingesneden succade en de geweekte en vervol gens afgedroogde rozijnen. Hier bovenop komt de rest van de be schuiten en daarop legt men kleine stukjes gesneden boter. Bak de taart in een warme, maar vooral niet hete oven, in e n klein halfuurtje. Probeer eerst met een vork, of het deeg f :i droog iser mag geen deeg aan de vork blijven hangen. Strooi, op de taart, zodra, hij w'. oven komt, wat muskaatzaad. Deze beschmttaart wordt v arm gegeten. nest, dat zelfs de bladgroente op zijn weg van het land naar de win kel al kostbare eenheden daarvan verliest. En wat dan te denken van de vruchtenslaatjes waarmee we erg viiaminerig doen, maar waarin de fijngesneden appel niet alleen de zuurstof heeft aangetrokken doch ook de overige fijngesneden en ge raspte heerlijkheden met dit euvel heeft besmet I Voorzichtig dus met die slaatjes de vruchten nooit te fijn snijden en zo vlug mogelijk op dienen. En let er opook groente en aardappelen pas kort voor het ko ken schoonmaken en daardoor de zuurstof tenminste zo weinig mo gelijk kans te geven. Kook groente in elk geval kort en stoof ze niet na. Zelfs koolsoorten hebben ge noeg aan 30 minuten kooktijd niet alleen vanweg de vitamines, maar ook om de betere verteer baarheid. En natuurlijk aardappe len en groenten in zo weinig moge lijk water koken, om de simpele waarheid dat de vitamine C in al dat water oplost om tenslotte met een massa resterend vocht door de gootsteen te verdwijnen. Als goede huisvrouw moet men dus drie grondwaarheden in het oog houdengevoelig voor zuur stof. gevoelig voor verhitting en in water oplosbaarWanneer men dèt doet, zullen er nog mear heel weinig klachten over een tekort aan vitamine C bestaan. BADLAKENS EN HANDDOEKEN Opmerkelijk is het zoeken naar meer harmonie, waarbij handdoe ken, garnituren voor badkamers, homewear en zelfs bedlinnen met elkaar kunnen gekombineerd wor den. Effen handdoeken worden veel gevraagd dit is misschien te ver klaren door het feit dat jacquards moeilijk in overeenstemming te brengen zijn met de soms drukke motieven van het behangpapier dat tegenwoordig dikwijls de wanden van de badkamers bekleedt. Veel handdoeken hebben ge ometrische jacquards met groot rapportvooral strepen in interes sante kleurenkombinaties, kompo sities met brede banden, bayadère- strepen, maar ook ruiten, schijven, tegels, enz. vinden veel toepassing. Bloemen komen minder voor, en zijn meestal groot, (margrieten en chysanten bijvoorbeeld). Bedrukte handdoeken zijn bezet met ruiten, gestileerde bloemen of boeketten. Speciaal voor kinderen ontworpen zijn de sets met bad mantel en slabbetje bedrukt met passende motieveneendjes, ker sen, speelgoed. Wat de kleuren betreft zijn er minder pastels, meer donkere tin ten en mengelingen van warme tin ten. Bij de jacquards treft men vooral aan oker, bruin, tomaten- rood, oranje, olijfgroen, violet, naast beige, nijlgroen, "turkoois, oud-roze, abrikoos en aardbei. Bij de bedrukkingen ziet men helle kleuren of witte fond of omge keerd. Badjassen in sponskatoen zijn échte mantels met sjaalkraag en tunnelceintuur in de taille of om slagmantels, kimono's, korte of lange kapmantels. Bij de figuratieven valt vooral het fruit op. Tafelnappen hebben meestal een ongebleekt of zeer donkere onder grond bruin, roest, bordeaux, ma rine. Het dekor is dan helrood, okerkleurig cf grasgroen. TAFELNAPPEN Vroeger was het tafellinnen al tijd effen, toon-in-toon geweven of met diskrete borduursels versierd. Tegenwoordig zijn de tafelnappen dikwijls bedruktzij vormen de eigenlijke dekoratie van de tafel. Ronde formaten worden meer gevraagd dan rechthoekige. Men treft drie kategorieên van dekors aan Bloemen ze zijn meestal groot, vlak en gedetailleerd ofwel klein en verspreid, in libertystijl. Bij de geometrische dessins zijn er vooral lineaire motieven stre pen, golven, rozetten, worden naast en door elkaar gezet. KEUKENLINNEN Sponskatoen vindt in de keuken veel toepassingen hand- en vaat doeken, schortjes, pannelappen, tafelsets. Het is een pr;!i weefsel omdat het niet hoeft ge streken te worden. Keukenartikelen worden steeds per serie verkocht en kunnen dus gemakkelijk ais geschenk aangebo den worden. - Meestal wordt keukenlinnen be drukt met geometrische of met fi guratieve motieven zoals groenten, fruit en kookgerei. De klassieke vaatdoeken zijn ef fen of bontgeweven, gedamasseerd of gewafeld (voor een grote ab sorptie). Zowel voor geweven alsvoor bedrukt keukenlinnen kozen de fa brikanten helle tinten, die in de keuken een aangename, kleurrijke atmosfeer scheppen. Een invloed uit de kledingmode vaatdoeken in denim-kleurige sponskatoen.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6