DE LIJN DOORTREKKEN.. Vieren de Aalstenaars feest met de kleuren van Filips? (1) Raymond De Smet schrijft: EDUARDO DEL PUEYO André Delvaux en «Rendez-vous a Bray» Door dat het KP-huis en de Mi- kiskiub naar de Nieuwbeekstraat verhuisd zijn, wonen we nu tijdens onze werkuren en ook voor een flink deel tijdens onze ontspan ningsuren in de St. Antoniusparo- chie. En ik moet zeggen, dat dit al onmiddellijk meegevallen is, want reeds van bij de opening van de Mikisklub kregen we twee sym- patieke pastoors op bezoek. Ge vraagt u trouwens reeds bij een eerste gesprek af, waarom dit niet vaker gebeurt, Die mannen hebben een reeks zorgen die ge deelt, en omgekeerd. Er kan sa men flink gepraat worden, en de vraag rijst waarom dat daarbij zou ophouden. Ja, waarom eigenlijk En het is aldus dat wij ook de «Jobstijdingen» in de bus krijgen. Ik wil de keuze van die titel voor het informatieblad van de St. An- toniusparochie niet in betwisting brengen, maar ik ken toch genoeg van de Bijbel af om er even bij te rillen. Gelukkig blijkt dat alles wat op die titel volgt lang niet zo erg is en zelfs sympatiek, maar waar om houdt ook dat ergens op ledereen krijgt er zijn nieuw jaarswens, van degenen die nog moeten geboren worden, óver de genen die studeren, werken, sol daat zijn. dit jaar zullen huwen of anderen nog die gepensioneerd zijn of ziek, tot de alleenstaan den en zelfs degenen die zullen sterven. Maar... op het gevaar af als eeuwige kritikraster be schouwd te worden, waarom wordt er met geen woord gewaagd over de maatschappij waarin deze men sen leven Het is ontegensprekelijk waar, dat al deze mensen zelf iets kun nen bijdragen opdat het leven van ons allen gemakkelijker zou zijn vooral voor de minstbedeelden. Ook wij wijzen hen daar steeds op, maar komen zij ook niet, zelfs nog ongeboren, in een maatschap pij terecht die het hen wel zeer moeilijk maakt om deze stichtende wensen in te volgen V.'ordt de overgrote meerderheid van deze mensen niet in een hoek gedron gen waar het hen wel zeer moei lijk is niet individualistisch te worden, egocentrisch en willens nillens koud voor de zorgen, het leed van anderen Wat ik hier nu neerpen wil geen kritiek zijn op mensen die het on getwijfeld goed menen. Laat het alleen maar een nieuwjaarswens zijn. Ik heb het geluk gehad in ons land zoals in Frankrijk arbeiders priesters te leren kennen, die de lijn van hun denken en handelen ietwat verder hebben doorgetrok ken. Ik meen, dat men er, eens zó ver gekomen als de nieuwjaarwens van «Jobstijdingen», niet aan ont snappen kan er ook de wens aan toe te voegen, dat allen er zich ook zouden van bewust worden dat de maatschappij waarin we leven veranderen moet, dat de zucht naar winst en macht de plaats zou ruimen voor de zorg over de mens die naast ons leeft. Degenen die in de hemel gelo ven en degenen die er niet in ge loven, moeten het mijns inziens daaromtrent gemakkelijk eens kun nen worden. RAY DE SMET. André Delvaux kwam te Aalst zelf zijn film «Rendez-vous a Bray» inleiden. Het talrijk opgekomen publiek kreeg waar voor zijn geld op een beknopte, heldere en een voudige manier beschreef Delvaux hoe hij er toe gekomen is voor het medium film te kiezen, en gaf zijn persoonlijke visie weer op de films die hij reeds verwezenlijkt heeft, en meer bepaald op «Rendez-vous a Bray». Na de voorstelling was een klei ne receptie voorzien met de leden van het plaatselijk KFL-bestuur. Bij een glaasje schuimwijn ontpop te Delvaux zich tot een onderhou dend causeur, met een scherpe kijk op de dingen, vooral waar het film betreft. Het voornaamste onder werp van gesprek was vanzelfspre- ken de Belgische filmwereld, waar in Delvaux toch in meer dan één opzicht een aparte plaats bekleedt. Belangrijk vindt hij dat hij met zijn films bewezen heeft dat er in Bel gië plaats is voor de «betere» film, dat er een publiek kan gevonden worden, en vooral dat dit publiek voor een goed deel bestaat uit jongeren, wat ook weer tijdens de ze bewuste voorstelling erg opviel. Dat, én de positieve ervaringen die hij heeft opgedaan als filmle raar doen hem de toekomst roos kleurig inzien voor de Belgische film alleszins een aansporing voor de KFL om verder te gaan op de ingeslagen weg. iaat Dei Pueyo nog éénmaal terugkeren om Beethovens Hammerklaviersonate te spe len. Het Parool Amsterdam. Op maandag 4 februari opent de pianist E. DEL PUEYO het zil veren jubileumjaar van Pro Arte met een recital in de feestzaal van het stadhuis. Hij drukte de wens uit een Beethovenprogramma te vertolken en ging op een sugges tie van ons in dit concert te be sluiten met de machtigste sonate van vm. componist: opus 106 de fameuze HAMMERKLAVIERSO NATE. De naam del Pueyo is vor ons land, en wellicht voor het muzikale Europa, een begrip geworden. Hij opende niet enkel 25 jaar terug deze concerten, maar verzorgde reeds voor wereldoorlog II alhier zijn eerste optreden in België en werd door Pro Arte plechtig ge huldigd na.v. zijn tiende optreden in deze stad. De bewondering en waardering welke het Aalsters publiek hem toedraagt is wederkerig de pia nist schreef destijds in de meest levende termen over het auditoire van de feestzaal. Deze uitzonder lijke figuur heeft haar stempel ge drukt op de activiteit van onze vereniging. Wij zijn dan ook ge lukkig deze solist van wereldfor maat en befaamd piano pedagoog (jurylid Koningin Elisabeth e.a.) te kunnen begroeten. Dat het een BEETHOVEN-pro- gramma zou worden, lag voor de hand Hij behoort immers tot de eminente Beethoven vertolkers van dit moment Dit concert zal wellicht uitgroei en tot het topevenement in het muzikale leven van onze stad. Wacht niet uw kaarten te bestellen op de locatie of bij de leden van het comité. Tel. (053) 216.49 692.25 239.56. Ter gelegenheid van nieuwjaar stuurden onze stadsbestuurders aan vrienden en medewerkers een kleurige wenskaarteen detail van Bruegels welbekend «Gevecht tus sen karnaval en vasten». Fraai was dat I De rugzijde vermeldde nog «Knaap zwaait met de kleuren van Filips II die, evenals zijn spreuk Nee spe nee metu, Aal- sterse symbolen zijn.» Wij zouden dus feest vieren met de kleuren van de man die onze gewesten op hardvochtige wijze behandelde en in de diepste ellen de dompelde I Zijn regering is een aaneenschakeling van religieuze troebelen, oorlogen, pest en hon gersnood. Nooit heeft deze in zichzelf te ruggetrokken Spanjaard een band weten te leggen met het levendige Vlaanderen hij kende de taal niet, sprak amper enkele woorden Frans en verliet onze gewesten in 1559 om er nooit meer terug te keren. Zijn streven naar een Spaans- Habsburgse machtsstelling steun de hij door een niets ontziende strijd voor het behoud van de al leenheerschappij van de katolieke kerk. Het onthoofden, ophangen, ver branden, radbraken, verdrinken, le vend begraven, evenals de wreed heid van Alva en de onthoofding van Egmont, het zijn overbekende feiten. De hervormden namén wraak op niet minder barbaarse wijze geweld roept geweld op De voortdurende oorlogen brach- te onze gewesten slechts schade en ellende, miljoenen en nog eens miljoenen gulden perste hij gedu rende zijn regering (1554-1598) uit de Nederlanden. Voordurend zat de koning diep in oorlogsschulden, in 1556 liet hij te Antwerpen 600.000 gulden op nemen tegen een intrest van 23 En wanneer hij er dan toch niet in slaagde de soldij van zijn soldaten uit te betalen brak de spreekwoor delijke Spaanse furie los Hij slaagde erin iedereen tegen zich in het harnas te jagen. De herinrichting van de bisdommen, verbonden aan de bevestiging van zijn politieke macht, misnoegde de abdijen. De inlandse adel pleitte tevergeefs voor een nationale po litiek die de Nederlandse belangen zou behartigen. De sociaal-gerich te, opruiende taal van Kalvinisti- sche predikanten sloeg in bij de verpauverde massa en leidde tot de beeldenstormekonomische stilstand en overdreven levensduur te hebben wel een rol gespeeld bij de aanvallen op rijke kerken en kloosters het verlies van talloze kunstschatten was er het gevolg van. Onder Filips II kende Vlaande ren een diep verval. Een eerste maal werd de intelligentia aange- wreten tijdens de 16e eeuw. On veilig was wie zelfstandig durfde te denken. Geleerden en ambachts lui weken uit naar de Verenigde Provinciën of naar Duitsland het was een gevoelige aderlating voor het intellektueel en stoffelijk po tentieel van het stadsorganisme. Deze uitgewekenen waren meestal non-konformisten die het opnamen tegen de dwingelandij en liever in ballingschap gingen dan te buigen. Zij hebben hun vaderland verarmd omdat zij, door de nood gedwon gen, hun schrandere geesten ten dienste moesten stellen van een vreemde. Is het niet daarom dat de tweemeterlange wereldkaart door Mercator getekend werd te Duisburg, dat Pieter-Pauwel Ru bens geboren werd te Siegen Maar, vraagt de lezer, is Aals* soms niet bevoorrecht geweest zo dat Filips II recht zou hebben op onze erkentelijkheid Daarop ant woorden wij toekomende week. F. C.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3