Geld beheren is ons beroep.Wij doen het opbrengen.Wij lenen het ook uit. Aan u. Telkens als u het nodig hebt. Vieren de Aalstenaars feest met de kleuren van Filips II? (2) Bank van Brussel - Persoonlijke lening. Beter Wonen Krediet. Financiering van een auto. Leningen en Financieringen voor beroepsdoeleinden. Hypothecaire leningen. 1000 geranten tot uw dienst. Bij ons kunt u altijd terecht. Wij helpen u graag. Ook als u bij ons geen rekening hebt. AALST IN FILIPS II In februari 1540 vernachtte Ka rei V in onze stad, hij was verge- reld van zijn zoon, de dertienjari ge Filips. Tot het keizerlijk ge volg behoorden o.a. de prins van Oranje... en de hertog van Alva. De volgende dag zou hij naar dent rijden om er de oproerlingen de strop om de nek te leggen. In september 1555 werd Filips II hier feestelijk ingehuldigd als graaf van Vlaanderen. Voor het open venster van het gebiedshuis op de Grote Markt legde hij de jeed van trouw af aan de plaatse lijke privilegies uit naam van de jstad en van het land van Aalst fewoer de baljuw trouw aan de fiieuwe vorst. Ter herinnering werd de leuze Van Filips II «Nee spe, nee metu» (aangebracht op het belfort, samen jmet het fictieve jaartal 1200. Onze voorouders konden toen 'niet vermoeden dat hiermee een jregering werd aangevangen die Sou behoren tot «het meest be- jroerde, het ongelukkigste tijdvak kiit de geschiedenis van Aalst.» ((Dixit De Potter en Broeckaert) De demografische evolutie be reikte een dieptepunttussen 1570 en 1580 verminderde de bevolking van het Land van Aalst van ca. 95.000 tot ca. 32.500 2/j van de snwoners was bezweken wegens (oorlogsomstandigheden, aan de .pest of was gevlucht. Het zou 80 jjaar duren alvorens het bevolkings peil weer zou worden bereikt F Bleef de stad gespaard van ibeeldstormerij van 1566, het Land van Aalst zou niet ontsnappen aan Alva's bloedige repressie. De re keningen vermelden de terechtstel ling van veertig personen waarvan 24 uit het distrikt Ronse. Het aantal gevluchtte gezinnen die hun goederen verbeurd achter lieten bedroeg- 420 voor het Land van Aalst, de meesten behoorden tot de streek van Ronse-Oudenaar- de. Aalst zelf had heel wat te verdu ren van het opeenvolgend verblijf van Engelse en Duitse huurlingen, van Spaanse troepen en Waalse Malcontenten, van Oranjelegers en Gentse Geuzen - deze laatsten on der de leiding van de beruchte Hembyse en Ryhove. Deze vijftien jaren van voortdurende inkwartie ringen vielen ten laste van «den ghemeenen huisman» die hiervoor geen enkele vergoeding ontving. Voeg daarbij nog dat deze her en der trekkende legers de beste ver spreiders waren van de gevreesde pest... DE SPAANSE FURIE In 1576 sloeg het Spaans gar nizoen te Gent aan het muiten. Om de uitbetaling te bekomen van 22 maand achterstallige soldij be zetten de muiters Aalst op 25 juli. Ze eisten munitie, inkwartiering en een zware losprijs van de stads magistraten en van de notabelen Een groot deel van de kapitaal krachtige burgers was echter ge vlucht, daarom maakten ze zich meester van het vee in de omlig gende dorpen en verkochten het, desnoods aan de vroegere eige naars. Om aan geld te komen ken den ze geen scrupules, de Paters van Affligem legden ze zelfs op de pijnbank. Deze gewelddaden schrikten de geestelijken zo af dat ze de stad ontvluchtten en de goddelijke diensten hier geschorst werden. Toen het soldatenvolk na drie maand het leeggebloedde Aalst verliet had de bezetting aan de stad maar eventjes 180.000 gulden gekost en dan werden de aanzien lijke burgers nog meegesleurd naar Antwerpen als gijzelaars En toch zou het nog erger wor den DE INNAME DOOR DE GEUZEN IN 1532 beurde via de Pontstraatpoort, waardoor o.a. het Dirk Martens- pand in hetWilhelmietenklooster verloren ging. Een kroniek uit de ze tijd spreekt over 200 gesneu velde burgers en soldaten, vóór de kerk zouden de lijken zijn aange troffen van 17 geestelijken. Dezen hadden zich uit het omliggende te Aalst komen vestigen, met de hoop er een veilige schuilplaats te vin den. Een tijdgenoot schat, het aan tal vermoorde geestelijken op 400, een brochure, gedrukt te Keulen reduceert het aantal gedode «pa pen» tot 40. Zeker is het dat 430 notabelen werden gevangen geno men die hun vrijheid konden afko pen tegen een hoge losprijs. Gedurende zeven volle dagen werd Aalst geplunderd en het was eerst op 30 april dat het aan de Gentenaars verboden werd hun stad nog te verlaten om deel te nemen aan de plundering van Aalst. Vanaf de val van Ninove (30 maart 1580) kende Aalst een langdurige marteling die hoe lan ger hoe pijnlijker werd tot aan de overrompeling in de nacht van 22/23 april 1582. De vijfentwintig maanden lange belegering geschiedde van uit de kastelen van Liedekerke, Moorsel en Gijzegem. Met de akelige strovis opgehan gen voor vele woningen als bewijs van de heersende pest aan alle zij den omringd door vijanden, steeds bevreesd voor verraad, ten prooi aan angst, ellende, ziekte; en hon ger kende onze stad ook nog de tirannie van een tuchteloos garni zoen en van allerlei burgertwisten. De. inname van de «geweldighe ende sterke stadt van Aelst» ga- Anderhalf jaar bleef Aalst in handen van de Gereformeerden. In tussen bereikte de pest haar hoog tepunt en stierven mensen van hon ger ook soldaten stierven de hon gerdood want rooftochten op het leeggehaalde platteland leverden niets meer op. Volgend typisch voorvalTe Ni nove komt een sergeant bevelen afhalen bij Farnese, zijn paard laat hij natuurlijk achter. Als hij terug buiten komt is het dier gevild en aan stukken gesneden, als het de sergeant lust kan hij er zijn deel van krijgen Na acht maanden wachten op hun soldij verjoegen de Engelse huurlingen hun Nederlandse wa penmakkers. ze leverden de stad tegen betaling uit aan de hertog van Parma in december 1583 en traden in de dienst van Spanje, VERLOST, MAAR De toestand was ellendig, de le vensmiddelen schaars, de boerde rijen verlaten en leeggeroofd; ben den afgedankte huurlingen en uit gemergelde bedelaars zwierven rond. Aalst bekwam het recht op «een mijle gaens» rondom de stad een belasting te heffen op het brouwen, maar de stadsrekening van 1592/93 stelt vast dat er in de dorpen weinig mensen leven en' er dus haast geen bier gedronken wordt. De streek wordt erg onvei lig wegens de ronddolende wolven, dassen, otters, vossen, visjen, flu wijnen «ende andere quade gedier- tie». Premies worden uitgeloofd het schieten van een wolvin levert 2 p. 10 sch. op. een oude wolf 2 p. voor een wolf «thalven was- se» of «een jonghe» is de premie «neer advenant» De «geprimeer de» wolvenkoppen werden op pin nen gestoken vóór het huis van de burgemeester in de Molenstraat. Meer dan een halve eeuw zou het gemeentebudget nog deficitair blijven, niet bij machte het groot aantal behoeftigen steun te verle nen. Alleen werden enige getou wen ter beschikking gesteld waar op de armen konden leren weven. En intussen was de stad verplicht pesthuisjes te bouwen bij de Ka- pellepoort om de mensen die ge troffen waren door de «haestighe sieckte» onder te brengen en te laten verzorgen door de Zwartzus ters.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3