vrouwenkroniek keukengeheimen voor de fijnproevers wat eten we deze week? voor de spiegel nuttige wenken i O ZONDAG Zalmslaatje Uiensoep - Vruchten Champignonaardappeltjes met Gelatine. MAANDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aardappelen Gewonnen Brood. DINSDAG Gebakken Lever Gesnipperde Wortelen Gekookte Aardappelen Yoghurt met Vruchten. WOENSDAG Varkenskoteletten Spruitjes Gekookte Aardappelen Appelen in de Oven. DONDERDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aardappe len Bananebeignets. VRIJDAG Mosselen Frites Vanillerijst. ZATERDAG Spaghettisoufflé met Kaas Fruit. Kalfvleesschotel met Chocoladepudding HANDENVERZORGING De meeste vrouwen onder ons 'hebben noch de tijd noch het .geld om regelmatig de handen te laten verzorgen door een ge routineerde schoonheidsspecialiste. Dat belet echter niet dat de handen er toch mooi en verzorgd Tcunnen uitzien als U zelf de hieronder beschreven handelingen nauwkeurig volgt Gebruikt U nagellak, dan de bude lak eerst met een watje met remover verwijderen. Maar ook als U geen gebruik maakt van nagellak is het goed remover te gebruiken omdat het oppervlak van de nagels er mooi van wordt. De nagels in model vijlen. Vooral niet knippen, want dan bestaat de kans op haakjes en inscheuren. Vijl de nagels in een ovaal model. U, als huisvrouw, zorgt er voor dat ze niet te lang zijn. Lange nagels breken namelijk veel sneller. We gaan zachtjes met de vijl over de nagels van de zijkan ten'naar de punt tot. - In een lauwwarm zeepsopje worden de nagels geweekthet schoonmaken is nu een werkje van niets. Wel zachtjes doen. We zien nu langs, op en onder de hagel nog velletjes, schuursels en andere ongerechtigheden die er niet horen en die gaan we met cuticleremover verwijderen. Zijh de nagels werkelijk brandschoon en helemaal gaaf, dan met een zacht doekje drogen. Tijdens dit drogen duwen we de nagelrie men een tikkeltje terug. Met een rubber hokkepootje worden worden de nagelrie men nogmaals teruggeduwd. Eventuele velletjes die nu weer te voorschijn komen worden verwijderd. De nagels afnemen met oily remover. Pas deze behandeling ééns per week toe en uw handen blijven er goed verzorgd uitzien. KALFSVLEESSCHOTEL MET VRUCHTEN EN CHAMPIGNON AARDAPPELTJES Benodigd 4 mooie kalfslapjes, peper, zout, paprikapoeder, rode Franse vrucht jes, een scheut champagne, 1 /2 dl room. 8 perziken uit blik, aardap pelen en frituur. de boor heen, zodat een steeltje ontstaat. Deze champignonsaard appeltjes bakt men als frites mooi bruin. CHOCOLAOEPUDDING MET GELATINE Bereiding Wrijf de kalfslapjes in met pe per, zout en paprika, Haal ze door eiwit en paneermeel en bak ze daarna in de boter mooi bruin (15 a 20 minuten). Leg ze op een voorverwarmde schotel en leg op elk hapje een schijf ananas met In het midden een rood vruchtje. De boter waarin het vlees gebakken is vermengen met een scheut cham pagne en de room. Even goed doorwarmen en de saus om het vlees gieten. De schotel verder garneren met halve schijven ana nas en gehalveerde perziken. Opdienen met champignonaard appeltjes. die men op de volgende manier kan maken Boor met een aardappelboor ronde aardappelballetjes. Steek hierin tot op de helft een appel boor. Met een mesje snijdt men nu op de hoogte van ongeveer de helft van het aardappelballetje om Benodigd 1 liter melk, 70 g. cacaopoeder, 10 blaadjes gelatine (20 gram) en 1 vanillestokje. Bereiding Breng de melk aan de kook en laat het vanillestokje ongeveer een uur in de hete melk trekken. Zet intussen de afgespoelde ge latine in ruim koud water te we ken. Meng cacaopoeder en suiker met een weinig koude melk, giet het mengsel al roerend bij de he te vanillemelk en laat alles even doorkoken. Neem de vanillestokje eruit en voeg de uitgeknepen gelatine toe. De massa laten bekoelen tot ze begint stijf te worden en eerst dan in een vorm, die enige tijd met koud water gevuld heeft gestaan, gieten. Koud en stijf laten worden. Als 1iet schuurmiddel te scherp blijkt te zijn voor het ver wijderen van vlekken uit een kwestbaar oppervlak (bv. kastje of tafelbladen van kunststof, koel kast, enz.) gebruik dan liever tandpasta of koperpoets. Daarna eventueel navrijven met boenwas. Vooral een raamventilator in de keuken heeft het hard te ver duren en krijgt algauw een vette aanslag. Ga deze dan niet te lijf met een warm sopje. Een doek je mdt brandspiritus ie een veel- efficifcnter middel. Het huishouden wordt almaar minder ingewikkeld tenminste als SPAGHETTISOUFFLE SPAGHETISOUFLE Benodigd 400 g. spaghetti, zout. 50 d boter, 50 g. bloem, 2,5 dl melij 2.5 dl bouillon, 4 eieren, 1 gerasn - uitje, 2 eetlepels gehakte peters* lie, verse gemalen peper en 250 geraspte oude kaas. Bereiding Kook de spaghetti gaar in ruin water met zout. De kooktijd staaj op het pak aangegeven. Laat zj uitlekken op een vergiet en spoa ze af met heet water. Smelt de boter, voeg de bloeit toe en onder goed roeren geleida lijk de melk en de bouillon. Laat deze saus even doorprul telen. Klop de eierdooiers los mei 1 eetlepel water en men giet voorj zichtig iets van de warme saus door. Voeg geleidelijk de rest var de saus toe. Breng de saus op smaak, met ui peterselie, zout en vers gemald peper. Klop de 4 eiwitten heel stijj Schep het eiwit schuin afwissel lend met de spaghetti, de gerasp! te kaas en de saus door elkaar. Bestrijk een hoge vuurvaste schotel met boter. Vul de schotel voor tweederde met het spaohoti' mengsel. Zet dé schotel ruim 30 minuten in een voorverwarmde! oven 200°C. Dien onmiddellijk op, liefst met! een frisse sla erbij. U dat zelf wilt. Waarom niet de pan van het vuur zo op tafel ge zet? De moderne gedekoreerde pannen zijn er mooi genoeg voor. En er is volop keus zowel in mate riaal als in prijs. De huishoudelijke elektrische apparatuur neemt ook heel wat werk van de huisvrouw over. Maar let er bij aankoop wel op dat deze apparaten gemakkelijk zijn schoon te maken en zo moge lijk bedrijfsklaar opgeborgen kun nen worden. Anders kosten ze U meer tijd dan ze er u besparen. in ieder huishouden vindt men de dag van vandaag wel één of meer spuitbussen. Bewaar een spuitbus altijd op kamertempera tuur. Op een te koude, plaats-be-l waard, wordt de druk in de bus tel laag waardoor ze niet goed - meen functioneert. Een te warme plaats! geeft kans op ontploffing. Bewaar de bus ook buiten be4 reik van kinde'ren. Ze" kunnen eq niet van snoepen, rtiaar kinder-l speelgoed is het-niet. Ook niet alsj de bus leeg is. Een legé spuitbus! hoort onmiddellijk te wördon weg-! gegooid. Twee jaar blijft een spuit-; bus zeker goed, na die' tijd kanj de inhoud of de bus zelf v/ordem aangetast. POCHEREN EN VISFUMET POCHEREN wil zeggen iets gaar laten worden in kookvocht dat niet kookt, maar juist tegen de kook aan wordt gehouden. Dit wordt vooral toegepast bij het gaarmaken van vis, om te beletten dat de vis uiteenvalt. Pocheren duurt wel iets langer dan ge- Woon koken. En om dto vis hele maal lekker te maken doen we dit pocheren niet in gewoon water met wat zout, doch wel in een visfumet. EEN VISFUMET is eigenlijk een dure naam voor een geurige vis bouillon, die men bereidt van de gewassen graten, vinnen en even tueel ander afval van de vis als basis. Leg dus dit afval in een pan -en voeg hieraan toe 1 grof- gesneden ui, gewassen peterselie- stelen, 2 a 3 geschrapte' wortel'; tjes, een stukje laurierblad, heel weinig tijm, een paar schoöngè-' maakte champignons, wat zout eó.j een weinig citroensap. Schenk: hierop 1 liter water( of als het om een dure fijne vis gaat 1/2 literf water en 1/2 liter wijn) en. laat dit alles 30 minuten zachtjes trek-,] ken. Zeef het vocht en pgcheerl er de vis in. Wanneer.,de .vir, n.-arj is. wordt de fumet gebruikt ycotJ het bereiden van de saus.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6