over de kleuren van Aalst deze week in de stad Een andere mening VRIJDAG 25 JANUARI Te 20 u in de Blokhut Sint Anna algemene vergadering door de parochiale groeperingen van de Sint Annaparochie. Te 20 u in het lokaal Du Pare, Burgemeestersplein, tweede schifting van de carnavalkwis door de buurtgemeenschap «Park- Watertoren-Houtmarkt» Te 20 u in het Apostelken, Mijlbeek, streekvergadering door de KWB ZATERDAG 26 JANUARI Te 20 u in het Beukenhof, Langestraat, ledentornooi door de Aalsterse Petanqueclub. Te 20 u in de zaal Madeion, Grote Markt ontspanningsavond door de Chiromeisjes Sint Jozef. Te 20 u in het lokaal Java, F. De Hertstraat, derde schifting van de carnavalkwis door de buurtgemeenschap «Park-Watertoren- Houtmarkt» Te 20 u in het Sociaal Centrum, Immerzeeldreef, Tiroler-avond met het orkest «The Musical Friends» door Vakantiegenoegens. Te 14 u in het jongerenkontaktcentrum, Dr. De Moorstraat, studiedag over «Programmatic in het jeugdhuis» door de jeugd club Kreja. Te 14u30 in het Groen Kruis, St. Jorisstraat 26. sociale school van het A.C.W met «Over maatschappij kritiek» Te 19u30 in de Keizershallen, Keizerlijk Plein, gezellig samen zijn door de studentenbond Marcurius. ZONDAG 27 JANUARI Te 10 u in het Sint Jozefscollege, Pontstraat 7 voordracht voor de postzegelverzamelaars door Fila Jeugd. Te 10u30 in 't Kapelleken, Meuleschettestraat, voordracht voor de postzegelverzamelaars door de Sint Gabrielgilde. Te 19u30 uitstap naar Lede naar het jeugdtehuis Leeuwerik door de jongerenclub Kreja. Bijeenkomst lokaal Dr. De Moorstraat 79 Te 14u30 in de stedelijke jeugdbibliotheek Kattestraat 33, pop- penkastvertoning «De stier van Cornet Buf» door het stedelijk Poppentheater. Te 14 u in de filmzaal van het Kapucijnenklooster, ingang aan de Sint Jobstraat, filmvertoning «De gekke dashond» door de Marcelinoclub. Te 15 u op het terrein Den Haring, voetbalwedstrijd tussen S.K. Aalst en Geraardsbergen Te 20u30 in de stadsschouwburg, Vredeplein opvoering van «Kent u de melkweg» door de Aalsterse toneelkring «Voor Taal en Vrijheid». MAANDAG 28 JANUARI Te 19u30 in het stedelijk lokaal Kattestraat 33, verrassings avond door de postzegelkring Philatelia Alosta. Te 20 u in de stadsschouwburg. Vredeplein opvoering van «Kent u de melkweg» door de Aalsterse toneelkring «Voor Taal en Vrijheid». Te 20 u in de filmzaal van het St. Jozefscollege, ingang Hoog straat filmvertoning «Jeux Interdits» door de Katholieke Filmliga Te 18u in het Parochiaal lokaal Mijlbeek, feestvergadering door deC.M.B.V. Te 20 u in de Sint Annakring, Roklijfstraat, voordracht over Sociale woningbouw door de K.W.B. Het opnieuw invoeren van de 3 kleuren - rood, wit en geel - in de stadsvlag van Aalst is geleidelijk tot stand gekomen na de interpel latie in de Aalsterse gemeenteraad van 7 oktober 1966 door het toen- dertijd pas gekozen C.V.P.-ge meenteraadslid Gh. Willems, intus sen ook volksvertegenwoordiger geworden. Als men in het register van de gemeenteraadszitting de korte sa menvatting van zijn vraag nagaat, ziet men dat het hier gaat om het herstel van een eerbiedwaardige traditie. Zegt Ch. Willems (beknopt ver slag) «de stadsvlag is rood-wit geworden wanneer het geel is weggelaten of wanneer de ge meenteraad de kleuren officieel heeft vastgesteld, kan niet achter haald worden. Toch is het een feit dat de vlag vroeger driekleurig was. Zij zou in haar originele vorm dienen hersteld te worden. Dit valt zeker wettelijk in de bevoegdheid van de raad. Spreker leest docu mentatie voor van Petrus Van Nuffel waar o.a. uit blijkt dat de stad haar kenspreuk «Nee spe, nee metu» van Filips II heeft ge kregen en de kleuren van de vlag aan die tijd kunnen gekoppeld worden. Er is geen tegenstrijdig heid met de heraldiek (de kleu ren van het stadswapen zijn im mers niet bepalend of beperkend voor deze van de stadsvlag).. Het voorstel is gebaseerd op eerbied aan de traditie verschuldigd en de waardigheid van onze stad. Ten slotte is de gelegenheid nu guns tig, vermits tal van stadsvlaggen slecht zijn en toch moeten ver nieuwd worden». In dezelfde gemeenteraadszitting van 7-10-66 verklaarde nog Sche pen Ringoir dat hij «als lid van het feestcomité de 3 kleurige-vlag nog gekend heeft om redenen van gemakzucht en financiële redenen is het geel met de tijd verdwenen. Het feestcomité is nu bezig met een project om de vroegere 3 kleur terug in te voeren». Naast Gh. Willems en B. Ringoir is ook stadsarchivaris K. Baert ge wonnen voor de 3 kleuren in de stadsvlag. Voor banieren gelden inderdaad niet dezelfde strenge heraldische voorschriften als voor wapens overigens laten de meeste ervan zich opmerken door hun veelkleu- "righeid, dikwijls nog gedekoreerd met allerlei motieven. Burgemees ter De Bisschop verwijst voor het gebruik van de Aalsterse driekleur naar Pieter Brueghel de Oude, en meer bepaald naar zijn schilderij «Het gevecht tussen Karnaval en Vasten». Wat merkwaardig is op een gedeelte van de schilderij, zegt burgemeester De Bisschop, dat is het ventje met de hoed, die tussen de twee hoofdfiguren in - de vette (karnaval) en de magere (vasten) - staat te zwaaien met een vaantje De kleuren hangen dwars aan de stok en zijn rood, geel en wit het omliggende franje is rood-wit ge streept. Men weet dat Pieter Brueghel de Oude getrouwd was met een Aalsterse. namelijk Maaike Coecke, de 18-jarige doch ter van zijn vroegere leermeester Pieter Coecke van Aalst. Men beweert dat de Aalstenaars het recht gekregen hebben om de vlag van Filips II te voeren, omdat ze zulke trouwe dienaren waren van de Spaanse Habsburgers (Aalst was in Brueghels. tijd een Spaanse garnizoenstad). Het is ook bewezen dat Aalst in de 16de eeuw Karnaval of liever vasten avond vierde. Al deze feiten samen geven, zoal niet het onbetwistbare bewijs, dan toch het zekerheid ge vende vermoeden dat de kleuren van Aalst (rood-geel-wit) samen met de spreuk «Nee spe nee Metu» ontleend zijn van Filips II. Een laatste argumentatie «pro» vinden wij ontwikkeld bij ere-refe- rendaris Jozef Van den Bergh, ge wezen voorzitter van het V.V.A.K. Hij zegt het volgende Volgens mondelinge mededeling van Frits Courteaux zijn de Aalste naars naar de Slag van de Gulden Sporen getrokken met de kleuren «wit en rood» en met de devies «Help Godt» (deze staat nog ge beiteld in de schouw van de bene denzaal van het Belfort). In mijn jeugd heb ik altijd als kleuren gekend «rood wit en geel» en als devies «Nee spe nee metu» Op grond van een onvoldoende ar gumentering heeft men de kleuren daarna veranderd in «rood en wit» maar de devies «Nee spe nee metu» bleef behouden. De veran dering der kleuren is trouwens nooit gemotiveerd geweest door de wens terug te keren naar de oorspronkelijke toestand. Wanneer men nu in acht neemt dat rliet alleen «Nee spe nee metu» de devies was van Filips II (Zie «De wonderlycke schoone trium- phelycke incompst door Gra pheus, blz. D. Illverso), maar dat «rood, wit en geel» zijn kleuren waren (ibid blz. B II) dan be staat een zeer sterk vermoeden dat. bij bijzondere gunst, Filips II aan Aalst heeft toegelaten zijn spreuk en zijn kleuren te voeren. Heraldiek is vreemd aan deze aan gelegenheid en alleen de bizonde- re machtiging zou dienen terugge vonden te worden. Om de opzoekingen te beperken, zou een speciale gelegenheid moe ten ontdekt worden die een bizon- dere gunst heeft gewettigd. Gustaaf Haers (in «Aalst zoals het is». Een gids op alle gebied, blz. 30) schrijft het volgende (zon der de bron aan te geven) Filips II werd in 1555 plechtig gehuldigd en was zo voldaan over de ont vangst dat hij de Aalstenaars toe liet zijn leus «Nee Spe Nee Metu» op de voorgevel van het Belfort te brengen. Deze uitleg is ver van overtuigend: de Aalstenaars hebben de devies niet alleen op hun Belfort geplaatst maar ze gebruikt als hun eigen devies van de kleuren zegt Haers geen woord een plechtige huldiging is geen voldoende reden om machtiging te geven tot het voeren van devies en kleuren, want er zijn andere steden waar Filips II zijn intrede heeft gedaan en goed ontvangen werd en die de bijzon dere gunst niet hebben bekomen. (Merk nochtans op dat ik. in Sint Amands aan de Schelde, de kleu ren «rood, wit en geel» heb zien wapperen bij een feestviering). Er moet wat anders en belangrijker geweest zijn. Dienaangaande zou ik van de ver onderstelling uitgaan dat de spe ciale gebeurtenis die aan Aalst de bijzondere gunst deed bekomen, verband houdt met het volgende In 1578 hebben de Waalse provin ciën zich verzoend met Filips II (zie Joseph Lefèvre Spinola et la Belgique, blz. 24), maar Aalst was één der eerste Vlaamse steden die vrede sloten met Filips II en met zijn Luitenant Alexander Far- nèse. Deze verzoening was het gevolg van de onderhandelingen die gevoerd werden te Bergen in september 1579 en van het daar opvolgend verdrag. Zij had zware beproevingen voor gevolg (zie de bizonder belangrijke bijdrage van Fr. de Cacamp in Het land van Aalst 1954, blz. 151) Om nog meer zekerheid te bekomen aan gaande de drie kleuren van de Aalsterse stadsvlag zou de opzoe kingen kunnen beginnen met DEZE bijzonder belangrijke gebeurtenis J. D.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 8