De Wilhelmieten te Aalst Afscheid van vrienden Inventaris van het oud archief van de stad Aalst 16 Op het einde van de zevende eeuw kwam een monnik van de abdij van Lobbes hier de eenzaam heid zoeken aan een bocht van de Dender. Het was Ursmarus die een kluis bouwde op de plaats die la ter Sint-Ursmaarmeers zou heten, nu is het de stationswijk. Na de dood van de eremiet kende de cel- la een grote toeloep van pelgrims. Zo ontstond een ware bee-weg, de huidige Kapellestraat. Wegens haar onveilige ligging werd de klei ne bidplaats herhaaldelijk vernield, eerst door de Noormannen, dan in 1128 tijdens de belegering van de burchttelkens bouwden devote handen haar terug op. In 1268 schonk gravin Margare- tha van Vlaanderen de kapel met de erbij horende grond (ca. 6 ha) aan de orde van de Wilhelmieten, gesticht door Willem van Malla- valle. Na een stormachtige jeugd ging deze edelman een streng boe televen leiden en verzamelde een aantal kluizenaars om zich heen. De nieuwe kloosterorde volgde een regel die geïnspireerd was op de ze van Sint-Benediktus. De kleine gemeenschap bouwde een kloostertje bij de door hen be diende kapelzij ontvingen talrij ke bevaarders en verleenden ook De hl. Willem, vermeende stichter van de Wilhelmieten, voorgesteld in de ordekleding van de 17e eeuw door Pie- ter Thijs (Antwerpen 1616-1678). Het doek dat het hoog altaar sierde van de kloosterkerk is terecht gekomen in de parochiekerk van Vlierzele. kCliché Heemkundige Vereniging «Het Land van Aalst») onderdak aan arme «passanten». In 1830 werden de schamele ge bouwen nogmaals verwoest, nu door de Gentenaars. De Wilhel mieten vluchtten binnen de stads- omheining en waren gelukkig-een onderdak te vinden in het Onze- Lieve Vrouwe gasthuis Ter Sterre bij de Pontstraatpoort. Dit gasthuis, gesticht door graaf Dirk van den Elzas, was van in de twaalfde eeuw bediend door leken gemeenschappen die zieken en melaatsen verpleegden, stervende bijstonden en behoeftigen hielpen begraven. In de loop van de veer tiende eeuw werd deze instelling opgeheven zodat de Wilhelmieten er hun intrek konden nemen. Aan gezien in dit gasthuis het beeld van O.-L.-Vrouwe ter Sterre werd vereerd zullen de Aalsterse Wil helmieten zich voortaan «Sterhe ren noemen. (Vandaar Sterre straatje). Gedurende zeventig jaar stelden ze zich tevreden met het complex van de Lollardenbroeders, maar dan vonden ze dat het tijd werd de gebouwen te vervangen. Omstreeks 1450 werd een slaapzaal en een kapittelzaal ge bouwd, vijf jaar later kwam een nieuw pand tot stand. Een eeuw lang verliep alles rus tig... tot de godsdiensttroebelen losbraken. De situatie verergerde dermate dat de paters in 1580 voorstelden hun klooster te sluiten en verzochten te worden opgeno men in het Kapittel van St.Mar- tinuskerk. Van dit plan kwam niets in huis, groter onheil stond nog voor de deur In de nacht van 22 april 1582 slaagden de Geuzen erin over de stadswal te klimmen en de tuin van de Wilhelmieten te bereiken het klooster werd grondig ge plunderd en verwoest, het Mar- tenspand met zijn kostbare druk werken ging op in de vlammen. Toen verdween ook de St-Ursmaar- kapel buiten de Kapellepoort. Ondanks de subsisies van ma gistraat en kasselrij zou de herop bouw jaren in beslag nemen eerst in 1629 kon hun kerk terug worden opgetrokken. Ook de troepen van Lodewijk XIV bezorg den heel wat finantiële last van wege de «excessieve contribution» Tot aan de opheffing door Jozef II bleef het klooster van de Wilhel mieten dan ook een arme inste ling. Al de gebouwen vrijwel onmid dellijk afgebroken, reeds in 1787 bouwde het begijnhof een nieuwe kerk op de aangekochte klooster- grond. Een ander deel werd ver kocht aan de leertouwer Jacobus Boone, later het huis Charles Meert. 't Gaat voort. EEN ganse stad leefde in gedachte de laatste tocht mede, die zaterdag 16 februari Een ultieme groet aan Eddy De Bruecker en Patrick Van Bruyssel door ontelbaren bekenden en onbekenden vrienden en stadsgenoten. Het was stil in de harten van de mensen, in de oude Sint Martinuskerk, op de begraafplaats. Een dag die men niet vergeet Er is ook de herinnering aan Rudi Wasteels en Patrick Roeland. Blijven de symbolische woorden van de dichter De Lente zal ons niet verlaten Waar wo ook blijven in de tijd Zij houdt met glimlachend er barmen haar armen over ons gespreid. EEN FRAAI INITIATIEF Op initiatief van stadsarchivaris Karei Baert werd een (noodzake lijke) ««Inventaris van het Oud Ar chief van de stad Aalst uitgege ven. De samenstelling ervan werd toevertrouwd aan Erik Houtman, attaché bij het Rijksarchief Has selt. Schepen Gaston Van den Eede prezenteerde dit werk tijdens een feestmaal door het Dirk Martens- komitee, als blijk van dank en waardering aan al diegen die in t biezonder hebben bijgedragen tot het welslagen van het Dirk Martensjaar. Bij deze gelegenheid werd ook hul de gebracht aan E.P. Heirman, stadsarchivaris Baert en stadsse- kretaris Willems en het burge meester en Schepenkollege in 't biezonder Schepen van den Eede. Een niet te veronachtzamen détail i Het komitee kon aan de stadsont vanger een bedrag van 300.000 fr. terug overmaken. Het ter beschik king gestelde budget van 2 mil joen werd inderdaad niet eens op gebruikt. Met de staatstoelage kost dit ganse Dirk Martensjaar aan de stad dus minder dan 1,5 miljoen.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16