üe kosten voor de verwarming der woningen L P. Boon «Eten op zijn Vlaams» Een bedreiging aan de verbruikers de gazet van aalst Gij zijt bedankt. Boontje, en meest ik het voor 't zeggen hebben, gij kreegt een standbeeld, in steen of brons. Boontje, met in de ene hand een reesem zwarte tripen, en in de andere een echte vlaamse hesp. Mensen als gij verdienen dat. Gij hebt ai veel geschreven en ande- "°oo' °ed^.an Maar "Eten op zijn Het is zo schoon, zo realistisch ook dat de preistoemp, de boterham met smout en de rode kool u in de mond komen bij het lezen Het is een echt kookboek.' Er staan wel niet veel recepten in, maar het zit zo boordevol ideeën, tips en raadgevingen dat het inspirerend werkt en nog nuttig is ook. Het is een lofzang op de vlaamse keuken, een litanie van deugd doende dingen. Maar het is vooral een standaardwerk van échte gastronomische filosofie het herwaarderen van alles wat echt, waar en eenvoudig, dus goed is. Het afrekenen met foefjes, truukjes. nieuwlichterij en ander snobisme. Zodat we doorheen waterzooi, paling, of smoute- bollen, een hele dosis levenswijsheid meekrijgen. En het is nog niet alles. Mevrouw Boon, en Vader Boon, en Grootva der Boon zijn zo levend-echt getekend dat ik er mij onlangs op be trapte een tafelkommentaar te beginnen met de woorden de groot vader van Boontje zei altijd Want ziet ge, Boontje, uw «Eien op zijn Vlaams» is de laatste maanden mijn brevier geworden, Op tram en bus, voor en na het eten, en soms nog even voor het slapen gaan, rap een stukje Boon. nu eens hier, dan eens daar, altijd met evenveel plezier. En daarom vergeef ik u graag, Beste Boontje, dat gij dit vlaams fes, tijn nogal een beetje verhollandst hebt, en ook dat ik na enkele maanden lektuuur twee killo verzwaard ben. En dat de kolesterol mij om zo te zeggen de oren uitkomt. Maar dat is allemaal niet erg, want MIJN grootvader zei altijd: als e'en mens maar gezond is... (copyr, D.W.) weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Guotaaf Sanders kantoor en drukkerij'Tel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden Do prijzen van de voor de woning verwarming gebruikte petroleum- produkten zijn sinds 1970 aan- zieniijk gestegen en iedereen weet dat de petroleummaatschappijen een nieuwe aanvraag ter verhoging van deze prijzen hebben inge diend, hetgeen andermaal een ern stige bedreiging betekent voor het budget van de verbruikers. Ook al is deze aanvraag momenteel af gewezen. Verbruikersprijzen Super benzine Normale benzine Verwarmingsgasoil 1970 9.22 F 8,72 F 2.23 F (1) 1.86 F co de gevraagde verhogingen Momenteel Bij aanvaarding van 11,74 F 11,16 F 3,60 F 3.44 F 13,31 F 13,31 F 5,77 F 5.67 F Aan. de hand van de onderstaande tabel kan een vergelijking worden gemaakt van de sinds 1970 en de huidige prijzen van sommige pe- troleumproduktenzij vermeldt eveneens de cijfers die zouden verkregen worden zo aan het ver zoek van de petroleummaatschap pijen voldoening wordt gegeven Hoewel het niet in de bevoegd heid ligt van het Nationaal Insti- tuuut voor de Huisvesting na te gaan in welke mate deze stijgin gen gerechtvaardigd zijn, is het toch wel normaal dat het N.I.H. zich bezorgd maakt over de ge volgen ervan wegens de bepalen de invloed van de verwarming op het comfort der woningen. Welnu, de weerslag van de stijgin gen van gasoil en van lichte fuel op de verwarmingsuitgaven is zeer belangrijk vermits gasoil en lichte fuel respectievelijk een stij ging hebben ondergaan van 61 en 85 t.o.v. 1970 en dat deze verhoging 160 en 205 zou bereiken in de veronderstelling dat zou worden ingegaan op het ver zoek van de petroleummaatschap pijen, terwijl inzake super benzine en normale benzine de verhoging momenteel respectievelijk 27 en 28 bereikt en in de toe komst 44 en 46% zou bedragen. Dit is de reden waarom de Hoge Raad, in een nieuw advies van 25 januari 1974, een dergelijke verwringing onaanvaardbaar acht inzake de ondergane of beoogde stijgingen wat gasoil en lichte fuel voor de verwarming alsmede van de benzine betreft en voorstelt een «pool» samen te stellen van benzine en van verwarmingsbrand stoffen voor de vaststelling van de verbruikersprijzen met dien ver stande dat zij het voorwerp zou den zijn van stijgingen die pro portioneel gelijk zijn t.o.v. 1970. In deze veronderstelling zouden de prijzen de volgende zijn Produkten Prijzen 1970 Super benzine Normale benzine Verwarmings gasoil Lichte fuel- verwarming 9.22 F 8,72 F 2.23 F Huidige «Poo!»-prijzen 13.14 F 12,43 F 3,18 F 2,65 F Toekomstige "Pool»«- prijzen ingeval de aangevraagde stij gingen worden toe gestaan. 17,55 F 3,54 F De berekeningen die tot de vaststelling van deze prijzen hebben geleid steunen op het behoud van de winstmarges van de petroleumbedrijven. De prijzen terzake zouden vrij aanzienlijk kunnen worden ver minderd indien, zoals talrijke onderlegde deskundigen het voorstellen, deze winsten tot redelijker verhoudingen wer den teruggebracht en zo de Staat zich vergenoegde de ont vangsten voortkomend van de taksen toegepast op petro- leumprodukten op het niveau van vóór de stijgingen te be houden. - De voordelen van de stichting van een «Pool» van de prijzen van benzine en van petroleum- produkten voor de verwarming liggen voor de hand. Dank zij de «Pool» zouden de minder begoeden zonder al te grote schade de achtereenvolgende door export-landen besliste hausses kunnen ondergaan. Zij zouden niettemin een substar, tiële verhoging van de verwar mingslasten moeten dragen welke gemiddeld van 9.300 F per jaar (5.000 I. lichte fuel voor een sociale woning voor zien van centrale verwarming) tot 17.700 F zouden stijgen zo de aangevraagde verhogin gen worden aanvaard. - Tot staving van de thesis van de «Pool» dient te worden aangestipt dat in Frankrijk werd beslist de stijgingen van de diverse petroleumprodukten te «moduleren». Zo hebben de recente stijgingen een grotere weerslag op de benzine en een geringere op de huishoudelijke fuel, in tegenstelling tot hc; geen zich in Belgiè zou vooi doen zo de verhogingsaan- vraag van de petroleummaat schappijen werd goedgekeurd. In dezelfde gedachtengan.: heeft de Regering van de Duit se Bondsrepubliek de beslis sing getroffen aan de bevol kingslagen met gering inkomen een hulp te verlenen in de vorm van een substantiële ver goeding voor de actuele ver warmingsperiode. Zeker, de «Pool» biedt het na deel de benzineprijzen sterk te verhogen maar men mag niet vergeten dat het gebruik van de auto voor de meeste verbruikers facultatief is in te genstelling tot de verwarming die absoluut noodzakelijk is. (1) per hoeveelheid van tenmin ste 1.000 liter.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2