SCHRIJVEN Tweede regionaal Europese conferentie I.A.O.: Europese Sociale Vredesconferentie (l) de gazet van aalst ENKELE OVERWEGINGEN OMTRENT KARNAVAL Zoals bij elke rasechte Aalste- naar ligt karnaval ook mij nauw aan het hart. En het doet mij elk jaar deugd te mogen vaststellen hoe honder den jongeren maandenlang hun vrije tijd belangloos opofferen en hun jeugdig entoesiasme met hun geslaagde praalwagens op de straat brengen. Het doet mij ook deugd te zien hoe de Aalsterse Gilles met stan ding en stijl de lokale sfeer erin houden en de karnavaltraditie eer aan doen. Maar elk jaar ervaar ik op een pijnlijke wijze dezelfde fouten. Zo ben ik de mening toegedaan dat de opening van de stoet verwaar loosd is en de indruk geeft dat men maar wat geïmproviseerd heeft. Een karnavalstoet moet op een spektakulaire wijze geopend worden met bijvoorbeeld een con- fettikanon. Prins Karnaval past niet vooraan in de stoet maar zou achteraan als een climax aan het publiek moeten gepresenteerd worden en dan niet in een sportwagen die doet denken aan de reklamestoet maar wel op een praalwagen, daarvoor speciaal ontworpen en gebouwd. En als die Prins Karnaval snoep uitdeelt dan moet hij niet de in druk verwekken dat hij een zaak gelastigde is van de vrek van Mo lière, maar dan moeten er per straat meer dan twintig «karamel- lekens» naar de toeschouwers ge worpen v/orden want karnaval is het feest van de overvloed en de uitbundigheid. Indien men de Prins de moge lijkheid zou geven zo op te treden, dan zouden de vreemdelingen hem in de stoet niet moeten zoeken of hem niet verwarren met andere personen die vanzelfsprekend ook zeer verdienstelijk zijn maar an derzijds het publiek doen veron derstellen dat Aalst om drie, vier prinsen niet verlegen zit. Dat men anderzijds de bloe- menfee bij de karnavalstoet be-, trekt is een goed idee maar dat een bloemenfee snoep uitdeelt en geen bloemen, al waren het maar papieren symbooltjes met het woord welkom erop, is op zichzelf een karnavalgrap die niet door Lezersbrieven en eventueel onge vraagde artikelen die in deze ru briek verschijnen, vertolken uit sluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemoti veerd verzoek kunnen brieven ge publiceerd v/orden zonder naam en adres. iedereen begrepen wordt. Daaren boven zou men de bloemenfee wat meer allure geven indien zij het gezelschap zou krijgen van enkele bloemenmeisjes. Omwille van de verwaarloosde presentatie van de ze twee figuren is er bij het pu bliek geen spontane reakte maar voelt men eerder een zekere kom- munikatiestoornis aan. En, om te sluiten, waar zijn onze prachtige karnavalpoppen van wel eer en dat mooie grote masker dat vroeger de gevel van het stad huis versierde En waarom worden met de kar- navaldagen om 22 u. bepaalde de kenijverlichtingen gedoofd waarop een Limburger gevat reageerde en zei «Ik zie geen feestneuzen en nu dooft men nog de feestkaars ook». Karnaval is alleszins toch niet in het nadeel van de nering- doeners. Och, men kan nu komen beweren dat dit allemaal geld kost en dat is waar ook maar ik ben er toch van overtuigd dat er er gens toch iets moet te vinden zijn. Daarbij, karnaval kost de karna- valvierders ook geld... en veel. E.D.R. NOG OVER KARNAVAL Met veel belangstelling de richt lijnen voor de leden van het ste delijk feestkomitee in uw blad ge lezen. Men zegt dat op de Grote Markt de optocht zonder horten of stoten verliep. Dat zal wel de gnige plaats geweest zijn, heel wat kijkers die niet op de Grote Markt stonden, hebben kunnen meema ken hoe de stoet met., stukken en brokken voorbij trok. Inderdaad, als men daarvoor een helikopter moest inschakelen dan rijst de vraag of men niet beter de esta fetten van vroeger had genomen. De Aalsterse Karnaval blijft de schoonste van het Vlaamse Land maar we moeten niet blind zijn voor heel y/at tekortkomingen. Vraag is of alle leden van het Feestkomitee met dezelfde ijver zich inzetten. Er loopt ook iets mank betreffende de zg. vrijkaar ten voor ere-genodigden. Wie is verantwoordelijk dit keer voor een opvallende vriendjespolitiek Graag felicitaties aan de Aal sterse groepen. Maar voor vol gend jaar toch v/at meer echte spiritualiteit, echte humor en iro nie. Wie op het stadfuis zou ge zegd hebben dat de kwantiteit er was maar niet de kwaliteit heeft niet helemaal ongelijk. M.R. PARKEERRUIMTE AAN O.L. VROUWZIEKENHUIS VAN verschillende zijde word on ze aandacht gevestigd op het ga- brek aan parkeerruimte voor be zoekers aan het O.L. Vrouwzie kenhuis. De belendende Ring'aan en stra ten staan vooral tijdens het week einde bomvol. Reeds eerder hoeft Willy Vernim- men tijdens een gemeenteraad op deze onhoudbare toestand gevve- Ligt er een oplossing in 't voor uitzicht VEREN.'GDE SEKTIES EN KULTURSEL CENTRUM De Vorenigde Sekties hebben in aanwezigheid van de betrokken architektcn de moeilijkheden én mogelijkheden onder de loep ge nomen i.v.m. het Kulturecl Cen trum. Heel ysol aarde heeft deze bij eenkomst niet aan de dijk ge bracht. Er zijn voorstanders om in elk geval reeds de toneelzaal en de stadsbiblioteken te kunnen reali seren. Voor de rest zal men dan wel zien ,net zoals in de 15e eeuw met de St. Maartenskerk. De ar- chitekten zijn van oordeel dat een beperking van het project niet zo I heel veel miljoenen bespaart. In olk geval men meet het alle maal eens herdenken. DENKEN AAN 1976 Normalerwijze moeten ook de Aal- stenaars, net als allo andore Bel gen in 1976 naar de stembus voor het verkiezen van vroede vaderen. Fusie of geen fusie Voor heel vrat kandidaten voor parlement en pro vincie zijn de verkiezingen van 10 maart een niet te verwaarlozen test voor 1976. Een klein beetje wijzer worden wij dus wel volgen de wee k. door Martin HUTSEBAUT, R U G. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 831.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden 1. «De snelheid waarmede het werk van een internationale or ganisatie opschiet, wordt be paald door de snelheid, van de traagste lidstaat zo luidt een veel verspreid denkbeeld, dat zowat op alle internationale or ganisaties van toepassing is. en niet in het minst op die organi saties voer wie het weerd in tefnationaaleen zeer ruime draagwijdte heeft. Voor de In ternationale Arbeidsorganisatie geldt deze waarheid in het bij zonder gezien de zeer sterk uiteenlopende sociale toestand in de ontwikkelingslanden en in geïndustrialiseerde landen, allen lid van de I.A.O., zag deze or ganisatie zich verplicht de Re gionaal Europese Conferenties samen to roepen. Op deze wijze hoopte men bepaalde program ma's inzake sociale politiek te kunnen uitwerken. d:e verder gaan dan het primaire niveau waarop de sociale voorzienin gen zich in de ontwikkelings landen vaak nog sitüferen. 2. De Tweede Regionaal Europese Conferentie van de Internationa le Arbeidsorganisatie (Genève, 14-23 januari 1974) is uitgegroeid tot een Europese Sociale Vre desconferentie in de echte zin van het woord. Hierover is men het bij waarnemers unaniem eens, niettegenstaande de vele reserves waarmede heel wat aan wezigen het Netiënpaleis to Ge- nève waren binnengekomen. Men was immers de koude-oor- die de Eerste Regionaal Europe se Conferentie (1955) had go- logsmentaliteit nog niet vergeten kenmerkt. Wanneer het den nu gans anders is uitgevallen en tot een serene gedachten- en erva ringsuitwisseling is gekomen tus sen de delegaties van Oost en West, is dit in niet onbelangrijke mate te wijten aan het open politiek klimaat dat de jongste tijd de intern-Europese verhou dingen heeft beheers». De sleu telwoorden die in heel wat tus senkomsten steeds terug kwa men, waren deze van ontspan ning van verstandhouding Voor de resultaten van een der gelijke samenkomst, v/aaraan niet minder dan 369 regerings-, werknemers- en werkgeversafge vaardigden (waaronder 16 minis ters) van 28 Europese landen deelnamen, is dit een niet on aanzienlijk winstpunt. 3. Dat we van een historisch mo ment in de geschiedenis van het sociaal Europa mogen gewagen, blijkt ook uit het feit dat in de marge van de I.A.O.-conferentie een topontmoeting plaatsvond tussen de werknemersorganisa ties van Oost en West. Belangrijk is hierbij dat de vakverbonden voor het eerst sinds 1949 hun ideologische en andere tegen stellingen ondergeschikt maak ten aan hun gemeenschappelijke doelstellingen, nl. de welvaart en het welzijn van de werkne mers die ze vertegenwoordi gen. De confrontatie vond weliswaar plaats op een politiek-neutraal terrein nl. dat van de humanise ring van de arboid. Positief en concreet is alierins dat beslist werd eind 19.74 eon Europese vakbewegingsconferen tie samen te roepen te Helsin ki, Wenen of Genève, ten einde de problematiek van het arbeids milieu, meer bepaald de veilig heid, de gezondheid en het wel zijn van de werknemers, aan een nauwkeurig onderzoek te onder worpen. 4. Het voornaamste doe! van do Conferentie bestaat in hot uitwis selen van ervaringen tussen de sociale partners en regeringen van de Europese staten i.v.m. de betrokken materie. Men mag immers aannemen dat men mo menteel in praktisch alle Euro pese landen met ongeveer de zelfde problemen te maken hee't. Aan de Conferentie wer den aldus drie basisrapporten ter discussie voorgelegd. In het eerste rapport Valeurs humalnes et politique sociale l'ordro du Jour de l'O.I.T. pour l'Europe (dat heel wat gelijke nissen vertoont met het sociaal actieprogramma dat door de Commissie van de Europese Ge meenschappen werd opgesteld in april 1973) roept de directeur- generaal) van het Internationaal Arbeidsbureau (de intussen over leden W. JENKS) de logarinaun en sociale partners op om ean de behoeften van da moderne maatschappij tegemoet te ko nen, ten einde de sociale orde niet in gedrang to brenger. Niettegenstaande do reële in- komstenpo3itic van de Europese werknemers aanzienlijk v„.be terde en de 40-urenwsek voor steeds meer werkner.-.e-s d'ch- terbij kemt, beleven wij sedert een aantal jaren een bijna poi- manente crisis in de Industrie1, relaties; de ontevredenheid ié groter dan ooit tevoren. Wat wol nieuw is, is dat deze onru t ooi-- bij bedienden en overheidspe.- soneol waarneembaar is. Als de indicatoren van deze rrab re worden genoemd: hot gree; aan tal industriële conflicten, een toe nemend absenteïsme, een toe nemende rotatie, een dalende kwaliteit van de prodvktic en, i.i de marge, een stijgende crimi naliteit. een toenemend n'coho. lisme en druggebiuk. Een radicale wijziging van do arbeidsorganisatie en van de or gnn.satie van het leven dringt zich dan ook op, ten einde do stabiliteit en de welvaart van do Europese samenleving veilig te stellen. JENKS citeert een gans reel.:; van concrete maatregelen die zich opdringen o.a. meer vrij heid en verantwoordelijkheid voor de werknemers en de bur gers bij het organiseren van hun leven en hun werk, een reorga nisatie van het lopende band- werk, een verkorting van de ar beidsweek, een verandering in het onderwijg (o.a. een perma nente opvoeding), in de vrije tijd on in de opruststelling.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2