Elk op zijn manier Elektoraal kris-kras Schouwburg en slachthuis Het is opvallend hoe weinig burgemeesters van de landelijke gemeenten zich kandidaat stellen op de lijsten der verschillende politieke partijen. Zou dit een teken aan de wand zijn over het ongenoegen van de geplande gemeentefusies Het is geen afspraak onder de burgemeesters, maar een spontane daad tegenover de voortdurende drukkingen van bepaalde strekkingen in de verschillende politieke partijen en ook tegenover de macht der bestuurs ambtenaren, die onze gemeenten willen verminken tot mastodonten en dit zonder inspraak der inwoners. Het is in dit opzicht, uit protest, dat ik vrijwillig besloten heb geen kandi daat meer te zijn voor de Provincieraad. Het is mijn plicht mijn 2.000 kiezers en vrienden daarover in te lichten. Mijn standpunt is en blijft tegen de fusies. Wanneer ik waarschijnlijk de annexatie van mijn gemeente niet zal kun nen tegenhouden, hoop ik toch een weinig te kunnen bijdragen met mijn persoonlijke actie, om het bestaande complot van groot Aalst (waarin Lede en omliggende met 107.000 inwoners gegrepen zit) te doen uiteen spatten. Een andere manier van reactie tegen de fusies is deze der aanwezigheid, die Frans Roelandt, gekende figuur en gemeenteraadslid van Lede, toe past door zich kandidaat te stellen op de lijst van de Provincieraad. Ik weet dat Frans met hart en ziel op dit gebied de belangen van Lede en de landelijke gemeenten zal behartigen en verdedigen. Ter attentie van de politieke partijen zou ik volgende slogan stellen, slogan welke ik in geen enkel programma der partijen kan vinden «•Eerbied voor onze landelijke gemeenten.» «Eerbied voor de rechten van hun inwoners». De kandidaten die voor deze belangen durven uitkomen en zich uitspre ken zijn de kandidaten waarvoor wij kiezers van den buiten zullen stem men want de belovers van «rijstpap met de fusies» zouden ons willen doen geloven wat wij niet KUNNEN GELOVEN. Ik duim vcor Frans Roelandt en de kandidaten tegen de fusies. A. GREPDON burgemeester - Wanzele med. 15 JAAR GELEDEN SCHREEF DE GAZET VAN AALST Het is normaal dat belangrijke kredieten bij voorrang gaan naar de aan-gang zijnde werken die stilaan hun voltooiing naderen, te weten het politiecommissariaat, de watertoren, het brandweerarse naal en de beiaard. Er zal dus binnenkort feestelijk gevlagd worden. Maar het is niet op deze verwezenlijkingen dat het nieuw stadsbe stuur zal beoordeeld worden. Maar in de begroting 1959 staan 10 miljoen ingeschreven voor de ruwbouw van het slachthuis en 15 miljoen voor de schouw burg. Principieel is er dus alleszins al een beslissing gevallen. Het fcomt er echter op aan thans te weten te komen hoe en wanneer het sche pencollege deze plannen schikt uit te. voeren. De kiezers hebben het recht de inzichten te kennen van het schepencollege. De toneelgroe pen van de stad sukkelen voort on hebben met ernstige moeilijkhe den af te rekenen zodra zij met een handvol spelers moeten optre den. Mijlbeek wordt verpest door do stank van een slachthuis dat min noch meor een schande is voor de stad. Het is wenselijk dat bij een der volgende zittingen van de gemeen teraad deze kwesties tor sprake zullen worden gebracht in deze aangelegenheden van algemeen belang moeten meerderheid en oppo sitie hand in hand kunnen gaan. De atmosfeer van verdraagzaamheid die zich thans aan de horizont aftekent, is de geschikte en noodzake lijke voorwaarde om constructief te werk te gaan. Ondertussen zijn wellicht de toneelgroepen en de Mijlbekenaars indachtig de verzen van Corneille Quand on n'a pas ce que l'on aime il faut aimer ce que l'on a. DE driehoek Gijzegem - Strij- pen (Zottegem) - Viane Moer- beke is nu één elektoraal grondgebied. Met de belangrijkste hoofd kwartieren te Aalst - niet te na gesproken Zottegem en Heldergem - M.P.O. - de Ama- dabunker te Ninove. In Erwetegem is Vader Diepen- daele in kontakt met de Ni- noofse sektor. Daar hebben de V.U.-jongens het vooral op zijn affiches gemunt. Dus maar een nieuwe zending naar het Denderstadje. De affiche-oorlog begint pas in alle hevigheid. Na de steden, de gemeenten zijn de stoot troepen zelfs doorgedrongen tot in de rustige gehuchten van Ressebeke - Erembode- gem tot Oost-Dorp Mere - Leerbeek - Denderhoutem en een heuvelende woonhoek er gens in de buurt van St. Lie- vens-Esse. Do toeristische Denderroute ziet er ook wat kleurrijker uit. Oranje is troef. Tussendoor ook een roos in de vuist en Lieve Vrouwkensblauw. TE Borsbeke hangen D'Haese- leer en Willems vreedzaam naast elkaar. Te Haaltert op 's Gravenkerselaar buren De Turck en Van Hoorick. Trés etonnés de se trouver ensem ble. Te Erembodegem-Terjoden staan Roels, Caudron, Van Leemputten nogal in de rekla- mekijker. Reserve-Kolonel en V.U.gemeenteraadslid en kan didaat voor de provincie Luc D'Hondt zegt en toont het al lemaal van op zijn eigen erf. Voor hun oude dorpsgenoot W. Verleysen heeft Erembodegem- Centrum - uiteraard een boon tje. ER is bv. ook de Steenweg naar Ninove. Die is zowat de raaklijn van de kandidaten uit Denderstreek-Noord en Den derstreek-Zuid. Ergens een achtenswaardige kandidaat - dat zijn ze overigens alle maal - wions merkwaardig fo to ostentatie" opgesteld staat tegenover het doon en laten van een attraktief cafeetje. Sommige kandidaten kwamen terecht in de bomen, andere krijgen het privilegie van de eerste verdieping en dat zelfs in de vroomste dorpen. Het zijn vrijwel uitsluitend manne lijke kandidaten. De lieve Dames, vanaf Elisa tot Diane in eigen stad, waken er angstvallig over dat zij min der hoog geëxposeerd worden. Eerlijk oog in oog met de kie zer. Wat het voordeel biedt dat hun charme en speciale coiffure voor de gelegenheid, mitsgaders hun moederlijke en politieke bezorgdheid voor ons aller welzijn, duidelijker aan spreekt. Diependaele is nergens en overal. Plotseling hangt hij daar aan de Leopoldlaan, bij na een tête a tête met kame raad Van Leemputten die glim lachend kijktAch, René jon gen hoe is het nu allemaal ge komen. Maar een uurtje later, als de bezoekers uit het O.L. Vrouw ziekenhuis terugkere is René verdwenen. Ach, niet hij alleen ontsnapt aan de speciale ver zamelwoede van mensen die als hobby hebben affiches en nog eens affiches vergaren, desnoods gescheurd en nog nat van de lijm. Even over 't muurtje kijken In Michelbeke - zusterarrondis- sement Oudenaarde - nog wel in de buurt van een gereno- meerde kostschool kijkt oud- Aalstenaar Prof. Dr. Gijs- brecht, dra B.S.P.parlementair met een zachte blik, die reeds lang het nieuwe mensbeeld heeft geanalyzeerd, naar de katolieke leerlingen. Sfeer in de partijlokalen of wat als dusdanig naam heeft Pronostikeren, zg. vertrouwe lijke mededelingen, een kandi daat loopt buiten en kijkt ter loops of hij er nog tussen- hangt. Hét partijlokaal bestaat niet meer. Uitgestorven, op en kele uitzonderingen na. Het is knusser, rustiger, intiemer in de livingrooms waar de bar goed voorzien is. Zelfs in een waf hier in het Aaisterse een Vlaams nationa listisch ontmoetingsoerd ge noemd wordt zegt de baas dat hij van de verkiezingen geen weet heeft. Ach, de Bormsver- kiezing is ook weeral 45 jaar geleden. Nog voor middernacht sluit het lokaal. Het weekein de voor de verkiezingen een weekeinde dat ingezet werd met de klanken van een stuk sken Vlaamse Leeuw en een Inferantionale, door B.S.P.fan- fare en afsloot met een Vlaam se Leeuw in de Keizershallen, waar de C.V.P. do enige mee ting van deze kiesstrijd hield.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3