vrouwenkroniek uit de modewereld voor de fijnproevers wat eten we deze week? keukengeheimen 6 ZONDAG": Zalmslaatje Kervelsoep Gestoofd Konijn Pruimencompote Gekookte Aardappelen Bitterkoek jescrème met Abrikozensaus. MAANDAG Volle Venkel Gekookte Rijst Flensjes. DINSDAG Biefstuk Sla Frites Chocoladevla. WOENSDAGVarkensgebraad Witloof Gekookte Aardappelen Yoghurt met Banaan. DONDERDAG Koud Varkensgebraad Appelmoes Ge bakken Aardappelen Vanillepudding VRIJDAG Kabeljauwfilets in Wijnsaus Gekookte Aard appelen Komkommersla Rijsttaartje. ZATERDAG Zuurkool mot Gekookt Spek Aardappelpu ree Fruit. BITTERKOEKJESCREME MET ABRIKOZENSAUS Benodigd Vj liter melk. 1 vanillestokje. 4 eierdooiers. .15 g gelatine, 150 g suiker, V« I slagroom, 2 eiwitten en 200 g bitterkoekjes. VOOR DE SAUS 5 eetlepels abrikozen- konfituur en wat marasquin. Bereiding Breng de melk met de suiker en het vanillestokje langzaam aan de kook. Klop de eierdooiers en giet er zoveel van de warme melk bij dat ze flink warm geworden zijn. Doe alles terug in de pan en laat de crème op een zacht vuuur - on der aanhoudend kloppen et de garde binden, doch niet koken. Neem het vanillestokje eruit. Los in de crème de vooraf in koud watier geweekte en vervol gens goed uitgeknepen gelatine op. Laat de massa een poosje bekoelen en vermeng hem dan met de afzonderlijk stijfgeklopte room en eiwitten. Laat de crème wat opstijven. Rooster de bitterkoekjes op een bakblik in de oven tot ze bruin zijn en stamp ze fijn. Neem een gladde puddingvorm, besmeer deze met ongeklopt ei wit Giet er een laagje van de crème in en strooi er wat gestamp te bitterkoekjes op. Ga zo door tot de vorm gevuld is, maar zorg dat de bovenste laag uit crème bestaat. Laat de pudding nu volle dig stijf worden. Stort hem dan op een schaal en strooi er de overige bitterkoekjeskruimels over. Maak de abrikozenkonfituur met wat water warm, wrijf door een zeef en voeg er wat marasquin aan toe. Dien de saus apart bij de pud ding op. VOLLE VENKEL Benodigd 2 flinke venkelknollen, azijn, zout, 300 g varkensgehakt, na- neermeel, melk, 1 teentje knof look, peterselie, peper, geraspte kaas en boter. Bereiding Kook de schoongemaakte en ge wassen venkelknollen in ru!m wa ter. waaraan een scheutje azijn en wat zout is toegevoegd, gaar (ongeveer 30 minuten). Maak intussen het gehakt aan met parneermeel, melk, uitgeperst teentje knoflook, fijngehakte peter selie, peper en zout. Laat de venkelknollen uitlekken, halveer ze in de lengte en vul ze met de gehaktm.assa. Schik ze in een beboterde vuur vaste schotel met de gehaktkar.t naar boven strooi er wat gerasp te kaas over, leg hier cn daar een klein klontje boter en laat ze bo ven in een hete oven of onder de griil gratineren (ongeveer 15 minu ten). KABELJAUWFILETS IN WIJNSAUS Benodigd 800 g kabeljauwfilets, 1/i liter witte wijn, zout, 4 sjalotjes, 200 g champignons. 30 g boter, 1 eetle pel bloem, peper, Cayennepeper, 1 eierdooier, 1 dl roem en peter selie. Bereiding De filets in lichtgezouten wijn 20 minuten pocheren (tegen de kook houden). De vis eruit nemen, laten uitdruipen en warm houden. De sjalotten snipperen en sa men met de grofgehakte champig nons in het wijnnat tot één vierde laten inkoken. Boter en bloem met elkaar vermengen en onder coed" roeren toevoegen tot een gebon den saus ontstaat. Deze op smaak brengen niet peper en cayennepe per. De eierdooier loskloppen -met de room en aan de saus toevoe gen (mag dan niet meer koken). De saus over de vis schenken en het geheel bestrooien met gehak te peterselie. VOOROORLOGSE MODE Rokken, die 5 tot 15 cm onder de knie vallen, verlaagde taille, ver brede schouders, diepo V-halzen, strikjes en korsages aan de hals en op de heup, kleir.e pothoedjes, baretten op één oor, een band of sjaal om het voorhoofd geknoopt en schoenen met enkelbandjes.... ziedaar het beeld van de modieus geklede vrouw voor aanstaande zomer. Menige grootmoeder zal in haar kleindocher haar eigen jeugd her kennen, want dezo nieuwe mode lijkt als twee druppels water op deze uit de dertiger jaren. Jonge meisjes zullen heel zeker aan deze nieuwe trent moeten wonnen, oudere vrouwen zullen het als een verademing ervaren. Een feit is het, dat er eindelijk weer een vrouwelijke mode is geboren, dat de vrouwen weer zijn te onderscheiden van de mannen. Panta lons worden r.og wel gedragen, maar beslist in veel mindere mate dan da laatste jaren. Verder is alles gebaseerd op vrouwelijke ver fijning denken we maar even aan veel voorkomende pofmouwtjes, gcsr.'.cf.to taillebanden, gedrapeerde halzen, strikken en volants, ter wijl de rokken geplooid of geplisseerd zijn. De ceffen zijn aangepast: crêpes, mousseline, zijde, shantung, k r' "irsr. -n kant. De dessins zijn klein: bloemetjes, nopjes en 11. -'epen. Naturelkleuren genieten de voorkeur naast alle pastels, doch er is ook veel marine, zwart en wit. Jammer voer de molligen onder ons, maar ook deze nieuwe mode vraagt een extra slanke lijn. Vooral bij de veel gebruikte dunne stof fen is elk vetkussentje zichtbaar. De weegschaal blijft dus een on verbiddelijke bondgenoot van Mevrouw Mode. Of het nu om een biefstuk gaat een koteletje of een rosbiefhet vlees wordt altijd pas gezouten vlak voordat het de pan ingaat. Zout immers trekt vocht uit, waar door het bakken of braden moei lijke wordt, want nat vlees wordt namelijk niet mooi bruin. Laat een gebraden rosbief, die nog rauw is van binnen, eerst een kwartiertje afkoelen voor ze te snijden, anders loopt er téveel sap uit. Gebruik een zéér scherp mes het vlees hoort dun te worden gesneden, anders is het taai. DE JONGE FRISSE SLA smaakt heerlijk in het vroege voor jaar. Vooral de kropsla is nu mals en smakelijk. Bij het schoonma ken van deze sla zou men geen mes mogen gebruiken. In ieder ge val mag men de blaadjes zelf nooit kleinsnijden. Men breekt de bladeren van de krop en scheurt ze zo nodig in stukken. Harde nerven kan men aldus verwijderen; de malse dunne laat men gerust zitten ze zijn lekker. Was sla altijd snel en voorzich tig en laat ze beslist nooit in het waswater staan. Laat ze vervol gens op een zeef een tijdje rustig uitlekken. Het droogslingeren in een handdoek is niet aan te raden: dat verflauwt en kreukt de tere blaadjes. Gebruik - als U haastig bent - liever een slamandje van plastiek om de sla te drogen. Uit knijpen betekent dat men de sla letterlijk doodknijptalle knappen de frisheid en sappen gaan daar door verloren. VENKEL. Het is toch vreemd dat venkel in onze keuken nog al tijd min of meer een onbekende is, want deze sierlijke knol, waar soms nog een deel van de stengel aanzit, heeft een heerlijk frisse smaak. Bovendien valt er met ven kel heel wat te doen. Als groente is ze een lekkere afwisseling opi de bekende smaken en gevuld met gehakt, overgoten met tomaten saus, vormt ze'zelfs een héle maaltijd. En tenslotte is deze veel zijdige knol al evenzeer de moeite waard als knapperige salade. LAURIERBLADEREN, SAF FRAAN OF KRUIDNAGELEN IN IN DE SOEP Niemand zal er zich in verslikken als U ze in een thee-ei of in een zeef in de pan hangt. DAT VELLETJE OP DE VLA heeft al heel wat kindertrarten' ver oorzaakt. Waarom uw peuter dat verdriet aandoen Maak de vla iets dikker dan gewoonlijk én ver dun hem dan, al roerend, met wat koude melk. Er zal aldus geen vel_ gévormd worden en bovendien is de vla sneller afgekoeld.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6