vrouwenkroniek wat eten we deze week? een bloedneus televisie - epileptie voor de fijnproevers keukengeheimen 6 ZONDAG Gevulde Eieren Uiensoep Tong met Ansjo vissaus Gekookte Rijst Erwtjes Caramelpudding. MAANDAG Ragout van Tong (overschot) met Champig nons Aardappepuree Pannekoekjes. DINSDAG Gehakt Spinazie Gekookte Aardappelen Bananenschoteltje. WOENSDAG Biefstuk Schorseneren Gekookte Aard appelen Yoghurt met Sinaasappel. DONDERDAG Varkenskoteletten Witloof Gekookte Aardappelen Fruit. VRIJDAG Gebakken Schol Frites Rijstpap. ZATERDAG Aardappelen «au gratin» Gemengde Sla Gewonnen Brood Als een van uw huisgenoten een neusbloeding kirjgt, raak dan niet dadelijk in paniek en stop vooral geen watjes of propjes in het bloe dende neusgat. Laat de betrokken persoon liever zijn mond spoelen en de neus krachtig snuiten, het gezicht wassen en even rustig gaan zitten. In de meeste gevallen is dit al voldoende om het bloeden te doen ostoppen. Is dit evenwel niet zo, knijp dan de neusvlugels juist onder het neusbeen dicht en houd ze dicht... wel vier minuten lang. En denk eraan vier minuten is onder deze omstandigheden flink lang, maar U moet het beslist zo lang volhouden. Helpt dit niet, dan bestaat er maar één oplossing medische hulp inroepen. En dit zonder aarzelen. Na het bloeden kunnen er in de neus korstjes ontstaan. Doe er wat gele vaseline op of spoel de neus met lauw water met zout1 thee lepel zout op een glas, en het water uit de hand opsnuiven. Twee Britse specialisten melden dat zij een toenemend aantal mensen moeten behandelen die tijdens televisiekijken last krijgen van toevallen. Zijn noemen dit verschijnsel televisie-epilepsie. Meer dan de helft van de patiënten vertoont geen afwijkingen bij elektrisch hersen-onderzoek, tenzij blootgesteld aan razendsnelle beeldbuisflik keringen. Als de patiënten met één oog kijken, minderen de afwijkin gen of verdwijnen zelfs, geheel De twee specialisten geven een belangwekkend advies aan ieder een die ongebruikelijke gewaardwordingen krijgt, of rillingen voelt voorafgaande aan een epileptische aanval, tijdens bepaalde lichtef fecten bedek één oog onmiddellijk met de hand. Voor TV-kijken adviseren zij deze patiënten 1) Als U TV kijkt, doe dit dan op minstens twee en een halve meter afstand van het scherm en vermijd - ook al is het maar voor even van dichtbij in het beeld te kijken. 2) Zorg ervoor dat het vertrek goed verlicht is en dat er een sche merlampje op de TV zelf staat. 3) Als u door een of andere oorzaak toch dicht bij het beeld moet komen, bedek dan eerst met de hand één der ogen. TONG MET ANSJOVIS Benodigd 1 rundertong, 4 peperkorrels, 2 kruidnagels, 40 g boter, 40 g bloem, 1 uitje, peterselie, 6 ansjo- visjes en het sap van Va citroen. Bereiding Was de tong en leg ze in water met zout, laurierblad, platgesla gen peperkorrels en de kruidna gels. Kook de tong zachtjes in ruim 3 uur gaar. De tong is gaar als de punt van de tong zacht is. Neem de tong uit het water en laat ze iets afkoelen. Verwijder dan meteen het velletje. Leg de tong terug in de bouillon. Maak een saus van boter, bloem en 4 dl van de gezeefde bouillon. Rasp er een uitje boven en breng de saus op smaak met heel fijn gesneden ansjovis. Meng er het sap van een halve citroen doorheen. Snij de rundertong in mooie plakken. Be waar het halsstuk (als dat er nog aan zit) voor een ragout met een eventueel restje van de tong of b.v. met champignons. Leg de plakken tong op een warme scho tel. Schenk er een gedeelte van de ansjovissaus overheen BANANENSCHOTELTJE Benodigd 4 bananen, citroensap, 20 g bo ter, iets zout, 150 g bruine suiker, 2 glaasjes rode wijn, wat kaneel, een koffielepel geraspte schil van een citroen en evenveel van een sinaasappel, 4 bitterkoekjes en 10 walnoten. Bereiding Pel de bananen en snij ze over dwars in tweeën besprenkel ze on middellijk met citroensap. Laat de wijn met de suiker, kaneel, sinaas appel- en citroensap zachtjes ca. 10 minuten inkokentot ze stro perig is geworden. Leg de bana nen in een beboterde ovenvaste schaal, giet de wijnsaus erover en strooi er de verkruimelde bitter koekjes en fijngehakte walnoten over. Leg hier en daar een klon tje boter en zet de schotel ca. een kwartier in een goed voorverwarm de maar niet te hete oven. AARDAPPELEN «AU GRATIN» j Benodigd 1 kilo aardappelen, 50 g boterl 50 g geraspte kaas, 2 dl melk) j 1 dl room, 3 eieren, knoflook, pel per en zout. i 1 Bereiding j Schil de aardappelen, was 8 droog ze af. Snij ze in dunne plafy 1 ken. Neem een platte vuurvaste schotel en wrijf de bodem in mei een doorgesneden teentje knofj look, hierna met boter. Leg del aardappelplakjes dakpansgewijs in de schotel. Klop de eieren los met de room en meng er de melk door. Schenk dit alles over de aardappelen uit. Strooi zout en vers gemalen peper over de aard appelen met de geraspte kaas. Zei de schotel ruim 45 minuten in eer hete oven. Dien onmiddelijk op en geef en een frisse gemengde sla bij. AARDAPPELPUREE is dik wijls een uitkomst voor die aard appelen welke in deze tijd van het kool of een dikke ragout smaakt hebben verloren. Ook bij vis, zuur kool fo een dikke ragout smaakt aardappelpuree uitstekend. Het geheim van een goede aardappel puree is luchtig en schuimig te zijn. Men bereikt dat door de door een draaizeef met behulp van een knijper fijn gewreven aardappelen flink lang te kloppen, met wat warme melk en een klontje boter vermengd. Niet te gauw tevreden zijn, maar net zo lang kloppen, tot de aardappelmassa romig en luchtig is. Voor de smaak voegt men er ook nog een snuifje noot muskaat aan toe. Aardappepuree wordt het lek kerst, als we er in de oven een korstje op laten komen. Men kan van aardappelpuree allerlei deko- ratieve figuurtjes spuiten, bijvoor beeld rozetjes, slingertjes, en ook bakjes, waarin men dan later weer iets serveren kan doperwtjes bij voorbeeld. Als men door de puree nog een ei klopt gaat de puree in de oven licht souffleren (opbla zen) waardoor het effekt nog luch tiger wordt. Voor een mooi bruin korstje legt men er enkele stukjes boter op. WEINIG HUISVROUWEN DURVEN HET AAN EEN SOUF FLE TE BEREIDEN. En toch is het niet zo moeilijk als over het algemeen gedacht wordt. Alleen mag men nooit afwijken van enkele punten. Deze zijn Zorg dat de kom en de klop per waarmee de eiwitten wor den geklopt absoluut schoon en vetvrij zijn en dat er bij het splitsen niets van de dooi ers in het eiwit terechtkomt. Het eiwit dat zo stijf moet zijn. dat het in pieken over eind blijft staan, moet na het kloppen onmiddellijk worden verwerkt. Spatel het snel, voor zichtig in vlokken door de souf flé-massa. terwijl U met de an dere hand de kom ronddraait. Zorg dat de oven op volle kracht is voorverwarmd, en dat er een goed heet bakblik in staat. Draai de oven op mid delmatig (ca. 175° C) en zet de souffléschaal op het hete: bakblik midden in de oven Houdt de oven gesloten zo lang de soufflé rijst en dien de soufflé onmiddellijk u'rt de oven op, waarbij U vermijdt om ermee op de tocht te lo pen. Eventueel kunt U de souf flé afdekken door er een diepe schaal omgekeerd overheen te zetten, zodat die de soufflé niet raakt. Zo moét een soufflé lukken I U moet dus goed in de gaten hou den, dat een soufflé berust op het principe dat lucht bij de verwar ming uitzet, in dit geval doet de lucht die in de eiwitten wordt ge klopt in de warme oven de soufflé rijzen.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6