Nieuwe bomen op Oude Vesten Anders Herman Rasschaert tien jaar geleden vermoord Chabert kwam niet Stadhuis bleef gisteren open DE PROBLEMEN VAN DE REGIONALE STEDEN Schepen E. Bogaert kon, in tegenstelling met wat aanvanke lijk was gemeld, dinsdag II. op het wekelijkse rendez-vous met de pers de sluiting van het stadhuis op donderdag jl. niet aankondigen. AKTIE UITGESTELD De aktie van de zg. 14 regionale steden, met verzorgingscentrum waarvan de Schepen één der promotors is werd afgelast. Men wacht voorlopig de politieke evolutie i.v.m. de vorming van de regering af, en ook een onderhoud met Tindemans die bereid is te luisteren naar wat het klachtenlitanie van deze steden vermeld Het gaat hier in feite om een oplossing op nationaal vlak ten aanzien van de kronische budgetaire tekorten waarmede steden als Aalst, St. Niklaas, Turnhout, Genk, Leuven, Oostende, Bergen, Namen, Hoei La Louvière, enz. hebben af te rekenen. Dit als gevolg van het feit dat deze steden ook de lasten dragen van allerlei nutsvoorziening als bv. het ziekenhuiswezen, brandweer, onderwijsinstellingen, bibliothe ken, autoparkings waarvan ook de omliggende gemeenten kunnen ge bruik maken zonder dat deze daartoe een noemenswaardige financi ële bijdrage leveren. HERINNERING Werd Aalst een open stad in 1677, het afvoeren van vestbarmen en dempen van stadsgrachten zou eerst later gebeuren. Het «Peerdewater» aan de «Carmelieten vest;» werd in 1752 gevuld om er de Peerdemerckt - en ook de fruitmarkt - te hou den. Maria-Theresia was immers zo vriendelijk geweest het jaar lijks houden van twee paardemarkten toe te staan in 1749. Het handschrift van Van Landuyt deelt ons mee dat men gedurende «den zomer van 1792 heeft beginnen huysen te bouwen op de carmelieten vesten». Daze paardokouter, ook warande of wandelplaats geheten, was in 1805 beplant met linden en wilde kastanjes vandaar het nog levende toponiem «Kastanje Vesten». Een Engelse generaal die vóór de slag bij Waterloo op bezoek was in onze stad noomt deze plaats «een aangename openbare wandeling «en berceau», I' Allée de I' Amour geheten, wij zouden Love Lane zeggen.» Het stadsverslag van 1855 heeft het over «La Place Royale, qui forme pour ainsi dire Ie seul lieu de promenade appartenant a la ville». Er zij niet veel straten die zo rijk zijn aan namen Carmelieten- vesten, Onse Vrouwen Broederspacht, Paardekouter, Warande, Keizerlijke plaats (ter ere van Napoleon Place Royale, weer Keizerlijke plaats, Vleesmarkt, Keizerlijk Plein. Deze aanleg is een lofwaardige en gedeeltelijk geslaagde urba nisatie op de vroegere omwalling. De imposante schepping van het Koningsplein te Brussel rond 1770 heeft het toenmalig stadsbestuur gelukkig geïnspireerd. Het huis nr. 33 tegenover de Boterstraat, bekroond met een driehoekig fronton dat ge schraagd is door gegroefde pilasters, vormt het centrale punt - te Brussel is het de kerk van Sint-Jozef op Koudenberg. Van de vier hoekgebouwen zijn er slechts twee volledig uitge werkt, de dubbele rij bomen is de enige groene zone die op de oudo omwalling tot stand kwam. Deze realisatie uit de kuituur- arme negentiende eeuw geeft distinctie aan dit deel wan ons stadsbeeld. En daarom ijvert de Vereniging van Aalsters Kul- tuurschoon sedert 20 jaar voor het behoud van de bomen en voor het ongeschonden bewaren van deze unieke verzameling van gevels in hun eigentijdse stijl - F. Courteaux. O, PLACE IMPERIALE, IS HET NIET MEER ZOALS WELEER De laatste van de 48 esdoorns werd op de historische vrijdag 29 maart van het Jaar Onzes Heren 1974 in geplant. Volgens alle protokolaire regels van Ik plsnt officieel een boom Mogen ze groeien tot meerdere sier van wat weleer is geweest de Place Impériale. Traag groeien Want boomke groot, manneke dod. Ach, het is niet zonder proletarische nostalgie dat wij de Place Impériale ofte Vesten (ooit ook wel eens om wille van patriottische opportuniteit voor een korte poze Rooseveltlaan gedoopt) stilaan zagen verworden huizen met alledaagse kantoren aan deze laan, ooit de stadsavenue van lokaal kapitalisme en bourgeoisie, zin. Maar de fraaie Nationale Bank-ge- vels houden er fors stand. En de dokters- en advokatenkabinetten. En het beeld van de mooie Zweedse vrouw, Koningin Astrid, die je vooral kan bewonderen vanuit een kijkpost van de Drie Koningen. Eigenlijk hebben wij nooit goed be grepen waarom een of andere Aal- sterse Dior of Chanel ter Place Impériale geen Salon van Haute Couture heeft geriskeerd De Ave nue Louise achterna. Noblesse obli ge. Wie ooit goede en lieflijke soeve- niers heeft gehad aan de Place Im périale Caplain geen generaal Jan De Neve Mercer van het Engelse Expeditiekorps anno 1815. Daar proefde hij wijn en spijs in het toen gereputeerde Maison d'Autri. che. Laten we hem zelf aan het woord in vertaling van Dr. M. Cor- demans Daarenboven herinner ik me dat we een allersmakelijkste omelette kregen met een heel lek kere Sauternes in de Maison d'Au- triche. We betaalden voor dit alles (gargon inbegrepen) slechts vijf frank Heeft Captain Mercer met zijn L'Allée de l'Amourofte Love Lane het huidige Keizerlijk Plein bedoeld Een flinke brede straat met fraaie huizen, die bergop liep, een aangename wandeling (en ber ceau). 't Kan wel. Want meer dan een eeuw later was de statige Vesten nog een oase voor pril verliefde geallieerde jon gens en meiskens. Dat was anno 1944. Loves stories bij de vleet- Schepen de Neve heeft aan de his toriek van de Vesten herinnerd en daarvan onthouden we o.a. dat ten Jare 1855 de Vesten La Place Royale werd genoemd, Ie seul lieu de promenade appartenant la ville Schepen Bogaert nam als wn. bur gemeester de honneurs waar voor de genodigden en bewoners v./h. Keizerlijk Plein. Met een receptie in de bekende Salons aldaar. Daarmee is een traditie ingezet. Ook wij verheugen ons reeds de dag dat langs onze dreef... bomen worden ingeplant op een hartverheffende pure champagneslok. En het stadsbestuur mag er op re kenen Onze buurt zal zelf een Re- hoboam-champagne ter beschikking stellen. Zo maar. Gratis. Dat is ANDERS. R. Op 24 - 3 - 64 werd Herman Ras- schart S.J., missionaris in India ver moord. Zijn vreedzame bemidde lingspoging om een slachting van Moslims door Kindoes te voorko. men was hem noodlottig. De dood van Pater Rasschaert schokte zelf vooraanstaande Indi sche instanties Deze Vlaamse mis sionaris was inderdaad een figuur, een idealist die sedert 1947 zijn taak opvatte in een zin zoals veel later een Johannes XXIII het bij diverse gelegenheden zou formuleren. Als jonge man werd Herman Ras schaert in belangrijke mate gevormd aan het St. Jozefkollege te Aalst. Naar aanleiding van de tiende ver. jaardag van dit bruuske afscheid heeft De Gazet van Antwerpen een pagina gewijd aan de persoonlijk heid, het werk van Herman Ras schaert. Wij citeren Rasschaert werd in die periode einde van de jaren dertig gedreven door een hartstochtelijk flamingan tisme dat zoveel Vlaamse jongeren bezielde. En daarmee samengaand, door diepe godsvrucht De roepingsretraite was in 1941 te Aalst toevertrouwd aan de fa. meuze Pater Stracke. Een man naar het hart van de Rasse en aan hem kon hij in vertrouwen verteiien dat hij er eigenlijk niet zeker van was v/at O. L. Heer van hem wilde ledereen keek verbaasd op toen zijn besluit bekend geraakt Hij zou Vlaanderen en de Kerk dienen als Jezuiët. In 1964 zouden Premier Nehroe en de huidige premier Mevrouw Ganhi in het Indisch kongres hulde bren gen aan de figuur van de Vlaming, de priester die het niet alleen zo maar te doen was om mensen tot het katolicisme te bekeren. Herman Rasschaert zag zijn missiewerk rui mer. In dienst van zijn evenmens. Trouw aan het Evangelie. Het was goed dat ten minste één Vlaamse krant de figuur van Her man Rasschaert herdacht. Zijn leven, zijn engagement was té eerlijk, te schoon opdat wij het on9 niet zouden herinneren. Niet het minst ook de vrienden die hem in het Aalsterse van nabij hebben ge kend. In het Gildenhuis te Dender leeuw hebben ca. vijftig geïnte resseerden op 1 april tevergeefs gewacht op Minister Chabert, die blijkens een invitatie in het voornoemd lokaal zou spreken over de vorming van de nieuwe regering en de olieaffaire, inge leid door A.C.V.sekretaris Willy De Turck, welke evenmin op de plaats van het onheil verscheen. Eene heer De Backer heeft dan deskundig het publiek over de aangekondigde tema's onder houden. Wie de ganse affaire niet ver trouwde was nog wel de Pas toor van Denderleeuw die enke le keren behoedzaam door het raam kwam kijken van het voor deze gelegenheid bevlagde Gil denhuis. Op het Aalsterse stadhuis wa ren er enkele die geen raad wis ten in verband met een invitatie waarin gevraagd werd een ver zoek aan de formateur te on dertekenen om aan volksverte genwoordiger G. Willems de lei ding van het Departement voor Nederlandse Kuituur en Vlaam se aangelegenheden toe te ver trouwen. Wat lang geen kwaad idee zou zijn. Alleszins zou Aalst ietwat vlugger zijn Kultu- reel Centrum hebben. In dezelfde invitatie werd ook uiteengezet waarom senator Verleysen, volksvertegenwoordi gers Van Hoorick en D'Haese- leer daarvoor niet in aanmer king komen, evenmin als Willy De Turck. Het defilee van de naaktflitser ofte streaking op de Aalsterse Grote Markt, waarvoor in deze krant sluik-reklame werd ge maakt ging evenmin door zoals - op enkele na blijkens een bo ze telefoon - de meeste lezers hadden verwacht. Dat was het dan weer op 1 april 1974. MET PASEN OP DE WEGEN Binnen enkele dagen vangt het toeristisch seizoen 1974 aan. De vankantiedrukte zal toenemen en daarmee ook de gevaren. Het snelverkeer eist ieder jaar talrijke slachtoffers. Help mee dat te vermijden Zorg dat uw wagen prima in orde is. Houd u stipt aan de ver keersregels, ook en vooral op die van de snelheid. Bedenk dat verreweg de meeste ongevallen het gevolg zijn van menselijke fouten En vooral verminder uw bekwaamheid niet door rijden onder invloed van alkoholZelfs matig gebruik doet de aandacht verslappen en vermindert uw reaktievermogen. Rijd daarom steeds nuchter I Dit is een raad van de Vereniging Alkoholvrij Weggebruik - Beukenlaan 24 - 9910 Mariakerke.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16