vrouwenkroniek uit da modewereld voor de fijnproevers wat eten we deze week? keukengeheimen nuttige wenken SELDERIJSALADE MET KAAS Bereiding: ZONDAG Selderijsalade met Kaas Tomatensoep Ge braden Duifjes Sla Gebakken Aardappelen Vruchten- sla. MAANDAG Biefstuk Spinazie Gekookte Aardappelen Pannekoekjes. DINSDAG Witloof met Ham en Kaassaus in Schotel Aardappelpuree Caramelvla. DONDERDAG Gehakt - len Rabarcompöte Andijvie Gekookte Aardappe- VRIJDAG Mosselen Frites Vanillepudding. ZATERDAG Gevulde Komkommers Gekookte Rijst Fruit. Benodigd: 1 selderijknol, 100 g jonge kaas 1 appel, citroensap, mayonaise, zure room. mosterd, paprikapoe der en 2 hardgekookte eieren. Bereiding Schil de selderijknol, snij deze in plakken en na het wassen de plakken in fijne reepjes (zoals voor frites, maar uiterst fijn). Leg die reepjes enkele minuten in ko kend water met wat citroensap en laat ze goed uitlekken. Snij de ap pel in kleine stukjes en bedruppel die met citroensap. Snij de kaas in blokjes. Maak een saus van halfom mayonaise en zure room met wat mosterd en paprikapoe der. Maak het slaatje hiermede luchtig aan, schep het in een gla zen schaal en garneer met partjes hardgekookt ei. BANANEN - KOFFIE - YOGHURT Benodigd Vz liter yoghurt, suiker, 1 de- sertlepel koffie in poedervorm, 3 bananen en 4 Franse vruchtjes. Neem de hoeveelheid suiker naar smaak, vermeng dit met de oplosbare poederkoffie en klop dit door de yoghurt. Neem 4 hoge glazen en leg in ieder glas een halve - in schijfjes gesneden - ba naan. Strooi hierop nog een wei nig poederkoffie en vul dan de gla zen aan met yoghurt. Snij de laat ste banaan schuin in schijfjes en garneer hiermee de glazen met in het midden een Frans vruchtje voor de kleur. GEVULDE KOMKOMMER Benodigd 2 mooie rechte komkommers, 2 Vj dl water, zout, azijn, 1 ui, 1 eetlepel olie, 2 plakjes kalslever 250 g varkensgehakt, peper, uien- poeder, marjolein, paneermeel, 1 Vi dl zure room, paprikapoeder en 4 tomaten. Bereiding Schil de komkommer, snij ze in de lengte doormidden en haal de pitten en het zachte deel eruit met een lepel. Leg de helften naast el kaar in een schotel. Breng het wa ter met wat zout en een flink scheutje azijn aar, de kook en schenk dit er overheen. Schep af en toe wat nat er over, zodat de smaak er goed.intrekt. HET VULSEL Bak de klein gesneden ui in de olie lichtbruin. Voeg de in reepjes gesneden lever toe en bak deze kort mee. Neem de pan van het vuur af. Meng het gehakt aan met wat zout, peper, uiepoeder, marjo lein en paneermeel en roer hier- doorheen het ui-levermengsel. Vul twee komkommerhelften hoog op met het vulsel. Leg hierop de an dere twee helften en zet ze vast' met cocktailprikkers. Beboter een vuurvaste schotel, waarin de lange komkommers passen. Leg de ge vulde komkommers er in. Klop de zure room los met wat zout en paprika en schenk dit er over. Dek de schotel af met alumi niumfolie. Zet hem een half uur in een vrij warme oven (175° C). Neem dan de folie eraf. Zet tus sen de komkommers de schoonge maakte tomaten, die aan de bolle kant zijn ingekruist, in de zure roomsaus. Laat de schotel nog 10 minuten in de oven staan. MODEBEELD ZOMER 1974 Het wordt de hoogste tijd om aan de zomergarderobe te gaan denken. Natuurlijk weet nu stilaan iedereen dat de rokken langer worden. Zo willen het tenminste de meeste cooturiers. Maar gelukkig Teven wc in een tijd dat we niets hoeven te laten opdringen. Wie deze zomer nog haar benen tot boven de knie wil laten bewonderen is daarin volkomen vrij. En onder ons gezegd we denken dat het er nog velen zullen zijn. Het blijkt overigens dat de progressieve couturier Courrèges naast enkele afschuwelijke wanprodukten - en helemaal tegen het heersende modebeeld in nog steeds zeer mooie korte vierkante jurkjes lanceert met veel horizontale en vertikale naden. Het grootste deel der rokken zal echter een flink stukje lan ger worden. Sommige vallen zelfs tot op de kuit. Kleren van verleden jaar met een fiinka zoom erin eenvoudig maar verlengen moet men echter niet doen. Iemand die denkt«Zo maak ik het oude als nieuwis er beslist naast, want het resultaat is eerder lelijk en saai en bovendien maakt het de draagster tien jaar ouder. Immers de nieuwe rokken werden niet alleen langer, maar kregen ook een heel nieuw silhouetschuingesneden klokrokken, plooien en plissees zijn aan de orde van de dag. Daarnaast is er een sluik silhouet met kokernauwe rokken, waarvan alleen het alleronderste gedeelte wijder uitloopt. Bij de 'jurken veel chemisiermodellen met lange mouwen, meestal vervaardigd met bedrukte zijde of katoen. Ook de deux-pièces zijn In ere hersteld, vooral de beroemde pakjes a la Chanel zijn in één woord «prachtig». Voor de liefhebsters zijn er nog altijd pantalons, waarbij liefst een wijd driekwart jasje met verlaagde schouders en aangerimpelde rug gedragen wordt. En voor de sportieve jeugd zijn er broekrokken, die doea denken aan padvindersbroekjes, met bijpassende safari-jasjes en gestreepte bloesjes. Hierbij worden kleine tropenhelmen gedragen. De hoedenfabrikanten verwachten overigens ook dat de dames het hoofd gaan bedekken. Vooral van veredelde zuid-westers en van hoe den waarvan de brede flaprand tot op de neus tuimelt verwachten zij een groot sukses. Afwachten KOELKAST BRENGT UITKOMST Nu de temperatuur buiten weer hoger wordt, wordt het ook moei lijker onze levensmiddelen zonder meer tegen bederf te beschermen. Boter wordt sterk, melk zuur, vlees bederft en de groenten verlie zen hun frisheid en vitamientjes. De koelkast is dan weer bij uit stek het instrument om de houd baarheid van de levensmiddelen te verhogen en de vitaminen te be houden. Een fles melk is hiervoor wel een uitstekend voorbeeld. Daarin zitten bijvoorbeeld driedui zend bacteriën per kubieke centi meter. Laat u die melk staan bij een temperatuur van 15 graden Celsius, dan is dat aantal na twee dagen aangegroeid tot veertig mil joen en is uw melk bedorven. Bij een temperatuur van 4 tot 5 gra den in uw koelkast vermeerdert het aantal bacteriën per twee da gen per kubieke centimeter slechts met duizend. Uitgebreide proeven hebben be wezen, dat het bederfproces reeds twee tot driemaal kan worden ver traagd, wanneer de temperatuur in de bewaarruimte ongeveer tien graden beneden de buitentempera tuur ligt. Bij een daling van twin tig graden wordt deze vetragings- factor vier- tot negenmaal en men' kan het bederfproces acht- tot ze- venentwintigmaal vertragen, indien v/3 de temperatuur in de bewaar ruimte dertig graden kunnen laten zakken ten opzichte van de buiten temperatuur. Voor huishoudelijk gebruik is de handhaving van een tempera tuur van vier tot acht graden in de koelkast ruim voldoende voor een doelmatig gebruik. U kunt dan uw flessen melk of koffieroom vele dagen zonder zorg bewaren, vlees waren behoeven niet in een of twee dagen snel te wo/den opge maakt en restanten van eterr kun nen rustig enkele dagen blijven staan. ALLES WAT ONZICHTBAAR GEBEURT, krijgt gewoonlijk weinig aandacht. Zo is het ook met de wortels van onze kamer planten, die onder de aarde hun - toch zo belangrijk - werk verrich ten. Zij immers zorgen ervoor dat de planten voedsel en water krij gen. De meeste kamerplaten hebben matig diepgaande, vrij sterk ver takte wortels. In de beperkte ruim te van een bloempot kunnen ze alleen goed werken als de grond veel water, maar ook veel lucht kan bevatten. Lucht is noodzake lijk omdat de wortels evenals an dere delen van de plant, moeten ademen. Gebruik daarom steeds voor al uw planten een humusluch- tige potgrond en neem nooit een beetje aarde uit de tuin. Het is van belang zo mogelijk elk voorjaar uw planten te verpot ten. Door het gieten en door be mesting hopen zich in de oudé aarde allerlei stoffen op, die op de duur de wortels vergiftigen. Verse grond schept nieuwe levens voorwaarden. De maand april -ié de beste tijd om alle planten, die dan niet bloeien, te verpotten.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6